Томати за китайською технологією: велика врожайність при менших габаритах

58

Міцна здорова розсада-запорука гарного врожаю в майбутньому. Це відноситься до всіх садовим культурам, в тому числі і до томатів. Тому багато садівників крім класичного пробують і більш екзотичні способи її вирощування. Популярний китайський метод, який обіцяє зменшити висоту куща і одночасно збільшити врожайність. Його основне «ноу-хау» — специфічна пікіровка і формування дорослих кущів.

Зміст

  • Особливості китайського методу вирощування томатів, його переваги і недоліки

    • Відео: загальний опис китайської технології вирощування томатів
  • Покроковий опис технології

    • Якість грунту
    • Підготовка і посадка насіння
    • Догляд за розсадою
    • Висадка на грядки
  • Догляд за дорослими рослинами

    • Відео: особистий досвід вирощування томатів за китайським методом
    • Відео: нюанси догляду за томатами при вирощуванні за китайською технологією
  • Відгуки садівників про метод

Особливості китайського методу вирощування томатів, його переваги і недоліки

Ефективність китайського методу вирощування розсади помідорів обумовлена здатністю цих рослин формувати коріння на стеблах. В результаті «екстремальної» пікіровки сіянці, які пережили шок, стають набагато міцнішими, підтверджуючи правило «те, що нас не вбиває, робить нас сильнішими».

Томати за китайською технологією: велика врожайність при менших габаритах

Якщо випадково обламати верхівку саджанця томата і поставити в воду, вона дає коріння протягом 5-7 днів, на цьому і заснований китайський метод вирощування помідорів

Спосіб, хоча і називається китайським, був добре відомий городникам з срср, практикували укорінення верхівкових живців ще в середині минулого століття. Єдина відмінність — вони висаджували не тільки верхівку, а й підставу рослини, ділячи таким чином один кущ на два.

Переваг у методу багато:

  • краща якість розсади-пережили стрес рослини набагато міцніше «побратимів». У кущів потужний стебло, розвинені пагони. Це означає більш високу опірність типовим для культури захворювань, стійкість до примх погоди, невибагливість у догляді;
  • зменшилася висота рослин, в результаті чого істотно полегшується догляд за ними. Кущі більше не витягуються до 2,5-3 м навіть в оптимальних умовах теплиці;
  • велика врожайність, яка забезпечується за рахунок того, що плодові кисті починають формуватися нижче, ніж зазвичай (вже на висоті 20-25 см від землі), і швидше (так як насіння були висаджені раніше). Різниця може досягати 10-25 днів в залежності від типу сорту (ранній, середньостиглий, пізній).

Томати за китайською технологією: велика врожайність при менших габаритах

При вирощуванні за китайським методом кисті томатів формуються набагато ближче до землі, завдяки цьому підвищується врожайність

Є і недоліки:

  • пов’язана з «жорсткою» пікіровкою затримка в розвитку рослин приблизно на 3-4 тижні. Це означає, що насіння на розсаду доведеться висаджувати на місяць раніше. Сіянцям неодмінно потрібно досвечивание, вкоріненим живцям — укриття для забезпечення необхідної температури. Все це зайві клопоти;
    Томати за китайською технологією: велика врожайність при менших габаритах

    На початку весни забезпечити розсаді томатів світловий день необхідної тривалості на більшій частині території росії неможливо

  • приживлюваність живців на рівні 75%, в результаті частина розсади втрачається;
  • придатність методу тільки для високорослих і індетермінантних сортів томатів. У тих, що доростають до 50-70 см, просто немає сенсу ділити кущ — урожай буде дуже низьким.

Відео: загальний опис китайської технології вирощування томатів

Покроковий опис технології

При вирощуванні розсади китайським методом важливо строго дотримуватися рекомендацій і слідувати технології.

Якість грунту

Субстрат і для насіння, і для живців обов’язково повинен бути з нейтральною кислотністю. Перед використанням для стерилізації пролийте грунт густо-малиновим розчином перманганату калію, підігрів його до температури 45-50 °c. Оптимальний варіант — магазинний субстрат для пасльонових. У самостійно приготовані почвосмеси не можна додавати перегній, перепрілий компост — це прекрасне середовище для хвороботворних грибків. Обов’язково потрібно розкислювач (доломітове борошно, товчений крейда, зола) — стакан на 3 л готового грунту.

Томати за китайською технологією: велика врожайність при менших габаритах

Покупної субстрат для розсади теж потребує стерилізації, особливо чутливі до захворювань живці відразу після пікіровки

Підготовка і посадка насіння

Щоб розсада була міцною, важливо правильно підготувати насіння. Необхідні заходи:

  1. відбракування насіння. Для цього готують соляний розчин (30 г/л) і опускають їх в ємність. Насіння, що не містять зародків, більш легкі, тому спливають на поверхню вже через 7-10 хвилин.
  2. замочування у вологій тканині, змоченій розчином будь-якого біостимулятора або деревної золи на 20-30 хвилин, для поліпшення схожості.
    Томати за китайською технологією: велика врожайність при менших габаритах

    При вирощуванні томатів за китайською технологією можна використовувати як покупні біостимулятори (епін, циркон, корневин), так і натуральні: сік алое (1 столова ложка розім’ятого листя на склянку, через тиждень розбавити до 5 л водою), розведений водою мед (1 чайна ложка на склянку теплої води)

  3. дезінфекція в сильно-рожевому розчині перманганату калію (близько години) або в будь-якому біофунгіциді (10-15 хвилин за інструкцією).
  4. загартовування протягом доби в холодильнику.

Потім відразу ж приступають до посадки.

Висаджують томати в загальні ємності по одному, з інтервалом 2-3 см між рослинами і шириною міжрядь 4-5 см.необхідно враховувати фази місяця: насіння висівають, коли вона убуває і знаходиться в скорпіоні, пікірують приблизно через місяць, в тому ж знаку.

Томати за китайською технологією: велика врожайність при менших габаритах

Висадка насіння томатів в одну загальну ємність дозволить заощадити місце на підвіконні, адже їм все одно буде потрібно пікіровка

Догляд за розсадою

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Томати за китайською технологією: велика врожайність при менших габаритах

Сіянцям, вирощуваним за китайською технологією, будуть потрібні:

  • загартовування — з 4-5-го дня після появи сходів і до пікіровки. На ніч температуру знижують на 4-6 °c в порівнянні з денною (22-25 °c);
    Томати за китайською технологією: велика врожайність при менших габаритах

    Розсаду томатів, вирощуваних за китайським методом, починають гартувати практично з перших днів життя

  • підживлення за тиждень до пікіровки слабким розчином мінерального азотного добрива (2-3 г/л) або будь-яким магазинним засобом для розсади;
  • рясний полив напередодні пікіровки.

у сіянців моменту пікіровки має сформуватися 3 справжніх листа. Кожна рослина зрізають біля самої основи стебла дуже гострими ножицями або скальпелем. Укорінення живців проводиться відразу ж після зрізання. Порядок дій:

  1. зріз присипають товченою крейдою, активованим вугіллям, просіяної золою.
  2. живці розсаджують за індивідуальними ємностями об’ємом 150-200 мл, заглиблюючи до сім’ядольних листків.
    Томати за китайською технологією: велика врожайність при менших габаритах

    Розпіковані живці томатів розсаджують за індивідуальними ємностями об’ємом 150-200 мл, заглиблюючи до сім’ядольних листочків

  3. рясно поливають, промочуючи грунт до самого дна, і накривають поліетиленовими пакетами, забезпечуючи необхідне тепло.
  4. ємності тримають при температурі 15° c при мінімальному освітленні протягом 5 днів.
  5. потім створюють колишні умови: світловий день тривалістю 12 годин, температура — 22-25 °c.

спочатку розвиток таких саджанців завмирає — їм необхідний час на формування кореневої системи, але потім вони дуже активно рушають в зростання. Доглядають за ними, як за звичайною розсадою. Деякі садівники практикують укорінення в воді-живці спочатку повинні дати коріння, тільки потім їх висаджують в грунт. Це означає затримку приблизно на тиждень, а тендітні коріння часто ламаються при пересадці. Тому більшість садівників вважають за краще висаджувати живці томатів відразу в грунт.
Томати за китайською технологією: велика врожайність при менших габаритах

Деякі садівники практикують укорінення у воді, щоб живці спочатку дали коріння, і тільки потім висаджують їх в грунт

Пікіровка розсади томатів за китайським методом передбачає використання тільки верхівок саджанців, але залишаються коріння теж цілком життєздатні.

Висадка на грядки

Терміни визначаються для кожного регіону індивідуально, з урахуванням особливостей місцевого клімату. Для середньої смуги росії це найчастіше початок червня (після поворотних заморозків), якщо томати висаджуються у відкритий грунт. У південних регіонах висадка відбувається на 2-3 тижні раніше, на уралі, в сибіру, на далекому сході — пізніше. Процедура стандартна, ніяких відмінностей немає.

Томати за китайською технологією: велика врожайність при менших габаритах

Розсаду томатів, вирощену за китайською технологією, висаджують в грядки звичайним способом

Догляд за дорослими рослинами

Томатам, вирощуваним за китайською технологією, потрібно стандартний для культури полив, регулярне розпушування грядки і прополки.

Основна особливість-формування кущів. Ведуть рослини в два стебла, причому в другій перетворюють найбільш потужний і розвинений пасинок з числа сформувалися над першою плодової пензлем.

Томати за китайською технологією: велика врожайність при менших габаритах

Формування в два стебла-оптимальний метод для томатів, вирощуваних за китайською технологією

Інші протягом сезону регулярно видаляють. Процедуру проводять хоча б раз в 10-15 днів, не даючи пасинкам виростати довше 4-5 см.

Томати за китайською технологією: велика врожайність при менших габаритах

Регулярне видалення пасинків-важлива частина формування кущів томатів, вирощуваних за китайським методом

Томатів за китайським методом

Більш врожайні рослини потребують підвищених дозах поживних речовин. Перший раз мінеральні азотовмісні добрива у вигляді розчину (15-20 г на 10 л) вносять через 1,5–2 тижні після пересадки в грядку. Далі підгодівлі вносять регулярно, з інтервалом 10-12 днів. Використовують магазинні добрива для пасльонових, в складі яких обов’язкова наявність фосфору і калію.

Томати за китайською технологією: велика врожайність при менших габаритах

Магазинні добрива відрізняються збалансованим складом, а натуральна органіка найчастіше не в змозі забезпечити томатам то посилене харчування, в якому вони потребують

Після формування третьої плодової кисті необхідно обприскати рослини розчином борної кислоти (2-3 г/л).

Відео: нюанси догляду за томатами при вирощуванні за китайською технологією

Відгуки садівників про метод

Я пробувала в минулому році посадити за цим методом помідори, його мені підказала приятелька. Сама вона вже роки три садить саме так помідори, і всі її сусіди садити стали тільки так. Результат-врожайність зросла, хвороб стало менше. А ось висота як була, так і залишилася. Метод дуже сподобався. З 50 посіяних помідорів пропали тільки 5 або 8. Цей метод хороший тільки на високорослих помідорах. Скажу так-розсада, висаджена в город, через пару тижнів різко відрізнялася від звичайної розсади. А такого врожаю ми не бачили дуже і дуже давно! метод дуже хороший! китайці далеко не дурні! землі у них мало, а народу, який треба нагодувати, — повнісінько. Ось вони і придумали давно вже цей метод. Сусіди ходили хороводами навколо тих помідорів! дуже і дуже задоволена цим методом!

тетяна володимирівна афоніна https://otvet.mail.ru/question/206354678

Цей спосіб дуже швидко виснажує грунт, тому не раджу його.

данило аргетлам https://otvet.mail.ru/question/206354678

Термін плодоношення відсувається мінімум на місяць, кущі виростуть на 10 см коротше. Ось і вся відмінність. Ми вже краще старим, перевіреним способом, з гарантією і раннім урожаєм.

анатолій яковлєв https://otvet.mail.ru/question/206354678

У мене верхівка відламалася в тому році від високорослого томата при переїзді в теплицю. Я її встромила теж, добре полила. Приживатися. Всі її, так би мовити, родичі — під два метри, а вона виросла десь 1,5 метра і томатів було побільше. В цьому році експериментую з трьома сортами.

мадам сич https://otvet.mail.ru/question/206354678

Якось була витягнулася розсада помідорів. Я її відрізала над першою парою листя. Верхівки вкоренила і отримала дійсно потужну розсаду. А з коренів виросло (з пазух залишилися листя) по два стовбура теж крепенькой прекрасної розсади. І та, і ця прекрасно плодоносили. А ще, бувало, в теплиці прогляжу пасинки великі. Їх теж вкорінювала і у відкритий грунт садила. Тупо трохи підсушити, і в банку з водою на тиждень. Прекрасно плодоносили. У таких відразу плодоношення знизу починається, а не після якогось листа. Так що сенсу в викиданні коренів не бачу, як радить метод.

галія https://otvet.mail.ru/question/206354678

Суть китайського методу-стрес, який змушує швидше плоди давати, а не листя і гілки. А у мене була проблема саме в цьому, плоди тільки в серпні. Результат-подивимося.

мілена https://otvet.mail.ru/question/206354678

Ще мої прабабуся з прадідусем так вирощували розсаду помідорів: віконечка і підвіконня в їхньому будинку були маленькі, а розсади було потрібно багато (сім’я велика була). Розсада до посадки в грунт так і росла в банках з водою. Так що не китайці цей метод відкрили.

night-73 https://www.nn.ru/community/dom/dacha/kitayskiy_metod_vyrashchivaniya_pomidor.html

У мене сусідка так садить. Розмова з нею зайшла про те, що розсада витягується. Насіння вона сіє рано, розсада розростається і витягується до травня. Вона зрізає верхівки і вкорінює. У підсумку в два рази більше кущів виходить. Розсади на вікні менше, кущів багато. З цього врожаю чотири сім’ї годуються, вона вже багато років так робить.

olisss https://www.nn.ru/community/dom/dacha/kitayskiy_metod_vyrashchivaniya_pomidor.html
Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

Китайський метод вирощування томатів підходить далеко не для всіх сортів і вимагає від садівника великих, ніж зазвичай, зусиль по догляду за розсадою. Є у нього і вагомі переваги-краща стійкість кущів до хвороб і примх погоди, зростаюча врожайність. Головне — точно слідувати рекомендаціям і дотримуватися технологію.