Літнє сонцестояння: як провести цей день у злагоді зі світом і народними прикметами

58

День 21 червня здавна славиться своїми прикметами і ритуалами. Літнє сонцестояння, сонцеворот, день івана купали, різдво іоанна хрестителя — яких тільки назв він не носить. Чим же так примітна ця літня дата?

Трохи історії

День літнього сонцестояння (старовинні назви: сонцеворот, духів день, купала, солнцекрес) — одне з найдавніших свят, який люди особливо виділяли і відзначали ще задовго нашої ери. Саме в період сонцевороту (їх чотири — весняний, літній, осінній і зимовий) сонце як би «повертає» на спад або на прибуток дня.

Наші предки святкували в цей день купаву (пізніше-день івана купали), проте згодом, при переході на григоріанський календар, дати свят розійшлися. З поширенням християнства церква стала відзначати в цей день різдво іоанна хрестителя.

Отже, 21 червня (а у високосні роки 20 червня) — найдовший день у році, він триває 17 годин 32 хвилини. В цей час сонце на небі знаходиться в своїй вищій точці, практично в зеніті. Проходячи через цей пік, воно» повертає » на зиму, тобто день починає коротшати, а світило поступово знижується по небосхилу нижче. У слов’ян здавна шанувався особливий символ сонцевороту-коловорот. Це свастичне зображення, яке було потужним оберегом.

Літнє сонцестояння: як провести цей день у злагоді зі світом і народними прикметами

Символ сонця коловрат володів магічною силою

Народні прикмети і ритуали

Сонце завжди було символом життя і родючості, а в день літнього сонцестояння сила небесного світила проявлена найбільшим чином. Не дивно, що в цей день люди проводили особливі магічні ритуали на здоров’я, урожай, удачу. З сонцеворотом здавна пов’язані народні прикмети. Ось найбільш поширені з них:

  • небо затягнуте хмарами — все літо буде похмурим і холодним;
  • пішов дощ-попереду неврожайний голодний рік;
  • вранці рясна роса-урожай в цьому році буде щедрим;
  • в цей день прогримів грім-надовго погіршиться погода;
  • небо ясне все в зірках — буде багато грибів влітку.

Безліч ритуалів в цей день були пов’язані з рослинами, і не дивно — в сонцеворот весь тваринний і рослинний світ володіє особливою чуйністю і чутливістю, вони як би налаштовані в цей час на людину, взаємодіють з ним на тонкому рівні. Трави наповнюються чарівною силою, і саме в цей день сили рослин максимально здатні допомогти людям в їх бідах. Слов’яни прикрашали свої житла березовими гілками і пучками цілющих трав.

  • букетик іван-да-мар’ї біля входу в будинок відганяв від порога хвороби і недобрих гостей.
  • а найпотужнішим оберегом від злих духів вважався звіробій.
  • розкидані в будинку на підлозі запашні листя болотного лепехи очищали житло від нечистих сил і всіляких хвороб.

На запашних лікувальних травах ворожили-зібрані рослини кидали у вогонь святкового багаття вночі і спостерігали, яким буде дим. Стелиться внизу — до хвороб і невдач, піднімається — господарів чекає хороший урожай і здоров’я буде міцним. До речі, нічному святкуванню сонцестояння — з багаттям і обрядовими піснями-надавали великого значення.

Вогонь традиційно шанувався в народі за його очищаючу силу.

Літнє сонцестояння: як провести цей день у злагоді зі світом і народними прикметами

Багаття шанували за його очищувальну силу

Через полум’я стрибали, в нього кидали одяг хворих дітей, щоб вогонь вигнав дитячі хвороби. Навіть попіл від цього багаття мав містичний вплив — його використовували як добриво для небувалого врожаю і загального достатку в родині. Цілителі в цей день запасалися лікувальними травами на весь рік, проте при зборі слід було проявляти особливу обережність і повагу до сил природи — адже рослини як ніколи чутливі 21 червня.

Особливою силою володіли віники для лазні, зібрані 21 червня, ними парилися в лазні, виганяючи з тіла хворобу і слабкість.

Вважалося, що вода в період літнього сонцестояння володіє також могутньою очисною силою, очищаючи не тільки фізичне тіло, а й душу. У сонцеворот відвідували лазні, милися в річках, озерах і струмках.

Поради для нашого часу

І на сьогоднішній день можна залучити на свою сторону таємні і могутні сили матінки-природи, використовуючи старовинні методи або навіть придумавши свої сімейні ритуали. Давайте подивимося, як краще провести цей день і чого, навпаки, робити сьогодні не варто.

У саду чи, в городі

Власникам дачних ділянок не варто під час літнього сонцестояння рубати і спилювати дерева, викорчовувати пні. Якщо на грядках ростуть пряні або лікарські трави — обов’язково зберіть їх і використовуйте частину в цей день, а решта заготовте на майбутнє. Якщо є домашні тварини, проявіть сьогодні про них особливу турботу. Категорично не рекомендується в цей день забивати тварин для їжі.

Літнє сонцестояння: як провести цей день у злагоді зі світом і народними прикметами

Постарайтеся проявити особливу турботу про тварин і рослини

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Літнє сонцестояння: як провести цей день у злагоді зі світом і народними прикметами

Корисно сьогодні подбати про свої рослини: полити, підгодувати, прополоти бур’яни. А зірвану кропиву покладіть під поріг будинку — вона вижене недобрі сили і напасті.

Літнє сонцестояння: як провести цей день у злагоді зі світом і народними прикметами

Колюча кропива на порозі віджене неприємності від будинку

1. Зробіть прибирання в будинку і на ділянці, обов’язково прибравши весь мотлох. Це допоможе не тільки облагородити приміщення або город, а й приверне нову творчу енергію, яка принесе користь як господарям, так і рослинам.

Приготуйте так званий сонячний чай: улюблену травичку або суміш трав заваріть і виставте на сонячне світло (ідеально — на вулицю у власному саду). Таке пиття наповнить силою, бадьорістю і умиротворенням.

Літнє сонцестояння: як провести цей день у злагоді зі світом і народними прикметами

Приготуйте «сонячний чай»

1 астрологи радять в цей день починати нові проекти. Присвятіть час придумування нових посадок (наприклад, актуальні в наш час високі грядки), проектування або закладці ставка, альпійської гірки і т.д.

Для всіх і кожного

Зустріньте сьогодні світанок — це найдавніший магічний ритуал на набуття удачі і завидного здоров’я на весь рік.

Одягніть «сонячний одяг» — нехай на вас буде хоча б одна річ або аксесуар жовтого або золотистого кольору.

Літнє сонцестояння: як провести цей день у злагоді зі світом і народними прикметами

Одягніть що-небудь «сонячного» кольору

Займіться в цей день будь-яким радує душу творчістю: співайте, танцюйте, складайте вірші, ліпіть, розфарбовуйте. Не прагніть до високохудожнього результату, а відчуйте радість моменту. Це допоможе зберігати світлий і бадьорий стан духу весь рік.

Ні в якому разі не можна в сонцеворот перебувати в зневірі і самоті. Здатність людей до єднання і взаємодопомоги в цей день проявляється найкращим чином, а результат такої взаємодії перевершить ваші найсміливіші очікування. Саме час домовитися з сусідами про встановлення загального паркану!

Сходіть в лазню або пориньте в природний водойму — змийте печалі і неприємності.

Літнє сонцестояння: як провести цей день у злагоді зі світом і народними прикметами

На сонцеворот скупайтеся в природному водоймі

Уважно придивіться до нових людей, які проявляться у вашому житті в цей день. Можливо, разом з ними прийдуть важливі зміни.

А сама незвичайна і кумедна прикмета (але дієва, на думку наших предків) — загадати бажання в цей день і перелізти через 12 парканів. Таке непросте випробування повинно напевно допомогти в здійсненні заповітної мрії.

Літнє сонцестояння: як провести цей день у злагоді зі світом і народними прикметами

У цей день не тільки можна, але навіть потрібно перелізти через 12 парканів!

Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

Інтерес до народних прикмет і свят останнім часом зростає. Хтось звертається до стародавніх знань і ритуалів з інтересу до історії, для деяких приваблива містична сторона, а комусь до душі простота і краса фольклору. У будь-якому випадку, корисно брати найкраще з історичної пам’яті свого народу і зберігати світлі святкові ритуали.