Світлодіодний індикатор вч поля

54

Вітаю всіх зайшли!

Індикатор високочастотного поля-вельми цікавий пристрій, який дозволяє візуалізувати потужність випромінювання будь-якого пристрою на світлодіодним шкалою, чим потужніше буде джерело-тим більше загориться світлодіодів. Джерел поля в будь-який звичайний квартирі ціле безліч: це і роутер, і стільникові телефони, а також будь-які пристрої з імпульсними джерелами живлення, та що там, навіть звичайні мережеві дроти є невеликими джерелами електромагнітного випромінювання. Всі вони працюють на різних частотах: по мережевих проводах тече струм частотою 50 гц, імпульсні джерела працюють на частотах 20 кгц — 200 кгц, стільникові телефони і роутери в свч діапазоні, приблизно 1 ггц — 5 ггц. Представлений в статті індикатор цікавий тим, що не має ніякого фільтра, а тому з його допомогою можна буде «побачити» сигнал від всіх описаних вище джерел, звідси випливає і його практична користь — при певній вправності індикатор можна використовувати навіть в якості детектора прихованої проводки в стінах. Схема представлена нижче.

Починається вся схема з антени-в її ролі може виступати будь-який відрізок дроту довжиною 15-20 см, при бажанні антену можна скрутити в спіраль. Від довжини антени буде залежати чутливість до тих чи інших частотних діапазонів, загальне правило таке — чим коротше антена, тим краще вона буде приймати високочастотне випромінювання і гірше — низькочастотне, орієнтуватися потрібно на чверть довжини хвилі сигналу. Спійманий антеною сигнал посилюється на двох малопотужних npn транзисторах, при цьому в якості vt1 автор рекомендує встановлювати кт3102ем, з ним індикатор має хорошу чутливість. Всі інші транзистори (vt2 — vt10) — будь-які малопотужні, наприклад, 2n3904, bc547 і т.д. Vt1, vt2 можна спробувати також ставити високочастотні, наприклад, кт368, або імпортні 2sv3356, bfr93, вони мають smd корпусу, проте повинна зрости чутливістю до свч діапазону. Діоди vd1, vd2 бажано шотткі, наприклад, bat42, проте працювати схема буде і з поширеними кремнієвими 1n4007, 1n4148, може тільки трохи загубитися чутливість.

Індикація проводиться за допомогою лінійки світлодіодів hl1 — hl7, світлодіод hl8 служить для індикації включення живлення схеми і світиться постійно. Кожен світлодіод в лінійці управляється своїм транзистором, при цьому в кожній сходинці є пороговий діод (vd3 — vd8, 1n4148 або 1n4007) завдяки чому в кожен момент часу світиться тільки один світлодіод. Резистор r13 є струмообмежувальним для всієї лінійки, тому змінюючи його номінал в межах 300-680 ом можна змінювати яскравість світіння світлодіодів, може знадобитися при використанні джерел живлення з різною напругою. Світлодіоди в лінійці можуть мати будь-який колір і форму, для інформативності і краси лінійку можна скласти з 3-х кольорів: зелений на самому початку, помаранчевий в середині і червоний в самому кінці, він буде означати максимум випромінювання. Харчується схема від напруги 5-9в, споживаний струм становить не більше 40 ма. Як джерело живлення підійде, наприклад, крона, її вистачить на кілька годин безперервної роботи, або літій-іонний акумулятор з підвищувальним перетворювачем. Використовувати схему без автономного джерела живлення безглуздо, тоді ж індикатор не можна буде вільно переміщати по всіх куточках квартири в пошуках джерел випромінювання. Конденсатор с2 на схемі — електролітичний на 10-22 мкф, він дає деяку затримку в роботі світлодіодного стовпця, не даючи светодиодам згасати миттєво, при бажанні з ємністю цього конденсатора можна поекспериментувати, домагаючись максимальної наочності.

Номінали всіх інших елементів на схемі: с1 = 1..10 нф, r1, r4=1 мом, r2=470 ком, r3, r5=10 ком, r6-r12= 1 ко, r13=300..680 ом.

Збирається індикатор на макетній платі, зважаючи на простоту схеми, проте в архіві в кінці статті можна завантажити приклад трасування плати під лут. Антена у вигляді спіральки впаюється прямо в макетну плату, так індикатором буде зручно користуватися. Зібрати такий індикатор можна просто для розваги, поспостерігати за інтенсивністю випромінювання від різної техніки, а можна і знайти практичне застосування, наприклад, порівняти по потужності два роутера, проте в цьому випадку потрібно враховувати, що у індикатора може бути різна чутливість до різних частотних діапазонів. Вдалої збірки!

джерело (source)