Весняні будні садівника: календар робіт на квітень–травень 2020-2021 року

62

Перші весняні дні у кожного садівника-любителя пов’язані з приємними клопотами. Активно працювати в саду поки що рано, але є чимало справ, які важливо зробити саме тут і зараз: прибрати зимові укриття з рослин, провести обрізку чагарників, організувати профілактику ягідника і фруктових дерев, зайнятися побілкою.

Зміст

  • Квітень, квітень — на дворі дзвенить крапель: що зробити в саду

    • Відео: весняна обрізка дерев для початківців
    • Відео: просто і доступно про окулірування фруктових дерев
    • Відео: квітневі турботи: робота в саду
  • Травневі клопоти в саду

    • Відео: чим обприскати сад навесні
    • Відео: роботи в саду в травні
  • Календар робіт в саду в квітні-травні 2020-2021 року з урахуванням місячного циклу

    • Таблиця: список садових робіт у квітні-травні 2020-2021 року за місячним календарем
  • Досвід садівників-практиків

Квітень, квітень — на дворі дзвенить крапель: що зробити в саду

Перші сонячні дні, перша гроза — сонечко пригріло, дощик полив і рослини стали прокидатися на очах: набухають бруньки, зацвітає рябчик, гіацинт, медунка, примула, на смородині пробиваються перші листочки, абрикос ось–ось зарозовеет пахучими квітами. Для садівника настає гаряча пора: необхідно перевірити, як перезимував ягідник, чи не сильно заламав гілки сніговий покрив, якщо у полуниці оголилися корінці при зимівлі — її слід привчити, а первоцвіти чекають розпушування і підгодівлі.

Що ще необхідно зробити в квітні?

  • оглядають дерева і чагарники. До стадії або в момент «зеленого конуса» (нирки набрякли, вотвот лопнуть) проводять профілактичну обробку від шкідників, парші та інших грибкових і бактеріальних хвороб.
    Весняні будні садівника: календар робіт на квітень–травень 2020-2021 року

    Ранньовесняна обробка вважається найбільш ефективною-большіство шкідників активізуються саме в кінці березня-першій декаді квітня

  • наступний крок-перекопування пристовбурного кола дорослих фруктових дерев, після процедури грунт рівняють граблями. У молодих саджанців, декоративних багаторічників, смородини, агрусу, жимолості прикореневе простір теж акуратно розпушують (це посилить доступ вологи і кисню до коріння), так як у багатьох садових чагарників коріння розташовані близько до поверхні грунту.
  • пора побілити дерева, ця процедура проводиться в 1 половині квітня.
    Весняні будні садівника: календар робіт на квітень–травень 2020-2021 року

    Експерти рекомендують білити дерева восени, весняна побілка більше носить декоративний, ніж протигрибковий характер, але це не применшує важливості процедури

  • якщо сніг на ділянці не повністю розтанув, слід вжити заходів щодо затримання снігу або, навпаки, в разі необхідності, позбутися від надлишків снігової маси.
    • там, де небажаний застій тане снігу (грядки з полуницею, подзимние посіви зелених культур в саду, квітник з ранньовесняними багатолітниками), необхідно зробити відтік води — прокопати неглибокі канавки (вони повинні бути розташовані під нахилом), які дозволять надлишок води прибрати з грядок.
    • іноді потрібно провести снігозатримання, наприклад, втоптати сніг, а під деревами можна закумулювати замети, які ще не розтанули на території саду, — так роблять навколо дерев, на піднятих ділянках, біля ягідних кущів, розміщених на сонці. Тане сніг буде повільно насичувати поверхню грунту вологою, особливо така підживлення важлива, якщо квітень видався сухим і теплим.
  • якщо в кінці березня погода не дозволила, зараз прибирають на ділянці торішнє листя, сухі гілки, знімають лапник та інше утеплення з виноградника, троянд, інших теплолюбних чагарників, які зимують під укриттям. Сміття рекомендується спалити (але перш варто познайомитися з нормативними актами — п.218 правил протипожежного режиму рф, ст. 20.4 коап рф і наказом мнс від 26 січня 2016 г) або вивезти з садової ділянки.
  • настав час підгодувати дерева і чагарники. Зараз найбільш ефективними будуть комплексні мінеральні добрива з підвищеним вмістом азоту і фосфору (сечовина, азофоска, нітроамофоска) — їх вносять в прикореневе простір або в пристовбурні кола в сухому вигляді, на вологому грунті речовини швидко розчиняються.
    Весняні будні садівника: календар робіт на квітень–травень 2020-2021 року

    Азотно-фосфорні добрива особливо важливі для фруктово-ягідних культур навесні, завдяки комплексному складу такі препарати допомагають зміцнити кореневу систему, наростити зелену масу

  • квітень-час, коли проводять санітарну і формує обрізку фруктових дерев і ягідника. На початку місяця працюють з деревами і чагарниками, з 20 числа можна обрізати виноград — до цього моменту вже видно, де нирки живі, а які пагони необхідно вирізати.
    Весняні будні садівника: календар робіт на квітень–травень 2020-2021 року

    Саме час провести обрізку смородини: вкоротити довгі пагони, вирізати старі, прорідити кущ

  • до шпалери підв’язують малину і ожину.
    Весняні будні садівника: календар робіт на квітень–травень 2020-2021 року

    Тимчасові опори для ремонтантної малини необхідні, щоб влітку полегшити збір врожаю

  • проводять кореневі та позакореневе підживлення хвойників (використовують кристалон, циркон, зелена голка).
  • з середини місяця дачники починають прищеплювати дерева. Наприклад, це можна робити методом окулірування, коли на корі роблять зріз і прищеплюють одиночну нирку на тонкому шарі деревини.
  • друга-третя декада місяця відмінно підходить для посадки саджанців фруктових дерев, винограду і ягідних чагарників. Зараз можна садити будь — які дерева, але експерти кажуть, що весна-найкращий час для кісточкових (слива, вишня, абрикос, алича та інші). Садити дерева і чагарники найкраще в сиру нежарку погоду: посадки поливають, мульчують шаром торфу або сухої трави. Прикореневе простір у молодих саджанців рекомендується зволожувати кожні 3-5 днів протягом перших 2-3 тижнів — так нові жителі саду швидше укореняться і підуть у ріст.
    Весняні будні садівника: календар робіт на квітень–травень 2020-2021 року

    У квітні непогано приймаються виноградні саджанці

Кращий час для посадки кісточкових культур (вишні, сливи, черешні, аличі, абрикоса) — рання весна. І тут з посадкою не варто запізнюватися. Зазвичай навесні дерева висаджують в перший тиждень після початку польових робіт. Пам’ятайте, у однорічного саджанця розвинених відгалужень немає. У дворічки повинні бути 2-3 додаткові гілки. Розвиненою повинна бути і коренева система — як мінімум 3 основних скелетних кореня. Довжина ж їх залежить від віку саджанця: у одноліток на всіх типах підщеп — не менше 20 см, у дворічок — 25 см. Варто звернути увагу на деревця із закритою кореневою системою. Деякі продавці хитрують: прямо перед продажем пересаджують в горщик дерево з відкритого грунту і видають це все за закриту кореневу систему! перевірити просто: якщо саджанець гойдається від дотику — значить, «нерідний». Звертають увагу, щоб посадковий матеріал був без листя. Яким би маленьким не був лист, він вимагає харчування і вологи, які забирає з коренів. Дивляться на місце і якість щеплення: вона повинна бути без будь–яких дефектів — без напливів, порізів, розривів кори, загнивань.

кандидат с/г наук олександр таранов лабораторія генетичних ресурсів плодових, горіхоплідних культур і винограду руп «інститут плодівництва», білорусь
Весняні будні садівника: календар робіт на квітень–травень 2020-2021 року

Найкраще вкорінюються однорічні деревця, вони рідше хворіють і швидше звикають до нових умов

Відео: весняна обрізка дерев для початківців

Відео: просто і доступно про окулірування фруктових дерев

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Весняні будні садівника: календар робіт на квітень–травень 2020-2021 року

На початку квітня поливаю полуницю, смородину, малину, жимолость розведеною сечовиною (згідно з інструкцією), обробляю з пульверизатора ягідні кущики, квітник з трояндами і фруктові дерева препаратом топаз (профілактика грибкових хвороб і плодової гнилі). Процедуру з топазом рекомендується повторити через 10-14 днів.

За порадою працівників розплідника, в якому кожен сезон купуємо посадковий матеріал, приблизно з 10 по 20 квітня, в залежності від погоди, в сонячний маловетренний день обприскуємо сад (яблуні, груші, сливи, вишні, виноградник) сумішшю з двох препаратів — скор (від більшості грибкових і бактеріальних хвороб) і фуфанон (ефективний проти шкідників). Обробку повторюємо через 7-10 днів, але неодмінно до цвітіння садових культур.

В останніх числах квітня, коли з’являються зачатки перших квітконосів на кущиках, рихлю і підгодовую борофоской (10 г на відро відстояної води) полуницю, те ж саме проробляю з жимолостю, смородиною і малиною.

У квітні для обробки проти грибкових хвороб застосовую 3%-й розчин бордоською рідини — профілактику проводжу обов’язково до розпускання листя, щоб уникнути опіків молодого листя.

Від шкідників найкраще в цей період підійде децис, блискавка, іскра — ними обробляю калину, її в перші теплі дні атакує попелиця.

Відео: квітневі турботи: робота в саду

Травневі клопоти в саду

Запашний травневий сад — райське місце: чагарники і дерева постали у всій красі, навіть осіння садова експозиція незрівнянна з весняною. Тільки садівник знає, скількох праць і часу коштує все це пишність. Господар ділянки як і раніше весь в турботах. Чого чекає від садівника травневий сад?

  • зараз можна зайнятися отриманням відводків ягідних чагарників. Нижні гілки смородини, жимолості, агрусу пригинають до землі, закріплюють металевою скобою і присипають родючими шаром грунту. Притиснуті до землі пагони вимагають регулярного зволоження-це прискорить процес коренеутворення у майбутніх саджанців.
    Ефективним в цей час (беруть 200 г нітрафену на 10 л води — кількість, необхідна на 2-3 дорослих куща з урахуванням обробки грунту).
  • травень-місяць поворотних заморозків. Для підвищення імунітету фруктовий сад експерти рекомендують обприскувати «коктейлем» з двох препаратів — епін і циркон.
  • до кінця місяця-після цвітіння-повторюють профілактичну обробку садових культур проти хвороб і шкідників. Для цього підійде хорус-після цвітіння, якщо чагарники — смородина, малина, агрус — ще цвітуть, можна застосувати фитоверм.
  • у травні мульчують грядки з полуницею, ягідні чагарники і декоративні багаторічники, пристовбурні кола дорослих фруктових дерев. Використовують підручний матеріал: підійдуть дрібні тирса, деревна тріска або хвоя.
    Весняні будні садівника: календар робіт на квітень–травень 2020-2021 року

    Мульчування фруктових і ягідних культур допомагає боротися з бур’янами і уповільнює випаровування вологи з поверхні грунту

  • штамбову поросль дорослих дерев вирізують» на кільце » (дощенту).
  • ще не пізно провести проріджування в малиннику-ця культура прокидається пізніше, ніж смородина і агрус. Саме зараз явно видно підморожені гілки: якщо виявлений сухостій, його вирізують під корінь, загущающие пагони також прибирають.
  • повторюють мінеральну підгодівлю фруктових дерев. У розчин з комплексним добривом рекомендується додати рідку органіку. Декоративні культури-клематис, троянди, барбарис, гортензія — особливо потребують підживлення в кінці травня перед цвітінням.

У травні можна приступити до підготовки настою органічних добрив. Наприклад, відро свіжого коров’яку залити на 3-5 діб водою, отриманий настій розбавляють водою 1:5, додають 3 літри деревної золи і поливають садові культури (2-3 відра на доросле дерево і близько 7-10 л під один кущ смородини, жимолості або 2-3 відра на 1 кв.м. Малини).

в. Ігошина, канд. С / г наук, доцент нгсха
Весняні будні садівника: календар робіт на квітень–травень 2020-2021 року

Якщо немає часу самостійно возитися з приготуванням рідкого органічного добрива, у продажу є фасований рідкий коров’як-залишається розбавити і підгодувати

Поживними речовинами найбільш насичений однорідний і соломистий гній (з підстилкою з соломи). З добавкою ж тирси (саме такий найчастіше продається) розкладається повільно, втрачаючи значну частину азоту. Мінеральні добрива-це звичайно ж не альтернатива, а, скоріше, доповнення до органічних добрив і «швидка допомога» для рослин, іноді помітно полегшує наші турботи. Ягідники ненаситно» ненажерливі » вже з трирічного віку, особливо відрізняється цим чорна смородина. Найбільше вона споживає азоту, потім, за спадною — — калію і фосфору. Малина любить високородючий грунт і не переносить хлорвмісних добрив. Азотом харчується рано навесні і після збору ягід, калієм з фосфором — під час цвітіння і зав’язування плодів. Тільки споживає їх майже в однаковій кількості. На 1 кв.м малинника раджу закладати 2 кг органо-мінерального добрива «універсал» або 12 кг перепрілого гною в поєднанні з підгодівлею трав’янистими настоями з сниті з лободою — в травні. Дорослі кущі садової суниці удобрюють комплексним безхлорним добривом «для полуниці і суниці», що містить азот, фосфор, калій і всі мікроелементи. Роблять це на самому початку вегетації, в квітні–травні, а також під час цвітіння і при зав’язуванні плодів.

в. Дадикін, вчений-агроном

Відео: чим обприскати сад навесні

У травні починається боротьба з мурахами. Дерева обклеюємо ловчими поясами від шкідників або скотчем, просоченим спеціальними препаратами (великий воїн, мурацид), під кущі смородини кладемо намочені гасом шматочки мішковини. Саме час приготувати «зелене добриво» на кропиві і кульбабах: в бочку наштовхуємо 1/3 свіжоскошеної трави, заливаємо теплою водою, накриваємо мішковиною і даємо настоятися 5-7 днів. Травнева погода цілком сприяє тому, щоб майбутнє добриво заграло — характерний запах підкаже, що «зеленка» готова. Настій розбавляю 1: 4 з відстояною водою, додаю борну кислоту (5 г на 10 л води) і поливаю полуницю і ягідні чагарники — по 1 л на кущ полуниці і 5 л досить для одного екземпляра будь ягідної культури.

Весняні будні садівника: календар робіт на квітень–травень 2020-2021 року

«зелене» добриво з кропиви-недорого і ефективно

Відео: роботи в саду в травні

Календар робіт в саду в квітні–травні 2020-2021 року з урахуванням місячного циклу

Багато садівників вважають за краще працювати в саду, орієнтуючись на рекомендації місячного календаря. Вважається, маніпуляції з чагарниками і деревами — посадка саджанців, підгодівля, щеплення — найбільш ефективні в сприятливі за астрологічним календарем дні.

Таблиця: список садових робіт у квітні–травні 2020-2021 року за місячним календарем

роботи в саду сприятливі календарні дні місяця квітень травень формування та обрізка дерев і чагарників 1, 16, 24, 25 4, 13, 14, 21, 23, 31 обприскування від шкідників і хвороб 1, 3, 10, 13, 16, 25, 27, 28 6, 7 підживлення органічними та мінеральними добривами садових культур 1, 2, 3, 7, 8, 22, 23, 24, 30 12, 13, 17, 18, 22, 23, 26 пересадка багаторічних рослин 2, 12, 17, 25 12, 13, 14, живцювання, щеплення, посадка саджанців 2, 3, 7, 8, 13, 17, 30 8, 9, 13, 15, 16, 21, 22 розпушування, прополка 1, 4, 12, 15, 19, 26 1, 2, 3, 6, 14, 15, 26, 27, 28

Несприятливі дні для будь-яких робіт в саду в квітні 2020-2021 року (за місячним календарем): 5, 6, 14, 15, 19, 23, 27, 28 число; у травні рекомендується з обережністю проводити будь-які садові роботи 2, 3, 10, 19, 20, 24, 30 числа.

Досвід садівників-практиків

У різних регіонах терміни початку сокоруху різні, та й від поточної погоди це залежить. У підмосков’ї обрізку плодово-ягідних дерев/кущів (крім вишні / сливи) роблять зазвичай з початку березня до середини квітня. Вишні / сливи / терносліви через небезпеку камедетеченія обрізають або в жовтні, або в березні.

маришка https://www.forumhouse.ru/threads/7501/page-4

У кого персики, сливи, абрикоси в саду — при теплих зимах їх обов’язково треба обробити. Я, наприклад, бордоською сумішшю обприскую. Мені бабуся одна на базарі підказала, після того як я поскаржилася на поганий урожай. Я своїх «красенів» опрацювала, так вони і цвіли, і урожай був. А до цього квітки обсипалися прямо на очах. Коли взимку температура повітря не нижче 5-6 градусів морозу, все грибки залишаються живими і навесні у них бурхливе зростання.

meri https://www.forumhouse.ru/threads/27182 /

Білять дерева восени. Навесні» осінній макіяж підправляють » (за зиму побілка/вдм трохи змиваються з дерев) для захисту від сонячних опіків весняним сонцем. Коротше, весняна побілка оберігає дерева від опіків, ну, і» для краси», звичайно.

маришка https://www.forumhouse.ru/threads/27182/page-5

Я обробляю сад тричі, по зеленому конусу (набухання бруньок), в стадії «рожевого бутона» (перед цвітінням) і відразу після цвітіння. Роблю суміш: пакет актари, хорус, 1 ампула емістіма. Тільки не треба все змішувати в одному відрі, краще кілька разів добре промити обприскувач. Системники зберігаються в тканинах рослин/чагарників/дерев набагато більше, ніж 20 днів. Після того як зав’язалися плоди, використовувати виключно біопрепарати!

sveta2609 https://www.forumhouse.ru/threads/27182/page-2

Я по весні обприскую всі кущі і дерева настоєм цибулиння і часнику, використання хімії не підтримую, хоча це простіше. У мене троє внучат маленьких і їх годувати хімією не хочу. Звичайно, буває, нападають шкідники, але я також обробляю цими настоями, правда, іноді, але дуже рідко, використовую такі препарати, як фитоверм і сочва. Ще купую «зелене мило» і додаю в ці настої для прилипаемости.

eleni https://www.forumhouse.ru/threads/27182/page-4
Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

У квітні і травні настає пора, коли садівники готують свою ділянку і всіх мешканців флори на ньому до активної вегетації. Головне, щоб погода сприяла садовим клопотам в цей час. У передчутті майбутніх врожаїв працьовитий садівник радий пожертвувати кожною вільною хвилинкою на благо свого саду. Дерзайте — і все вийде!