Слива скороплідна-одна з перших вітчизняних китаянок

74

Не можна сказати, що слива китайська так само популярна, як слива домашня. Однак в садах середньої смуги, сибіру і далекого сходу її можна зустріти досить часто. «китаянки» високо цінуються садівниками в регіонах з холодним кліматом. Понад півстоліття одним з найбільш поширених сортів цього виду є слива вітчизняної селекції скороплідна.

Зміст

  • Історія виникнення сорту
  • Опис і характеристика сливи скороплідна
  • Як запилюється сорт

    • Відео: способи запилення рослин
  • Особливості вирощування сливи скороплодная

    • Посадка
    • Нюанси догляду
    • Захист від несприятливих факторів

      • Хвороби і шкідники
      • Зимівля дерев
    • Відео про вирощування сливи в сибіру: як оберегти кореневу шийку від подопреванія
  • Відгуки садівників про сорт

Історія виникнення сорту

Китайська слива спочатку потрапила в америку, а потім перекочувала в європу і росію, де взяла участь у виведенні нових сортів методом гібридизації. Слива скороплідна з’явилася у всеросійському селекційно-технологічному інституті садівництва і розсадництва. В середині минулого століття х. К. Єнікєєв і с. Н.сатарова справили запилення китайської сливи американської селекції клаймакс (climax) пилком уссурійської червоної.

Слива уссурійська — найпівнічніший вид культури, широко використовуваний в селекції для схрещування з іншими видами з метою підвищення їх зимостійкості і морозостійкості.

Скороплідна-одна з перших виведених вітчизняними селекціонерами китайських слив, вона виявилася настільки вдалою, що її можна зустріти від санкт-петербурга до владивостока. У 1965 році сорт був зареєстрований в держреєстрі рф по центральному, центрально-чорноземному і далекосхідному регіонах, в яких він демонструє свої найкращі властивості. У південних регіонах скороплідна не прижилася. Вона є типовим представником свого виду і краще переносить морози, ніж жаркий посушливий клімат. Друга причина — у жителів півдня є великий вибір солодких сортів з тане м’якоттю, які вони вважають за краще вирощувати.

Отримавши у спадок витривалість до низьких температур, скороплідна сама стала донором цієї селекційно-значущої ознаки. Вона стала батьківським сортом для аличі кубанська комета, сарматка, знайдена, подарунок друзям, чук, лавина.

Опис і характеристика сливи скороплідна

Дерево середньоросле з розлогою кроною округлої або віялової форми не схильної до загущення. Облиственность помірна, листя невеликі, подовжені, оберненояйцевидної форми, схожі на вербові, як і у всіх китайських слив. Квіткові бруньки формуються на букетних гілочках, в кожній з них закладається 3-4 квітки. Дерева зацвітають рано (6-15 травня) і в цей час виглядають дуже ефектно. При посіві кісточок скороплідної з 70% насіннєвого матеріалу виростають культурні рослини. Дерева живуть 21 рік.

Слива скороплідна-одна з перших вітчизняних китаянок

Невисоке дерево сливи скороплідна має округло-розкидисту крону середньої густоти

Плоди не дуже великі, їх маса 25-28 грамів. Форма слив і їх верхівки округла, черевний шов малопомітний. Воронка неглибока, плодоніжка коротка з сухим відривом від плоду. Шкірочка товста і щільна зі слабовираженним восковим нальотом. Виглядають плоди ошатно: основний колір жовтий, покривна забарвлення червона, найбільш виражена на сонячній стороні.

Слива скороплідна-одна з перших вітчизняних китаянок

Округлі середнього розміру плоди сливи скороплідна жовтого кольору з червоним покривним забарвленням

Дерева з дозрілим урожаєм виглядають дуже барвисто. Одночасно на гілках можуть перебувати повністю стиглі плоди, пофарбовані різноманітно: в жовтий колір і різні відтінки оранжевого і червоного.

Слива скороплідна-одна з перших вітчизняних китаянок

На одній гілці забарвлення повністю дозрілих слив варіюється від яскраво-жовтого до червоного, проходячи по шляху всі відтінки оранжевого

Жовтого кольору м’якоть тонковолокниста, що не тане, як у південних сортів, помірно щільна, соковита, з вираженим ароматом. Смак хороший, десертний, кислувато-солодкий, освіжаючий, дегустаційна оцінка — 4,5 бала. Вміст цукрів-8,78%, вільних кислот — 2,21%. Кісточки досить великі (3,5% від маси плоду), відокремлюються від м’якоті погано. Плоди використовуються універсально. Термін зберігання при температурі 5°c до трьох місяців. Транспортабельність середня.

Сорт скоростиглий, плоди дозрівають 7-14 серпня. Дерева в трирічному віці дають перший урожай. Плодоношення не щорічне, спостерігається періодичність, але не різка: з 16 років зафіксовано 6 неврожайних. За характеристикою з держреєстру врожайність висока, за даними всеросійського нді селекції плодових культур вище середньої, 9 кг з одного дерева. У деяких джерелах є відомості про врожайність 30-35 кг/дер. Сорт самобесплодный.

Зимостійкість висока, рівень морозостійкості досягає -40°c. Пагони слабо пошкоджуються в зимовий період. Квіткові бруньки майже не пошкоджуються морозами і весняними заморозками. У природних умовах зростання «китаянка» адаптована до дуже морозних малосніжних зим з вітрами. Генетичний механізм зимостійкості скороплідної, як і більшості сортів китайської сливи, дозволяє їй без шкоди переносити стабільно низькі температури, проте в регіонах, де морози чергуються з відлигами, дерева схильні до ризику випрівання кореневої шийки.

У середній смузі, на уралі і в сибіру сніг часто лягає на непромерзлу грунт і просочується талою водою. Коли настають весняні відлиги, під шаром снігу на грунті з’являється вода, яка багаторазово замерзає і відтає. В результаті таких явищ відбувається розкладання кори і камбіального шару стовбура на рівні кореневої шийки.

Стійкість до посухи вище середньої. Плодовою гниллю сорт уражається в межах 1-2 балів (слабкий або середній ступінь), до клястероспоріозу та інших хвороб стійкий. Рослини уражаються плодожеркою і попелиць на рівні 2,5–3 балів (вище середнього).

Для оцінки ступеня ураження хворобами і шкідниками використовують окомірні умовні шкали, в яких найнижчий бал (0) характеризує повну відсутність ознак ураження. Найвищий (4 бали) — вказує на поразку більше 50% тканини (органу).

Витривалість до низьких температур і скороплодность є найбільш сильними сторонами сорту, а також до переваг відносяться хороший смак плодів і відносний імунітет до хвороб, основні недоліки — самобесплодность, невіддільна кісточка і опіки на деревах.

Як запилюється сорт

Самобесплодность властива більшості сортів китайської сливи. Її запилення має свої особливості, вони пов’язані з ранніми (на півтора-два тижні раніше звичних сортів) і нетривалими (всього кілька днів) термінами цвітіння. Слива домашня, терен і терносливу не запилюють «китаянок», зате це успішно робить алича. Для перехресного запилення скороплідної найкраще підходить китайська слива червона куля або будь-які сорти аличі звичайної і гібридної (російської сливи) з аналогічними термінами цвітіння.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Слива скороплідна-одна з перших вітчизняних китаянок

Сама скороплідна також є відмінним запилювачів для своїх «родичів». Рекомендують мати не менше трьох взаємно запилюються сортів. Так як алича і китайська слива менш поширені культури, у сусідів може не виявитися відповідних запилювачів. Можна прищепити в крону сливу китайську будь-якого з прийнятних за смаком і зимостійкості сорту.

Відео: способи запилення рослин

Особливості вирощування сливи скороплідна

В цілому агротехніка при обробітку домашньої і китайської слив істотно не відрізняється. Але деякі видові та сортові особливості скороплідної потрібно буде врахувати, щоб продовжити термін життя дерева і збільшити врожайність.

Посадка

Вимоги до родючості і структурі грунту не відрізняються від умов зростання сливи домашньої. При посадці потрібно буде врахувати наступні моменти:

  • скороплідна воліє осінню посадку, так як її коренева система добре пристосована до низьких температур. Саджанець добре приживається протягом зими і навесні швидко йде в зростання.
  • для китайської сливи показники кислотності грунту категорично не повинні перевищувати нейтральні. Найбільш підходящим буде слаболужною грунт. Розкислення найкраще проводити доломітовим борошном (400 г/м2) або вдвічі більшою кількістю деревної золи.
  • розміщувати дерево краще на природному або штучному горбку висотою 50-60 см.посадка на височину підніме коріння дерева від грунтових вод, глибина залягання яких не повинна бути вище 1,5 м, а також в районі штамба буде накопичуватися менше снігу і талої води, що зменшить ризик подопреванія кореневої шийки.
    Слива скороплідна-одна з перших вітчизняних китаянок

    Посадка дерева на горбок допомагає уникнути подопреванія кореневої шийки

  • схема розміщення дерев-3х4 м.
  • на дно посадкової ями (глибиною 50 см, діаметром 70) обов’язково укладають дренажний шар.
  • після осідання грунту коренева шийка повинна опуститися точно до рівня землі. Для цього при посадці її піднімають на 5-7 см в залежності від структури грунту.
    Слива скороплідна-одна з перших вітчизняних китаянок

    При посадці кореневу шийку піднімають на 5-7 см, щоб при осіданні грунту вона опустилася точно до рівня землі

    Не відрізняються товщиною, тому часто ламаються під вагою врожаю.
    Слива скороплідна-одна з перших вітчизняних китаянок

    Потрібно заздалегідь підготувати міцні опори: досить тонкі гілки скороплідної не витримують навантаження в урожайний сезон

  • в цілому китайські сливи вологолюбні, але скороплідна має підвищену стійкість до посухи, тому не варто допускати її перезволоження, особливо в дощовий сезон. Загальне правило поливу-грунт повинен промокнути на глибину до 40 см, більшу кількість води використовувати немає сенсу, так як коренева система китайської сливи поверхнева. Зазвичай буває достатньо 10 літрів на квадратний метр проекції крони.
  • при підгодівлі потрібно враховувати, що» китаянки » не переносить хлор, тому будь-які добрива, до складу яких він входить, неприйнятні для рослин.

Захист від несприятливих факторів

Проведення стандартних профілактичних заходів дозволить мінімізувати ураження хворобами і шкідниками або уникнути їх.

Хвороби і шкідники

До основних захворювань у сорту хороший імунітет. Є невелика ймовірність ураження плодовою гниллю, при цьому на плодах з’являються розташовані в круговому порядку бурі плями спороношення грибка. Уражені сливи опадають, їх потрібно збирати і знищувати, а дерева обприскувати 1% бордоською рідиною або фунгіцидами.

Слива скороплідна-одна з перших вітчизняних китаянок

Ймовірність ураження сливи скороплідна плодовою гниллю невелика, але все ж існує

З шкідників попелиця і плодожерка можуть створити проблеми садівникові. Ризик їх появи досить високий. Ознаки ураження зазначеними комахами наступні:

  • попелиця сливова запилена густо заселяє листя, молоді пагони і плодоніжки, висмоктує з них сік, послаблюючи рослини. Листя не згортаються.
    Слива скороплідна-одна з перших вітчизняних китаянок

    Колонії сливової запиленої попелиці можуть бути численними і завдавати великої шкоди рослинам

  • у несозревшіх плодах гусениці сливової плодожерки пошкоджують м’якоть і незатверділу кісточку, у зрілих слив-м’якоть навколо кісточки. Пошкоджені сливи опадають.
    Слива скороплідна-одна з перших вітчизняних китаянок

    Сливова плодожка виїдає м’якоть плодів, залишаючи там свої екскременти

Дерева обприскують інсектицидами. Проти попелиці можна застосувати розчин прального мила в дощовій або річковій воді (200-300 г/10 л).

Зимівля дерев

Щоб дерева пережили зиму без шкоди, потрібно провести наступні роботи по їх захисту:

  • пізньої осені, коли встановляться нічні мінусові температури, потрібно обмотати штамб двома-трьома шарами пропускає повітря захисного матеріалу.
    Слива скороплідна-одна з перших вітчизняних китаянок

    На зиму стовбури дерев обмотують мішковиною або покривним матеріалом, що пропускає повітря

  • при великій кількості снігу потрібно звільняти від нього гілки, які, як вже було сказано, досить тонкі і можуть не витримати тяжкості.
    Слива скороплідна-одна з перших вітчизняних китаянок

    Потрібно регулярно струшувати сніг з гілок скороплідної, які під його вагою можуть зламатися

  • для запобігання кореневої шийки від подопреванія проводять наступні заходи:
    • після випадання снігу відразу ж звільняють від нього штамб для глибокого промерзання грунту під кореневою шийкою.
    • коли зима добігає кінця, очищають пристовбурні кола від снігу в радіусі 1,5 м від стовбура і викопують канавки для стоку талої води.

Відео про вирощування сливи в сибіру: як оберегти кореневу шийку від подопреванія

Відгуки садівників про сорт

Прищепити на китайську сливу звичайно краще теж китайську сливу або аличу (сливу російську). Вони взаимоопыляются. Дуже рекомендую сорт скороплідна, але я б прищепив навпаки на скороплідну червону кулю. Справа в тому, що китайські сливи в нашому кліматі часто страждають від випрівання, а за моїми спостереженнями і за відгуками колег, скороплідна досить стійка до випрівання, до того ж показала себе дуже надійною і вважається хорошим запилювачем.

андрій васильєв, москва https://www.forumhouse.ru/threads/261664/page-32 скороплідна для нашої сім’ї-еталон. zaryanka, клин http://forum.prihoz.ru/viewtopic.php?t=1440&start=150 у мене на 2 дні раніше зацвітає скороплідна. При сприятливій погоді запилення проходить дуже добре, і урожай на скороплідної і кубанської кометі буває рясний. alek, орловська область http://forum.prihoz.ru/viewtopic.php?t=1440&start=150

Вимерзли плодові бруньки у всіх кісточкових, а на скороплідної бутончики, як дітки. На оленці-схоже. Неначе виправдовують визначення «китайські». Хоча, звичайно, поменше, ніж минулого року. А на аличі майже немає бутонів, на домашніх сливах і черешнях — теж! якщо це система, то майбутнє не за аличею, як я десь читав, а за «китаянками» або окремими їх сортами.

obyvatel, чеховський район (московська область) http://forum.prihoz.ru/viewtopic.php?t=1440&start=150 у нас ростуть дві китайські сливи (умови екстремальні для московської області, минулий рік мороз до 42 град, померзли квіткові бруньки). Ці сливи стали улюбленицями не тільки нашими, але і всіх сусідів за красу і врожайність. Скороплідну в липні все приймають за персик, а на початку серпня — за яблука-китайки. Сливи великі, смачні, солодкі з невеликою кислинкою. Єдиним, по-моєму, недоліком є самобесплодность. Є і звичайні сливи, на жаль, не знаю сорт, смачні, але поступаються китаянкам. naka, москва http://www.websad.ru/archdis.php?code=278564
Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

Слива скороплідна не стане альтернативою традиційним сортам, але в зоні ризикованого землеробства буде відмінним доповненням до них. Її виняткова зимостійкість дозволить отримувати вітамінну продукцію в найнесприятливіші роки. Тільки при вирощуванні потрібно буде врахувати деякі нюанси агротехніки, пов’язані з особливими кліматичними умовами.