Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

78

Город-важлива частина дачної ділянки. На грядках вирощуються овочеві культури і декоративні рослини. Багато дачники займаються культивуванням ягідних чагарників і винограду. Для зручного догляду за рослинами використовується модульна система, коли окремо виростає культура акуратно відгороджена від іншої частини. Це підвищує врожайність і скорочує обсяг роботи по догляду за грунтом.

Зміст

  • Варіанти огорожі для грядок і чагарнику

    • Дерев’яна дошка і бруски
    • Камінь і цегла
    • Старий шифер

      • Відео: огорожа грядок з шиферу своїми руками
    • Декоративні бортики
    • Бордюрна стрічка
    • Металеві листи
    • Пластикові пляшки та труби
    • Арматура
    • Відео: варіанти красивих огорож для грядок
  • Особливості огорожі палісадників і квітників

    • Нюанси огорожі винограду
  • Підготовка до виготовлення

    • Вибір матеріалу
    • Розрахунок матеріалів і необхідний інструмент
  • Покрокова інструкція з виготовлення

    • Як зробити огорожу для кущів середнього розміру

      • Відео: огорожа для смородини з арматури
    • Огорожа для винограду

      • Відео: одноплощинна шпалера для винограду своїми руками

Варіанти огорожі для грядок і чагарнику

Огорожа споруджується по периметру грядки, запобігаючи осушення і осипання грунту. Це значно полегшує процес догляду за овочевими та декоративними культурами.
Обмежену площу гряди легше обробляти, скорочується обсяг і частота прополки. При заглибленні огорожі в грунт зменшується проникнення бур’янів ззовні. На піщаних типах грунту огороджена гряда довше зберігає вологу після поливу і дощу.

При культивації чагарників огорожа виконує підтримуючу функцію, дозволяючи рослині не розповзатися по землі, виростаючи в межах обмеженої області.

Це також спрощує прополку в області коренів. Стає простіше проріджувати чагарник і зрізати сухі прирости. Підвищується плодоношення і підтримується постійна форма куща. Для виготовлення огорож можна використовувати як підручні матеріали, так і готові вироби, придбані в магазині.

Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

Акуратні огорожі грядок прикрашають ділянку

Дерев’яна дошка і бруски

Дерево — найпопулярніший матеріал для створення огорож. Практично на будь-якому дачній ділянці можна знайти обрізки дошки, бруски, горбиль, стару вагонку, брус і т.д. Все це можна задіяти для створення огороджувальної коробки або підтримує каркаса.

Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

Товста дошка або бруски можуть знайтися на будь-якій ділянці

Конструкція і технологія виготовлення залежить від кількості знайденого матеріалу. Наприклад, з довгої дошки і пари брусків можна спорудити невисоку коробку, яка підійде для огорожі гряд з овочами.

Серед переваг такої конструкції можна виділити:

  • низьку вартість і невеликі трудовитрати на спорудження;
  • простоту модернізації та ремонту;
  • зручність перенесення і демонтажу.

Головний мінус в тому, що дерево — недовговічний матеріал. На сирому грунті дерев’яна дошка швидко почне гнити, а через 2-3 сезони буде потрібно частковий або повний ремонт конструкції. По можливості деревину слід обробити спеціальним антисептиком, що скоротить згубний вплив вологи. Це дозволить використовувати огорожу з дерева протягом 5-7 сезонів.

Камінь і цегла

Огорожі з каменю і цегли використовуються рідко, так як матеріалу можна знайти більш гідне застосування. В основному використовуються для огорожі декоративних рослин і квітів.

Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

За допомогою декоративного каменю або цегли можна красиво оформити клумбу

Якщо матеріалу в надлишку, то з його допомогою можна створити довговічну і дуже красиву конструкцію, позбавлену серйозних недоліків. Найбільш популярне рішення-це окантовка грядки цеглою, розташованим по діагоналі. Для спорудження огорожі з каменю підійде кругляк або плоский сланець. Кругляк викладається на цементний розчин, формуючи невеликий бортик по краю клумби або гряди.

Старий шифер

Шифер — покрівельний матеріал, який все рідше використовується за прямим призначенням. Тому після зміни покрівлі не слід поспішати з його утилізацією. Він відмінно підійде для окантовки гряд.

Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

Старий шифер ще стане в нагоді в господарстві

Лист шиферу розрізається на полотна потрібної довжини і закопується в грунт. В результаті виходить акуратна огорожа потрібної висоти, яку можна покрити декоративною фарбою. Єдиний мінус-це крихкість і нестійкість шиферу. При установці шиферу в один шар є ризик пошкодити край, який виступає з землі. При розм’якшенні грунту пластину шиферу може перекосити.

Відео: огорожа грядок з шиферу своїми руками

Декоративні бортики

Збірний декоративний бордюр для грядок з пластика випускається у вигляді секційної системи: комплект містить кілька елементів певної довжини, які монтуються за допомогою пластикових кілочків.

Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

Декоративні бортики випускаються у вигляді різних матеріалів

За зовнішнім виглядом декоративний бордюр імітує різні матеріали, наприклад, обрізну дошку, маленькі пеньки, металеву ковку. Даний вид огорож рекомендується використовувати для декорування клумб і невеликих грядок з квітами. Для великої гряди з овочами встановлювати бордюр не має сенсу в силу високої вартості виробу.

Наприклад, декоративний бордюр» пеньки » довжиною 1,6 м обійдеться в 400 рублів. Для огорожі грядки 1, 5×5 м знадобиться 9 комплектів загальною вартістю 3250 рублів. За ці кошти можна купити набагато більшу кількість пиломатеріалу, якого вистачить на окантовку 3-4 гряд аналогічного розміру.

Бордюрна стрічка

Бордюрна стрічка — це готовий виріб для обрамлення крайок грядок і квітників. Для виготовлення використовується міцний поліетилен і пластик товщиною до 3 мм. Ширина варіюється від 10 до 50 см. Стрічка має гладку або хвилясту форму.

переваги поліетиленового бордюру наступні:

  • створення огорожі будь-якої форми;
  • можливість облаштування багатоярусної грядки або клумби;
  • простота установки і демонтажу;
  • термін служби протягом 10-12 років.

Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

Бордюрною стрічкою можна захистити грядки або клумби будь-якої форми

Якісна бордюрна стрічка практично не має недоліків. Дешеві вироби не відрізняються міцністю, погано витримують навантаження грунту, деформуються при впливі низьких температур. Вартість бордюру залежить від розмірів. Наприклад, 30 м стрічки висотою 30 см обійдеться в 2 тис.

Металеві листи

Металеві листи товщиною до 2 мм дозволяють створити міцний і надійний бордюр для огорожі грядок. Не рекомендується використовувати звичайний метал, так як тонкі пластини швидко покриються іржею і перетворяться в труху.

Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

Для металевого огородження краще використовувати оцинковану сталь

Влітку метал буде швидко нагріватися, що призведе до постійного підігріву грунту і її пересихання. Це негативно позначиться на зростанні і плодоношенні висаджених рослин.

Для створення металевої огорожі краще використовувати оцинковану сталь з полімерним покриттям. Матеріал має високий термін служби, добре тримає задану форму, не боїться перепадів температур і високої вологості.

Єдиний мінус — це висока ціна. При відсутності коштів спорудження металевих огорож для великих гряд невиправдано дорого. Вартість готових бортів для грядок з відкритим грунтом розміром 1×2 м починається від 1700 рублів. Борти для гряд розміром 1×5 м коштують 3500 рублів, а 1×10 м — 6700 рублів.

Пластикові пляшки та труби

Пластикова тара прекрасно підійде для спорудження декоративної огорожі для квітників і невеликих гряд. Тара заповнюється піском, після чого перевертається і закопується в грунт на 1/3 від своєї висоти. При бажанні пляшки можна пофарбувати фарбою, щоб приховати непривабливий зовнішній вигляд.
Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

Можна використовувати пластикові пляшки різних кольорів

Обрізки пластикової труби можна пристосувати для спорудження опорного каркаса для невисоких кущів. Дана конструкція легко збирається за допомогою сполучних фітингів (кутовий трійник). При необхідності легко розбирається або переноситься на нове місце.

Арматура

Арматура або обрізки металевої труби знадобляться для створення огорож чагарників. Металеві прути зв’язуються за допомогою дроту або зварюються в місцях стикування.

Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

З арматури і пластикової труби можна створити опорний каркас для куща

Конструкція має високу міцність, довговічна і не вимагає демонтажу на зимовий час. Її можна покрити фарбою для більшої декоративності. По суті, для створення огорож для чагарнику підійдуть будь-які металеві прути перетином 8-10 мм і більше. Наприклад, труби діаметром більше 30 мм можна розрізати болгаркою навпіл, що заощадить матеріал.

Відео: варіанти красивих огорож для грядок

Особливості огорожі палісадників і квітників

Палісадник — це прибудинкова територія, обгороджена невисоким парканом. Як правило, палісадник облаштовується перед будинком і дорогою для висаджування декоративних рослин.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Згідно екстер’єру будови.

у більшості випадків для виготовлення огорожі палісадника використовуються наступні матеріали:

  • дерево-паркан з паркану. Ширина і висота дошки залежить від особистих переваг власника. Зазвичай використовується дошка від 1-1, 5 м, яка кріпиться на поперечні напрямні, закріплені на забетонованому металевому стовпі;
  • метал — кований паркан з візерунками. Являє собою готові секції, які кріпляться до цегляної кладки або металевих стовпів. Має високу вартість, в силу великих трудовитрат для їх виготовлення.

Кам’яні та металеві огорожі без просвітів використовуються досить рідко, так як не забезпечують рослинам достатньої кількості сонячного світла, блокуючи його проникнення крізь огорожу.

Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

Ковані огорожі красиві і різноманітні

У деяких випадках можливо пристрій живоплоту. Це рослини, що мають щільну крону, які висаджуються близько один до одного. У міру зростання їх підрізають для формування потрібної щільності і форми крони. В результаті виходить красива огорожа з живих рослин.

Для огорожі окремо розташованих квітників застосовуються ті ж правила. Огорожа повинна бути візуально привабливим і пропускати достатню кількість світла, не затінюючи рослини і квіти. Для квітників, розташованих на огороджених ділянках, використовувати додаткову огорожу необов’язково. Досить облаштувати невисоку підтримуючу конструкцію для високих квітів. Маленькі клумби огороджуються коробом з підручних матеріалів або готових виробів на зразок декоративних бортиків.

Нюанси огорожі винограду

Виноград є солнцелюбівим рослиною, традиційно вирощуваним в південних регіонах. При постійній плюсовій температурі ця культура не потребує укриття і виростає прямо на поверхні землі або навколо великих дерев.

У центральній смузі, де середня літня температура помітно нижче, для комфортного зростання і плодоношення використовуються шпалери. Це вертикальні опорні конструкції з різних матеріалів. Форма шпалер вибирається в залежності від схеми посадки і сорти винограду.

Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

Шпалери бувають різної форми

При самостійному виготовленні шпалер краще використовувати якісні матеріали, так як це масивна споруда, міняти яке кожен сезон не раціонально. Особливо, якщо людина займається вирощуванням винограду на постійній основі.

Підготовка до виготовлення

Щоб самостійно виготовити огорожі для гряд або паркан для палісадника, потрібно провести ряд підготовчих заходів. В першу чергу необхідно визначитися, з якого матеріалу буде споруджуватися огорожу.

Після виконуються розрахункові операції, що дозволяють прикинути загальну кількість необхідного матеріалу, і готується інструмент, необхідний для роботи.

Вибір матеріалу

При виборі матеріалу для огорожі слід виходити з практичної користі і тих підручних засобів, що вже є в наявності. Для невеликих грядок рекомендуємо придбати кілька рулонів декоративного бордюру, так як загальні витрати на спорудження огорож з даного матеріалу помітно нижче аналогів.

Для людей, що мають старий пиломатеріал, обрізки дошки або горбиль, варто скористатися саме їм, так як дерев’яний каркас найбільш простий в спорудженні. По суті, можна обійтися без покупки додаткового приладдя, так як для складання потрібно лише кілька металевих пластин і саморізи.

Якщо потрібно найбільш довговічне огорожу, то кращим вибором буде збірна конструкція з металу. Її досить просто зібрати по пропонованої інструкції, метал не потрібно додатково обробляти і фарбувати. Можна сказати, що вибір матеріалу повністю залежить від засобів, які є у власника ділянки.

Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

Дерев’яний каркас найбільш простий у виготовленні

Розрахунок матеріалів і необхідний інструмент

Для розрахунку кількості необхідного матеріалу потрібно визначитися з параметрами гряди, для якої буде виготовлятися огорожу. Розмір гряди вибирається індивідуально в залежності від потреб власника і висаджується рослини.
1. Як приклад проведемо розрахунок дерев’яної дошки для гряди 1×5 м:

  1. периметр гряди дорівнює: 2*5 + 2*1 = 12 м. Для спорудження огорожі потрібно 3 дошки довжиною по 5 м.
  2. для стійкості і жорсткості короба потрібно дерев’яний брусок перетином 40 х 40 мм завдовжки 2 м.
  3. для складання каркаса підійдуть цвяхи або саморізи довжиною 50 мм в кількості 12-16 шт. Для додаткової фіксації ніжок можна використовувати підвіс для металевого профілю по одному на кожен кут.

При розрахунку матеріалу для огорожі з пластикової тари потрібно виміряти її діаметр. Далі, потрібно розділити значення периметра на діаметр однієї пляшки. У нашому прикладі виходить наступне: 12 / 0,1015 = 118,22. Тобто для огорожі гряди 1×5 м буде потрібно 119 пластикових пляшок діаметром 101,5 мм.

В якості інструменту потрібно підготувати:

  • шуруповерт або молоток;
  • ножівку по дереву;
  • сокиру;
  • косинець;
  • рулетку і олівець.

Покрокова інструкція з виготовлення

Технологія виготовлення дерев’яного короба для гряди складається з наступних етапів:

  1. проводиться розмітка дошки відповідно до розмірів і форми майбутньої грядки. За допомогою ножівки по дереву відпилюється 4 дошки, згідно нанесеної розмітці.
  2. отримані заготовки скріплюються за допомогою саморізів або цвяхів. Для цього фіксується кінець короткої дошки в торець довгого полотна. Саморіз закручується наскрізь у верхній і нижній частині. Відстань від краю близько 20-30 мм.
    Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

    Для кріплення дошки використовуються саморізи довжиною 50 мм

  3. ніжки для короба виготовляються з дерев’яного бруска, який потрібно розпиляти на 4 частини довжиною по 50 см.біля основи брусок обтісується сокирою до отримання гострого конуса.
  4. далі, ніжка прикладається в кутове з’єднання і прикручується саморізом довжиною 50 мм.верхній саморіз закручується в коротку дошку, а нижній — в довгу. Це додасть конструкції необхідну міцність і стійкість.
    Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

    Для додаткової фіксації ніжки використовується металева пластина або підвіс для профілю

  5. каркас довжиною більше 5 м рекомендується зміцнити за допомогою металевої планки або підвісу для профілю. Для цього відрізаємо шматок жерсті 3×20 см і згинаємо за формою кута. Для кріплення використовуються саморізи 16 мм.
    Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

    Огорожа заглиблюється в грунт і обкопується по периметру

  6. на останньому етапі зібраний каркас необхідно покрити антисептиком для дерева. Це захистить деревину від вологи і сонячних променів. Після можна переходити до підготовки гряди і установці каркаса на належне місце.

Для установки каркаса можна використовувати 2 способи:

  • каркас встановлюється на будь-яке зручне місце без попередньої перекопування грунту і заповнюється землею;
  • каркас ставиться на вибране місце і обкопується по периметру. Далі, короб забирається, а грунт повністю перекопується по всій площі гряди. Потім каркас ставиться на гряду і обкопується по периметру.

Дана технологія дозволяє зібрати короб для гряди або клумби будь-якого розміру. При виготовленні каркаса для клумб кріплення ніжок на пластини не обов’язково.

При спорудженні огорожі з пластикової тари потрібно вирити траншею по периметру гряди глибиною 20 см.пляшки необхідно наповнити землею або піском і встановити в траншею пробкою вниз. Після формування ряду пляшки присипаються землею.

Як зробити огорожу для кущів середнього розміру

Для виготовлення опорної огорожі для кущів використовується дерев’яний брусок 50x50x6000 мм і дерев’яна рейка 25x50x3000 мм. В якості кріплення підійдуть саморізи довжиною 50 і 80 мм.

Процес виготовлення огорожі буде складатися з наступного:

  1. залежно від висоти куща розпилюємо дерев’яний брусок на 4 заготовки рівної довжини. Для куща середнього розміру досить заготовок довжиною 75-90 см.один з кінців бруска загострюємо сокирою до отримання конуса.
    Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

    Готуємо чотири бруска і чотири планки

  2. вимірюємо ширину куща на висоті 75-90 см.згідно з даним значенням відпилюємо 4 планки рівної довжини.
  3. підготовлені елементи конструкції потрібно покрити водозахисним лаком або антисептиком для дерева.
    Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

    Дерев’яні елементи необхідно обробити антисептиком

  4. далі, розмічаємо місце під загострені бруски і вбиваємо на рівну глибину. При необхідності можна використовувати рівень, щоб зафіксувати положення бруска по горизонталі.
  5. укладаємо на бруски одну пару дерев’яних рейок і кріпимо їх за допомогою самореза довжиною 50 мм.бажано закручувати кріплення так, щоб він розташовувався прямо по центру торця бруска.
    Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

    Кріплення розташовується по центру торця бруска

  6. друга пара планок укладається аналогічним чином. Для кріплення використовуються саморізи довжиною 80 мм, які закручуються по кутах рейки. Схему кріплення можна подивитися на схемі вище.
    Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

    Простий дерев’яний каркас підійде для кущів середнього розміру

    Її замісу.

    1. стовпи шикуються в ряд з кроком 4-6 м.висота стовпа над грунтом від 2 до 3,5 м. Опори по краях шпалери бетонуються для додання конструкції достатньої міцності.
      Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

      Стовпи повинні мати діаметр від 7-10 см

    2. під кожен стовп виривається яма в землі глибиною 70-80 см.для цього використовується ручний або електричний земляний бур. Після проводиться заміс бетонного розчину і бетонування крайніх опор. При бажанні можна забетонувати всі опори, що дозволить в майбутньому зробити навісний козирок або розширити шпалеру у верхній частині.
    3. після затвердіння бетонної суміші переходять до натягування дроту. Нижній ряд розташовується на 40-45 см від землі. Наступні ряди натягуються з кроком 35-40 см.зазвичай використовують 3-4 ряди дроту.
      Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

      Грона винограду не повинні торкатися землі

    4. для кріплення дроту застосовуються металеві гачки з різьбленням. Для цього в стовпі просвердлюється отвір під діаметр гачка. Після цього гачок вкручується і на нього кріпиться дріт. Якщо опорні стовпи виготовляються з дерева, то перед їх установкою нижню частину рекомендується покрити антисептиком.

    Користь і практичність-огорожі для грядок і кущів своїми руками

    Найбільш ефективна шпалера з 4-5 рядами дроту

    Відео: одноплощинна шпалера для винограду своїми руками

    Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
    Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

    Самостійно виготовити огорожі для гряд або чагарнику не становить особливої складності. Наведені вище способи прості-для їх реалізації не потрібно бути будівельником і мати особливих навичок. Буде потрібно 3-4 години особистого часу і простий інструмент, який знайдеться на будь-якій дачі.