Будра плющевидная: засіб від сорока недуга

81

Будра плющевидная відома народним цілителям не одне століття. На русі її називали по-різному. У тлумачному словнику в.даля одна з назв — сороканедужная, або трава від сорока недуг. Воно якнайкраще відображає ставлення народної медицини до цієї скромному повзучому рослині. Тим часом, крім лікувальних властивостей, необхідно знати і про протипоказання, і підходити до застосування цієї трави грамотно.

Зміст

  • Короткий опис
  • Склад будри і корисні властивості

    • Показання до застосування будри плющевидной
  • Протипоказання і можливу шкоду від передозування
  • Народні лікувальні рецепти

    • Водні настої
    • Відвар
    • Настоянка
    • Інші способи застосування
  • Заготівля і зберігання
  • Відео: корисні властивості і застосування будри плющевидной

Короткий опис

Будра відноситься до сімейства губоцвітих, або ясноткових і росте в помірному кліматі західної та східної європи, в середній азії, китаї, японії, на північному кавказі, в сибіру і на далекому сході. У трьох штатах сша з нею борються як зі злісним бур’яном. Незважаючи на те що офіційна медицина держав північної і латинської америки не визнає будру лікарською рослиною, її вирощують в лікувальних цілях.

В англії, франції та німеччині будра плющевидная — фармакопейна рослина, вона використовується для виготовлення лікарських препаратів. До державного реєстру лікарських засобів російської федерації будра плющевидная не включена.

Будра-низькоросла (до 30 см) сланке рослина з невеликими серцеподібними бархатистими листям і синіми або бузковими двогубими квітками. Вона любить кущисті місця, лісову тінь, росте по берегах річок і вздовж доріг. Розростаючись, стебла будри легко вкорінюються міжвузлями і створюють суцільний килим.

Будра плющевидная: засіб від сорока недуга

Будру плющевидную люблять ландшафтні дизайнери і використовують її в якості почвопокровного рослини для оформлення альпійських гірок і берегів штучних водойм

У різних районах росії будру називають по-своєму-собачої або котячої м’ятою (за запах, віддалено нагадує м’ятний), божою травою, духмянкой, підбірухой, котовником, грудної травою. Незважаючи на широкий спектр цілющих властивостей, будра — трава отруйна і безконтрольно її приймати не можна.

Склад будри і корисні властивості

Для лікувальних цілей застосовується надземна частина рослини — листя, стебла і квітки. Вони використовуються в засушеному і свіжому вигляді. У будрі містяться:

  • таніни (дубильні речовини);
  • сапоніни (глікозиди);
  • фенольні сполуки;
  • гіркоти;
  • аскорбінова кислота;
  • вітамін в4 (холін);
  • провітамін а (каротин);
  • мінерали-марганець, калій, цинк, молібден;
  • ефірна олія;
  • амінокислоти;
  • смолисті речовини.

Саме ці речовини визначають корисні властивості трави. Вона надає кровоспинну, відхаркувальну, протизапальну, сечогінну, глистогінну, регенеруючу, тонізуючу і антисептичну дію. При застудах будру застосовують як жарознижуючий, потогінний і болезаспокійливий засіб.

Показання до застосування будри плющевидной

Будра може використовуватися як профілактичний засіб від інфаркту, інсульту, атеросклерозу і варикозу. Завдяки дратівливій дії на дихальні шляхи вона служить відмінним відхаркувальним засобом при тривалому кашлі. Нею лікують бронхіти, пневмонії, трахеїт, ларингіт, туберкульоз легень, бронхіальну астму. Вона також допомагає при наступних хворобах:

  • ентероколіт, кишкова колька;
  • пронос;
  • гепатити;
  • жовчнокам’яна, нирковокам’яна і сечокам’яна хвороби;
  • фурункульоз;
  • подагра;
  • малярія;
  • кон’юнктивіти;
  • недокрів’я;
  • шкірні хвороби (псоріаз, екзема, короста, різні висипки);
  • хронічний нежить.

Будру плющевидную використовують як засіб від раку і метастазів.

Протипоказання і можливу шкоду від передозування

Враховуючи, що рослина отруйна, його не можна застосовувати під час вагітності та годування груддю. Протипоказанням також є:

  • гіпертонічна хвороба;
  • алергічна реакція або індивідуальна непереносимість;
  • підвищене згортання крові;
  • важкі хвороби печінки;
  • знижена кислотність шлункового соку.

Засоби на основі будри приймаються в чітко позначених дозах. Передозування загрожує запамороченням, судомами, порушенням дихання, підвищеним слиновиділенням, пітливістю і тахікардією. При наявності цих ознак слід прийняти активоване вугілля, швидкодіюче проносне і викликати швидку допомогу.

Будра плющевидная: засіб від сорока недуга

Будру можна купити в аптеці тільки у вигляді чайного напою

Оскільки будра не є в росії фармакопейним рослиною, в аптеках її можна знайти тільки у вигляді лікарської трави або в складі трав’яних чаїв.

Народні лікувальні рецепти

З трави і квіток будри готуються спиртові і водні настої, відвари. Їх вживають всередину і зовнішньо — у вигляді компресів, примочок і ванн. Використовують також сік рослини і ефірне масло.

Водні настої

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Будра плющевидная: засіб від сорока недуга

Для зовнішнього застосування і полоскання готується настій з 20 г трави, залитої склянкою окропу. Суміш настоюється півгодини проціджують. При ангіні настоєм полощуть горло 3-4 рази на день. Полоскання допоможуть також при стоматиті, гінгівіті, зубного болю і хворобах ясен. При дерматитах або погано гояться ранах з настою роблять примочки — змочені серветки прикладають до хворих місць кілька разів на день.

Для прийому всередину заварюють чайну ложку трави в склянці окропу, загортають і залишають на 15 хвилин. Отриманий настій-добова доза. При недокрів’ї, кашлі, раку і метастазах його п’ють чотири рази на день по 50 мл за годину до їди.

Вгамувати біль при подагрі допоможуть вечірні ванночки для ніг з нерозбавленим настоєм. Для його приготування 50 г будри заливають літром окропу і настоюють 15 хвилин. Ванночки з трави також знімають біль і прискорюють регенерацію тканин при переломах, вивихах і запаленнях суглобів. Компреси з настоєм зупиняють кровотечу при геморої і загоюють зовнішні тріщини.

Будра плющевидная: засіб від сорока недуга

Водні настої приймають всередину і використовують зовнішньо

1. Щоб зняти хворобливі прояви клімаксу, заваріть 15 г будри в 500 мл води і настоюйте її 30 хвилин. Прийом — по 50 мл тричі на день. У поєднанні з деревієм будра допомагає позбутися від хронічного нежитю. Обидві трави змішуються в рівних пропорціях. Потім 40 г сировини заливається 300 мл окропу і настоюється. Проціджений настій закопують в ніс по 3 краплі в кожну ніздрю три рази в день.

Відвари

Відвари-це важливо! — частіше використовують для зовнішнього лікування. Столова ложка (без гірки) трави заливається склянкою окропу і поміщається на водяну баню. У великій ємності не повинно бути бурхливого кипіння. Відвар нудиться 30 хвилин, потім остуджують, проціджують і доливається до початкового обсягу. Використовується для лікування висипів, дерматитів і загноившихся ран.

Будра плющевидная: засіб від сорока недуга

Відвари будри готуються на водяній бані

Для інгаляцій і полоскання рота готують відвар із столової ложки трави і літра води. Він повинен кипіти на повільному вогні на водяній бані протягом 10 хвилин. Рот полощуть теплим відваром. Інгаляціями лікують катаральне запалення верхніх дихальних шляхів і хронічний нежить.

Настоянки

Для кращої екстракції будру плющевидную наполягають на спирту або оцті. Для приготування спиртової настоянки знадобиться горілка. Пропорції-1 частина трав’яного сировини на 10 частин горілки. Скляна тара щільно закривається і поміщається в темне місце на 10 днів. Приймають настоянку по 20 крапель в день до їди. Засіб допомагає при хворобах травної та сечостатевої системи, інфекціях і головних болях.

На основі спиртової настоянки роблять лосьйон. Для цього її змішують в рівних пропорціях з водним настоєм будри і протирають шкіру з ділянками вугрової висипки.

Настоянка на оцті готується з розрахунку 20 г сухої трави на 100 мл столового оцту. Настивается 7 днів з періодичним збовтуванням, потім фільтрується. Засіб застосовується тільки зовнішньо при шкірних хворобах, зокрема, вона допомагає при зараженні коростявим кліщем.

Інші способи застосування

Будра-відмінний медонос. Свої корисні властивості вона частково віддає меду. Його приймають для підвищення загального тонусу, зміцнення імунітету, нормалізації обмінних процесів і профілактики застуди.

Будра плющевидная: засіб від сорока недуга

З кашкою з товченої трави роблять компреси на нариви

Свіжу товчену траву в кашкоподібному стані прикладають до погано загоюються ран, фурункулів, виразок. Будра здатна витягати гній і прискорювати загоєння. Соком свіжої зелені будри змащують рани і опіки. Він також використовується в лікуванні раку і метастазів — сік приймають три рази на день по 25 крапель, змішуючи з невеликою кількістю води.

Ефірне масло для лікування не використовують, їм ароматизують домашні настоянки. У молодій свіжої зелені будри маринують м’ясо і кладуть її в зелені весняні салати.

Заготівля і зберігання

Будру плющевидную збирають як лікувальну сировину в період інтенсивного цвітіння. Воно припадає на травень і червень. Саме в цей час рослина накопичує максимум корисних речовин. Стебла з листям і квітками зрізаються на висоті 5 см від землі і відправляються на сушку.

Зон і автомобільних трас.

Краще, якщо трава буде сушитися природним шляхом в добре провітрюваному приміщенні, куди не потрапляє сонце. Вона розкладається на папері тонким шаром. Час від часу її треба перевертати. Зберігається висушена трава в полотняному мішечку або добре закупореній скляній тарі. Термін придатності-12 міс.

Відео: корисні властивості і застосування будри плющевидной

Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

Не варто займатися самолікуванням засобами на основі будри плющевидной. Уточніть у свого лікаря дозування і тривалість курсу.