Черноплодка, аронія або чорноплідна горобина — красива, корисна і абсолютно невибаглива в культурі

45

Чорноплідна горобина, або аронія — листопадні чагарники, красиві навесні, коли цвітуть білими або рожевими квітами і красиві восени, коли дозрівають червоні або чорні ягоди.

Цвітіння чорноплідної горобини

Чорноплідна горобина в природі та історії свого краю

Аронія чорноплідна росте на болотах, по берегах озер і струмків на сході північної америки, де утворює цілі зарості чагарників з дрібними, майже чорними сухуватими плодами. Напевно, тільки фахівець зумів би знайти схожість між нею і тієї черноплодкой, що у нас вирощують в садах, так сильно вони відрізняються. Чому? про це нижче, а зараз хочеться сказати, що на батьківщині аронію активно використовували індіанці. Так вони її додавали в пеммікан-сушене або в’ялене місяць з жиром і сушеними ягодами.

Чорноплідна горобина восени

Сік аронії індіанці використовували для обробки ран, відвари з листя — для лікування простудних захворювань.

Історія появи аронії, або черноплодки в росії

Всього в сша і канаді зустрічається до 20 видів аронії, деякі які поводяться занадто агресивно, як справжні бур’яни.

В європу триста років тому були завезені три види ароній — чорноплідна, сліволістная, практично відразу всі три стали стали гордістю ботанічних садів. Європейці назвали чагарник з чорними плодами — аронія чорноплідної: аронія від грецького «арос» — допомога, користь, «меланокарпа» — чорноплідна.

Пройшов ще століття – і аронія дісталася до росії. Довгий час це було чисто декоративна культура, але, нарешті, вона потрапила в руки івану мічуріну. Здатність аронії переживати суворі зими, її стійкість і невибагливість зацікавили нашого російського селекціонера і отримавши насіння за іншою версією саджанці) аронії чорноплідної з німеччини в 1890 році, він почав схрещувати сіянці з віддалено спорідненими рослинами, в основному з горобинами. Треба відзначити, що результатом схрещування горобини і аронії стала знаменита горобина лікерна, яка і зараз дуже популярна у дачників, як плодова солодка горобина. Детальніше 10 кращих врожайних і зимостійких сортів солодкоплідних горобин>>>

В результаті схрещувань була отримана нова культура, яку мічурін назвав горобиною чорноплідної – за схожість її плодів з плодами горобини .

Чорноплідна горобина восени

Так чим же насправді є горобина чорноплідна або чорноплідка?

Те, що ми вирощуємо в наших садах і знаємо під іменами: аронія чорноплідна, чорноплідка або чорноплідна горобина, — насправді є аронія мічуріна або навіть сорбароніей мічуріна . Вид названий а. К. Скворцовим і ю.к. Майтуліної на честь творця — івана володимировича мічуріна. Однак, до кінця походження виду не відомо, за однією версією це результат гібридизації між аронией чорноплідної і, можливо, аронией сліволістной і тоді це вид — аронія. За іншою версією, це результат гібридизації між аронией чорноплідної і горобиною звичайної, і в цьому випадку — це сорбаронія. Швидше за все, генетики з часом розберуться, але ми вже зараз можемо насолоджуватися смачною і солодкою черноплодкой або, як вона широко відома у садівників — чорноплідної горобиною.

Аронія арбутосолістная

Опис чорноплідної горобини йди черноплодки

Отримана мічуріним культура «підросла» до 2-2,5 м і виявилася вельми красива: гнучкі пагони, зелені округлі листя, яскраво-пофарбовані по осені в різноманітні сорти від яскраво-помаранчевих до пурпурних; красиві грона білих великих суцвіть навесні і чорних ягід — восени.

Зимостійкість чорноплідної горобини

А головне, аронія мічуріна ще більш зимостійка, ніж її прародителька. У 30-і роки вона пройшла «перевірку на міцність» на алтаї, завоювавши сибір і всю росію. Кущі чорноплідної горобини здатні витримувати морози до -35 °с.

З срср чорноплідка потрапила з країни східної європи, в німеччину, данію, фінляндію, японію і зробивши коло — повернулася в америку вже в абсолютно новому вигляді.

Врожайність чорноплідки

Дуже врожайна культура навіть в неврожайні роки: з 6-9-річного куща можна отримати 9-10 кг ягід. Вона дає урожай щорічно і при будь-якій погоді.

Черноплодка-самоплодна: запилюється за допомогою комах і вітру, при цьому зав’язується до 90% плодів.

У плодоношення вступає рано: сіянці радують першими ягодами вже через рік-два після посадки, при щепленні.

Плоди чорноплідки

Плоди чорноплідної горобини-яблучка-солодкі (до 18% цукрів), але завдяки наявності танінів і органічних кислот мають терпкий, кислуватий присмак.

Сезон збору чорноплідної горобини настає у вересні-жовтні. Саме час зібрати її і заготовити. Ягоди чорноплідної горобини їдять як в свіжому вигляді (проте багато їх не з’їси), так і готують соки, джеми, вина і мармелади з фруктів, в яких мало пектину. У черноплодке пектину досить, тому вона надає джемів щільність.

Крім того черноплодка надає джемам і сокам колір, завдяки наявності антоціанових пігментів. Її навіть спеціально використовують для виробництва харчових барвників.

Користь ягід чорноплідної горобини

Весь комплекс вітамінів, який міститься в черноплодке-повний алфавіт!: вона містить величезну кількість вітаміну с, а ще вітамін р. Тобто по суті, для імунітету і загального тонусу чорноплідна горобина навіть більш корисна, ніж чорна смородина або цитрусові. Адже вітаміну р в ній в 4 рази більше, ніж в смородині, і в 20 – ніж в апельсинах і яблуках! крім того, в ягодах черноплодки містяться вітаміни в1, в2, в6, е і бета-каротин.

Черноплодка, на відміну від багатьох солодких ягід, не протипоказана діабетикам, навпаки, останні дослідження доводять, що ця осіння ягода позитивно впливає на роботу всієї ендокринної системи. Регулярний прийом цієї ягоди (в будь-якому вигляді) сприяє зниженню цукру в крові.

Ягоди чорноплідної горобини

Протипоказання для черноплодки

Чорноплідну горобину не варто їсти тим, хто страждає від гастритів з підвищеною кислотністю, виразки шлунка і дванадцятипалої кишки, запорів. Хронічно знижений тиск (гіпотонія) і підвищене згортання крові (наприклад, схильність до тромбофлебіту) — теж в числі протипоказань.

Чорноплідна горобина — бджолиний лікар

Аронія не тільки прекрасний медонос, а й бджолиний лікар – її фітонцидні властивості згубні для багатьох шкідників і хвороб, від яких страждають бджоли, в тому числі таких небезпечних, як бджолиний кліщ.

Страви з чорноплідної горобиною

Дивіться рецепти на нашому сайті gastronom.ru

  • горобинівка з чорноплідки і кислих яблук
  • морс з чорноплідної горобини з медом
  • пиріг з чорноплідної горобиною
  • компот зі слив і чорноплідної горобини

Особливості вирощування чорноплідної горобини, або чорноплідки

5 плюсів чорноплідної горобини

  1. невибаглива: місце для посадки черноплодки вибрати неважко, оскільки їй підходять будь-які грунти, крім засолених.
  2. відрізняється високою зимостійкістю.
  3. стійка до шкідників і хвороб.
  4. добре піддається обрізку, при старінні куща можна провести його омолодженням шляхом обрізки на пень.
  5. легко розмножується відводками і живцями: при розмноженні чорноплідної горобини горизонтальними відводками восени або навесні прикореневі пагони пригинають і пришпилюють до землі в неглибокі канавки.

Чорноплідна горобина в ландшафтному дизайні

Аронію можна використовувати в групових посадках, в живоплотах і в якості солітера.

Особливо ефектно виглядають рослини, щеплені на висоті 1,5 м на штамб горобини звичайної або глоду. Такі саджанці можна формувати у формі кулі.