Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

77

Полуниця відноситься до тих культур, які вимагають постійної і невсипущої уваги. Самостійно, без належної турботи, вона нормально розвиватися, і тим більше рясно плодоносити не буде, а поступово зачахне. Але ягоди її настільки смачні, що садівників не лякає необхідність ретельного догляду за полуничними грядками.

Зміст

  • Препарати для весняної обробки полуничних плантацій

    • Засоби хімічні

      • Препарати проти комах
      • Препарати проти хвороб
      • Препарати з подвійним ефектом
      • Відео: обробка полуничних грядок хімічними препаратами
    • Засоби біологічні
    • Засоби народні

      • Народні засоби від комах
      • Народні засоби від хвороб
  • Перша весняна обробка полуниці

    • Відео: перші весняні роботи на полуничних посадках
  • Терміни весняного обприскування полуничних грядок
  • Друга обробка полуниці-перед цвітінням

    • Відео: обробка полуничної плантації перед цвітінням

Препарати для весняної обробки полуничних плантацій

На жаль, поласувати смачними солодкими плодами не проти і комахи-шкідники, до того ж ягідні кущі вразливі перед різними грибковими інфекціями. Профілактичні весняні обробки садової полуниці дозволять мінімізувати ризик зараження полуничних посадок. Набагато легше попередити появу захворювання або шкідливого комахи, ніж потім довго боротися з наслідками їх життєдіяльності.

Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

Навесні полуницю потрібно обов’язково обробляти від хвороб і шкідників

Існують різні види препаратів, які застосовують для обробки полуниці навесні:

  • хімічні;
  • біологічні;
  • народні.

Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

Існує велика кількість препаратів для обробки полуниці

Засоби хімічні

Найбільш ефективною вважається група хімічних препаратів. Але слід пам’ятати, що ці кошти токсичні і небезпечні не тільки для комах і збудників захворювань, але вони шкідливі для людей і тварин. Застосовувати їх дозволяється виключно до цвітіння полуниці. При цьому необхідно користуватися захисними гумовими рукавичками і пластиковими окулярами, якщо це обумовлено в інструкції із застосування.

під час процедури і кілька годин після її проведення на оброблюваній території не повинні перебувати діти і домашні тварини.

Препарати проти комах

Полуничні грядки можна обробити навесні від комах-шкідників наступними хімічними складами:

  • актеллік. Розчин готується згідно з інструкцією (2 мл на 2 л води). Якщо є ознаки великого ураження посадок шкідливими комахами, то концентрацію подвоюють (на 2 л води 4 мл).
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Препарат актеллік ефективно бореться з комахами

  • інта-вир (1 мг на 1 л) або агровертин (1 табл. На 10 л) застосовують при наявності суничного кліща.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Інта-вир використовують проти суничного кліща

  • метальдегід (гроза, мега-г). Допоможе впоратися з м’якотілими комахами (равлики, слимаки). Гранули розсипаються під кущами. На 1 м2 витрачається не більше 5 г активної речовини (застосовувати строго по інструкції). Засіб застосовують при першій же появі шкідників.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Метальдегід застосовують при появі слимаків

  • сечовина. Успішно знищує черевоногих розчин, приготований з 30 г гранул, розведених в 1 відрі води.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Карбамід не тільки є азотним добривом, але і бореться зі слимаками

Препарати проти хвороб

Для боротьби і профілактичних заходів проти хвороб допоможуть наступні засоби:

  • борна кислота. Захистить ягідник від хвороботворних мікробів обприскування розчином з 10 г речовини і 10 л води. Попутна дія ортоборної кислоти полягає в підвищенні імунітету кущів полуниці і поліпшенні смакових якостей ягід.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Борна кислота не тільки вбиває бактерій, але і є добривом

  • сульфарид (колоїдна сірка). Паста фунгіцидної дії, ефективна проти борошнистої роси: 2 ст.л. Розчиняють у відрі води і обприскують рослини.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Сульфарид захистить полуницю від борошнистої роси і кліщів

  • бенорад або фундазол (діюча речовина однакова), ридоміл. Будь-яким з цих препаратів обробляють полуницю від фітофторозного і фузаріозного в’янення. Більшість садівників вважають за краще більш поширений фундазол.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Системні фунгіциди захищають полуницю від хвороб

  • бордоська рідина. Від плямистості допоможе розчин з концентрацією 1%. При боротьбі з сірою гниллю користуються більш міцним розчином (2-4%).
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Бордоська рідина допомагає від плямистості на полуниці

  • хлорокис міді. Фунгіцид, що перешкоджає зараженню плантацій плямистістю і гнилями. Обприскування проводять слабким розчином (на 10 л води 1 ст.л.).
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Препарат хом бореться з різними гнилями

  • топаз. Системний фунгіцид, який є лідером в боротьбі з різними грибковими захворюваннями (плодова гниль, іржа, плямистість та ін.). Особливо ефективний на ранніх стадіях хвороби (1 ампулу розводять у відрі води).
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Препарат топаз бореться з різними захворюваннями на полуниці

Препарати з подвійним ефектом

Універсальними препаратами, що надають подвійний вплив, є:

  • мідний купорос. Відмінне добриво, що підвищує врожайність і постачає рослини міддю. Паралельно захищає від грибкових патологій і атак шкідників. Розчин готують з 30 г купоросу, 40 г звичайного господарського мила, ретельно розчинених в 10 л води.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Мідний купорос захищає від цвілі і гнилі

  • йод. Запобіжить появі на рослинах сірої гнилі, а також кліщів і довгоносиків обробка розчином аптечного йоду (на 10 л води 5 крапель). Процедуру проводять тричі до цвітіння. Якщо розвести у відрі води 40 крапель йоду і додати 1 ст.л. Перекису водню, то обробка цим складом врятує від фітофтори.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Полуницю обробляють йодом від гнилі і довгоносиків

Скільки себе пам’ятаю, батьки завжди рано навесні поливали полуничні грядки яскраво-рожевим розчином марганцівки. Це засіб завжди доступно, надзвичайно дешево і абсолютно безпечно. Але краще кристалики перманганату калію розводити в підігрітій приблизно до 65-70 °c воді і не просто обприскувати молоді листочки, а якісно і грунтовно проливати кущі. Гаряча рідина вбиває жуків-довгоносиків і попереджає розвиток борошнистої роси. Жуки зимують у верхньому шарі грунту, тому землю теж потрібно знезаражувати. Марганцівка є хорошою мінеральною підгодівлею. Темно-вишневим розчином обприскують рослини по молодим листочках і під час цвітіння, намагаючись потрапляти і на нижню частину листа.

Відео: обробка полуничних грядок хімічними препаратами

Засоби біологічні

Препарати біологічного походження набагато менш токсичні, а деякі з них зовсім нешкідливі і стають природним компонентом локального біогеоценозу на присадибній ділянці. До їх складу входять бактерії, віруси і грибки-антагоністи, які в процесі життєдіяльності зупиняють ріст і розвиток, а потім і знищують патогенні мікроорганізми.

біогеоценозом називають врівноважену саморегулюючу систему, в якій співтовариство живих організмів (рослини і тварини) тісно і нерозривно пов’язане з сукупністю неорганічних факторів (грунт, вода та ін.) в межах однієї території.

Досить токсичний актеллік можна успішно замінити більш безпечним фітовермом. Найбільший ефект досягається при правильному поєднанні біологічних препаратів з хімічними, що мають різну спрямованість (проти шкідників і проти хвороб). Наприклад, дуже часто застосовуються спільно фітоспорін і актеллік. Але при підборі препаратів потрібно враховувати їх сумісність, інакше можна завдати великої шкоди рослинам замість користі. Для цього складені спеціальні таблиці.

Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

Перед використанням декількох препаратів для обробки полуниці необхідно переконатися в їх сумісності

Продукти біогрупи не тільки негативно впливають на хвороботворних бактерій і шкідливих комах, але і збагачують грунт різними мікроелементами і поживними речовинами.

Найчастіше навесні застосовують такі біопрепарати для профілактичної обробки полуниці проти хвороб:

  • фітоспорін. Мікробіологічний препарат нового покоління, що містить живі спорові бактерії, знищує патогенні гриби і вірусні агенти. Застосовується проти борошнистої роси, кореневої гнилі, іржі та фітофторозу. Використовують тільки свіжоприготований розчин, але для активізації бактерій йому треба дати постояти приблизно півгодини. Стимулює зростання, а також підвищує врожайність полуниці.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Фітоспорін застосовують проти бактеріальних і грибкових інфекцій

  • триходермін. Діючою речовиною є сапрофітні гриби, які згубно впливають на шкідливі мікроорганізми і різні грибкові інфекції. Сапрофіти переробляють продукти розпаду загиблих комах і рослинні залишки, тим самим збагачуючи грунт корисними мінералами (фосфор, калій, азот), а також сприяють підвищенню імунітету рослин і прискорюють їх зростання. У 5 л води додають 5 г речовини.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Триходермін допоможе від грибкової інфекції і удобрить полуничні грядки

    На полуничних грядках цей препарат (в 10 л води розводять 20 г) застосовують проти полуничного кліща.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Актофіт ефективний проти суничного кліща на полуниці

  • фітоверм. Біологічно активний препарат, який надає нервово-паралітичну дію на шкідників. В 1 л води розводять 1 ампулу речовини. Оскільки на яйця ніякого ефекту це засіб не виробляє, застосовувати його слід двічі. Захисні властивості зберігаються протягом 5-15 діб (в залежності від погоди).
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Фитоверм захистить від попелиці

всі препарати біологічного походження використовують при температурі навколишнього середовища не нижче +18 °c, при більш низьких значеннях їх застосування буде практично марним. Найбільшу ефективність подібні засоби показують при температурі від +24 до +32 °c. При занадто високих температурних показниках вони діють гірше.

Засоби народні

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

Склади, виготовлені з рослинних компонентів, досі не втратили своєї актуальності. Вони з успіхом застосовуються для проведення весняних профілактичних обробок полуничних грядок вже не один десяток років і довели на ділі свою ефективність щодо попередження появи різних хвороб і комах-шкідників. Народні засоби не завдають шкоди навколишньому середовищу, не забруднюють грунт і безпечні для людей.

Народні засоби від комах

Найбільш відомі серед садівників наступні рецепти проти шкідливих комах:

  • відвар помідорової бадилля. Порубані свіжі зелені стебла заливають 10 л гарячої води, настоюють 4 години, після чого кип’ятять близько півгодини на повільному вогні або просто доводять до кипіння. Після охолодження склад фільтрують і обприскують їм полуничні кущі, ретельно змочуючи всю наземну частину. Відвар ефективний проти суничного кліща.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Для приготування відвару використовують листя і пасинки томатів

  • часникова настоянка. Захиститися від попелиці допоможе засіб з 0,2–0,3 кг дрібно порізаного часнику, залитого 10 л води. Після настоювання протягом 5-7 днів можна обприскувати кущі.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Для приготування часникової настоянки можна використовувати молоді стрілки часнику

  • відвар з ягід черемхи. У відро води засипають 0,3 кг свіжих ягід, потім кип’ятять 15-20 хвилин, остуджують, проціджують і обробляють рослини. Це відлякає слимаків і равликів.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Відвар з плодів черемхи корисний від равликів і слимаків

  • настій кульбаби. Суничний кліщ не встоїть перед складом, приготованим з 0,8 кг дрібно порізаної зелені і 10 л гарячої води. Наполягають 4-5 годин, потім перемішують і проціджують.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Кульбаба допоможе здолати суничного кліща

  • полиновий відвар. У відрі води замочують 2 кг подрібнених стебел, кип’ятять 10 хвилин. Застосовують після охолодження і проціджування проти павутинного кліща. Аналогічним чином готують відвар зі свіжого листя тютюну, який застосовується від цього ж шкідника.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Відвар з полину застосовують проти павутинного кліща

  • настій цибулиння. Десятилітрове відро наполовину заповнюють подрібненим лушпинням, потім заливають доверху окропом, закривають кришкою і дають постояти дві доби. Після фільтрації, розбавляють вдвічі і обприскують грядки. Настій справляється з суничним кліщиком.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Настоєм з цибулиння полуничні грядки обробляють від суничного кліща

  • відвар червоного пекучого перцю. Подрібнюють 0,1 кг свіжих стручків, заливають 1 л води, кип’ятять 1 годину. Потім настоюють 2 дні і проціджують. Для обприскування проти довгоносика екстракт розбавляють водою в співвідношенні 1: 20.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Відвар пекучого перцю допоможе від попелиці і довгоносика

  • суміш з столового оцту і соняшникової олії (0,5 л оцту, 0,25 л масла і 10 л води). Отриманою сумішшю поливають місця скупчення мурах.

Народні засоби від хвороб

Від появи різних захворювань на полуниці використовуються:

  • настій пижма. Готується з 75 г висушеної трави або 0,5 кг сирої подрібненої сировини і 10 л води. Спочатку наполягають добу, а потім кип’ятять 20 хвилин. Після проціджування розводять водою в пропорції 1: 5. Обприскування цим настоєм уповільнює розвиток борошнистої роси і допомагає боротися з суничним кліщем.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Відвар пижма ефективний проти борошнистої роси

  • настій гірчиці. Від сірої гнилі полуничні грядки обробляють засобом з 0,1 кг гірчичного порошку і 10 л окропу. Склад настоюють протягом 2-3 днів, перед вживанням розводять водою навпіл і рясно проливають кущі.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Настоєм гірчиці полуницю обробляють від сірої гнилі

  • деревна зола. Зольним порошком посипають суничні кущики і землю між ними (70 г на 1 м2). Він використовується для боротьби з різними гнилями.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Зола допоможе від гнилей на полуниці

  • настій сіна. Трьома літрами води заливають 1 кг перепрілої трави, настоюють 5-6 годин і поливають грядки. Засіб допомагає зупинити розвиток на полуничних плантаціях борошнистої роси.
    Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

    Настій сіна допоможе впоратися з борошнистою росою

у всі розчини рекомендується додавати дрібно потерте господарсько мило, щоб склад краще прилипав і далі тримався на листках полуниці.
Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

Дрібно потерте господарське мило додають в усі настої і відвари

Обробляти полуницю в профілактичних цілях можна самими різними засобами. Кілька років тому сусідка підказала наступний рецепт дуже ефективного ядерного кошти:

  • вода-10 л;
  • йод — 1 ч. Л.;
  • березовий дьоготь — 2 ст. Л.;
  • борна кислота — ½ ч. Л.;
  • масло ялицеве — 1 ч. Л.;
  • нашатир — 2 ст. Л.;
  • господарське мило — 0,2 кг.

Всі компоненти ретельно перемішуються. Для обробки робочий розчин розбавляється в пропорції 1: 20. Грядки рясно проливаються отриманим складом.

Перша весняна обробка полуниці

Навесні для профілактичних робіт на полуничних грядках залишається не так багато часу. Починати обробку слід якомога раніше, відразу після стаіванія снігу і підсихання грунту.

Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

Полуничні грядки навесні потрібно спочатку очистити від старого листя

Послідовність дій наступна:

  1. з полуничних грядок знімається укриття (якщо було).
  2. видаляється стара торішня мульча. Її потрібно обов’язково спалити, оскільки в ній зимують комахи-шкідники і зберігаються спори грибкових захворювань. По можливості знімають і самий верхній шар грунту.
  3. прибираються всі висохлі листя, старі квітконоси, вуса і всі рослинні залишки. Їх теж спалюють.
  4. викопують і знищують загиблі, слабкі і хворі кущі. На порожні місця підсаджують молоді рослини.
  5. грунт навколо полуниці обережно розпушують на невелику глибину, щоб не пошкодити поверхневі корінці. Ця процедура покращує постачання кореневої системи повітрям. При необхідності оголилися кущики трохи підгортають.

Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

Всі рослинні залишки потрібно обов’язково спалити

Спалювати сухе листя, стебла, квітконоси і загиблі рослини потрібно обов’язково, так як це значно знизить ризик повторного зараження посадок.

Після ретельного прибирання і санітарної обрізки полуничних грядок потрібно провести профілактику, що попереджає появу хвороб і шкідливих комах. Для цього застосовують різні фунгіцидні та інсектицидні препарати (бордоська рідина, мідний купорос, фітоспорін, триходермін та ін.). Дуже корисно пролити полуничні посадки гарячою водою з додаванням марганцівки (міцний розчин яскраво-рожевого кольору).

Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

Рано навесні полуницю поливають гарячою водою

Відео: перші весняні роботи на полуничних посадках

Терміни весняного обприскування полуничних грядок

Щоб профілактичні весняні обробки полуниці були максимально ефективними, необхідно дотримуватися оптимальних термінів для проведення цих процедур.

Етапи обробки полуниці у весняний період:

  1. перші заходи по боротьбі з можливими захворюваннями і шкідниками здійснюються відразу ж після танення снігового покриву і звільнення полуничних посадок від зимового укриття. Конкретні дати визначаються особливостями місцевого клімату та погодними умовами. У теплих південних регіонах полуниця прокидається вже на початку березня, в північних районах це відбувається трохи пізніше (в кінці березня або початку квітня).
  2. повторно кущі обприскують безпосередньо перед цвітінням культури. На півдні полуничні кущі вступають в пору цвітіння в кінці квітня або початку травня, в холодному кліматі цвітіння відбувається не раніше кінця травня або початку червня. Багато що залежить і від сорту полуниці.

Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

Першу весняну профілактичну обробки полуничної плантації намагаються проводити якомога раніше

Потрібно провести за 5-7 днів до початку цвітіння

Досвідчені садівники практикують обприскування полуничних грядок універсальним препаратом рятувальник полуниці, який знищує комах шкідників і попереджає їх появу, захищає від різних хвороб, а також є екологічним стимулятором росту.

Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

Рятувальник полуниці є універсальним засобом для обробки полуниці

Якщо в минулому сезоні на кущиках полуниці був помічений довгоносик, то перед цвітінням ми завжди обприскуємо рослини препаратом актеллік. Це дозволяє значно збільшити врожайність, так як шкідливі жучки вигризають саму серединку квіток. Потрібно уважно і акуратно обробляти кожен листок і все квітконоси, а також постаратися потрапити в центр куща.

Відео: обробка полуничної плантації перед цвітінням