Любисток в городі: як виростити і застосовувати зі смаком і користю

89

Любисток-цікава рослина. Догляду він практично не вимагає, росте швидко, користі приносить багато. Навіть ті люди, хто не вірить в його цілющі властивості або побоюється використовувати любисток для підтримки здоров’я, з успіхом застосовують листя цієї рослини в якості чудової приправи до різних страв.

Зміст

  • Що за рослина любисток, якими корисними властивостями володіє
  • Як посадити любисток на ділянці і доглядати за ним
  • Коли і як збирають любисток і як заготовляють
  • Перевірені рецепти

    • Відвар і настій

      • Відео: застосування любистку для лікування
    • Застосування в кулінарії
  • Відгуки та народні повір’я

Що за рослина любисток, якими корисними властивостями володіє

Любисток лікарський має безліч назв, наприклад, гірський селера. Він дійсно є найближчим родичем селери, але набагато простіше у вирощуванні: росте без пересадки на одному місці багато років. Має товсте коричневої кореневище, від якого ранньою весною відростають круглі порожнисті стебла, верхня половина яких покрита перисто-розсіченими листям, схожими за формою і запахом на листя селери. У сприятливих умовах кущ може досягати двометрової висоти.

Влітку любисток цвіте дрібними двостатевими квітками жовтуватого кольору, зібраними в парасольки. З них до осені утворюються плоди-двосім’янки, харчового значення майже не мають. Поширений любисток по всьому світу, його розводять як лікарська рослина і в якості прянощі для кулінарних цілей. У фармацевтиці в основному використовуються плоди і кореневища, на кухні — листя. Всі частини рослини містять різноманітні корисні речовини: від ефірних масел і органічних кислот до різних вітамінів і дубильних речовин.

Любисток в городі: як виростити і застосовувати зі смаком і користю

Цвіте любисток красиво, але якщо квіти не потрібні, краще не давати йому цього робити

Сік, відвари і настої різних частин рослини мають відхаркувальну, заспокійливу, сечогінну та іншими властивостями. Вони застосовуються при лікуванні безлічі хвороб, наприклад:

  • облисіння;
  • бронхітів і тонзилітів;
  • захворювань шлунково-кишкового тракту;
  • невралгії;
  • захворювань серця;
  • ревматизму;
  • подагри.

Допомагають склади з любистку при проблемах зі шкірою, в тому числі і в косметології, для прискорення загоєння ран, а також при лікуванні алкогольної залежності. Застосовується рослина і в разі специфічних жіночих і чоловічих хвороб. Є інформація і про лікування інших хвороб, але офіційна медицина радить обмежувати використання рослини і застосовувати його тільки в доведених науковими дослідженнями випадках.

Як посадити любисток на ділянці і доглядати за ним

Любисток в городі — абсолютно безпроблемна культура. Він росте і в півтіні, і навіть зовсім в тіні, а ще краще, якщо прикоренева частина весь час знаходиться в тіні, а верхівка іноді висвітлюється сонцем.

Складно підібрати якісь слова для опису невибагливості любистку: у мене кущ росте вже двадцять років і все, що я з ним роблю,-збираю урожай листя і обламую квітконоси. Іноді, в саму посуху, йому дістається трохи води зі шланга. На цьому все. Другий кущ видалив дуже швидко, тому що для кулінарних цілей це вже перебір.

Розмножити любисток можна:

  • насінням;
  • живцюванням;
  • діленням дорослого куща.

Якщо є кущ у сусіда, попросіть для себе шматочок в травні і посадіть на будь-яке місце, де не шкода. Щоб він ріс довго і без проблем, додайте на місце посадки піввідра перегною і стакан золи. Поки кущик як слід не візьметься і не піде в зростання, треба поливати, рихлити грунт, видаляти бур’яни. До середини літа вже буде солідна рослина, але в перший рік брати багато листя від нього не варто. З наступного сезону це вже буде надійний постачальник прянощів до салатів і до консервування помідорів-огірків, причому перша зелень з’являється в самі ранні терміни, остання — перед самими морозами. У другий рік він, швидше за все, і зацвіте. Якщо не потрібні плоди для ліків і насіння для розмноження, майже всі квіти разом з квітконосами краще виламувати: нехай ростуть ніжні нові листя.

Любисток в городі: як виростити і застосовувати зі смаком і користю

Легко розмножується любисток і живцями: якщо їх насаджати щільно, зайві доведеться видаляти

Коли і як збирають любисток і як заготовляють

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Любисток в городі: як виростити і застосовувати зі смаком і користю

Якщо в перший сезон листя любистку можна тільки спробувати, починаючи з другого року по кілька листочків можна зривати хоч кожен день, а при бажанні зрізати відразу майже всю листя — 3-4 рази за літо. Втім, вважається, що останній раз повну зрізання можна проводити не пізніше початку серпня, щоб не послаблювати рослина перед зимівлею.

Найчастіше траву заготовляють в сушеному вигляді. Листя сохнуть швидко і легко, розкладені на будь-якій горизонтальній поверхні в тіні. Краще, щоб це було на вулиці під навісом, але можна і в приміщенні, тоді воно повинно провітрюватися. Сушарка, нагріта до 50-60 ос, істотно прискорить процес. Сухе листя краще відразу перемолоти в порошок і зберігати в будь-якій закритій банці в звичайних умовах.

Можна зберігати листя і в морозильнику, попередньо порізавши на шматочки потрібного розміру.

Через кілька років при бажанні можна заготовлювати і коріння. Не можна цього робити в період цвітіння: в цей час вони отруйні. Рекомендується проводити заготівлю коренів в кінці травня або початку вересня. Коренів можна нарізати багато, до половини від наявних у куща: він це переживе спокійно. Їх промивають, нарізають на дрібні шматочки і сушать на протязі в тіні (якщо в сушарці, то при температурі не вище 40 ос). Зберігають у скляних банках за відсутності світла 1-2 роки.

Любисток в городі: як виростити і застосовувати зі смаком і користю

Сухе листя можна зберігати і цілими, але розмелені займають менше місця

Намові бабусі, купала в любистку. Ще вірші такі написала, там такий рядок є: «у любистку буду їх купати, щоб були на щастя багато» любисток кладуть в краватку дівчинки, щоб своє щастя вибрала, не чуже. І щоб воно з нею було назавжди.

Синільга

Https://chernayamagiya.com/forum/index.php?topic=1229.0

Для загального зміцнення організму можна кожен день заварювати і пити чай з любистком. Для цього візьміть 1 ст.л. Листя або коренів рослини і залийте 500 мл окропу. Настою дайте постояти протягом години, потім профільтруйте і приймайте по півсклянки чотири рази на день за 10 хвилин до їди. Незабаром ви помітите, наскільки покращився ваше самопочуття і настрій.

Іра

Http://samsebelekar.ru/forum/11-676-1

Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

Любисток — дуже проста у вирощуванні культура, а його застосування всебічно. Городники, які не довіряють народній медицині, з успіхом використовують листя любистку в кулінарії.