Підшивка звисів даху софітами

72

До складу покрівельної системи будинку входять такі елементи, як карнизні і фронтонні звіси. Вони являють собою відступи даху від стін будинку, ширина яких зазвичай 35-70 см, і захищають стіни від намокання. Щоб волога не потрапляла на елементи покрівельної системи, звіси необхідно обшити. Якщо раніше для цього використовували дошки, сайдинг або вагонку, то зараз з’явився сучасний матеріал — це софіти, які можуть бути вініловими, металевими, алюмінієвими або мідними. Існують як суцільні софіти, так і з перфорацією, останні, крім захисту кроквяної конструкції від опадів і вітру, ще й забезпечують вентиляцію підпокрівельного простору.

Зміст

  • Що таке софіти, їх різновиди за матеріалом

    • Вінілові софіти
    • Сталеві софіти
    • Алюмінієві софіти
    • Мідні софіти
    • Як правильно зробити вибір
  • Плюси і мінуси підшивки звисів даху софітами

    • Відео: особливості вибору софітів
  • Розрахунок кількості софітів для підшивки звисів покрівлі
  • Технологія монтажу

    • Відео: монтаж софітів

Що таке софіти, їх різновиди за матеріалом

Софіти являють собою панелі, які кріпляться на карнизні і фронтонні звіси лицьовою стороною вниз. У перекладі з італійської « «софіти» означають стелю, тому у багатьох людей це слово асоціюється, перш за все, з освітленням, а вже потім як матеріал для обшивки звисів даху.

Підшивка звисів даху софітами

Софіти захищають звіси покрівлі від вітру, вологи, а також прикрашають будинок

Крім того що софіти захищають підпокрівельний простір від вітру, опадів, проникнення птахів і комах, вони також забезпечують нормальну вентиляцію і прикрашають зовнішній вигляд будинку. Софіти випускаються у вигляді окремих панелей, які кріпляться по краю покрівлі, а між собою вони з’єднуються за допомогою спеціальних замків.

Ці елементи можуть використовуватися як під час будівництва будинку, так і при проведенні його реконструкції. Під ними зручно ховати електропроводку та інші елементи, тому вони не будуть псувати зовнішній вигляд будинку.

За своїм зовнішнім виглядом софіти можуть бути декількох видів:

  • суцільні, використовуються для декоративної підшивки фронтонних, карнизних звисів і козирків;
  • з перфорацією посередині, їх ще називають комбінованими;
  • із суцільною перфорацією, як і комбіновані, вони забезпечують вентиляцію навісів і підпокрівельного простору і зазвичай встановлюються в будинках з мансардою.

Підшивка звисів даху софітами

Існують суцільні, перфоровані і комбіновані софіти

За матеріалом, використовуваним для виготовлення софітів, вони діляться на кілька видів. Щоб визначитися, який варіант вибрати у вашому випадку, спочатку треба ознайомитися з існуючими пропозиціями, перевагами і недоліками кожного виду софітів.

Вінілові софіти

Для виготовлення вінілових софітів використовується полівінілхлорид, чим пояснюється їх практичність і невисока вартість.

Основні переваги пвх-софітів:

  • не гниють і не піддаються корозії;
  • не уражаються грибком і цвіллю;
  • мають великий термін служби, він становить 30 і більше років;
  • не вимагають додаткових витрат на забарвлення або обробку захисними складами;
  • мають невелику вагу, що значно полегшує їх транспортування і монтаж;
  • представлені в широкій колірній гамі, що дозволяє підібрати їх для будь-якого будинку;
    Підшивка звисів даху софітами

    Вінілові софіти представлені в широкій колірній гамі, тому їх можна підібрати для будь-якої будівлі

  • витримують перепади температури і можуть експлуатуватися від -50 до + 60 ос;
  • мають приємний зовнішній вигляд.

Якщо говорити про розміри панелей, то вони можуть бути різними: ширина від 220 до 300 мм, довжина від 3000 до 3850 мм, а товщина в межах 1-1, 2 мм.

Треба сказати і про недоліки вінілових софітів — хоча їх і мало, але вони все ж є:

  • не дуже висока механічна стійкість, але з огляду на місце їх монтажу, це не дуже важлива характеристика;
  • пвх-панелі не підтримують горіння, але при нагріванні до високих температур можуть виділяти шкідливі речовини.

Сталеві софіти

Для виготовлення таких панелей використовується оцинкована листова сталь. Для додаткового захисту від негативного впливу зовнішніх факторів проводиться покриття полімерами. В якості покриття використовується пурал, пластизол або поліестер так само, як і для захисту металевого сайдинга.

Основні плюси металевих софітів:

  • висока міцність;
  • висока антикорозійна стійкість;
  • стійкість до впливу високих температур;
  • стійкість до негативного впливу ультрафіолетових променів;
  • широка кольорова гама;
    Підшивка звисів даху софітами

    Металеві софіти мають високу міцність, не пошкоджуються грибком і цвіллю, мають великий термін служби

  • великий термін служби;
  • простота догляду.

Хоча, як і будь-який інший матеріал, металеві софіти мають і свої мінуси:

  • порівняно висока вартість, вони дорожче пвх-панелей;
  • складність обробки, так як сталь набагато твердіше полівінілхлориду;
  • велику вагу, тому монтувати їх складніше, ніж вінілові софіти.

Незважаючи на наявність недоліків, велика кількість переваг робить металеві софіти популярним і поширеним рішенням при виборі матеріалів для обробки звисів даху.

Алюмінієві софіти

Це ще один вид панелей, які володіють практично тими ж перевагами, що і вінілові софіти, а за деякими показниками перевершують їх:

  • висока міцність, хоча вага алюмінієвих панелей ненабагато більше ніж у вінілових, але міцність у них значно вище;
  • стійкий колір;
  • стабільність розмірів при перепадах температури.

Товщина алюмінієвих софітів може бути від 0,3 до 0,6 мм.

Підшивка звисів даху софітами

Алюмінієві софіти мають невелику вагу і разом з тим високу міцність

Якщо говорити про недоліки таких панелей, то при механічному пошкодженні на них, як і на металевих елементах, залишаються вм’ятини і вартість алюмінієвих софітів більше, ніж вінілових і металевих.

Мідні софіти

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Підшивка звисів даху софітами

Головною перевагою мідних панелей є їх висока довговічність, термін служби таких елементів перевищує 130-150 років. Крім цього, мідь стійка до корозії і такий елемент стане прикрасою навіть найдорожчих особняків. Мідні панелі, як і металеві або алюмінієві, виготовлені з натуральних матеріалів, тому є екологічно безпечними.

Підшивка звисів даху софітами

Мідні софіти найдовговічніші, вони будуть служити більше 100 років

Недоліків у мідних софітів практично немає, крім того, що вони мають високу вартість.

Як правильно зробити вибір

Софіти є сучасним будівельним матеріалом, який можна використовувати не тільки для підшивки звисів даху. Крім цього, вони можуть застосовуватися для обробки козирків, і навіть стель. Якщо для обшивки звису краще взяти перфоровані або комбіновані софіти, то для оформлення стелі краще використовувати суцільні панелі.

При виборі софітів треба враховувати колір будинку і матеріал, який використовується для його обробки, а також свої смакові переваги і фінансові можливості. Фахівці рекомендують, щоб колір софітів контрастував з кольором будинку, це дозволяє надати йому оригінальний і неповторний вигляд.

Плюси і мінуси підшивки звисів даху софітами

Без такої операції, як підшивка звисів, дах не матиме закінчений вигляд, її термін служби зменшується, тому зазначений етап будівельних робіт є обов’язковим. Хоча можна підшити звіси дошками, профнастилом або вагонкою, але найкраще використовувати софіти. Це пов’язано з тим, що софіти спеціально розроблені для цих цілей. У них є перфорація, що забезпечує вентиляцію підпокрівельного простору, а також спеціальні замки, які допомагають прискорити і полегшити проведення монтажних робіт.

Основні переваги підшивки звисів софітами:

  1. наявність в софітах перфорації дозволяє циркулювати повітрю. Вони забезпечують провітрювання покрівельної системи даху, а також допомагають відвести утворився конденсат.
  2. невелика вага таких елементів не збільшує навантаження на фундамент і стіни будинку. Особливо це важливо для пальових і стовпчастих фундаментів і будинків з піноблоків.
  3. гарний зовнішній вигляд. Так як ці елементи призначені саме для підшивки звисів даху, вони органічно вписуються в оформлення будинку. За допомогою таких елементів можна перетворити зовнішній вигляд будівлі, зробити його закінченим і виділяється на тлі інших будинків.
    Підшивка звисів даху софітами

    Для того щоб зробити будинок більш привабливим і виразним, рекомендується, щоб обробка будинку і софіти були контрастних кольорів

  4. необхідність очищення перфорації. Для забезпечення максимального терміну служби софітів треба періодично їх оглядати, мінімум раз на рік. Особливу увагу звертають на перфорацію, яка може забиватися сміттям, від чого експлуатаційні характеристик панелей погіршуються, і вони не зможуть забезпечувати вентиляцію звисів.
    Підшивка звисів даху софітами

    Щоб софіти якісно виконували свої функції, треба періодично чистити перфорацію, інакше вентиляція буде порушена

Відео: особливості вибору софітів

Розрахунок кількості софітів для підшивки звисів покрівлі

Перед тим як приступити до підшивки звисів даху софітами, спочатку треба розрахувати їх кількість. Для цього можна звернутися за допомогою до фахівців, але їх послуги доведеться оплачувати. Можна виконати розрахунок і самостійно, для цього просто треба згадати шкільний курс математики.

Розглянемо виконання розрахунку на прикладі будинку з двосхилим дахом:

  1. розраховується довжина карнизних (2 шт.) і фронтонних звисів (4 шт.). Якщо довжина карниза 10 м, а довжина фронтону 5 м, то загальна їх довжина становитиме: 10х2+5х4=40 погонних метрів звисів.
    Підшивка звисів даху софітами

    Софіти використовуються для підшивки карнизних і фронтонних звисів будівлі

  2. розраховується площа звисів. У нашому випадку ширина звису становить 40 см або 0,4 м, для розрахунку площі треба ширину звисів помножити на їх довжину: 40х0,4= 16 м2.
  3. визначається число панелей. Залежно від обраного типу софітів, розміри панелей будуть різними. Для прикладу візьмемо металеві софіти,у яких розмір панелі становить 3мх0,325м=0, 98м2. Щоб визначити кількість штук треба загальну площу розділити на площу однієї панелі: 16÷0,98=16,3, округляємо і отримуємо 17 панелей.
  4. розраховується кількість j-профілю. Крім софітів, знадобиться придбати j-профіль, який встановлюється уздовж стіни. Довжина такої панелі становить 3 м, тому ділимо загальну довжину звису на довжину однієї панелі: 40÷3=13,33, округляємо і отримуємо 14 шт.
  5. визначається кількість фінішних і лобових планок, роблять це, як і в попередньому випадку. Так як їх довжина також становить 3 м, то їх знадобиться по 14 штук.

Для того щоб визначити точну кількість софітів, необхідно до отриманого результату додати 10-15%, ця кількість піде на розкрій і випадкові помилки. Якщо ви сумніваєтеся, що буде достатньо 10-15% запасу, можна виконати додаткові розрахунки:

  1. визначаємо кількість шматків з однієї панелі. Так як довжина софіта 3 м, а ширина звису 0,4 м, то з однієї панелі вийде 3÷0,4=7,5, округляємо і отримуємо 7 шт., інша частина піде у відходи.
  2. визначаємо необхідну кількість шматочків софітів. Для цього треба загальну довжину звисів розділити на ширину софіта: 40÷0,325=123,1, округляємо і отримуємо 124 шт.
  3. визначаємо точну кількість панелей. Для цього 124÷7=17,7, округляємо і отримуємо 18 панелей.

Провівши такі нескладні розрахунки, ви зможете визначити необхідну кількість софітів, після чого треба вирушати в магазин і купувати матеріали. Навіть якщо вам проводили розрахунки будівельники, ви завжди зможете перевірити ще раз все самі і визначитися в їх чесності і порядності.

Технологія монтажу

Після проведення розрахунків і придбання всіх необхідних матеріалів можна приступати до монтажу софітів на карнизні і фронтонні звіси. Незважаючи на те що софіти можуть виготовлятися з різних матеріалів, це впливає тільки на їх характеристики, а монтаж у всіх випадках проводиться однаково.

Для виконання монтажу софітів знадобляться наступні інструменти:

  • будівельний рівень;
  • стусло, з його допомогою проводиться обрізання панелей під кутом 45 градусів;
  • вимірювальні інструменти;
  • олівець або крейда;
  • ножиці по металу або гострий ніж, вони необхідні для розкрою матеріалів і використовуються в залежності від виду софітів;
  • шуруповерт.

Послідовність виконання робіт:

  1. виконання розмітки для кріплення j-профілю і лобової планки. Так як планки повинні бути встановлені рівно одна навпроти іншої, виконати їх монтаж без попередньої розмітки не вийде. При виконанні розмітки треба враховувати, що софіти повинні бути розташовані під прямим кутом до стіни будинку. З урахуванням цього, навпроти звису даху, до якого кріпиться лобова планка, на стіні будинку відзначають лінію, по ній буде кріпитися j-профіль. Якщо поверхня стіни рівна, то j-профіль можна кріпити безпосередньо до неї, а коли є невеликі нерівності, їх усувають шляхом монтажу дерев’яної планки, до якої потім кріплять профіль.
  2. монтаж j-профілю і лобової-планки. Ці планки служать для фіксації софітів. J-профіль кріпиться на попередньо встановлену на стіну дерев’яну планку. Лобова планка монтується навпроти j-планки, з боку звису.
    Підшивка звисів даху софітами

    J-профіль і лобова планка повинні бути встановлені навпроти один одного, для цього треба правильно зробити розмітку

  3. визначення довжини софітів і нарізування панелей необхідної довжини. Після монтажу планок, змиритися відстань між ними, від якого віднімають 6 мм, це і буде довжина софітів. Нарізають смуги необхідної довжини, для цього краще використовувати ножиці по металу, так як електропила може пошкодити захисне покриття на металевих панелях. Шестиміліметровий зазор необхідний для компенсації зміни розмірів софітів при перепадах температури, особливо він важливий для вінілових панелей.
    Підшивка звисів даху софітами

    Довжина панелей повинна бути на 6 мм менше відстані між j-профілем і лобовою планкою, щоб забезпечити температурне розширення софітів

  4. фіксація софітів. Панелі трохи згинають і вставляють між профілями, після чого фіксують саморізами. Між собою сусідні елементи з’єднуються за допомогою спеціального замкового з’єднання, яке забезпечує щільний і надійний монтаж.
    Підшивка звисів даху софітами

    Софіти вставляють між j-профілем і лобовою планкою, після чого фіксують саморізами

  5. оформлення кута. Щоб кут вийшов красивим, поступово вкорочують панелі софітів, роблять це під кутом 45o, щоб виконати правильний зріз, треба використовувати стусло. Для закривання шва використовується н-профіль або його можна замінити двома j-профілями.
    Підшивка звисів даху софітами

    При оформленні кутів планки підрізають під кутом 45 градусів

Рекомендації фахівців, яких треба дотримуватися під час монтажу софітів:

  • кріплення планок виконується через спеціальні отвори і тільки під прямим кутом;
  • для компенсації температурного розширення треба обов’язково залишати зазор;
  • для кріплення панелей, рекомендується використовувати саморізи з шириною капелюшки 8 мм і закручувати їх треба не дуже щільно, між головкою і панеллю треба залишати зазор близько 1 мм;
  • фіксувати панелі треба не рідше, ніж через кожні 40 см;
    Підшивка звисів даху софітами

    Софіти фіксуються не більше ніж через 40 см, але можна і частіше

  • вінілові панелі можна різати за допомогою ножа, для цього проводять їм лінію, після чого панель згинають і відламують;
  • при транспортуванні і зберіганні панелей, укладати їх треба на рівні поверхні;
  • хоча виробники і вказують, що софіти можна монтувати в будь-який час, фахівці рекомендують це робити при температурі вище 15 градусів.

Відео: монтаж софітів

Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

Звіси даху, як і її інші елементи, вимагають особливої уваги. Використання для їх обшивки софітів допомагає одночасно вирішити кілька завдань: захистити від негативного впливу дерев’яні кроквяної системи, а також зробити зовнішній вигляд будинку оригінальним і привабливим. Є кілька видів софітів, тому кожна людина зможе вибрати їх, виходячи зі своїх уподобань і фінансових можливостей. Незалежно від обраного типу софітів, кінцевий результат буде залежати від правильності виконання монтажних робіт. Якщо ви вирішили встановлювати софіти самостійно, уважно вивчіть технологію монтажу і рекомендації фахівців. В цьому випадку не треба мати спеціальні знання та інструменти, тому впоратися з роботою зможе навіть новачок.