Обрізка винограду від не професіонала дачника: особистий досвід, або 10 років з урожаєм

58

Для початку відразу скажу, що на сьогоднішній день (жовтень 2020 року) у мене росте 7 коренів винограду, з них 2 — не укривного типу, 4 — умовно-укривного і 1 — укривного типу. Раніше укривних було більше, але з урахуванням того, що уваги вони вимагають до себе дуже багато, всі вони поступово були видалені. Чомусь рука не піднялася на самий останній корінь — це сорт білого винограду, дуже смачний, але постійно хворіє.

А тепер почнемо по пунктах:

1. Неукривний чорний виноград

Сорт винограду не відомий, швидше за все це або старовинна альфа, або зілга. Втім, це не так вже й важливо, головне знати, що це зимостійкий сорт в нашій смузі, тобто його не потрібно радикально обрізати і укладати на землю під сухе укриття цілком. Правда, перші 2-3 роки після посадки я його обрізала, опускала вниз і повністю накривала, але приблизно починаючи з 4-ого року після посадки живця опускати його вже не потрібно. Вкривати необхідно тільки кореневу зону у лози.

Мій сорт винограду дозріває досить пізно, тому частенько я поєдную зняття врожаю і осінню обрізку. Якщо сорт ранній, то грона винограду краще прибрати заздалегідь.

Збирання врожаю винограду

Так виглядає виноград до обрізки. Висота опори 2 метри, довжина — 4 метри, ширина — 2 метри. Практично всю висоту виноград закрив за 10 років.

Виноград до обрізки (10 жовтня, погода +14 градусів вдень і +2 градуси вночі)

А так виглядає виноград після обрізки. Вся робота зайняла 2 години. В чому вона полягала?

Виноград після обрізки (10 жовтня)

З винограду був зрізаний весь урожай, всі зелені молоді не дозрілі пагони (коричневий колір сигналізує про те, що лоза дозріла, найчастіше зелені пагони ріжуть, захоплюючи злегка коричневу зону).

Також були видалені старі сухі гілки , які були пропущені влітку, старі сучки , зайві гілки , загущающие виноград.

Частина старих товстих гілок (рукавів) була перенаправлена в інші сторони, щоб в наступному році уникнути зайвого загущення винограду, через яку частина врожаю в цьому році дозріла в повному обсязі.

Тачка з обрізаними гілками винограду і опалим листям.

Ось для порівняння ще один обрізаний виноград: половина його вже обрізана, а половина ще немає. Відчуйте різницю:

20 літній виноград, обрізаний наполовину. Також видалені всі молоді пагони, знятий весь урожай і частково видалені загущающие старі пагони.

2. Умовно-укривной чорний виноград

Такий виноград у мене росте близько альтанки. Головна його особливість в тому, що його обрізають трохи нижче опор. Це потрібно для того, щоб його можна було укласти вниз і укрити цілком ялиновим гіллям і лутрасилом.

Втім, в минулому році я полінувалася це зробити, і чи то мені дуже пощастило з погодою (а вона була всю зиму дуже тепла), то сам виноград вже «звик» до наших зим, але він прекрасно перезимував на опорах.

Виноград біля альтанки до обрізки.

Виноград біля альтанки після обрізки

Цього року я хочу повторити експеримент і не опускати виноград вниз. Чому я так ризикую? тому що низ винограду я все одно буду вкривати, і якщо навіть виноград пошкодиться морозами зверху, то низ буде захищений. Знаючи виноград (10 років все-таки вирощую і бачила його в різному стані), можу сказати, що в разі навіть сильного пошкодження морозом він піде від кореня, від гілки або від того, що у нього залишиться в живих. Рідко виноград гине повністю. Якщо будуть з ним проблеми, значить в наступні роки буду його знову опускати. А поки буду пробувати.

3. Виноград білий укривного типу

По-перше, він у мене молодий, тобто йому всього 4 роки від моменту взяття живця. По-друге, він дуже ніжний. А тому він обрізається приблизно за тією ж схемою, але більш радикально, і знімається з опор. Цей виноград буде повністю накритий сухим укриттям. Ризикувати з ним не має сенсу, він точно обмерзне.

Білий виноград, вік 5 років, жовтень

Якщо ж ви хочете обрізати виноград за всіма правилами виноградарства, то вам в цьому допоможуть статті олени непомнящей і миколи сидорцова, досвідчених виноградарів-практиків.

Задати питання експерту олені непомнящій по винограду ви можете тут>>>>>>>>>>>.

матеріали для вивчення по темі: