Утеплення покрівлі мінеральною ватою: секрети і тонкощі технології

68

Утеплення покрівлі сучасними теплоізоляційними матеріалами — це не тільки прихований ресурс для зниження енергетичних витрат на обігрів будинку, але і хороша можливість отримати в своє розпорядження додаткове приміщення для цілорічного проживання. Одним з кращих способів захисту горищного простору від холоду є теплоізоляція мінеральною ватою. Сьогодні ми розглянемо особливості цього матеріалу, розповімо, який утеплювач краще і скільки його буде потрібно. А головне — ми розкриємо всі секрети технології і поділимося з вами рекомендаціями досвідчених фахівців.

Зміст

  • Чим хороша мінеральна вата: особливості та характеристики матеріалу

    • Скловата
    • Шлаковата
    • Кам’яна вата
  • Навіщо потрібен точний розрахунок товщини утеплювача і як його зробити

    • Таблиця: оптимальний опір теплопередачі для різних міст росії
    • Таблиця: теплопровідність мінеральної вати різного ступеня щільності
    • Відео: якою має бути товщина утеплювача для даху
  • Способи теплоізоляції покрівлі мінеральною ватою зсередини приміщення

    • Відео: особливості покрівельного пирога при використанні мінеральної вати
    • Технологія монтажу утеплювача всередині покрівельного каркаса
    • Як утеплити покрівлю по кроквах
  • Секрети довговічності покрівельного пирога зокрема і покрівлі в цілому

    • Відео: помилки монтажу утеплення

Чим хороша мінеральна вата: особливості та характеристики матеріалу

чітке визначення теплоізоляційним матеріалам типу мінеральних ват дає гост 52953-2008, згідно з яким до цього класу утеплювачів відноситься:

  • скляне волокно;
  • шлаковата;
  • кам’яна (базальтова) вата.

Всі три види теплоізоляторів придатні для використання в приватному будівництві. І хоча в їх основі лежить схожа синтетична волокниста структура, кожен утеплювач має свої переваги і недоліки. З цієї причини розглянемо їх характеристики окремо.

Утеплення покрівлі мінеральною ватою: секрети і тонкощі технології

Різні види мінеральної вати мають схожу структуру, але цей матеріал є одним з кращих утеплювачів для стін і покрівлі мансарди або горищного приміщення

Скловата

до складу скловати входить безліч ниток, які отримують методом гарячого витягування зі скляного бою або кварцового піску. І хоча такі волокна мають діаметр всього 5-15 мкм, саме вони роблять ватний утеплювач міцним і пружним. основні характеристики скловати:

  • довжина волокон від 15 до 50 мм;
  • теплопровідність в межах 0,038-0,046 вт/(м * к);
  • допустимий температурний діапазон від -60 до + 450 °с;
  • гігроскопічність за добу не більше 1,7% від маси.

Будучи хімічно інертним, не схильним до бактеріального впливу речовиною, скловата має один істотний недолік. Справа в тому, що надзвичайно міцні і тонкі волокна при контакті можуть впиватися в шкіру і потрапляти в дихальні органи людини. Це загрожує хворобливим роздратуванням шкірного покриву, алергічними реакціями і навіть нападами задухи у людей, які страждають від астми. З цієї причини від використання скловати в житловому приміщенні краще утриматися.

Утеплення покрівлі мінеральною ватою: секрети і тонкощі технології

Волокна скловати являють собою найтонші голки, здатні завдати шкоди шкірному покриву і органам дихання

Шлаковата

Шлаковата виготовляється з побічних продуктів доменної плавки і має ті ж недоліки, що і скляне волокно. Однак використовувати її для утеплення житлових будинків не рекомендується по зовсім іншої причини. Справа в тому, що доменні шлаки, з яких виготовляється теплоізоляція, можуть являти собою небезпеку з міркувань екологічної чистоти, включаючи радіоактивне випромінювання. Шлакова вата є найбільш гігроскопічною в своєму класі і при насиченні вологою втрачає значну частину своєї теплоізоляційної здатності.

якщо ви все ж вирішите утеплити шлаковатою якесь підсобне приміщення, то пропонуємо ознайомитися з її технічними характеристиками:

  • теплоізоляційна здатність сухого матеріалу — 0,46–0,48 вт/(м·к);
  • максимальна експлуатаційна температура — не більше 300 °с. Перевищення цього показника призводить до спікання волокон, після чого відбувається різке підвищення теплопровідності;
  • гігроскопічність — 1.9% за 24 год.

слід обов’язково уточнити, що утеплювати шлакової ватою металеві конструкції можна тільки в абсолютно сухих приміщеннях. Автор цих рядків мав необережність використовувати таку теплоізоляцію, щоб захистити від промерзання гаражні ворота, і довгий час не міг зрозуміти причину настільки швидкої корозії металевої листової обшивки. Як завжди, причина лежала на поверхні. Справа в тому, що доменні шлаки мають високу кислотність — ось вона-то, та ще помножена на витікаючу від оглядової ями вогкість, і стала причиною іржі і швидкого руйнування металу.
Утеплення покрівлі мінеральною ватою: секрети і тонкощі технології

Через низьку екологічну безпеку шлаковату можна використовувати тільки в якості бюджетного утеплення зовнішніх стін

Кам’яна вата

будучи таким же синтетичним матеріалом, як і розглянуті вище утеплювачі, кам’яна вата має кілька незаперечних переваг. Хоч її нитки і схожі за розмірами на волокна шлаковолокна, вони володіють істотною перевагою, оскільки абсолютно не колються. Тому виконувати монтаж кам’яної вати набагато безпечніше, ніж працювати з утеплювачами зі скляним і шлаковим волокном. Кам’яну вату нерідко називають базальтової, оскільки для її виробництва використовуються габро-базальтові гірські породи. Проте слід розділяти ці два підвиди теплоізоляції. Справа в тому, що остання виготовляється без застосування синтетичних сполучних і тому є більш безпечною.

Характеристики кам’яної вати:

  • коефіцієнт теплопровідності в межах 0,035-0,042 вт/(м * к);
  • максимальна експлуатаційна температура — до 1000 °с;
  • гігроскопічність — не більше 0,95% за 24 години.

неважко помітити, що серед ватних волокнистих утеплювачів немає матеріалу з такими ж низькими показниками гігроскопічності, як у кам’яної вати. До слова, її широка популярність призвела до того, що під поняттям «мінеральна вата» найчастіше мають на увазі саме цей матеріал.

При виробництві кам’яної вати використовується мінеральна основа-базальт, габро або діабаз, а також невелика частина доменного шлаку, шихти, глини та інших природних сполучних. Саме за рахунок останніх знижується рівень шкідливих формальдегідних смол. Що стосується базальтового утеплювача, то він виготовляється з природних матеріалів і тому володіє максимальною екологічною чистотою.

Утеплення покрівлі мінеральною ватою: секрети і тонкощі технології

Попит народжує пропозицію, тому сьогодні кам’яна вата є найпопулярнішим теплоізоляційним матеріалом

Для утеплення горизонтальних і похилих поверхонь покрівлі найкраще використовувати мінеральну вату щільністю від 25 до 75 кг/м3 — це дозволить не перевищувати допустиме навантаження на кроквяну систему. Щоб дізнатися щільність теплоізоляції, досить поглянути на її марку. Наприклад, п-25-це матеріал щільністю 25 кг/м3. Переваги мінеральної вати:

  • відносно низька гігроскопічність дозволяє використовувати утеплювач як для внутрішнього, так і зовнішнього монтажу;
  • пориста структура дає хорошу звуко — і теплоізоляцію;
  • стійкість до займання і горіння;
  • мінімальна усадка;
  • висока стійкість до критичних температур;
  • екологічна безпека;
  • зручність монтажу — матеріал випускається в рулонах і плитах різного розміру і товщини;
  • стійкість до біологічних і хімічних факторів.

Звичайно ж, не обійшлося і без недоліків. Хоча кам’яна вата і не колеться, підвищена крихкість її волокон призводить до пилоутворення — найдрібніші частинки піднімаються в повітря і при вдиханні потрапляють в легені і очі. Тому під час монтажу слід обов’язково користуватися респіратором і захисними окулярами.

Утеплення покрівлі мінеральною ватою: секрети і тонкощі технології

Незважаючи на екологічну безпеку базальтової вати, працювати з нею без респіратора і окулярів не рекомендується

Ще одним істотним недоліком є те, що при нагріванні кам’яної вати вище допустимих значень вона починає виділяти шкідливий для здоров’я фенол. З цієї причини в місцях, які піддаються впливу високих температур, найкраще використовувати більш дорогу базальтову теплоізоляцію.

Навіщо потрібен точний розрахунок товщини утеплювача і як його зробити

монтаж мінеральної вати без точного розрахунку товщини утеплювача є однією з найбільш поширених помилок початківців будівельників. Найчастіше новачки діють за принципом «чим більше, тим краще». Однак такий підхід є не тільки неправильним, але в деяких ситуаціях і шкідливим.

У кращому випадку додаткові витрати виявляться марними. У гіршому-через занадто товстого шару припиниться вентиляція серединних шарів утеплювача, через що всередині теплоізоляційного пирога буде накопичуватися волога. Якщо товщина мінеральної вати виявиться недостатньою, то на додачу до невиправданих витрат на опалення точка роси зміститься в товщу утеплювача або на стіни мансардного поверху. Напевно, немає необхідності говорити про те, що утворення конденсату викликає появу цвілі і грибків.

Утеплення покрівлі мінеральною ватою: секрети і тонкощі технології

Знизити теплові витрати можна тільки в тому випадку, якщо товщина теплоізоляції буде перевищувати 50 мм-в іншому випадку утеплення виявиться марним

Енергія.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Утеплення покрівлі мінеральною ватою: секрети і тонкощі технології

Треба сказати, що обчислення товщини теплоізоляції є досить тривіальним завданням. Перше, що слід зробити, — це дізнатися мінімально допустимий опір теплопередачі r, яке повинна надавати покрівля. Значення цього параметра залежить від кліматичних особливостей регіону і вказується в таблиці снип 23-02-2003, окремі витяги з якої можна знайти нижче. Наприклад, для тюмені r = 5,26 (м2·°с)/вт.

Таблиця: оптимальне опір теплопередачі для різних міст росії

місто опір теплопередачі, (м2·°с)/вт місто опір теплопередачі, (м2·°с)/вт архангельськ 5,29 москва 4,67 волгоград 4,18 самара 4,76 єкатеринбург 5,19 санкт-петербург 4,6 іркутськ 5,62 тюмень 5,26 калінінград 4,02 чита 6,00 магадан 6,1 ярославль 4,85 фізичний сенс такого параметра, як опір теплопередачі, полягає у визначенні кількості теплоти у ватах, яка проходить за одиницю часу через 1 кв. М теплоізолюючого пирога покрівлі при різниці температур всередині і зовні приміщення в 1 °с.

Далі нам знадобиться знайти коефіцієнт питомої теплопровідності λб того типу мінеральної вати, яка буде використовуватися для утеплення. Ці дані можна знайти на упаковці теплоізоляції, в технічному паспорті або сертифікаті на виріб. В крайньому випадку подивитися значення теплопровідності можна на сайті виробника.

Щоб визначити мінімальну товщину теплоізоляції δ (м), знаходять добуток r і λб. Наприклад, якщо для утеплення даху будинку в тюменській області використовуються м’які плити базальтової вати, на які немає ніякої документації, то знадобиться шар δ = r · λб = 5,26 · 0,036 = 0,189 м = 19 см.оскільки кам’яна вата випускається в рулонах і плитах товщиною 5 і 10 см, то значення округляємо до найближчого кратного значення в 20 см.

якщо немає можливості визначити марку і виробника мінеральної вати, то можна скористатися даними з таблиці, яка наводиться нижче.

Таблиця: теплопровідність мінеральної вати різного ступеня щільності

тип мінеральної вати щільність утеплювача, кг/м3 теплопровідність, вт/м·°с мати від 50 до 85 0,046 легка плита від 30 до 40 0,036 м’яка плита від 50 до 75 0,036 напівжорстка плита від 75 до 125 0,033 жорстка плита від 175 до 225 0,043 циліндр до 200 0,046 пухка вата не менше 30 0,050

Відео: якою повинна бути товщина утеплювача для даху

Способи теплоізоляції покрівлі мінеральною ватою зсередини приміщення

якісне утеплення даху передбачає не просто укладання мінеральної вати по кроквах, а спорудження багатошарового покрівельного пирога. Звичайно, займатися теплоізоляцій найкраще на етапі будівництва будинку, до монтажу покрівельного покриття. Крім усього іншого, це дозволяє без особливих витрат отримати інтер’єр мансарди з декоративними стельовими балками. І тим не менш зробити свій будинок більш енергоефективним або отримати ще одне повноцінне приміщення ніколи не пізно. Для цього утеплення покрівлі проводять зсередини. А оскільки мінеральна вата є надзвичайно простим і зручним в роботі матеріалом, провести монтаж можна своїми руками. Відразу ж відзначимо, що очікуваний результат можна отримати тільки в тому випадку, якщо буде витримана передбачена виробниками матеріалу технологія. 1. У загальному випадку теплоізоляцію покрівлі з боку горищного перекриття можна розділити на кілька етапів:

  • підготовчі роботи;
  • монтаж гідроізоляції;
  • укладання утеплювача;
  • установка паронепроникної мембрани;
  • кріплення декоративного облицювального покриття.

Підготовчі роботи являють собою огляд дерев’яного каркаса кроквяної системи, ремонт і заміну пошкоджених елементів, а також обробку деревини антипіренами і антисептиками. Що стосується покрівельного пирога, то в залежності від конструктивних особливостей покрівлі є кілька способів його спорудження.

Відео: особливості покрівельного пирога при використанні мінеральної вати

Технологія монтажу утеплювача всередині покрівельного каркаса

основна перевага укладання мінеральної вати всередині покрівельного каркаса полягає в тому, що такий спосіб не забирає у приміщення жодного сантиметра вільного простору. Для роботи вам знадобиться:

  • мінеральна вата;
  • дифузна гідроізоляція;
  • пароізоляційна мембрана;
  • спеціальний скотч для проклейки стиків;
  • цвяхи;
  • синтетичний шнур або мотузка;
  • дерев’яний брус або рейки.

крім цього, слід подбати, щоб під рукою був молоток, меблевий степлер і великий будівельний ніж. При розкрої плит кам’яної вати товщиною 50 мм ножем з лезами, що відламуються, як правило, проблем не виникає — на місце різу можна укласти дошку, яка послужить ще й направляючої. Труднощі починаються з різкою матеріалу товщиною 100 мм і при виконанні фігурного краю — ніж мне і кришить ущільнювач, вириваючи з нього шматки вати. Щоб не купувати невиправдано дорогу ножівку по утеплювачів, можна кроїти теплоізоляцію так званим хлібним ножем з хвилеподібною ріжучої кромкою. При цьому чим тонше буде його лезо, тим менше зусиль треба буде докладати для підрізування плит. Порядок монтажних робіт повинен бути наступним.

  1. перш за все, необхідно переконатися в тому, що нижня площина кроквяних ніг знаходиться на одній лінії. При помітних відхиленнях геометрії на крокви набивають вирівнюють рейки.
  2. всю площину покрівельного ската вкривають вологозахисним матеріалом. Цю роботу найкраще виконувати з напарником, прикріплюючи плівку до дерев’яного каркасу за допомогою степлера. Укладання обов’язково ведуть у напрямку від горищного перекриття — при протечках і появі конденсату волога не буде затікати в стики полотен. При цьому кожну наступну смугу гідроізоляції напускають на попередню не менше ніж на 10-15 см і проклеюють стики скотчем. Виконуючи монтаж гідроізоляції, простежте щоб плівка не кріпилася з натягом. В іншому випадку з настанням холодів матеріал буде стискатися, викликаючи розриви в місцях кріплення до елементів кроквяної системи.
    Утеплення покрівлі мінеральною ватою: секрети і тонкощі технології

    Про гідроізоляцію слід подбати ще на етапі монтажу покрівлі-в цьому випадку під її захистом виявиться як пиріг теплоізоляції, так і дерев’яні елементи кроквяної системи

  3. вимірюють відстань між кроквами і виконують підрізування плит — вони повинні бути на 2-3 см ширше отвору. До речі, якщо питанням утеплення покрівлі потурбуватися ще на етапі проектування, то можна буде обійтися без різання кам’яної вати. Виробники теплоізоляції випускають плити шириною 600 мм, тому крок крокв повинен бути не більше 570-580 мм.
    Утеплення покрівлі мінеральною ватою: секрети і тонкощі технології

    Для розкрою кам’яної вати найкраще підходить спеціальний інструмент з хвилястою ріжучою кромкою

  4. утеплювач укладають в простір між кроквами-там він буде утримуватися за рахунок розпираючих зусиль.
    Утеплення покрівлі мінеральною ватою: секрети і тонкощі технології

    Від того, наскільки правильно покладена теплоізоляція, залежить не тільки ефективність утеплення, але і довговічність покрівельного пирога

  5. якщо використовується мінеральна вата в рулонах або кут покрівельних скатів становить менше 30°, знадобиться додаткова страховка від провисання. В цьому випадку зафіксувати теплоізоляцію допоможе синтетична мотузка або товста волосінь. Подібно шнурівці її натягують між цвяхами, попередньо вбитими в дерев’яний каркас.
    Утеплення покрівлі мінеральною ватою: секрети і тонкощі технології

    Для фіксації утеплювача в просторі між кроквами найкраще підходить довговічний синтетичний шнур

Останній етап-монтаж пароізоляційного бар’єру. Детально описувати цей процес немає необхідності-робота нічим не відрізняється від установки гідроізоляції. Єдиний момент, на який слід звернути особливу увагу, — яким боком пароізоляційна мембрана буде примикати до ущільнювача. Точну інформацію можна знайти в інструкції або на упаковці матеріалу.

Утеплення покрівлі мінеральною ватою: секрети і тонкощі технології

Для кріплення гідроізоляції і паронепроникної мембрани найкраще підходить будівельний степлер з плоскими скобами

Установку декоративного покриття виконують відповідно до завдань приміщення і особливостями його інтер’єру. Оздоблювальні матеріали можна кріпити безпосередньо до крокв (під фанеру, osb і дсп), а також монтувати на контррейки (під вагонку, сайдинг) або оцинкований металопрофіль (гіпсокартонні плити).

Як утеплити покрівлю по кроквах

Утеплення по кроквах з внутрішньої сторони використовується у випадках, коли потрібно посилити теплоізоляційний пиріг або запобігти утворенню холодних переходів по елементах покрівельного каркаса. Для цього міжстропільний простір заповнюють мінеральною ватою м’яких марок, а потім всю поверхню вкривають жорсткими плитами з пінополістиролу або кам’яного волокна.

Утеплення покрівлі мінеральною ватою: секрети і тонкощі технології

Утеплення по кроквах найчастіше виконується в складі комплексної теплоізоляції мансардних приміщень

Щільним і дозволить усунути будь-які щілини.
Утеплення покрівлі мінеральною ватою: секрети і тонкощі технології

Щоб утеплення по кроквах принесло максимальний ефект, верхні плити теплоізоляції обов’язково повинні закривати стики попереднього шару

При значній товщині утеплювача, а також при використанні теплоізоляції різного типу фахівці рекомендують встановлювати паронепроникну мембрану не тільки з боку приміщення, але і по лінії зіткнення окремих шарів.

  • поверхню утеплювача закривають пароізоляцією, після чого приступають до монтажу декоративного облицювання.
  • Технологія двошарового монтажу з утепленням крокв є найбільш дорогою. Проте саме вона дозволяє отримати максимально ефективну теплоізоляцію і повністю усунути можливість теплопередачі за елементами кроквяної системи.

    Секрети довговічності покрівельного пирога зокрема і покрівлі в цілому

    1. щоб запобігти провисання і сповзання плит мінеральної вати, обов’язково фіксуйте їх капроновим шнуром.
    2. при укладанні утеплювача в кілька шарів монтуйте його з перекриттям стиків.
    3. монтаж полотнищ пароізоляції виконується зі зворотним нахлестом, тобто у напрямку від коника. В цьому випадку піднімаються потоки теплого, вологого повітря не будуть потрапляти в шар утеплювача. Крім того, не слід нехтувати проклеюванням стиків спеціальним армованим скотчем.
    4. при розрахунку товщини утеплювача значення округлюють в більшу сторону. На думку фахівців, мінімальна товщина теплоізоляції повинна становити 20 см.
    5. якщо мансардне приміщення має власні вертикальні стіни і стелю, то утеплюють саме ці поверхні, але ніяк не покрівельні скати.
    6. при монтажі пирога теплоізоляції обов’язково повинна встановлюватися контробрешетка-з її допомогою облаштовують вентиляційні зазори. Мінімальна рекомендована товщина контррейок з боку покрівлі становить 50 мм, а під декоративною обшивкою — не менше 20 мм.

    Відео: помилки монтажу утеплення

    Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
    Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

    Тим, хто сумнівається в доцільності утеплення даху своїми руками, радимо поцікавитися вартістю комплексної теплоізоляції, яку виконують будівельні компанії. Залежно від складності робіт ціна становить від 300 до 500 рублів за квадратний метр. І це без урахування витрат на покупку матеріалу. Погодьтеся, що при настільки простій технології цим грошам можна знайти більш гідне застосування.