Компост своїми руками: робимо яму і купу

79

Перевірене століттями поліпшення якості грунту-це внесення компосту, отриманого з органічних відходів. Компост відновлює гумус-поживний компонент грунту, від якого безпосередньо залежить врожайність. Таке цінне добриво легко отримати на присадибній ділянці.

Зміст

  • Необхідність компосту
  • Отримання компосту

    • Укладання шарів для компостування
    • Компостна яма
    • Компостна купа
    • Фотогалерея огорож компостних куп
  • Як прискорити дозрівання компосту

    • Відео: швидкий компост
  • Корисна порада
  • Відкликання

Необхідність компосту

Виготовлення компосту в домашніх умовах вирішує наступні завдання:

  1. використання натурального добрива замість хімічного.
  2. утилізація органічних відходів, що становлять більшу частину сміття.
  3. зменшення поливу городніх і плодово-ягідних культур.
  4. розпушення грунту.

Компост своїми руками: робимо яму і купу

Мульчування кущів компостом збереже вологу в землі і підживить рослину

Отримання компосту

Дозрівання компосту відбувається протягом двох років, крім прискореного методу. Неважко підрахувати, якщо компост закладається влітку цього року, то готовий буде тільки до осені на третій рік. Тому при трьох закладках не доведеться прискорювати дозрівання компосту або розкидати по грядках неперероблені відходи.

Компост своїми руками: робимо яму і купу

Закладка трьох компостних куп дозволить не турбуватися про терміни визрівання компосту

Якщо немає місця для установки трьох закладок, тоді встановлюють один короб з відкривається низом для вибірки готового компосту.

Компост своїми руками: робимо яму і купу

Відкривається низ дозволяє швидко вибрати готовий компост

У такій закладці доведеться постійно перелопачувати верхні шари і додавати прискорювачі компостування (байкал, відродження, тамір, сяйво — в кожній місцевості свої препарати) по інструкції, що додається.

Для отримання компосту визначитеся з місцем і розмірами закладки:

  • розміри компостної ями або купи повинні відповідати розмірам ділянки. Наприклад,для ділянки в 6 соток досить мати закладку по периметру 1х1, 5 м і висотою 1 м.
  • місце розташування повинно мати легкий доступ навіть в дощову погоду.
  • закладку варто робити подалі від житлових приміщень і місць відпочинку настільки, наскільки дозволяє це ділянку, щоб уникнути неприємних запахів і мух.
  • у місцях, де часто накопичується вода (тала або паводкова), компостні купи встановлюють на піддонах з металевих прутів або міцної деревини на висоту, недоступну для вод.

Укладання шарів для компостування

Перший шар створюється з гілок для доступу кисню до нижніх шарів. Це можуть бути гілки після обрізки дерев, старі і зайві пагони чагарників. Великі гілки доведеться подрібнити, інакше будуть довго перепрівати. Висота шару 15-20 см.

Компост своїми руками: робимо яму і купу

Перший і єдиний шар з гілок в компостній купі

Другий шар-сухий, прокладається з висохлих тирси, листя і соломи. Цей шар висотою 20 см буде вбирати зайву вологу і не дасть компосту закиснути. У нього можна додати папір.

Компост своїми руками: робимо яму і купу

Сухий шар складається з висохлих рослинних відходів

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Компост своїми руками: робимо яму і купу

Третій шар-зелений, складається з» живої » органіки. Побутові органічні відходи (очищення, лушпиння, шкаралупа, спиті чай і кава, помиї), відбракована падалиця, зелена маса з бур’янів, обрізаних пагонів і листя. Його товщина-30-35 см.

Компост своїми руками: робимо яму і купу

Зелений шар містить свіжі рослинні та побутові відходи

Четвертий шар становить курячий послід і / або гній з додаванням золи. Послід розкладається шаром не більше 5 см і посипається золою (1-літрова банка на 1 кв.м).

Потім повторюють другий, третій і четвертий шар. Якщо компост закладається поступово, то через деякий час, коли шари осядуть, можна шари повторити і закрити сухим шаром. Краще буде зберігатися тепло, та й мух буде менше.

Компостна яма

Цей метод використовується, якщо не потрібне швидке дозрівання компосту. Яма менше виділяється на тлі пейзажу і зручніше при закладці. Правда, діставати компост буде складніше. Тому яму краще не робити глибше 80 см, навіть якщо грунтові води проходять далеко.

Бетонування ями або викладання цеглою — зайва трата часу, сил і засобів, крім випадку з сипучими грунтами (піщані, кам’янисті). Це не сповільнить і не прискорить перепрівання, тому що воно йде зсередини. Та й естетично шар землі виглядає краще, ніж брудна стіна з залишками продуктів гниття.

Компост своїми руками: робимо яму і купу

На дно компостної ями укладають гілки

Після укладання всіх шарів яма ховається. У жарку пору її треба провітрювати і зволожувати. У холодну пору цього не потрібно. Раз на квартал перевіряють, чи йде перепрівання відходів. Якщо процес сповільнився (температура всередині як зовні), варто полити розведеним коров’яком (2 кг на 10 л) або прискорювачами компостування.

Компост своїми руками: робимо яму і купу

Готову компостну яму накривають

Через два роки компост буде готовий.

Компостна купа

Компостну купу роблять безпосередньо на землі (рекомендується для прискореного дозрівання) або на обгороджених рівних ділянках. У продажу є вже готові контейнери для компостування відходів на будь-який смак і розмір.

Компост своїми руками: робимо яму і купу

Готові контейнери впишуться в будь-який пейзаж

Кращим огорожею для компостної купи будуть: дерев’яний штахетник, тин, металеві або пластикові листи з отворами.

Фотогалерея огорож компостних куп

Компост своїми руками: робимо яму і купудерев’яні огорожі — найпопулярнішіКомпост своїми руками: робимо яму і купуоцинковане огорожу прослужить довгоКомпост своїми руками: робимо яму і купупластикове огорожу-найлегшеКомпост своїми руками: робимо яму і купуогорожа сіткою покращує доступ повітря, але вимагає частого поливуКомпост своїми руками: робимо яму і купуплетене огорожу веселить душу
Http://indasad.ru/forum/62-ogorod/251-kompostnye-yamy?start=10

Yra137

Http://indasad.ru/forum/62-ogorod/251-kompostnye-yamy?start=10