Розмноження півоній: всі способи з інструкціями

78

Півонії широко використовуються в садовому дизайні, їх можна зустріти практично на кожній присадибній і дачній ділянці. Невибагливість і витривалість по відношенню до різних природних катаклізмів роблять цю культуру надзвичайно затребуваною. При необхідності ці квіти можна розмножити, збільшивши кількість розкішних кущів і поділившись ними з сусідами, друзями або знайомими.

Зміст

  • Способи розмноження півоній

    • Розмножуємо півонії насінням

      • Відео: насіннєве розведення півоній
    • Розмножуємо піонові кущі діленням кореневища

      • Відео: розподіл піонового куща
    • Розмножуємо півонії живцюванням

      • Живцювання кореневе
      • Живцювання стеблове
      • Відео: живцювання пионовых кущів
    • Розмножуємо півонії відводками
    • Розмножуємо півонії підрізуванням
  • Відео: якими способами можна розмножувати півонії

Способи розмноження півоній

Безпроблемний півонія не доставляє особливих турбот при вирощуванні і також легко розмножується. Робиться це декількома способами різного ступеня ефективності і трудомісткості:

  • насінням;
  • діленням куща;
  • живцюванням;
  • відводками;
  • підрізуванням.

Розмножуємо півонії насінням

Самим клопітким і складним способом розмноження півоній вважається насіннєвий метод, оскільки при його застосуванні необхідно враховувати безліч важливих нюансів і витрачати досить багато зусиль. Вирощування з насіння під силу тільки професійним селекціонерам або досвідченим квітникарям, які мають бажання отримати нові незвичайні рослини. Справа в тому, що з сіянців виростають екземпляри, вкрай мало схожі на свого батька не тільки формою і розмірів суцвіття, але і забарвленням пелюсток. В результаті можна вивести новий і незвичайний сорт. Однак хорошими декоративними якостями, за статистикою, облачає тільки 20% саджанців.

Через дуже щільною і твердої шкірки, а також деяких особливостей будови паростки дають не більше половини насіння, а часто навіть менше. У природних умовах для проростання їм потрібно пройти подвійну стратифікацію (дві зими і одне літо). Деякі різновиди півоній плодів взагалі не зав’язують або їх вкрай мало. До того ж, навіть якщо все пройде вдало, то підсумок роботи буде видно нескоро, так як цвітіння зазвичай відбувається не раніше 6-7 року життя.

Розмноження півоній: всі способи з інструкціями

Найкраще насіння півонії збирати тоді, коли насіннєві коробочки тільки починають лопатися

Для успіху всього заходу важливо правильно зібрати насіннєвий матеріал. Роблять це в самому кінці літа або початку осені (серпень, вересень), коли плодики-листівки тільки починають лопатися, але ще повністю не розкриваються. Насіння до цього часу вже добре визрівають, а їх оболонка поки не висохла і не отвердела. У відкритий грунт на ділянці їх висівають відразу ж, поки вони не пересохли (в цьому випадку схожість сильно знижується). Відібрані повні, гладкі і блискучі насіння закладають у вологу і добре удобрену землю на глибину близько 50 мм. Під випав сніговим покривом вони пройдуть природну стратифікацію. Навесні здасться деяка кількість паростків, але основна частина з’явиться тільки через рік.

Однак безрассадний (відразу в грунт) спосіб підходить не завжди. У регіонах з суворими кліматичними умовами майже відсутній попередній теплий період перед морозами, тому більш ефективно вирощувати півонії з насіння розсадним методом з імітацією природного клімату:

  1. попередньо насіннєвий матеріал замочують в розчині будь-якого стимулятора росту (циркон, епін та ін.) на 10-12 годин. Концентрацію готують згідно інструкції, що додається.
  2. тепла фаза стратифікації. У плоску посудину насипають шар (2-3 см) промитого і знезараженого вологого піску, в нього висівають півонії. Ємність прикривають поліетиленовою плівкою або склом, виставляють в добре освітлене місце. Посіви витримують протягом 1,5 — 2 місяців за таких умов (регулярно зволожуючи пісок і провітрюючи):
      • вдень- + 28…+ 30 °c (миску можна поставити на батарею опалення або плоску грілку);
      • вночі- + 13…+ 15 °c (виносять на вулицю, балкон або лоджію).
  3. холодна фаза стратифікації. Коли насіння полопаються і з’являться корінці, їх висаджують в стаканчики з почвосмесью (можна використовувати торф’яні таблетки, готовий квітковий грунт та ін.) і прибирають на три місяці в прохолодне місце з температурою, що не перевищує +5…+10 °c.
    Розмноження півоній: всі способи з інструкціями

    Після закінчення другої фази у насіння півонії повинен з’явитися корінець і паросток

  4. при появі перших сходів сіянцям забезпечують знаходження в теплому приміщенні (+16…+18 °c). Періодично їх поливають і обприскують фунгіцидами (фітоспорін, фундазол та ін.) для профілактики грибкових інфекцій.
  5. на грядку саджанці висаджують після встановлення стабільної теплої погоди, коли ймовірність поворотних нічних заморозків буде мінімальною.

Відео: насіннєве розведення півоній

Розмножуємо піонові кущі діленням кореневища

Найпоширенішим і доступним способом розмноження будь-яких півоній, за визнанням багатьох садівників, є поділ кореневища дорослої рослини, яка досягла 6-7 років. Займатися цим краще в самому кінці літа (в серпні), щоб молоді рослини встигли прижитися і вкоренитися.

Технологія наступна:

  1. обраний півонія обкопують по периметру, потім акуратно витягують кореневище з грунту.
    Розмноження півоній: всі способи з інструкціями

    Кущ півонії потрібно обкопати по периметру і витягти з землі

  2. прибирають залишки землі, обмивши коріння в проточній воді (зі шланга).
  3. вкорочують наземну частину, залишивши пеньки не вище 10-15 см.
  4. потім залишають кущ на деякий час (5-6 годин) в затемненому місці для подвяливания, щоб коріння стали трохи м’якими, більш еластичними і менш крихкими.
  5. надто довге коріння підрізають.
  6. за допомогою гострого ріжучого інструменту (ножа, сокири та ін.) кущ ділять на фрагменти, в кожному з яких є не менше 2-3 точок росту (нирок) і хоча б один додатковий корінь діаметром близько 1 см і довжиною 15-20 см.
    Розмноження півоній: всі способи з інструкціями

    Великим гострим ножем потрібно розділити кущ півонії на кілька частин

  7. всі підгнилі, пошкоджені і відмерлі частини коренів необхідно видалити.
  8. деленки на 2-3 години замочують в міцному темно-червоному розчині марганцівки або фунгіциду (фундазол і ін.) для знезараження.
  9. місця зрізів присипають перетертим в пил деревним вугіллям.
  10. потім отримані деленки висаджують на вибране місце.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Розмноження півоній: всі способи з інструкціями

Як виняток можна розділити піоновий кущ і навесні, але потрібно встигнути зробити це якомога раніше, щоб всі розділені частини встигли добре вкоренитися і відростити дрібні усмоктувальні корінці. Інакше рослина пустить всі сили на зростання наземної вегетативної частини, витягаючи поживні речовини з кореневища і послаблюючи його.

Можна не викопувати весь кущ цілком. Досить відкопати частину кореневища, а потім акуратно її відсікти, не зачіпаючи всю рослину. Роблю так зрідка, при цьому півонія ще й цвіте. Але дуже важливо не допускати застою вологи в перші пару тижнів після операції, інакше залишилися коріння можуть загнити.

Відео: поділ піонового куща

Розмножуємо півонії живцюванням

Далеко не найлегшим і швидким способом розмноження півоній вважається живцювання (кореневе і стеблове), оскільки цвітіння в цьому випадку можна дочекатися лише на 3-4 рік. Цей спосіб виправданий тільки при необхідності швидкого отримання великого обсягу посадкового матеріалу (зокрема, при розведенні особливо цінних і рідкісних сортів).

Живцювання кореневе

Багато сортів і гібриди півонії здатні утворювати нирки відновлення прямо на коренях. Ця корисна якість успішно використовується для розмноження. Заготовлювати посадковий матеріал краще ранньою осінню, приблизно в той же час, що і пересаджувати кущі.

Алгоритм дій:

  1. піоновий кущ викопують, обтрушують від землі і промивають водою.
  2. коріння ділять на шматочки довжиною близько 5-6 см мінімум з одним вічком-ниркою і хоча б з 1-2 власними тонкими корінцями.
  3. нарізані живці обов’язково знезаражують в розчині марганцівки (3-4%), замочивши їх там на пару годин.
    Розмноження півоній: всі способи з інструкціями

    У кожного кореневого живця повинні бути нирки (мінімум одна) і власні корінці

    Фрагменти довжиною близько 10 см, що містять по парі міжвузлів. Нижній рез виконують під листком, при цьому сам лист видаляють, а верхній — вище другого міжвузля на 1,5–2 см (листову пластинку на третину підрізають).
    Розмноження півоній: всі способи з інструкціями

    Кожен держак півонії повинен мати мінімум по два міжвузля

  4. живці нижнім зрізом приблизно до середини опускають в розчин стимулятора росту (епін, гетероауксин та ін.) і витримують там, слідуючи інструкції, що додається.
  5. висаджують на грядку, добре заправлену компостом (1-2 відра на м2) з насипаним зверху шаром грубозернистого піску (5-6 см). Живці встромляють під невеликим нахилом до половини висоти (на 4,5–5 см вглиб), залишаючи інтервали по 8-10 см.
  6. створюють тепличні умови, прикривши саджанці обрізаними пластиковими пляшками, скляними банками і пр.
  7. регулярно поливають і провітрюють. Восени організовують зимове укриття.
  8. на наступну весну саджанці можна буде розсадити.

Досвідчені квітникарі рекомендують, щоб не переплутати, нижні зрізи на живцях виконувати під кутом 45-50°, а верхні робити прямими.

Відео: живцювання піонових кущів

Розмножуємо півонії відводками

Високою ефективністю відрізняється спосіб розведення півоній вертикальним відводками, при якому немає необхідності турбувати кореневу систему маткових кущів. Цей варіант має кілька модифікацій, найчастіше застосовується так званий китайський метод, що полягає в наступних діях:

  1. рано навесні, як тільки земля трохи прогріється і відтане, від дорослого куща (не молодше 5-8 років) відгрібають землю вглиб до кореневища, оголивши рушили в зростання нирки.
  2. по периметру куща встановлюють огорожу (за типом ящика) висотою 35-40 см з дощок. З боків його підгортають землею, щоб грунт всередині менше висихала.
  3. всередину отриманого ящика насипають грунтосуміш шаром близько 8-10 см з родючої садової землі, чистого піску і компосту (2:1:1).
  4. приблизно раз на тиждень у міру підростання пагонів потроху додають живильний почвогрунт з:
      • перегною, компосту і садового грунту (по 1 частини);
      • суперфосфату-0,1 — 0,15 кг;
      • кісткового борошна — 0,3–0,4 кг.
  5. зав’язалися бутони обов’язково видаляють.
  6. в кінцевому підсумку шар насипного грунту в ящику повинен скласти близько 25-30 см.
    Розмноження півоній: всі способи з інструкціями

    У насипаному шарі почвогрунта пагони півонії дадуть корінці

  7. зростаючі пагони потрібно регулярно поливати, ні в якому разі не допускаючи пересихання землі в ящику.
  8. в кінці літа огорожу прибирають, грунт розгрібають.
  9. стебла з утворилися на них власними корінцями відрізають від материнської рослини і пересаджують окремо для дорощування. На зиму молоді рослини мульчують перегноєм або торфом, прикривають ялиновим гіллям, соломою та ін.

Істотним недоліком цього методу є повна відсутність цвітіння на розмножується півонії. Тому допускається огороджувати тільки частина куща, щоб інша рослина продовжувало цвісти.

Варіацію відводкового методу розмноження створив шломін г. К.в 1982 році. Він чинив так:

  1. чи не огороджував весь кущ, використовував тільки окремі пагони, на які надягав високі бляшані (консервні) банки без дна і кришки.
  2. у ємності поступово підсипав поживну грунтову суміш і добре поливав її водою.
  3. щоб уникнути перегріву банки були обгорнуті товстим картоном і поліетиленом.
  4. двічі за сезон для кращого вкорінення поливав пагони розчином гетероауксину (на 2 л води 1 таблетка).
  5. восени, не знімаючи банки, зрізав вкорінені гілки від маточного куща.
  6. потім витягував саджанець разом із земляною грудкою і висаджував відразу на постійне місце.

Сам автор цього методу зазначав, що якщо молоду тільки що сформувалася кореневу систему не порушувати, то рослини виходять більш міцними і сильними. Деякі з молодих півоній, розмножених за методом шломіна, зацвітають вже на наступний рік.

Розмножуємо півонії підрізуванням

Для дорослих сильно розрослися піонових кущів (старше 7 років) з великою кількістю пагонів (не менше 30) можна застосувати метод підрізування. Порядок дій такий:

  1. ранньою весною в квітні або восени в кінці серпня материнське рослина відкопують по колу на глибину приблизно 10-15 см.при цьому розгрібають землю, оголюючи верхню частину кореневища з нирками.
  2. лопатою з гострим і продезінфікованим лезом горизонтально зрізають верхівку куща з усіма пробудилися оченятами, відступивши від них вниз на 6-8 см.
    Розмноження півоній: всі способи з інструкціями

    При підрізуванні півонії зрізається вся верхня частина кореневища

  3. відрізана частина сама розпадається на фрагменти з нирками і корінцями. Їх обробляють вугільним пилом і висаджують в шкілку. Через два роки молоді рослини готові до переміщення на постійне місце.
  4. час, що залишився в землі підрізане кореневище присипають золою або товченим вугіллям, потім засипають садовою землею. Зверху укладають мульчирующий шар (10 см) з тирси, торфу та ін.

Повністю кущ після проведеної підрізування відновлюється через пару років. Однак існує ймовірність загнивання кореневища в результаті попадання інфекції і загибелі всієї рослини.

Відео: якими способами можна розмножувати півонії

Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!
1 результативних методів для розведення вподобаних півоній досить багато. Знаючи нюанси розмноження цієї квіткової культури, навіть не дуже досвідчений квітникар зможе підібрати потрібний спосіб і отримати велику кількість молодих піончиків.