пустельна троянда: вирощування адениума в домашніх умовах

63

За що люблять аденіум? це екзотичний і багатообіцяючий квітка: кожна рослина індивідуально. Тільки ваш аденіум буде мати саме таку форму каудекса і унікальним чином переплетені основи бічних коренів під ним. Незвичайний аденіум стає красивіше під час цвітіння, винагороджуючи таким чином за старання свого володаря. Аденіум в домашніх умовах чуйний і передбачуваний, хоч і не дуже простий у змісті: якщо дотримуватися певних правил, він буде рости і розвиватися, радуючи вас. Можливо, ви навіть захочете і далі покращувати зовнішній вигляд рослини і стимулювати цвітіння. Займатися ним цікаво. Мало того, адениумом легко «захворіти». » хворі » люди, схоже, щасливі. Вони об’єднуються в численні інтернет-спільноти, де діляться інформацією і фото, радощами і тривогами, отримуючи поради і підбадьорення однодумців. А ви готові полюбити аденіум або хоча б просто виростити екзотичну прикрасу для свого підвіконня?

Зміст

  • Звідки родом рослина?
  • Вибираємо квітка

    • Фотогалерея: яку рослину вибрати
    • Фотогалерея: аденіуми, вирощувані в домашніх умовах
  • Розмноження: насіння або живці?

    • Як заготовити і укоренити живці адениума?
    • Таблиця: укорінення живців адениума: покрокова інструкція
    • Пророщування насіння
    • Відео: вирощування адениума з насіння
    • Відкриті питання

      • Таблиця: часто задаються квітникарями-новачками питання
    • Догляд за паростками аденіума

      • Відео: перша пікіровка саджанців аденіума
  • Догляд за адениумом в різні пори року

    • Весна

      • Відео: пересадка адениума з заміною грунту
    • Літо
    • Осені
    • Зима
    • Відео: нюанси догляду за рослиною
  • Підвищуємо декоративність

    • Обрізка центрального втечі

      • Відео: пересадка і обрізка адениума
    • Будимо сплячі бруньки
    • Прищипувати чи стрижневий корінь?
    • Відео: формування кореневої системи рослини
    • Цвітіння
  • Хвороби і шкідники: діагностуємо і лікуємо

    • Таблиця: поширені проблеми при вирощуванні квітки
    • Гниль каудекса: підступний ворог
  • Відгуки про вирощування

Звідки родом рослина?

Аденіум, або «пустельна троянда», — сукулент. У дикому вигляді він росте на аравійському півострові, в африканських тропічних лісах, в тропіках південно-східної азії. Умови його зростання наклали відбиток на зовнішній вигляд.

Там, де нечасті зливові дощі регулярно змінюються тривалою посухою, рослини змушені пристосовуватися до несприятливих умов. Дикий аденіум запасає вологу в товстому м’ясистому підставі стебла, яке називається «каудекс». Його листя, тверді і глянцеві (або злегка опушені), мінімально випаровують вологу.

пустельна троянда: вирощування адениума в домашніх умовах

Дорослий аденіум в природному середовищі його проживання

Вибираємо квітка

Селекціонери, комерсанти і просто ентузіасти вивели на базі природних сортів більше сотні гібридів аденіума. З «дикої» його основи з п’ятипелюстковими рожевими квітами отримані махрові сорти різноманітних відтінків — від пурпурного до білосніжного. Листя деяких сортів стали варіегатнимі-біло-зеленими.

Фотогалерея: яку рослину вибрати

пустельна троянда: вирощування адениума в домашніх умовах» природні » аденіуми цвітуть такпустельна троянда: вирощування адениума в домашніх умовахбудь махровий аденіум — селекційний гібридпустельна троянда: вирощування адениума в домашніх умовахнезважаючи на всі досягнення селекціонерів, сині аденіуми вивести поки не вдалося — це, безсумнівно, підробка, як би продавець не переконував вас у зворотномупустельна троянда: вирощування адениума в домашніх умовахгібриди з строкатим листям виглядають дуже ошатно, навіть коли не цвітуть

Незважаючи на всі старання селекціонерів, нові сорти нестабільні. Це означає, що не з усіх насіння виростуть аденіуми, в повній мірі відповідні опису гібрида. Не турбуйтеся, якщо ваш вихованець буде злегка відрізнятися від зображень рекламного буклету.

Найбільш популярні види, вирощувані квітникарями:

  1. аденіум огрядний (adenium obesum). Найлегший у вирощуванні аденіум. Росте повільно, живе довго. Відрізняється великою різноманітністю сортів і гібридів. Здатний досягати в кімнатних умовах 0,5 м. Листові пластини дуже щільні на дотик, гладкі або опушені. Аденіум огрядний може відпочивати взимку, скидаючи листя, але здатний і пропускати період спокою, продовжуючи рости (особливо молоді рослини). Цей фактор-знижені вимоги до змісту взимку-вигідно відрізняє сорт від інших «родичів» і служить додатковим аргументом на його користь для початківців квітникарів. Цвіте з травня по вересень великими (від 6 до 12 см) трубчастими квітами з червоно-рожевими пелюстками.
  2. аденіум багатоквітковий (adenium multiflorum). Цвіте починаючи з 4-5 року життя. Відрізняється обов’язковим для рослини щорічним 4-місячним періодом спокою з холодним вмістом. Листя не скидає і не вегетує. Цвіте дуже рясно, простими п’ятипелюстковими квітами з червоною облямівкою, з кінця періоду спокою і до появи нової зеленої маси. Насіння прикрашені помітним пучком волосків. Листя розташовуються пучками, сильно розширюються по зовнішньому краю. В оптимальних умовах і в природі аденіум багатоквітковий — це невисоке (0,5–0,8 м) деревце.
  3. аденіум арабська (adenium arabicum). Відрізняється найширшим листям і самим об’ємним каудексом. Присадкуватий і кряжистий. У кімнатному змісті йому необхідний обов’язковий період спокою, на час якого рослина скидає листя. Цвіте п’ятипелюстковими трубчастими квітами різноманітних відтінків червоного і рожевого. У цього виду найбільші насіння серед всіх адениумов. У природі це дерево висотою близько 4 м.
  4. аденіум сомалійський (adenium somalense). Найвищий аденіум з найдовшими листям (до 15 см). Ще у нього найдрібніші серед усіх адениумов рожеві квіти колокольчатой форми з червоною облямівкою — 3-4 см в діаметрі. Цвіте пізньою весною і, якщо витримані оптимальні умови, в кінці літа. Утворює безліч цікавих гібридів з іншими видами аденіумів.
  5. аденіум міні (adenium mini size). Найменші серед адениумов, гібриди-кущики до 30 см заввишки. Існує 4 сорти з різними відтінками квіток і формою листя. Ростуть повільно. Охоче розгалужуються. Як і аденіум огрядний, можуть рости в період спокою. Цей вид стрімко набирає популярність.

Фотогалерея: аденіуми, вирощувані в домашніх умовах

пустельна троянда: вирощування адениума в домашніх умовахаденіум огрядний-основна база для експериментів селекціонерівпустельна троянда: вирощування адениума в домашніх умовахаденіум багатоквітковий, як випливає з назви, відрізняється рясним цвітіннямпустельна троянда: вирощування адениума в домашніх умовахаденіум арабський цікавий формою каудексапустельна троянда: вирощування адениума в домашніх умовахаденіум сомалійський відрізняється оригінальними квіткамипустельна троянда: вирощування адениума в домашніх умовахаденіум міні популярний через своїх габаритів

Розмноження: насіння або живці?

У кожного способу розмноження свої переваги. При пророщуванні насіння у вас є можливість простежити всі фази розвитку цього цікавого рослини. Такі аденіуми зазвичай формують гарний об’ємний каудекс. Якщо ж ви вирішите укоренити живці, то будьте готові до того, що в перші роки помітного стовбура вони не розвинуть. Зате всі властивості материнської рослини, зокрема відтінок пелюсток і розмір квіток, будуть відтворені повністю (чого не можна, на жаль, сказати про всі адениум, вирощених з насіння).

Як заготовити і укоренити живці адениума?

Аденіуми живцюють як в теплу пору року, так і взимку. У другому випадку буде потрібно додаткова досветка.

  1. живці для розмноження відокремлюють від рослини дуже гострим ножем (краще лезом);
  2. серветкою промокають виступив на зрізі сік.
  3. посадковий матеріал підсушують від 20 хвилин (молоді живці) до 2 діб (зрілі і товсті).
  4. нижні листя видаляють.

Вкорінювати держак можна як у воді, так і в суміші перліту з вермикулітом (в пропорції 7:3). Знавці, які випробували на практиці обидва способи, відзначають незначну перевагу другого: менше невдач.

пустельна троянда: вирощування адениума в домашніх умовах

Хрестоподібний надріз допомагає стимулятору коренеутворення глибше проникнути в тканини

Укорінювачі для протоки субстрату можна не використовувати: багато експериментаторів відзначають малоефективність, а іноді і шкоду застосування біостимуляторів. Однак, є і протилежні думки.

В субстраті держак розвине кореневу систему лише при сприятливому співвідношенні температури і вологості. Вологоутримуючі властивості перліту і вермикуліту не дадуть воді застоюватися, а субстрату — пересихати. І убогий, і надмірно рясний полив однаково шкідливий. Грунт постійно повинна бути злегка вологою, але саме злегка. Якщо температура при цьому не буде опускатися нижче 25-30ºс, є всі шанси на успіх. Корінці можуть з’явитися вже через два тижні.

пустельна троянда: вирощування адениума в домашніх умовах

Живці аденіума розвивають кореневу систему як у воді, так і в спеціальному перлітно-вермикулітному субстраті

Більш дружно вони зійдуть. Однак, як показує практика, розмножити аденіум таким способом виходить практично завжди, якщо не робити грубих помилок.

пустельна троянда: вирощування адениума в домашніх умовах

З придбанням насіння адениума труднощів точно не виникне

Ось один з варіантів пророщування:

  1. насіння загорнути у вологу серветку, просочену розчином стимулятора росту, і залишити на 2-4 години.
  2. розкласти їх горизонтально на відстані 4-5 см один від одного по поверхні вологопроникного субстрату.
  3. злегка надавити пальцем кожне насіння і присипати його грунтом на 1-2 мм. Край може виднітися на поверхні.
  4. для посіву можна використовувати готовий субстрат для сукулентів або змішати його самостійно з перліту, вермикуліту, крупного піску і деревної кори.
  5. містити ємність з насінням треба при температурі 26–33ºс. Відповідне місце — не надто гаряча батарея опалення. Щоб субстрат не пересихав, регулярно обприскуйте його поверхню підігрітою до кімнатної температури водою. Тепличка не потрібна: насіння повинні дихати. Але багато квітникарі дотримуються протилежної думки. Якщо будете накривати посадки, не забувайте їх провітрювати, щоб насіння не загнили.
  6. чекати, спостерігати і вірити близько 10 днів (в окремих випадках від 3 до 30 діб). За цей час повинні прорости 50-70% посіяного насіння, що вважається непоганим показником схожості для адениумов.

Фактори ризику, які можуть погубити всю затію:

  • занадто висока або занадто низька температура;
  • перелив.

Відео: вирощування адениума з насіння

Відкриті питання

Пророщування насіння адениума характеризується безліччю відкритих питань. Щасливі власники часто описують абсолютно протилежний досвід. Це перетворює процедуру в захоплююче заняття, в якому є місце для важливих самостійних рішень.

Таблиця: часто задаються квітникарями-новачками питання

питання відповідь надпилювати чи насіння, щоб полегшити паростку вихід на поверхню? думки розходяться. Як надпиляні, так і незаймані насіння можуть показати відмінні результати при пророщуванні. Чи залишати насіння на поверхні субстрату або присипати? відмінний результат можна отримати і в одному, і в іншому випадку. Головне — не закопувати насіння глибоко! чи обробляти насіння і субстрат фунгіцидом? без обробки теж можна домогтися прекрасних паростків. Чи забезпечувати насінню повну темряву до проростання? є достатньо свідчень, що темрява не впливає на схожість. Просто для проростання насіння адениума світло не потрібен. Замочувати чи насіння перед посівом? відмінні результати можна отримати як замочуючи насіння, так і висіваючи їх сухими. До останнього способу схиляється останнім часом все більше любителів адениумов.

Догляд за паростками адениума

Але ось над поверхнею субстрату з’являються спочатку бліді паростки адениумов. Тепер їм потрібне світло, багато світла! до яскравого світла сіянці привчають поступово, за кілька тижнів. Після їх закінчення молоді аденіуми можна просто утримувати на південному вікні в теплу пору року або досвічувати, щоб не витягувалися (коли сонця недостатньо). І пам’ятати про режим поливу і температурі. Можна поступово, в рамках загартовування сіянців, знизити її з 35ºс до 25ºс. Абсолютний мінімум для сіянців-20ºс.

Основна маса молодих паростків легко скидає непотрібну насіннєву оболонку з верхівки. Але іноді вона залишається, вінчаючи рослина непотрібної «короною». Чи знімати залишки насіннєвої оболонки або сподіватися, що вона відпаде самостійно? у першому випадку є реальний ризик разом з нею обірвати точку росту і зародкові листя. Тоді сіянець можна викидати. З іншого боку, якщо рослинка сама не впорається з цією проблемою, воно загине теж! питання відкрите. Єдине, що відомо точно: допоможуть сіянцю впоратися з сухою оболонкою регулярні і обережні її розмочування. Вона стане м’якше, і молодий аденіум зможе легше з нею розлучитися.

пустельна троянда: вирощування адениума в домашніх умовах

Більшість сіянців аденіума самостійно скидають залишки оболонки насіння; якщо цього не сталося, квітці можна допомогти, але тільки дуже акуратно

Сіянці, на відміну від дорослих рослин, ростуть швидко. Пікіровку молодих адениумов виробляють, коли вони обзаведуться другою або третьою парою справжніх листків. Але якщо обставини змушують зробити це раніше-нічого страшного! сіянець має всі шанси прижитися. Висаджуйте свої аденіуми в окремі невеликі горщики або в одну широку ємність, обов’язково з хорошим дренажем!

Відео: перша пікіровка саджанців адениума

Догляд за адениумом в різні пори року

Професіонали радять: доглядайте за адениумом влітку як за тропічною рослиною, а взимку — як за сукулентом. Тоді рослини будуть гармонійно розвиватися.

Весна

На початку періоду активного росту аденіуми пересаджують. Молоді рослини-щорічно, а то й двічі на рік. Зрілі-раз на два-три роки. Грунт (субстрат для сукулентів) при пересадці замінюють. Необхідно стежити за якісним дренуванням грунту. Для адениума переважно рости на південному вікні і в достатку отримувати прямі сонячні промені. В такому випадку вибирайте для нього світлий горщик: він менше нагрівається. Аденіум з прищипнутим стрижневим коренем добре відчуває себе в невисокому широкому горщику. Після пересадки рослина тиждень не поливають.

Відео: пересадка адениума з заміною грунту

Літо

Навесні і влітку особливу увагу приділяють зволоженню грунту і підгодівлі адениума. Рослини поливають теплою водою, щедро, але не дуже часто. Субстрат між процедурами повинен повністю просихати навесні, а влітку — тільки зверху . Воду з піддону після поливу краще відразу виливати.

Якщо ви якомога ближче відтворите умови, в яких аденіум мешкає в дикій природі, рослина віддячить активним ростом. Це означає дотримуватися такої тенденції: вище температура — частіше полив.

Аденіум в фазі активного росту добре реагує на підгодівлі (взимку, в періоди хвороб, а також в стані спокою вони не потрібні). Підгодовують дорослий квітка раз в два тижні розчином комплексного мінерального добрива для сукулентів. Краще розвести його, взявши лише 1/2 або навіть 1/4 дозу від зазначеної на упаковці. Молоді аденіуми-раз на тиждень. Якщо рослина пересадили в свіжий грунт навесні, підгодівлі можна починати на початку літа.

пустельна троянда: вирощування адениума в домашніх умовах

Адениумам цілком підійдуть добрива для сукулентів в зниженій концентрації

Допустимими і корисними є повністю органічні підгодівлі. Їх проводять в іншому режимі: раз в три-чотири тижні для дорослих адениумов, і раз в два тижні — для молодих.

Осінь

Із загальним зниженням температури повітря скорочують обсяги поливу і підгодівлі адениума. Рослина, поступово припиняє бурхливе зростання, не в змозі засвоїти ці блага. За літо воно встигло освоїти весь земляний кому, ризик загнивання коренів в субстраті знизився. Проте перелив в поєднанні з низькою температурою як і раніше небезпечний для адениумов.

Зима

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
пустельна троянда: вирощування адениума в домашніх умовах

Зимовий вміст адениумов теж краще зробити наближеним до природних умов:

  1. зменшити температуру до 15ºс. Нижче 10ºс-і рослина може загинути.
  2. сильно скоротити полив.
  3. припинити підживлення.

Як бути, якщо немає можливості забезпечити такі умови? молоді екземпляри, особливо відносяться до виду «аденіум огрядний», можуть продовжувати рости, ігноруючи період спокою, тим більше що в квартирі не завжди вдається знайти для них містечко з температурою 15ºс. Скорочуйте полив, проводите його регулярно. Дорослий аденіум взимку поливають приблизно один раз на місяць і не підгодовують.