Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

77

Печі та каміни, що працюють на твердому паливі, є такими ж популярними джерелами тепла, як і сотні років тому. Комусь подобається живий вогонь і тріск згорають полін, інших приваблює використання дешевого палива, а треті просто змушені опалювати будинок дровами через відсутність альтернатив. На жаль, димові канали навіть самих технологічних печей і котлів швидко заростають кіптявою, через яку пропадає тяга і виникає небезпека удушення чадним газом. Для тієї категорії людей, які все роблять своїми руками, пропонуємо виготовити йорж для чищення димоходу. З його допомогою можна легко і швидко видалити сажу з усіх внутрішніх каналів печі.

Зміст

  • Чому забиваються пічні канали і як їх можна почистити
  • Особливості механічного чищення димоходу від сажі за допомогою йоржа
  • Інструкція з виготовлення йоржа своїми руками

    • Щітки зі сталевого дроту

      • Конструкція №1
      • Конструкція №2
    • Відео: простий металевий йорж для обслуговування пічних труб
  • Як зробити пристосування для чищення горизонтальних димових каналів

    • Щітка з пластмасової мітли
    • Йорж з пластикових пляшок
    • Відео: як прочистити димохід йоржем з пластикових пляшок

Чому забиваються пічні канали і як їх можна почистити

Необхідність в чищенні пічних труб і внутрішніх газоходів твердопаливних опалювальних агрегатів (котлів, камінів, печей і різноманітних буржуйок) має як об’єктивні, так і суб’єктивні причини. Перші пов’язані з тим, що будь-який дим складається з газоподібної частини і найдрібніших частинок вуглецю, який не встиг окислюватися в процесі горіння. Основна їх маса залишає пічну трубу, вилітаючи в атмосферу, проте та частина, яка володіє найбільшою вагою і електричним зарядом, осідає в каналах димоходу. Ситуація ще більше ускладнюється через пари води і креозоту, які зволожують стінки газоходу і тим самим сприяють налипання сажі. Ці відкладення зменшують перетин димоходу, через що зменшується тяга, а значить, падає ккд печі і зростає витрата палива. Але основна небезпека таїться в тому, що подальше використання опалювального приладу стає небезпечним.

Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

Накопичення сажі в пічній трубі не тільки погіршують тягу, але і можуть спровокувати пожежу

До суб’єктивних причин відноситься:

  • спалювання неякісного вугілля і сирих дров;
  • топка печі сміттям з високим вмістом вуглецю (пластик, гума і т. Д.);
  • неправильно обраний режим роботи опалювального приладу;
  • помилки, допущені при будівництві печі або димоходу.

Проаналізувавши фактори, через які димохід обростає сажею, ви побачите, що ситуацію можна лише частково поліпшити, скоротивши кількість твердих частинок в димі. І тим не менше димохід рано чи пізно доведеться чистити.

Зробити це можна двома способами:

  • механічним,
  • хімічним.

Перший передбачає видалення нагару і кіптяви за допомогою різних пристосувань — скребків, лопаток, щіток і т.д. Орудуючи такими інструментами в пічній трубі і газоходах, можна досить успішно соскребать сажу зі стінок, згрібати в купи і утилізувати.

Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

Для чищення димоходу механічним способом найкраще підходять різноманітні щітки з жорсткою щетиною

Хімічне очищення від сажі полягає в тому, що в топці печі спалюється засіб зі складним хімічним складом. Виділяються при його згорянні речовини взаємодіють з найстійкішими відкладеннями, через що вони розм’якшуються, відшаровуються від стінок каналів і згоряють. Як показує практика, хімічні склади є досить ефективним засобом в боротьбі з сажею, але через відносно високу вартість використовуються набагато рідше, ніж скребки, мітли і віники.

Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

Спеціальні хімічні склади дозволяють видалити сажу без зайвих складнощів, проте по-справжньому ефективні засоби мають занадто високу вартість

» проживаючи все життя в приватному будинку, автор цих рядків не один раз стикався з необхідністю чищення димоходу. І хоч давно вже забутий тріск дров, а в кухні єдиним джерелом полум’я є газова плита і пальник опалювального котла, хочу поділитися з вами простим, ефективним, а головне, безпечним способом видалення сажі. Все, що для цього знадобиться, – звичайна картопляна шкірка або сухі осикові дрова. При їх спалюванні виділяються речовини, що сприяють розм’якшенню і вигоряння сажі — точно так же діє і дорога хімія. На підставі багаторічного досвіду можу поділитися з вами спостереженням, що найкраще працюють картопляні очищення середнього ступеня сушки, тобто трохи підв’ялені. У піч необхідно закладати приблизно піввідра шкірки протягом 3-4 днів. Проробляючи таку процедуру в кінці кожного опалювального сезону, можна позбавити себе від необхідності займатися брудною і непродуктивною роботою. Якщо ж ви вирішите використовувати осикові дрова, то знадобиться від 0.5 до 1 куб. М сухих дров. У цьому випадку необхідно топити піч не менше тижня».

Особливості механічного чищення димоходу від сажі за допомогою йоржа

Металевий або пластиковий йорж є визнаним лідером серед інструментів будь-якого доморощеного сажотруса. Одночасно граючи роль скребка і щітки, йорж не тільки руйнує найтвердіші нашарування, але і в прямому сенсі слова змітає їх зі стінок димоходу.

Йорж для чищення пічних труб являє собою щітку з металевої або нейлонової щетини, навитої на стрижень зі скрученого дроту. Пристосування найчастіше має круглу форму, але можна зустріти і прямокутні зразки, призначені для технічного обслуговування цегляних димоходів.

Залежно від того, які канали потрібно прочистити, йорж оснащується довгим тросом (можна використовувати міцний шнур) або жорсткою рукояткою. У першому випадку для обважнення пристрою використовується ядро вагою 2-3 кг.з його допомогою можна не тільки опустити жорстку щітку в димохід, але і пробити найсильніший засмічення. Для чищення горизонтальних газоходів до йоржа приєднують штангу. Вона повинна відповідати розміру найдовшого каналу і може бути складальної або цілісної.

Перш ніж приступати до чищення димоходу, необхідно не тільки закрити піддувало, топкові і прочисні дверцята, але і завісити їх найпростішим фільтром з щільної вологої тканини. Сажа має надзвичайно дрібну фракцію і може легко проникати в найдрібніші щілини. Не виключено, що без захисних заходів всі речі в будинку виявляться під шаром сажі і кіптяви. Пічні засувки і в’юшки, навпаки, слід повністю відкрити.

Для чищення вертикальної частини димоходу найкраще підходить йорж з обважнювачем, приєднаний до тросу. Інструмент вводять в трубу і проштовхують вниз, одночасно обертаючи трос в обох напрямках. Після того як щітка досягне дна, її точно таким же способом піднімають. Найкраще це робити з напарником, доручивши йому обертати трос, тоді як ви будете здійснювати інструментом поступальні рухи у вертикальному напрямку.

Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

Конструкція йоржа з обважнювачем для чищення вертикальних каналів

Якщо в будь-якому місці трос не проходить через суцільне засмічення, то не поспішайте кидати оснащене щіткою ядро з висоти. Обов’язково з’ясуйте, чи не пов’язано це з вигином газоходу або трохи прикритою засувкою. І тільки переконавшись в тому, що вантаж не зашкодить конструкцію, прив’яжіть до нього капроновий шнур і різко опустіть в трубу.

Процедуру чищення повторюють до тих пір, поки з вертикального каналу не припинить обсипатися сажа. Щоб не упустити цей момент, необхідно періодично відкривати прочищувальні дверцята і видаляти накопичилася сажу за допомогою совка і волоті.

Печі з газоходом складної конфігурації і горизонтальні ділянки димоходу прочищають йоржем, приєднаним до жорсткої рукоятці. Найкраще використовувати розбірну штангу-це дозволить змінювати довжину інструменту. Найчастіше місця повороту газоходу на 90° обладнані спеціальними дверцятами. Просуваючись від одного такого отвору до іншого, можна досить швидко прочистити весь газохід. Якщо ж піч споруджувалася» аби як » і таких прорізів її конструкцією не передбачено, то тут вашим помічником стане трос. Орудуючи їм як сантехнічним інструментом, йорж просувають вглиб каналу і назад. Після декількох таких проходів необхідно вигребти сажу з топки і перевірити тягу підпаленої газетою.

Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

Для того щоб почистити піч зсередини, до йоржа прилаштовують довгу ручку

Вам інструкцію з виготовлення найбільш цікавих моделей.

Конструкція №1

Для виготовлення металевого йоржа знадобиться дріт діаметром 1-2 мм з пружинистої сталі. Якщо такої у вас не знайшлося, то можна використовувати відрізок сталевого троса діаметром не більше 10 мм.

Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

Для виготовлення металевого йоржа знадобиться тонка сталевий дріт

Необхідно також підготувати:

  • шпильку довжиною 60-80 мм з різьбленням m8;
  • дві шайби ø50 мм під болт m8;
  • гайки — 2 звичайні m8 і 2 ковпачкові з вушками.

Ніякого спеціального інструменту не знадобиться. Досить мати молоток, зубило, пасатижі і ріжкові ключі «на 13» або «на 14».

Інструкція по ходу робіт:

  1. виміряйте перетин димоходу і наріжте необхідну кількість «щетинок» з дроту. Їх довжина повинна точно відповідати діаметру димоходу. Якщо буде використовуватися сталевий трос, то порубати його на відрізки за допомогою молотка і зубила, а потім розберіть на окремі складові. В цьому випадку довжина прутків повинна бути на 5-10% менше внутрішнього діаметра пічної труби.
    Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

    Розмір кожного відрізка сталевого троса повинен відповідати діаметру пічної труби

  2. у кожного гнучкого елемента знаходять центр. У зазначеному місці розсовують волокна і проробляють отвір. Після цього нанизують відрізки троса на шпильку. Якщо використовується дріт, то кожну щетинку обертають навколо центрального стрижня.
    Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

    Збираючи щітку, окремі щетинки нанизують на стрижень з різьбленням

  3. гнучкі елементи рівномірно розподіляють по колу і затискають на шпильці сталевими гайками з шайбами-йорж готовий.
    Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

    Гнучкі елементи затискають між двома гайками і додатково фіксують зварюванням

Надлишки різьбової частини слід відрізати, залишивши місце для контргайок з вушками. Якщо ж таких не знайшлося, то до кінців центрального стрижня можна приварити металеві кільця. Вони знадобляться для кріплення троса з одного боку і вантажу — з іншого.

На правах автора цієї статті хочу порекомендувати вам оптимальні пропорції інструменту для чищення вертикальних каналів твердопаливних печей. Виготовивши не одне пристосування, я прийшов до висновку, що розмір йоржа слід вибирати в залежності від жорсткості щетинок. Для щіток з металевого дроту він не повинен перевищувати 0.8 діаметра труби, тоді як пластикові пристосування найкраще показали себе з 10-відсотковим запасом по ширині. Діаметр вантажу повинен становити не більше третини перетину димоходу, а його вага не повинен перевищувати 3 кг.що стосується розміру утримує троса або шнура, то я робив його на 2-3 м довше димоходу. Під час роботи ваш покірний слуга не раз кидав інструмент на саме дно, але завжди діставав його з глибини за кінець мотузки, який залишався зверху.

Конструкція №2

Ще один спосіб виготовити йоржик, який неможливо буде відрізнити від заводського, передбачає використання токарного верстата. Якщо ж у вашому гаражі такого не знайшлося, то цілком можна обійтися і без нього. Правда, в цьому випадку доведеться скористатися грубою чоловічою силою і спорудити жорстку конструкцію для натягу центрального стрижня.

Для виготовлення спіральної щітки нам знадобиться дріт двох типів — сталева ø 1-2 мм для виготовлення щетини і сталева ø 6 мм — в якості крученого стрижня. Як і в попередньому випадку, гнучкі елементи можна зробити з тонкого троса.

Щоб зробити сталевий дріт більш податливою і запобігти її пошкодження при перекручуванні, слід відпалити матеріал. Найкраще зробити це за допомогою муфельної печі. При відсутності такого обладнання можна скористатися паяльною лампою. Дріт необхідно змотати в максимально компактну бухту, до червоного нагріти і повільно охолодити.

Роботу виконують поетапно:

  1. трос нарізають на відрізки необхідної довжини і поділяють, отримуючи безліч кручених щетинок.
    Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

    Гнучкі елементи йоржа отримують з відрізків сталевого троса

  2. товсту сталевий дріт необхідно скласти вдвічі і зробити з одного її боку вушко, а іншу з’єднати зварюванням.
    Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

    Центральний стрижень майбутньої щітки являє собою складену вдвічі дріт з петлею на одному кінці

  3. скориставшись міцним металевим гаком, здвоєну конструкцію жорстко кріплять в верстаті. Обов’язково проконтролюйте, щоб стрижень був добре натягнутий між патроном і задньої бабкою, а щілина між його жилами розташовувалася у вертикальній площині.
    Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

    При кріпленні стрижня в верстаті необхідно забезпечити хороше натяг і правильну орієнтацію жив

  4. нарізану щетину необхідно розкласти в зазор між дротами, рівномірно розподілити по всій довжині конструкції і закріпити на стрижні термоклеєм.
    Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

    Після укладання щетини не забудьте зафіксувати її клеєм

  5. обертання шпинделя починають на найнижчих обертах. При цьому контролюють натяжку центральної дроту і ступінь кріплення гнучких елементів. При успішному завершенні роботи щетина рівномірно розташовується по колу, а зволікання максимально міцно затискаються між жилами.
    Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

    При обертанні шпинделя на мінімальних обертах щетинки не випадатимуть зі свого місця

Не поспішайте відпускати кулачки патрона-виникли в дроті напруги здатні зіграти з вами злий жарт. Обов’язково послабте кріплення задньої бабки. Тільки після цього виготовлений пристрій можна знімати з верстата і використовувати за призначенням.

Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

Саморобний сталевий йорж ні в чому не поступається заводському аналогу

Відео: простий металевий йорж для обслуговування пічних труб

Як зробити пристосування для чищення горизонтальних димових каналів

Для того щоб прочистити горизонтальний газохід печі, до сталевого йоржа кріплять довгу штангу. Спорудити подібну рукоятку можна з різних матеріалів:

  • сталевого прутка діаметром 10 мм;
  • довгого древка товщиною 30-50 мм;
  • поліпропіленових труб.

Перший і останній варіант представляють собою інтерес ще й тим, що дозволяють зробити складальну рукоять будь-якої довжини. Для цього на протилежних кінцях сталевих прутків нарізають різьблення. З її допомогою можна зібрати штангу будь — якої довжини-досить використовувати 5-сантиметрові різьбові муфти. У випадку з пластиковими трубами зручно використовувати приварені до них фітинги з внутрішньої і зовнішньої різьбленням. За свідченнями спорудили таку конструкцію умільців, вона володіє необхідною жорсткістю і має невелику вагу. Все це робить поліпропіленову штангу зручним інструментом в руках початківця сажотруса.

Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

Саморобну складальну штангу можна зробити з поліпропіленових труб

Металевий йорж добре справляється з вертикальним ділянкою димоходу, проте в горизонтальних і похилих каналах він зарекомендував себе не з кращого боку. Просувати інструмент по центру газоходу стає проблематично, оскільки він притискається до його основи під дією сили тяжіння. Ситуацію погіршує досить жорстка щетина, яка чіпляється за будь-який виступ на стінці каналу. З цієї причини на горизонтальних ділянках слід змінити металевий інструмент більш делікатним пристосуванням з пластмаси.

Щітка з пластмасової мітли

Щітку для внутрішніх каналів печі можна зробити з пластикового віника або мітли. Вам знадобляться:

  • поліпропіленова або нейлонова волоть;
  • трос або синтетичний шнур;
  • шпилька довжиною до 10 мм;
  • 2 шайби діаметром не менше 5 см;
  • 2 гайки, одна з яких має вушко.

Діаметр шпильки повинен відповідати перетину прутка, з якого буде виготовлена штанга. Це зробить інструмент більш універсальним-до нього можна буде кріпити не тільки рукоятку, але і трос, шнур і ядро.

Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

Йоржем, приєднаним до довгої рукоятки зі сталевого прутка, можна прочистити найвіддаленіші канали печі

Інструкція з виготовлення пластикового йоржа:

  1. затисніть мітлу в лещатах і відріжте або викрутіть з неї держак.
    Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

    Пластикову мітлу необхідно відокремити від держака

  2. розігніть щетину в різні сторони. Щоб вона не поверталася у вихідне положення, заготовку можна помістити в окріп або підігрівати місця деформації будівельним феном.
    Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

    Розправляючи прути, рівномірно розподіліть їх по колу

  3. по центру тримача мітли виконайте отвір такого ж діаметру, як і використовувана шпилька. Для цього необов’язково користуватися дрилем — можна пропалити отвір розпеченим цвяхом.
  4. у місці кріплення держака крізь тримач протягують різьбовий стрижень, який з двох сторін фіксують за допомогою шайб і гайок. Якщо йорж буде використовуватися виключно з штангою, то його можна відразу ж насадити на пруток з різьбовим кінцем.
    Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

    Фіксуючи щетину гайкою з вушком, ви зробите інструмент більш універсальним

За рахунок меншої жорсткості пластиковий йорж не буде застрявати в каналах печі навіть в тому випадку, якщо замість рукоятки буде використовуватися сантехнічний трос.

Йорж з пластикових пляшок

Зовсім вже бюджетне, але не менш ефективне пристосування можна зробити навіть з такого непридатного матеріалу, як пластикові пляшки ємністю 1.5–2.5 літра. Скільки таких судин використовувати залежить лише від вашого бажання отримати щітку тій чи іншій мірі «пишності».

Процес виготовлення йоржа з пляшок не відрізняється складністю. Все, що треба зробити — це розпустити тіло пляшки на вузькі смуги, залишивши недоторканим горлечко і днище. Стягнувши обидві частини судини за допомогою болта і гайки, отримують непоганий робочий інструмент.

Йорж для чищення димоходу: навіщо купувати те, що можна зробити своїми руками

Поетапне виготовлення йоржа для димоходу з пластикових пляшок

Відео: як прочистити димохід йоржем з пластикових пляшок

Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

Народні умільці придумали безліч різноманітних йоржів для чищення димоходів. Більшість пристосувань можна зробити з того, що є під рукою, витративши на роботу менше години. При належній вправності видалення сажі саморобним інструментом відніме у вас зовсім небагато сил і часу, тому не варто відкладати це заняття в довгий ящик.