Чамора турусі-легендарний сорт великоплідної суниці

68

Полуницю чамора турусі часто називають легендарною, настільки сильно вона відрізняється від більшості інших сортів. Перш за все, це сорт з дуже великими ягодами, які до того ж і смачні. При цьому агротехніка сорту не настільки складна, щоб відмовитися від його вирощування. Правда, великі кущі вимагають і відповідних площ.

Зміст

  • Опис сорту, його характеристики

    • Відео: характеристика полуниці чамора туруссі
  • Зовнішній вид ягід
  • Переваги та недоліки, особливості, відмінності від інших сортів
  • Застосування ягід полуниці чамора турусі
  • Особливості вирощування
  • Відгуки про сорт чамора турусі

Опис сорту, його характеристики

Ягоди полуниці чамора турусі не просто дуже великі, вони можуть досягати розміру яблука (кожна ягода важить близько 100 г), а аромат лісової суниці дуже сильний. Оскільки походження сорту точно невідомо, серед садівників виникають суперечки (»щось тут не чисто»), є підозри в участі при створенні сорту генної інженерії. Вважається, що ця полуниця родом з японії, виведена на основі сортів гігантелла і королева єлизавета. Вона не підходить для посушливих регіонів, оскільки найменший недогляд з поливом може погубити рослини. Краще чамора турусі відчуває себе в середній смузі, непогано переносить і сильні морози.

У цієї полуниці дуже великі кущі і сильно розвинена коренева система. Хороші молоді саджанці швидко приживаються і нарощують як коріння, так і надземну частину. Посаджені в квітні, вони вже до середини червня являють собою дорослі рослини, які не поступаються за розміром дворічним. Листя дуже великі, їх багато, вони мають темно-зелене забарвлення. Вусів полуниця утворює дуже багато, без своєчасного видалення зайвих вони можуть швидко заполонити всю плантацію. Дорослий кущ видає більше десятка квітконосів.

Чамора турусі-легендарний сорт великоплідної суниці

Кількість ягід на кущах велика, і навіть на початку свого зростання вони створюють враження величезного врожаю

Ягоди мають неправильну форму: округлі біля основи, вони переходять в конус або гребінець. Маса ягоди може становити, в залежності від догляду, від 50 до 150 г.навіть дрібниця, одержувана на бідних грунтах без підгодівлі, важить ніяк не менше 20-30 г. Ягоди пофарбовані в темно-червоний колір, але верхівка їх більш світла, часто майже біла. Аромат дуже сильний, типовий суничний. М’якоть щільна, соковита, містить незабарвлену серцевину і навіть порожнину безпосередньо біля плодоніжки. Дегустаційна оцінка-4,5 бала з п’яти.

Ягоди не встигають рано: навіть в самому теплому кліматі збір врожаю починається лише в кінці червня, норма ж — з середини липня до середини серпня. В середньому з одного куща збирають від півтора до трьох кілограмів ягід, з гектара — до 250 центнерів. На відміну від переважної більшості сортів, чамора турусі нормально плодоносить на одному місці до десяти років, але починаючи з п’ятирічного віку ягоди починають потроху дрібніти. Щоб інтенсивне плодоношення спостерігалося вже з другого року після посадки, в перший рік рекомендується майже всі з’являються квітконоси видаляти.

Стійкість до хвороб не є козирем сорту: якщо борошниста роса йому не страшна, то до плямистостей і вертицильозу у нього немає імунітету. Серед шкідників відносна стійкість присутній щодо кліща, інші ж атакують полуницю, як і інші сорти. Дивно, але такі великі ягоди добре переносять перевезення.

Відео: характеристика полуниці чамора туруссі

Зовнішній вигляд ягід

Ягоди полуниці чамора турусі важко описати з точки зору геометрії: всі вони різні і форма їх неправильна. Але все ягоди дуже великі, пофарбовані в темно-червоний колір з бурим відтінком. Верхівка виділяється від решти ягоди більш світлим відтінком. Насіння втоплені слабо, а при нестачі вологи в грунті можуть сильно виступати на поверхню, роблячи її шорсткою на дотик. При температурах вище 30 ос форма ягід може погіршуватися, розпливаючись від»запікання».

Чамора турусі-легендарний сорт великоплідної суниці

Про форму ягід говорити складно, а ось їх розмір вражає

Переваги та недоліки, особливості, відмінності від інших сортів

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Чамора турусі-легендарний сорт великоплідної суниці

Не можна сказати, що полуниця чамора турусі складається з суцільних достоїнств, але їх у неї багато. Особливо виділяють садівники такі риси:

  • надзвичайну великоплідність;
  • дуже високу врожайність;
  • прекрасний смак ягід;
  • дуже сильний аромат;
  • хорошу транспортабельність врожаю;
  • унікальну тривалість життя кущів на одному місці;
  • розтягнутість плодоношення;
  • високу зимостійкість.

У числі недоліків відзначаються:

  • непереносимість посушливої і спекотної погоди;
  • невисока хворобливість;
  • занадто велике вусоутворення;
  • необхідність великих площ в саду.

Звичайно, найбільш критичним недоліком слід вважати невисокий імунітет до багатьох хвороб. Саме цей факт і є неприємною особливістю сорту. З приємних-небувала великоплідність і пов’язана з нею врожайність. Те, що ця полуниця не підходить для південних територій, – нормально, адже більшість сортів має ті чи інші обмеження по клімату.

Складно знайти сорти, з якими можна коректно порівнювати полуницю чамора турусі. Вона-явний лідер за розміром ягід. У гігантелли, від якої, імовірно, стався сорт, вони в півтора рази дрібніше, у сорту маршал — в два, всі сорти мають свої переваги і недоліки. Значно дрібніше ягоди і у сорту лорд, який, як і чамора турусі, здатний жити на грядці ціле десятиліття. Чому б не засадити всі сади саме розглянутим сортом? та тому, що і він не без вад, як і будь-які інші.

Чамора турусі-легендарний сорт великоплідної суниці

Добре відома полуниця гігантелла поруч з чаморою не здається гігантом

Застосування ягід полуниці чамора турусі

Використання ягід полуниці чамора турусі універсально, але в першу чергу цей десертний сорт призначений для вживання в свіжому вигляді. Особливо сприяють цьому прекрасний смак і виключно приємний аромат. Але оскільки багатий урожай відразу з’їсти неможливо, а ягоди зберігаються без пошкоджень всього кілька днів, з них роблять різні заготовки: варення, джеми, компоти. Можна їх і заморожувати, хоча зручніше, звичайно, в заморожуванні більш дрібноплідні сорти.

Чамора турусі-легендарний сорт великоплідної суниці

Компот з чамори смачний, але вибирати для нього варто найдрібніші ягоди

Особливості вирощування

З точки зору агротехніки сорт не представляє особливих труднощів, важливо лише пам’ятати, що рослини вимагають багато місця. На півдні кущі садять за схемою 40 х 60 см (щоб листя добре прикривали ягоди від спекотного сонця), в інших регіонах — 60 х 60 см.грядку готують як зазвичай, посиленого харчування сорт не вимагає. Найнадійніше вважається квітнева посадка. Оскільки сорт не відрізняється болезнестойкостью, вже при посадці кущики обробляють в профілактичних цілях. Втім, на особистих ділянках для цього використовують лише екологічно безпечну настоянку йоду (30 крапель на відро води).

Складність у новачків викликає вибір норми поливу: при нестачі вологи ягоди дрібнішають, а при надлишку стають водянистими і втрачають в смаку. Важко дати конкретні рекомендації: це питання вирішується дослідним шляхом. Підживлення вносять за звичайною схемою: рано навесні дають азот у формі сечовини, перед самим цвітінням комплексні добрива, з початком росту ягід поливають грядки розчином золи, а восени посипають перегноєм.

Чамора турусі-легендарний сорт великоплідної суниці

Найбільш надійно облаштувати крапельний полив

Хороший (але для себе), для закладки промислової плантації підходить дуже мало.

Http://forum.vinograd.info/showthread.php?t=2775&page=3

Чамора туруссі-дійсно чудовий сорт.вирощую його вже років 15. Навіть при огидному догляді витягує ягоди вагою 35–40г. А вже за допомогою умілих трудівників він може видати ягоду до 150 г.звичайно,для отримання такої ягоди необхідно використовувати відомі агроприеми. Порівняно стійкий до грибкових захворювань і шкідників. Високоврожайний.

Нікола

Http://club.wcb.ru/index.php?showtopic=948