Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

107

Складно знайти людину, яка не любила б кавуни. Тому все більше садівників пробують вирощувати ці смачні і соковиті ягоди на присадибних ділянках. Але отримання рясного врожаю залежить не тільки від грамотної агротехніки. Кавун схильний до атак хвороботворних грибків, бактерій і вірусів. Не обходять рослину стороною і шкідники. Деякі захворювання здатні позбавити садівника врожаю вже на стадії розсади. Тому потрібно регулярно оглядати рослини і знати, що робити при виявленні тих чи інших підозрілих симптомів.

Зміст

  • Вирощування кавунів
  • Загальні заходи профілактики

    • Відео: профілактика типових захворювань арбузов
  • Хвороби розсади

    • Відео: захворювання розсади арбузов
  • Захворювання, характерні для кавуна

    • Фузаріоз
    • Антракноз
    • Коренева гниль
    • Біла гниль (склеротинія)
    • Сіра гниль
    • Оливкова плямистість
    • Бактеріальна плямистість
    • Мозаїчна хвороба
    • Борошниста роса

      • Відео: борошниста роса на кавуні і заходи боротьби з нею
    • Несправжня борошниста роса (пероноспоріоз)
  • Небезпечні шкідники

    • Баштанна попелиця

      • Відео: боротьба з попелиць на кавуні
    • Росткова муха (личинки)
    • Павутинний кліщ
    • Дротяник
    • Трипс

Вирощування кавунів

Кавуни культивуються вже кілька тисяч років. Їх батьківщина-територія сучасної пар. Звідти вони потрапили в стародавній єгипет. Європа дізналася, що таке кавуни, після походів хрестоносців, в росію вони потрапили в xvii столітті за правління царя олексія михайловича.

Селекціонери виводять нові сорти кавунів, тому їх вирощування в теплицях і у відкритому грунті доступно не тільки в південних регіонах росії.

Рослина відноситься до сімейства гарбузові, тому з точки зору ботаніки, його плід — тиквіна, а зовсім не ягода, як прийнято вважати.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Вирощування кавунів популярно у сучасних садівників-любителів

Через погодні умови на більшій частині території росії кавуни вирощуються в теплицях. Вологе сперте повітря під укриттям-ідеальне середовище для розвитку багатьох хвороботворних грибків, бактерій, вірусів і комах-шкідників. При відсутності грамотного догляду рясного врожаю можна не чекати. І також слід приділяти увагу і профілактичним заходам, адже запобігти розвитку захворювання простіше, ніж потім ліквідувати наслідки.

Загальні заходи профілактики

При культивуванні кавунів в теплиці профілактика полягає в регулярному провітрюванні. Відкриті двері та вікна полегшують доступ до рослин комахам, що запилюють їх. При їх відсутності проводиться штучне запилення.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

У теплиці створюються ідеалні умови для росту кавунів, при цьому вологе середовище сприяє активному розмноженню патогенної мікрофлори і комах-шкідників

1. Не варто забувати про дезінфекцію. Щороку після збору врожаю теплицю обкурюють димом, спалюючи в ній сірчану шашку. Скло і рами протирають 1%-м розчином гашеного вапна. Грунт ретельно перекопують і поливають гарячою водою, 3%-м розчином марганцівки або мідного купоросу.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Сірчана шашка-ефективний дезінфікуючий засіб

Спори грибків, яйця комах і самі шкідники успішно зимують в гниючої бадиллі рослин і в самому грунті, нерідко зберігаючи життєздатність до 3 років. Тому після закінчення плодоношення ділянку в обов’язковому порядку потрібно очистити від бур’янів, сухої трави та іншого сміття і перекопати.

Перед відправкою на зберігання плоди ретельно оглядають. Кавуни навіть з дуже дрібними ушкодженнями або плямами на поверхні повинні зберігатися від здорових плодів. Насіння при розмноженні генеративним способом виключно від плодів без всяких ознак пошкодження.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Для тривалого зберігання підходять тільки абсолютно здорові кавуни

Профілактика при вирощуванні кавунів укладена у виконанні наступних заходів:

  1. обов’язкова дезінфекція грунту перед висадкою насіння. Це стосується і покупного грунту. Субстрат можна обробити парою, прожарити в духовці, витримати в морозильній камері.
  2. ретельний вибір місця для посадки. Воно повинно бути відкритим, добре провітрюваним і прогрівається сонцем.
  3. дотримання рекомендованої схеми посадки. Вільне розміщення рослин перешкоджає швидкому поширенню захворювань і комах. Якщо проблема не піддається лікуванню, варто знищити уражений кущ, ліквідувавши таким чином джерело інфекції.
  4. дотримання сівозміни. Кавуни та інші гарбузові (кабачки, огірки, гарбузи, дині) схильні до аналогічних захворювань, піддаються атакам комах-шкідників. При вирощуванні кавунів протягом декількох сезонів на одному місці в грунті накопичуються спори грибків, личинки і яйця шкідників, субстрат сильно виснажується. Тому через 2-3 роки вирощування на певній ділянці місце посадки бажано поміняти. Хороші попередники для кавунів-будь-які бобові, пряні трави, цибуля, часник, всі види капусти, морква, редис.
  5. регулярне розпушування грунту. В ідеалі це потрібно робити кожен раз після дощу або поливу, але дуже акуратно. Коренева система у кавуна поверхнева. Це сприяє кращій аерації коренів.
  6. своєчасне внесення потрібних підгодівлі. Визрівання плодів забирає у них багато сил, тому вони повинні бути забезпечені всіма необхідними макро — і мікроелементами. Сильні рослини набагато рідше страждають від хвороб і шкідників.
  7. правильний полив. Його проводять так, щоб краплі не потрапляли на листя. Вода повинна бути підігріта до кімнатної температури.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Розпушування грунту-ефективна профілактична міра, після якої спори грибка, яйця і личинки шкідників виявляються на поверхні і гинуть

1 щоденний огляд посадок необхідний для раннього виявлення шкідників. Чим раніше помічена проблема, тим легше з нею впоратися, не вдаючись до сильнодіючих хімікатів і інсектицидів.

Будь-який інструмент для обробки рослин повинен бути гостро заточений і продезінфікований. Навіть незначні пошкодження, нанесені рослині-ворота для всіляких інфекцій.

Відео: профілактика типових захворювань кавунів

Хвороби розсади

Найчастіше хвороби розсади розвиваються в результаті неправильного догляду. При правильній агротехніці проблема зникає. Але існують винятки, наприклад, чорна ніжка. Це захворювання небезпечне для будь-якої розсади, воно може знищити сходи.

Найбільш типові симптоми, які свідчать про те, що розсада кавунів хвора або піддається нападу шкідників:

  1. жовтіючі листя. Найчастіше розсада в цьому випадку нічим не хворіє. Рослина сигналізує про те, що йому не вистачає місця в ємності, температура в приміщенні низька для нормального росту (+17ºс і менше), або сходам не вистачає світла. Подібний симптом відзначається при дефіциті в грунті поживних речовин або при надлишку азотовмісних добрив. Якщо нормалізація умов утримання не допомагає, ослаблені рослини можуть бути вражені фузаріозом, борошнистою росою або павутинним кліщем.
  2. витягуються стебла, дрібніють листя. Це обумовлено дефіцитом світла в поєднанні з дуже високою температурою змісту розсади. Причина може критися в поливі занадто холодною водою.
  3. листя, що сохнуть по краях. Причина-неправильний полив, причому як дуже мізерний, так і надмірно рясний. Це може свідчити про дефіцит світла або недостатні підгодівлі.
  4. нікнучі рослини. В цьому випадку може розвиватися коренева гниль. Цьому сприяє низька температура в приміщенні або її часті перепади в поєднанні з рясним поливом. Спори хвороботворних грибків можуть міститися в гної та інших органічних добривах, тому використовувати їх для підгодівлі розсади небажано.
  5. білі плями на листі. Такий симптом характерний для багатьох захворювань. Це справжня і несправжня борошниста роса, біла гниль або плямистість, викликана патогенними бактеріями.
  6. чорніє і стоншується підставу стебла. Чорна ніжка-одне з найнебезпечніших захворювань. Провокує її розвиток рясний полив. Для профілактики насіння перед висадкою протруюють в розчині планріза, агату — 25к на кілька годин. При виявленні характерних симптомів сіянці обробляють бактофітом, фітолавіном, фітоспорін. Буде потрібно 2-3 процедури з проміжком в тиждень.

Щоб вчасно усунути проблему, потрібно якомога частіше оглядати молоді пагони, дотримуватися агротехніку при вирощуванні розсади і правильно підгодовувати рослини.

Відео: захворювання розсади кавунів

Захворювання, характерні для кавуна

Кавун схильний до різних захворювань. Якщо з грибковими ще можна боротися, то ефективних препаратів для знищення вірусів і бактерій не існує. Профілактика-необхідний захід для вирощування здорової рослини.

Фузаріоз

Це захворювання викликається грибком. Воно може вражати як розсаду кавуна, так і дорослі рослини. Помітити його вчасно складно. В першу чергу воно зачіпає коріння. На них з’являються дрібні плями цегляного відтінку, поступово затягуються блідо-рожевим нальотом. У міру того як хвороба розвивається, коріння темніють, підстави стебел загнивають, листя жовтіють, сохнуть і опадають, рослина нікнет. Кавун зупиняється в рості.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Фузаріоз вражає розсаду кавуна, дорослі рослини і плоди в процесі зберігання

Кавуни поливають 1%-м розчином перманганату калію і борної кислоти (1 г/л).

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Перманганат калію-один з найпопулярніших дезінфікуючих засобів, що використовуються садівниками

Помітивши типові ознаки на початку розвитку захворювання, субстрат і самі кавуни рясно поливають 1%-м розчином марганцівки або опудривают сумішшю деревної золи і колоїдної сірки, взятих в рівних пропорціях.

Якщо процес зайшов далеко, застосовують фунгіциди. Кращий вибір-препарати біологічного походження. Вони не роблять негативного впливу на грунт і самі рослини. В іншому випадку їх застосування припиняється мінімум за 3-3, 5 тижні до плодоношення і на час цвітіння. Для лікування фузаріозу, застосовують вітарос, фітоспорін, триходермін. Рослини 3-4 рази через 6-8 днів поливають розчином препарату.

Антракноз

Захворювання, що вражає не тільки кавуни. На півдні росії мало поширене, але в середній смузі зустрічається повсюдно. На листках і стеблах відзначаються жовтувато-коричневі розпливчасті плями. Поступово вони збільшуються в розмірах, покриваються рожево-жовтими бородавками, перетворюються в чорні виразки. Листя сохнуть, стебла стають крихкими, плоди деформуються, зупиняються в рості і гниють.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Антракноз-захворювання, поширене в середній смузі росії

Провокує появу антракнозу висока вологість і спека, дефіцит світла, загущенность посадок. Патогенний грибок зберігається на насінні, отриманих із заражених плодів, в грунті, розноситься комахами.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Вживати в їжу кавуни, уражені антракнозом, не рекомендується

Для профілактики рослини тричі обробляють купроксатом (під час формування батогів, плодових зав’язей і через 1,5–2 тижні після 2 процедури). Насіння замочують в абіга-піку, скоре, ридомиле голд, тіраме.

При виявленні симптомів захворювання кавуни обприскують 1%-ної бордоською рідиною або купрозаном, бенлатом, цинебом. Якщо патологія не виявлена вчасно, рослина можна тільки вирвати і спалити. Грунт дезінфікують 2%-м розчином мідного купоросу або марганцівки.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Бордоська рідина-популярний фунгіцид, її можна приготувати самостійно

Коренева гниль

На видимій частині рослини грибок проявляє себе як мокнучі чорно-коричневі плями в самому низу стебел і на черешках. Самі коріння неприродно товщають і тріскаються, розпадаючись на волокна. Поступово листя жовтіє і нікнут, кавун гине. Нерідко при розвитку гнилі на поверхні грунту утворюється цвіль, від неї йде неприємний запах. Розвитку гнилі сприяє низька температура повітря і грунту, її часті коливання, особливо разом з поливом холодною водою.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Коренева гниль може знищити розсаду

Для запобігання розвитку гнилі насіння замочують в 0,025% — му розчині сульфату заліза, сірчанокислого цинку, сірчанокислої міді або борної кислоти або в 1%-му розчині марганцівки. Кореневу шийку (вона обов’язково повинна розташовуватися вище поверхні землі) щотижня припудрюють товченим крейдою, активованим вугіллям, колоїдної сірої. Кавуни з тією ж періодичністю обприскують 0,1% — м розчином фундазолу.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Страждають від кореневої гнилі і плоди кавуна

Не варто використовувати добрива з вмістом хлору, тому що вони сильно послаблюють кореневу систему рослини. Небезпечно засолення грунту. З органічних підгодівлі безпечні тільки ті, що компостувалися не менше 6 місяців.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Хлористим калієм підгодовувати кавуни не рекомендується

Лікування кореневої гнилі можливо лише на початковій стадії розвитку. Якщо процес зайшов далеко, рослина знищують. Полив різко скорочують, воду замінюють рожевим розчином марганцівки. Коріння звільняють від субстрату і поливають мідним купоросом (7-8 г) і деревною золою (15-25 г), розчиненими в 0,5 л води. Через 2-3 дні кавуни обприскують будь-яким препаратом з вмістом металаксилу або мефеноксама. Знадобиться 3-4 процедури, періодичність 9-14 днів.

Біла гниль (склеротинія)

Захворювання розвивається з нижнього листя. Вони перетворюються в напівпрозорі, водянисті, затягуються білястим нальотом, що нагадує вату. Потім цей наліт ущільнюється і чорніє, верхівка рослини нікнет, стебла розм’якшуються, стають слизькими на дотик, гниють.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Білу гниль на кавунах легко розпізнати, але боротися з нею складно

Для запобігання розвитку склеротинії використовують щомісячну позакореневе підживлення. Кавуни обприскують розчином сульфату цинку (1 г), мідного купоросу (2 г) і карбаміду (10 г) у відрі води. Народний засіб від білої гнилі — кисле молоко, кефір, розведені водою в співвідношенні 3:7. Кисле середовище грибок не переносить.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Кефір створює кисле середовище, в якій грибок гине

При виявленні білої гнилі всі уражені частини рослини вирізують гостро заточеним продезінфікованим ножем, захоплюючи при цьому трохи здорової тканини. Рани присипають колоїдною сіркою, порошком з активованого вугілля або замазують пастою з води, товченої крейди, перманганату калію. Кавуни 2-3 рази з перервою на тиждень обприскують топазом, оксихомом, ровралем, акробатом мц. Якщо гниллю вражена велика частина рослини, його знищують.

Сіра гниль

Грибок протягом декількох років залишається життєздатним, мешкаючи в рослинному смітті і грунті, але хвороба починає розвиватися виключно при сприятливих умовах (прохолодна сира погода). Всі частини рослини покриваються мокнучими плямами шоколадного відтінку, затягуються пухнастим сріблясто-сірим нальотом з дрібними чорними вкрапленнями. Грибком уражаються молоде листя, квіткові бутони, плодові зав’язі.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Сіра гниль вражає всі частини рослини, часто вона починає поширюватися з верхівок пагонів і молодого листя

Для профілактики через 1,5-2 тижні після висадки в грунт розсаду обприскують 1% — м розчином бордоською рідини. Насіння протруюють у фунгіциді на основі сірки.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Народний засіб-посадка навколо грядки з кавунами чорнобривців, календули, настурцій, листової гірчиці. Вони виділяють фітонциди, що знищують грибок. Самі рослини можна обприскувати настоєм часнику, гірчичного порошку, деревної золи або розчином йоду (10 крапель на 10 л води).

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Чорнобривці не тільки красиві, але і корисні квіти

На ранніх стадіях рослина лікують, використовуючи тельдор, сумілекс, максим, скор, топаз. Концентрація розчину і періодичність обробки визначаються виходячи із вказівок виробника, даних в інструкції.

Оливкова плямистість

Плоди покриваються ворсистими вдавленими плямами сірувато-оливкового кольору, з яких сочиться каламутна в’язка рідина, що нагадує холодець. Якщо кавуни вже великі, пошкодження можуть зажити, заростаючи білястою шкіркою. Хвороба перекидається на листя і стебла, вони стають крихкими, легко ламаються. Розвивається вона дуже швидко, рослина гине за 6-9 днів.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Оливкова плямистість розвивається дуже швидко, вражаючи всю рослину

Для профілактики через 1,5-2 тижні після пересадки на грядку кавуни обробляють 1% — й бордоською рідиною. Обробку повторюють при наявності типових ознак. На тиждень необхідно відмовитися від поливу, забезпечити хорошу аерацію і температуру +20…+ 22ºс. Якщо розвиток хвороби зайшло далеко, 2-3 рази з періодичністю 7-10 днів використовують препарати оксихом, картоцид, абіга-пік.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Оксихом — популярний і ефективний фунгіцид

Бактеріальна плямистість

На листках уздовж прожилок з’являються невеликі водянисті ділянки з жовтувато-зеленою облямівкою. Поступово вони збільшуються, зливаються, лист чорніє, рослина гине. На плодах відзначаються блискучі чорні круглі нарости. Захворювання розвивається в спеку (вище +30ºс) і при вологості повітря більше 70%.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Засобів для лікування бактеріальної плямистості в не існує, рослина підлягає знищенню

Для профілактики насіння протруюють у розчині фітолавіну, фітоспорину. Субстрат до висадки розсади обробляють трихополом (таблетка на 2 л води). Влітку кавуни кожні 15-20 днів обприскують гамаїром, полікарбацином.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Дрібні плями, що з’являються на плодах кавуна через розвиток бактеріальної плямистості, швидко розростаються, анімуючи всю поверхню плоду

Препаратів, здатних вилікувати це захворювання, поки немає. На самих ранніх стадіях його розвитку можна спробувати врятувати рослину, зрізавши все листя, на яких помітні найменші пошкодження. Необхідно захоплювати 4-5 мм здорової тканини і після кожного розрізу промивати інструмент в спирті. Якщо ефекту немає, рослина знищують, грунт в цьому місці дезінфікують.

Мозаїчна хвороба

Вірусне захворювання, що характеризується появою на листках ділянок більш світлого відтінку (від салатного до майже білого), різного розміру і форми. Листя деформуються, сохнуть, зростання кавуна сильно сповільнюється.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Врожайність у кавунів, уражених мозаїчною хворобою, знижується на 50%

Борошниста роса-одне з поширених захворювань в саду

Основна профілактика-правильна підгодівля. Надлишок азоту негативно впливає на імунітет рослини, калійно-фосфорні препарати підвищують його опірність збуднику захворювання.

Для профілактики насіння перед висадкою на 20-24 години замочують в епін, імуноцитофіті. Рослини раз в 5-7 днів обсипають колоїдної сірої, товченою крейдою або обприскують розчином кальцинованої соди, свіжого коров’ячого гною, листя кропиви або кульбаби. Щоб все це краще закріпилося, додають мильну стружку або рідке мило. Народні засоби можуть допомогти, якщо проблема виявлена вчасно. В інших випадках використовують препарати байлетон, топаз, тіовіт джет, планріз.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Епін-біостимулятор, позитивно впливає на імунітет майбутньої рослини

У сша, звідки захворювання потрапило в європу, для боротьби з борошнистою росою рекомендують обприскати рослину рослини будь-яким антибактеріальним ополіскувачем для порожнини рота. Але що міститься в складі етанол може пошкодити молоде листя і плодові зав’язі.

Відео: борошниста роса на кавуні і заходи боротьби з нею

Несправжня борошниста роса (пероноспоріоз)

На лицьовій стороні листя відзначаються маслянисті на дотик майже круглі плями лаймового кольору. На внутрішній спостерігається суцільний шар лілово-сірого нальоту. Листя зморщуються, сохнуть, кавуни перестають рости, втрачають смак, м’якоть знебарвлюється.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Розвиток несправжньої борошнистої роси негативно позначається на якості плодів

Насіння перед висадкою на 15 хвилин замочують в гарячій воді +45…+ 50ºс або 1%-му розчині марганцівки. Для профілактики кожні 5 тижні грядку поливають фітоспоріном, аліріном-б, планрізом, знижуючи концентрацію препарату вдвічі щодо вказівок в інструкції, або настоєм цибулиння, розчином йоду (10 крапель на відро води).

Виявивши тривожні симптоми, кавуни обприскують розчином колоїдної сірки (60-80 г на відро води). Їм же проливають грунт. Якщо ефекту немає, використовують строби, квадріс, акробат мц, полікарбацин.

Небезпечні шкідники

Кавуни схильні не тільки хвороб, але і атакам насекеомих-шкідників. Багато з них є переносниками збудників захворювань. Це ще одна причина для боротьби з ними.

Баштанна попелиця

Попелиця — комахи, які цілими колоніями селяться на рослинах, обліплюючи виворіт листа, нераспустившиеся квіти, сформувалися плоди. Одночасно на листках відзначається поява чорного нальоту, схожого на сажу, і крапель липкої прозорої рідини. Уражені тканини листа деформуються і сохнуть, приводячи до загибелі рослини.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Не помітити тлю на кавуні неможливо, рослина буває обліплено комахами

1. Для відлякування попелиці досить народних засобів. Комах ефективно відганяють різко пахнуть настої цибулі, часнику, полину, гірчичного порошку, пекучого перцю, тютюнової крихти, шкірки цитрусових, кореня хрону. Обробку повторюють кожні 3-5 днів. Ті ж засоби допомагають, поки попелиці ще не дуже багато, але частоту обприскувань збільшують до 2-3 разів за добу. Пряними травами можна обсадити грядку з кавунами по периметру. Багато з них непогані медоноси, а це сприяє залученню природних ворогів попелиці — сонечок.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Відмінним ефектом проти попелиці володіє свыращенный на ділянці тютюн

При великій кількості попелиці застосовують будь-які універсальні інсектициди-командор, іскру-біо, моспілан, ф’юрі, інта-вир. Кавуни обробляють до 5 разів з перервою 4-6 днів, користуючись різними засобами, щоб у шкідників не виробився імунітет.

Відео: боротьба з попелиць на кавуні

Ростковая муха (личинки)

Основної шкоди кавунам приносять личинки ростковой мухи. Вони вигризають коріння і стебла зсередини, рослини швидко гниють. Перше покоління пошкоджує тільки що висаджену в грунт розсаду, наступні-дорослі рослини.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Основну шкоду рослинам завдають личинки паросткової мухи, але це не означає, що з дорослими особинами не потрібно боротися

Щоб знищити зимуючі в грунті яйця, необхідно перекопувати грунт восени і рихлити навесні. Насіння до висадки замочують в розчині фентіурама. Висаджені рослини через кілька днів обприскують іскрою біо. Зазначивши підозрілі ознаки, використовують ті ж інсектициди, що і для боротьби з попелиць. Розчином поливають грунт, обробляють листя.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Личинки паросткової мухи виїдають насіння зсередини, знищуючи розсаду

Павутинний кліщ

На листових пластинах з нижньої сторони з’являються множинні точки коричневого кольору, поступово збільшуються в діаметрі. Нераспустившиеся квіти, зав’язі, верхівки пагонів затягуються тонкими напівпрозорими нитками, що нагадують павутину. Самих шкідників розрізнити досить складно. Уражені частини рослини жовтіють, засихають, воно гине.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

В першу чергу павутинний кліщ починає висмоктувати сік з молодих частин рослини

Народні засоби (настій цибулевої і часникової кашки, відвар бульб цикламена) хороші тільки в якості профілактики. Рослини потрібно обробляти до 2 разів на тиждень. При виявленні підозрілих симптомів застосовують спеціальні препарати-акарициди. Цей шкідник не комаха, отже, звичайні інсектициди на нього не подіють. Знадобиться 3-4 процедури з перервою 5-12 днів. Використовують різні препарати (шкідники швидко виробляють імунітетом) – аполло, неорон, агравертін, омайт, актофіт, актеллік. Вони токсичні, тому не можна забувати про засоби індивідуального захисту.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Для боротьби з павутинним кліщем потрібно використовувати спеціальні препарати — акарициди

Дротяники

Некторі садівники вважають, що дротяники (він же личинка жука-щелкуна) атакує виключно картопля. Але і баштанні культури його цілком влаштовують. У плодах з’являються наскрізні отвори, кавуни гниють, термін їх зберігання різко скорочується.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Навряд чи знайдеться садівник, який не знає, як виглядає дротяник

Дротяники воліє кислий грунт, тому при підготовці грядки в грунт обов’язково вносять доломітове борошно, просіяне деревну золу, порошок з яєчної шкаралупи. Обов’язкова регулярна прополка.

На самій грядці розміщують пастки — вкопані в землю банки, заповнені шматочками картоплі, буряка, моркви. 2-3 рази в тиждень їх потрібно замінювати свіжими, а попалися в пастку личинок знищувати, а не викидати де-небудь подалі від грядки.

У міжряддях вирощують листову гірчицю, квасолю, інші бобові. Відганяючи дротяники, вони одночасно покращують якість субстрату. Лунки при висадці проливають 2%-м розчином марганцівки, кидають в них жменю цибулиння або вносять гранули базудину, почину.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Дротяники відлякують багато рослин-сидерати, в тому числі і листова гірчиця, винятком є жито

Якщо шкідник сильно розплодився, застосовують провотокс, діазонін, землін, грім-2. Але це крайній захід. Бажано не доводити до використання цих хімікатів, тому що вони чинять негативний вплив на грунт і майбутній урожай.

Трипси

Придивившись, на листках можна побачити дрібні чорно-коричневі штрихи. Це і є шкідники. Вони харчуються соками рослини, уражені ділянки знебарвлюються, тканини в цих місцях відмирають. У важких випадках листя набувають неприродний сріблястий відлив, пагони деформуються, квітки опадають. Крім того що трипси завдають шкоди рослині, вони розносять збудників багатьох небезпечних захворювань. Сприяють їх поширенню спека і сухість повітря.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Дрібні чорні крапки на листках кавуна-не що інше, як самі трипси

Ефективні проти трипсів саморобні пастки зі шматків картону або фанери, покриті чим-небудь липким (довго сохне клей, мед, вазелін). Дорослі особини небайдужі до жовтого і синього кольору.

Боротьба з хворобами і шкідниками кавуна

Бадилля томатів, отриману в процесі обрізки, можна використовувати для боротьби з багатьма шкідниками

1. З народних засобів проти деяких видів трипса еффектвен настій бадилля томатів, ромашки аптечної, зелені чорнобривців, чистотілу, стрілок цибулі або часнику. Але трипсу тютюновому вони не страшні, тому в разі масової навали шкідника краще відразу застосовувати біопрепарати — фитоверм, вертимек, карате, конфідор-максі, спінтор. Може знадобитися 3-4 обробки з інтервалом 7-12 днів. Постраждалі частини рослини краще відразу видалити.

Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

Численні хвороби і шкідники, атакуючі кавун, не привід відмовлятися від їх вирощування. Головне-вчасно помітити і правильно ідентифікувати проблему. З більшістю з них на ранній стадії розвитку успішно справляються не тільки сильнодіючі хімікати та інсектициди, а й народні засоби. Останні ефективні і як профілактика, адже запобігти захворюванню набагато легше, ніж потім боротися з наслідками.