Кипарис-південна рослина з легенд і міфів, яке може і ялинку на новий рік замінити

46

В 2015 році в травні я була в нікітському ботанічному саду в ялті, і під час прогулянки екскурсовод звернула увагу на величезний кипарис, на землі під яким були маленькі круглі шишечки. Вона розповіла, що з насіння з легкістю можна виростити маленький кипарис. І часто ці шишечки беруть на сувеніри (це можна робити в ботанічному саду, а ось ламати гілочки або відривати там нічого не можна). Звичайно ж, я взяла кілька шишечок. З них і почалося моє захоплення вирощуванням різних рослин з насіння, в тому числі і екзотичних.

Опис рослини

Найпоширенішим на південному березі криму є кипарис вічнозелений пірамідальний. Швидше за все з нього і були насіння. Це високе вічнозелене хвойне дерево, яке в природі досягає висоти 30 м.кипарис росте швидко на початку життя, потім зростання його сповільнюється. Молоді дерева мають світло-коричневу кору, з віком темніє і перетворюється в буру. Мають пірамідальну крону. Пагони м’які і тонкі, гіллясті. Колір зелені темно-зелений. У перші роки життя листочки голчасті, що нагадують голки ялини. На четвертий рік життя стають лускоподібними. Опис кипариса буде неповним, якщо не відзначити неймовірний аромат хвоїнок.

кипарис близько 5 років

умови утримання

Кипарис-це теплолюбна рослина, яка любить м’який клімат. Щоб виростити в приміщенні, необхідно створити умови. любить:

  • освітлення розсіяне, необхідно уникати прямих сонячних променів.
  • свіже повітря.
  • влітку обприскування хвої водою.
  • прохолодна зимівля (близько +15°c).

не любить:

  • застій води.
  • висока температура в приміщенні взимку (прибирати від батарей опалення).

Посадка, пересадка, розмноження

Для посадки необхідно використовувати спеціальний грунт для хвойних і додати пісок (співвідношення приблизно 2:1). Також необхідний хороший дренаж. Молоді саджанці пересаджувати потрібно щороку. Після років трьох пересадку можна здійснювати рідше. Пересадку переносить легко, але важливо не пошкодити коріння.

Розмножити кипарис можна і живцем, і насінням. З держака вийде набагато швидше, але держак заготовлюється певним чином навесні: потрібно від рослини відірвати маленьку гілочку, так, щоб на кінці був шматочок стовбура – «п’ята». Укорінюють в горщику з піском. З насіння теж досить легко отримати молоде рослина. І процес цей дуже цікаво спостерігати. Сіро-коричневі шишки кипариса, схожі на футбольний м’яч, зріють 2 роки. Насіння дрібне, легке, зберігає схожість до 5-6 років. Грунт для посіву можна приготувати в співвідношенні 1:1 пісок і спеціальний грунт для хвойних. Регулярно зволожувати грунт, і тижні через три з’являться маленькі паростки.

розкрилися шишки і насіння кипариса

Полив і підгодівля

Кипарис здатний переносити посухи, але не терпить переливу, застою води. Полив раз на тиждень. Підживлення спеціальним добривом для хвойних раз в два тижні навесні і влітку. Періодично потрібно обприскувати кип’яченою водою, так як кипарис — рослина, яке прийшло з середземномор’я.

Особливості вирощування

Кипарис – посухостійка і тіньовитривала вічнозелена рослина. Віддає перевагу м’якому теплому клімату, але може переносити короткочасні заморозки. Добре переносить стрижку і газопилові забруднення, тому його часто використовують в ландшафтному дизайні. У кімнатних умовах взимку потрібно утримувати на прохолодному вікні. Зовні він нагадує маленьку ялинку, на новий рік його можна оформити легкими маленькими кульками і виходить новорічне живе прикраса приміщення.

» новорічний кипарис»

Цікаві факти

Кипарис згадується в багатьох легендах. У давнину вважався символом печалі. У греції та римі використовували як знак жалоби. У давньогрецькому міфекіпаріс-прекрасний юнак, який ненавмисно вбив свого улюбленого оленя і так і не зміг зцілитися від туги. Аполлон, зглянувшись над юнаком, перетворив його на дерево на могилі друга. У криму розповідають легенду, що в кипарис перетворилася дівчина, зневірившись дочекатися свого коханого з далекого плавання.

З приходом християнства символіка рослини змінилася, з символу смерті він став символом вічного життя. Кипарис спочатку вважався священним для перших християн, поряд з ялівцем і кедром (згадується в біблії як один з матеріалів розп’яття).

М’яка ароматна деревина кипариса здавна цінувалася майстрами. Кипарис не жолобиться, не тріскається, не схильний до псування жучком (володіє інсектицидною властивістю). Використовували кипарис і в стародавньому єгипті (при створенні саркофагів), і в обробці християнських храмів.особливістю кипариса є те, що він має лікувальні властивості. Ще стародавні греки помітили благотворний вплив кипариса на людей з хворими легенями. Вчені встановили, що ефірна олія кипарисів має сильну бактерицидну властивість. Шишки також можуть застосовуватися в медицині. Однак навесні під час цвітіння пилок кипарисів є сильним алергеном для деяких людей.

доросла рослина і маленький саджанець