5 правил догляду за томатами після висадки в теплицю для великого врожаю

57


Томати в закритому грунті піддаються цілому ряду несприятливих впливів: підвищена вологість, слабке освітлення, відсутність природного руху повітря. Провести рослини через весь вегетаційний період і отримати максимум від томатних кущів допоможуть п’ять простих дій в перші тижні після висадки.

Необхідна підгодівля

з кожною тонною помідор з грунту виноситься 4,5 кг калію, 3,3 кг азоту 1,3 кг фосфору. Крім того, рослини споживають необхідну кількість інших макро — і мікроелементів. цікаво, що в різні періоди свого розвитку потреби в тій чи іншій речовині змінюються. Так, в період інтенсивного росту і набору вегетативної маси необхідний азот, залізо, на етапі бутонізації зазвичай не вистачає калію, під час цвітіння я зав’язування плодів – харчування в основному фосфорне за участю бору. Щоб отримати великий урожай томатів, важливо в перший тиждень після висадки підгодувати саджанці калійним добривом. Калій наповнить стебла силою, поліпшить обмін речовин в листовій пластині, зміцнить імунітет рослин, забезпечить плоди харчуванням, завдяки чому вони будуть більшими і цукристими. Деревна зола містить цілий комплекс поживних речовин і багата калієм. Щоб приготувати зольний розчин, знадобиться 1 ст.л. Деревної золи на 1 л води.  суміш краще готувати відразу у великому обсязі і дати настоятися кілька днів. Так калій перейде в більш доступну форму і швидко засвоїться томатами. Під один корінь розсади потрібно вилити 0,5 л зольної підгодівлі. в цей же період можна провести позакореневе підживлення мікроелементами – йодом, марганцем і бором. Для цього на літр молока або молочної сироватки (використовується як прилипач і джерело молочно-кислої флори) потрібно додати прості інгредієнти:

  • 1 г марганцево-кислого калію;
  • 5 г борної кислоти;
  • 60 крапель йоду.

готовий матковий розчин вливається в 10 л відстояної водопровідної або, ще краще, дощової води, і проводять обприскування по листу в похмурий день.

Регулювання вологості

основна проблема теплиць – підвищена вологість. Відносна вологість в теплиці може досягати 90% і вище, що призводить до цілого ряду проблем:

  • розвиток грибкових і вірусних захворювань;
  • розм’якшення тканин рослин;
  • зменшення транспірації (дихання) і уповільнення обміну речовин;
  • знижене споживання поживних речовин;
  • злипання пилку і утворення пустоцвітів;
  • різке падіння врожайності.

оптимальна вологість для томатів – 60-65%. Це досить вузький коридор, і підтримувати тиск водяної пари в заданих параметрах навмання складно. Тому хорошим вкладенням для майбутнього врожаю буде звичайний термогігрометр. щоб знизити відносну вологість, частіше провітрюйте теплицю. Ранньою весною можна підняти температуру обігріву і тимчасово скоротити поливи. Для томатів невелике підсушування грунту навіть корисно, а надмірна вологість може погубити практично весь урожай. у той же час, теплиця позбавлена атмосферних опадів, і нерегулярний полив може привести до критично низького рівня вологості грунту і повітря, що також згубно для рослин. Швидко підняти вологість повітря до 60% допоможе освіжаючий полив по листу.

Підв’язка стебел

5 правил догляду за томатами після висадки в теплицю для великого врожаюпо інтенсивності росту і висоті стебла сорти томатів діляться на три категорії:

  • низькорослі (детермінантні);
  • середньорослі;
  • високорослі (індетермінантні).

коли розсада досягає 30-40 см у висоту, її потрібно підв’язати. Низькорослі і середньорослі сорти можна підв’язувати до кілочків, а високорослі і професійні сорти з необмеженим зростанням (можуть досягати 50 м) підв’язуються тільки до мотузок. Нижній кінець мотузки кріпиться під нижнім листом вільним вузлом, стебло обмотується під кожним міжвузлям, а верхній кінець нитки без напруги підв’язується до перекриттів теплиці. якщо упустити час підв’язки, стебла викривляються, лягають, листя торкаються землі, підвищується ймовірність зараження фітофторозом, збільшується утворення пасинків, а врожайність знижується.

Пасинкування

томати схильні до сильного розгалуження стебла. У пазусі кожного листа неодмінно з’являється відгалуження-пасинок.  якщо їх своєчасно не видаляти, рослина нарощує велику вегетативну масу з невеликою кількістю плодів. У пасинкуванні томатів важливо дотримуватися простого принципу: у низькорослих видаляються всі пасинки до першої кисті, а далі залишаємо кущ гілкуватися. Середньорослі можна вирощувати в два, три стебла, видаляючи інші відгалуження, а високорослі пасинкуються повністю, тобто ведуться в одне стебло з видаленням 100% пасинків. Найкраще пасинки видаляти щотижня, коли вони не більше 3-х см в довжину, залишаючи при цьому невеликий пеньок. Якщо виламати втечу повністю, це залишить відкриті ворота для інфекцій, до того ж, на цьому місці дуже скоро з’явиться нове відгалуження.

Регулярний полив

перший час після висадки розсаді особливо важлива вологість грунту, щоб наростити кореневу масу. При висадці в кожну лунку виливається близько 4-х л води. Наступний полив поєднують з зольною підгодівлею, краще це зробити через тиждень послу висадки. подальший догляд полягає в регулярному поливі кожні 10-14 днів, в залежності від погодних умов. Під час цвітіння потреба у волозі зростає, а ближче до кінця плодоношення, навпаки, скорочується. Температура води повинна бути не менше 20 градусів, холодна вода викликає шок у рослин, в ній гірше розчиняються поживні речовини. Техніка поливу може бути різною-крапельний полив, точковий полив з лійки або шланга, але неодмінно під корінь і в ранкові години. кроки по догляду за томатами прості, але ефективні. Важливо їх комплексне застосування-пропустіть один з пунктів, і ефективність інших знизиться в рази.