Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

117

Чорний перець-одна з тих прянощів, які в середні століття цінувалися дорожче золота. Це було пов’язано з труднощами його доставки з індії. Зараз він є на кухні у будь-якої господині. Ця пряність вважається однією з найпоширеніших — горошини додаються в супи, м’ясні та рибні страви, маринади і соління, і навіть в випічку. Він не настільки гострий, як чилі, зате відрізняється більш тонким ароматом. Широке застосування він знайшов і в народній медицині. При цьому сама рослина виглядає досить симпатично, і квітникарі, які люблять всіляку екзотику, можуть культивувати його на підвіконні, регулярно збираючи урожай.

Зміст

  • Як росте чорний перець в природі

    • Відео: користь і шкода чорного перцю для здоров’я
  • Популярні сорти і різновиди
  • Вирощування чорного перцю в домашніх умовах

    • Оптимальні умови для рослини
    • Процедура посадки насіння і підготовка до неї
    • Догляд в домашніх умовах
    • Способи розмноження чорного перцю
    • Помилки в догляді

      • Таблиця: проблеми догляду за чорним перцем і їх вирішення
    • Відео: важливі нюанси догляду за культурою в домашніх умовах
  • Чорний перець у відкритому грунті
  • Відгуки про вирощування чорного перцю

Як росте чорний перець у природі

Батьківщина чорного перцю (piper nigrum) — півострів індостан, малабарське узбережжя. Незважаючи на однакову назву, рослина не має нічого спільного з перцем болгарським або чилі, які відносяться до сімейства пасльонові. А чорний перець входить в сімейство перцевих.

У природі чорний перець — це ліановидное рослина, що досягає 12-15 м в довжину. У міру зростання нижня частина стебла ліани одревесневает. В якості опори вона використовує зростаючі поблизу дерева, обвиваючись навколо їх стовбура.

Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

У природі ліана чорного перцю може дорости до півтора десятків метрів в довжину

Листя у ліани чорного перцю досить дрібні (до 10-12 см), дуже щільні, з різко загострюється кінчиком. На вивороті нерідко утворюються дрібні білясті крупинки, що нагадують ікру або кристалики солі. Поступово вони темніють, стаючи майже чорними. Цією ж особливістю володіють і рослини, культивовані в домашніх умовах, тому, виявивши «ікринки», не потрібно турбуватися. Для перцю це норма, а не якась екзотична хвороба.

Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Листя у чорного перцю дуже щільні, глянцево блискучі-створюється враження, що вони зроблені з пластика

Квітки у чорного перцю дрібні, з біло-зеленими пелюстками, зібрані в красиво спадаючі кисті довжиною 10-15 см.потім визрівають плоди. Вони мають кулясту форму і діаметр близько 0,5 см. Виглядають такі кисті дуже ефектно. У міру дозрівання ягоди змінюють колір з зеленого на яскраво-червоний. Термін продуктивного життя ліани — 20-30 років, в оптимальних умовах вона приносить урожай двічі на рік.

Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Для виробництва прянощів використовуються ягоди чорного перцю різного ступеня зрілості

Чорний перець широко культивується на спеціальних плантаціях в жарких тропічних країнах (індія, шрі-ланка, індонезія, ява, мадагаскар, бразилія, інші держави, розташовані в південній америці і на островах в карибському морі). У росії для нього підійде тільки клімат теплих південних регіонів. Але при бажанні можна виростити його і в домашніх умовах. Перший урожай отримують вже через 2-3 роки після того, як насіння дадуть сходи. Горошини визрівають не такі великі, як на відкритому повітрі, зате смак і аромат однозначно незрівнянний з тим перцем, що продають в магазинах.

Чорний перець — не тільки популярна приправа, але і дуже корисне для здоров’я рослина. Народна медицина використовує його для профілактики і лікування серцево-судинних захворювань і нормалізації травлення. Давно відомі його антибактеріальні та антиоксидантні властивості. Однак його не варто вживати при наявності виразки шлунка, дванадцятипалої кишки, гастриту в стадії загострення. Чорний перець корисний і тим, хто бажає скинути зайву вагу. Він має властивість руйнувати жирові клітини.

З горошин отримують чотири види прянощів-власне чорний перець, а також білий, зелений і рожевий. Чорний виходить за допомогою підсушування злегка недостиглих (жовто-помаранчевих) ягід на сонці, білий — шляхом вимочування в звичайній воді і очищення від шкірки, зелений — з нестиглих плодів, а рожевий — з повністю визріли ягід. Як насіння можна використовувати тільки чорний перець, всі інші різновиди сходів точно не дадуть.

Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Висаджувати має сенс тільки горошини чорного кольору, всі інші сходів точно не дадуть

1. Обзавестися насінням чорного перцю дуже просто. Не потрібно навіть йти в спеціалізований магазин. Його можна знайти в звичайному продуктовому. Для висадки підходять ті самі горошини з пакетика. Якщо вони були зібрані вчасно, сушилися, як і належить, на сонці, і виробник не обробляв їх хімікатами для збільшення терміну придатності, вони відрізняються непоганою схожістю.

Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Для того щоб придбати насіння чорного перцю, досить зайти в будь-який продуктовий магазин

Якщо чорний перець планується вирощувати для отримання плодів, а не як декоративнолиственное рослина, потрібно забезпечити йому належні умови. Головні умови для рослини-освітленість і висока вологість. Але і це цілком переборна перешкода. Квітникарі давно «одомашнили» багато тропічні рослини з подібними вимогами до мікроклімату.

Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Непоганий урожай чорного перцю цілком можна отримати в домашніх умовах, якщо забезпечити рослині правильний мікроклімат і належний догляд

Відео: користь і шкода чорного перцю для здоров’я

Популярні сорти і різновиди

Найпопулярнішим в світі чорним перцем досі залишається індійський, особливо його різновиди теллішері і малабар. Але і в інших країнах є «гідні конкуренти».

  • малабар. Батьківщина-індійський штат керала. Але нерідко малабарським називають будь-який перець, вироблений в індії. Виділяється великим розміром плодів чорно-коричневого кольору, їх високою щільністю і яскраво вираженим, легко впізнаваним гурманами ароматом. Через великий вміст алкалоїду піперину він досить гострий.
  • теллишери. Елітний сорт індійського чорного перцю. Вирощується виключно на плантаціях в районі міста талассарі. Цінується за великий розмір (діаметр понад 4,75 мм), відсутність сторонніх домішок і практично повна відсутність «порожніх» ягід (так званих light berries).
  • лампонг. Сорт родом з індонезії. В основному вирощується на острові суматра. Назву цей сорт отримав від імені провінції, де розташована більшість плантацій. У порівнянні з малабарським перцем у нього більш дрібні плоди. Колір у них скоріше не чорний, а темно-сірий. Але за якістю індонезійський перець не поступається індійському.
  • саравак. Вирощується в малайзії, на узбережжі острова борнео. Найякіснішим малайзійським перцем вважається той, що з коричневою етикеткою (brown label). Потім йдуть жовта, чорна, пурпурова і сіра етикетки.
  • чу се. В’єтнам став вирощувати чорний перець на експорт зовсім недавно. Тому якість продукту помітно поступається, наприклад, індійському. Діаметр горошин — до 3 мм.вміст піперину невисокий — близько 4%.
  • бразильський. На світовому ринку з’явився відносно недавно, в 60-х роках минулого століття. Але з тих пір бразилія стала одним з основних експортерів цієї прянощі. Вирощується в основному в штаті пара. Цікава різновид перцю горошком. Шкірочка у нього чорна, гладка, зате самі плоди дуже світлі, вершкового або кремового відтінку.
  • китайський. Плантації розташовані на острові хайнань. Чорний перець в китаї вирощується давно, але експортується дуже недовго. Відрізняється світлим сіруватим відтінком шкірки і дуже пікантним, але при цьому м’яким смаком.
  • цейлонський. Найгостріша і пекуча з існуючих різновидів чорного перцю, мало в чому поступається чилі. Це обумовлено підвищеним вмістом алкалоїдів піперину і капсаїцину. У кулінарії через це він використовується досить рідко, застосовується в основному як сировина для виготовлення екстрактів.

Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Малабарське узбережжя-батьківщина чорного перцю, і до цих пір продукт, вирощений там, заслужено вважається елітним

Вирощування чорного перцю в домашніх умовах

Тим, хто збирається вирощувати чорний перець в домашніх умовах, перш за все слід пам’ятати, що це тропічна рослина. Але якщо забезпечити культурі відповідні умови, її вирощування не доставить проблем.

Оптимальні умови для рослини

Чорний перець — рослина теплолюбна. Оптимальна температура для його росту і розвитку — 25-29 ºс. Якщо вона опускається до 10 ºс (навіть ненадовго), ліана може необоротно постраждати. Будь-які негативні температури вбивають її миттєво. Також рослина негативно реагує на холодні протяги і перепади температур.

Найкраще місце для розміщення ліани — неподалік від вікна, що виходить на південь або південний захід. Влітку в гарну погоду горщик (якщо дозволяють габарити рослини) можна винести на відкриту веранду або балкон за умови наявності на новому місці захисту від вітру і дощу.

Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Чорний перець для оптимального розвитку і плодоношення потребує сонячного світла і тепла, тому в глибині кімнати розміщувати його небажано

Спеціальні фитолампы.

Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Щоб забезпечити необхідну тривалість світлового дня, для чорного перцю використовують спеціальні фітолампи

Вологість повітря-ще один критично важливий показник для чорного перцю. У тропіках вона дуже висока, тому сухе повітря сучасних квартир для рослини абсолютно неприйнятний. Щоб забезпечити необхідні 80% вологості повітря і більше, ліану регулярно обприскують або розміщують неподалік спеціальний зволожуючий повітря прилад. Ще можна поставити поруч з нею широкі ємності з водою, створити їй «компанію» з інших рослин, помістити в піддон горщика мокрий керамзит, торф або гальку, прикрити грунт шаром вологого моху-сфагнуму. Єдине, чого робити не варто-лити воду прямо в піддон. Це призведе до загнивання коренів і загибелі рослини.

Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Зволожувач повітря-спеціальний прилад, що допомагає вирішити типову для багатьох тропічних рослин, культивованих в домашніх умовах, проблему

Процедура посадки насіння і підготовка до неї

Грунт для чорного перцю повинна бути поживною, але в той же час досить легкою. Її змішують самостійно з родючого дерну, звичайної листової землі, перегною або перепрілого компосту і крупного річкового піску (4:2:1:1). Іноді в спеціалізованих магазинах зустрічається спеціальний субстрат для тропічних ліан. Це не оптимальний варіант, але і такий грунт цілком підійде. Також можна використовувати субстрат для орхідей, змішаний в пропорції 1:1 з перегноєм.

Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Субстрат для орхідей — непоганий варіант для чорного перцю, але він недостатньо поживний, і, щоб нівелювати цей недолік, в нього додають перегній

У природі орхідеї і чорний перець ростуть в дуже схожих умовах. Тому в якості «індикатора» самопочуття ліани можна помістити поруч з нею горщик з цією квіткою. Якщо орхідея виглядає здоровою і регулярно цвіте, для чорного перцю такий мікроклімат теж цілком підходить.

Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Для насіння чорного перцю обов’язкова передпосадкова підготовка

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Найбільші горошини з пакетика перед посадкою на добу замочують у воді кімнатної температури або в розчині будь-якого наявного біостимулятора (епін, корневин, циркон, бурштинова кислота, сік алое). Ті, що спливуть, можна не висаджувати, вони порожні і гарантовано не дадуть сходів. Хоча трапляються такі досить рідко. Кращий час для висадки — кінець травня або початок червня.

Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Біостимулятори позитивно впливають на схожість насіння

Сама процедура посадки виглядає так:

  1. невеликі ємності заповнюють свіжоприготовленим продезінфікованим субстратом. Навіть якщо грунт покупної, його потрібно попередньо обробити парою, прожарити в духовці або потримати в морозильній камері. Потім грунт помірно поливають і розрівнюють. Насіння заглиблюють в субстрат на 1,5 — 2 см.інтервали між ними-3-5 см.
  2. контейнери накривають склом або затягують прозорою поліетиленовою плівкою. Насінню забезпечують оптимальні умови-температуру на рівні 27-30 ºс, яскраве, але розсіяне світло, нижній підігрів. Сходи з’являються нескоро, десь через 25-30 днів. «парник» щодня на кілька хвилин відкривають для провітрювання. Підсохлий субстрат обприскують з пульверизатора.
  3. як тільки сформується друга пара справжніх листків, перець підгодовують. Для цього використовують будь-яке органічне добриво, найкраще підійде розведений водою в пропорції 1: 15 настій пташиного посліду. Якщо його немає, можна використовувати будь-яку покупну підгодівлю для декоративноліственних рослин.
  4. приблизно через тиждень після проведення підгодівлі сіянці пересаджують в індивідуальні ємності діаметром 8-10 см.при цьому потрібно бути якомога акуратніше, коріння у них дуже крихкі. Коли вони приживуться на новому місці (почнуть з’являтися нові листя), в теплу і сонячну погоду горщики можна буде виставляти на вулицю. У нову ємність в процесі пересадки обов’язково потрібно увіткнути опору для ліани. Якщо зробити це пізніше, можна пошкодити коріння.

Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Сходів з насіння чорного перцю доведеться чекати досить довго, близько місяця

Деякі квітникарі рекомендують передпосадкове пророщування насіння. Для цього їх загортають у вологу марлю або паперову серветку і кладуть на блюдце, заповнене зволоженим великим піском. Його накривають поліетиленовою плівкою і ставлять на найсвітліше і тепле місце в квартирі. Можна розмістити його, наприклад, на батареї опалення. У міру підсихання серветку знову зволожують. Проростають насіння десь через 7-10 днів.

Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Молоді рослини чорного перцю дуже швидко витягуються у висоту

1 пересаджувати чорний перець доведеться раз в 2-3 роки. Діаметр ємності при цьому збільшують на 5-7 см.у занадто великому горщику «на виріст» ліана сповільнить зростання і розвиток і, швидше за все, перестане плодоносити — все її сили будуть йти на освоєння нового простору. Проводять пересадку методом перевалки, намагаючись якомога менше руйнувати земляний кому. Кращий час для процедури-початок або середина весни.

Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Пікіровку чорного перцю, як і його пересадку, проводять методом перевалки

Для пересадки використовують пластикові горщики. Вони краще утримують вологу. Обов’язкова умова-наявність дренажних отворів. На дні потрібно створити шар дренажу товщиною мінімум 4-5 см.

Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Об’ємний глибокий горщик чорному перцю не потрібен, підійде ємність, схожа на супову тарілку або салатник

Догляд в домашніх умовах

Чорний перець відрізняється швидкістю росту. У домашніх умовах за рік ліана витягується до 1,5–2 м в довжину. Першого врожаю можна чекати через 2-3 роки після висадки насіння в грунт.

Рослина дуже негативно ставиться до пересушування земляної грудки в горщику. Полив рекомендується частий і рясний, субстрат постійно повинен бути злегка вологим. Але важливо і не переборщити, щоб земля не закисала в горщику. Це провокує розвиток різних видів гнилі. У сильну спеку перець доведеться поливати кожен день або через день, в інших випадках — раз в 2-3 дня. Приблизно через півгодини після кожної процедури з піддону обов’язково потрібно зливати надлишки води.

Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Поки чорний перець росте, потрібно стежити за грунтом-вона повинна бути злегка вологою, але не перезволоженою

У спеку також корисно обприскування з дрібнодисперсного пульверизатора. Процедуру можна проводити 2-3 рази на день. Для цього, як і для поливу, використовують воду, підігріту до кімнатної температури. Щоб її пом’якшити, додають кілька гранул лимонної кислоти або 2-3 краплі яблучного оцту на 10 л.

Оскільки ліана відрізняється швидкістю росту, їй потрібно багато поживних речовин. Перець підгодовують раз в 12-15 днів приготованим за інструкцією розчином будь-якого комплексного мінерального добрива.

Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Розчин добрива для підгодівлі чорного перцю готують в суворій відповідності з рекомендаціями виробника і даними в інструкції

Підстави стебел чорніють і» мокнуть», як і черешки листя, грунт покривається цвіллю. Розвивається гниль. Цьому сприяє перезволоження грунту в поєднанні з низькою температурою в приміщенні. Слід пересадити рослину і створити для нього сприятливі умови.
Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Найчастіше в погіршенні зовнішнього вигляду ліани винен сам квітникар, що допускає певні помилки в догляді

Відео: важливі нюанси догляду за культурою в домашніх умовах

Чорний перець у відкритому грунті

У росії у відкритому грунті чорний перець можна вирощувати тільки в теплих південних регіонах з субтропічним кліматом. Але і в таких умовах зиму, навіть саму м’яку, він однозначно не переживе, якщо тільки не висаджений в теплицю з підігрівом. Тому для росії це виключно однорічна декоративнолиственное рослина. Дочекатися врожаю не вийде.

Чорний перець в природі і вдома: міфи і правда про вирощування спеції

Плантація чорного перцю, регулярно приносить урожай, для російського садівника — нездійсненна мрія, «винен» в цьому надмірно суворий клімат

Для його висадки вибирають відкрите місце, добре прогрівається сонцем, але при цьому захищене від холодних північних і північно-західних вітрів. Бажано, щоб рослини прикривала стіна, високі дерева, паркан і так далі.

Ділянку під посадку готують з осені. Його перекопують, позбавляючись від бур’янів, каменів, рослинного сміття. На кожен м2 вносять по 7-10 кг перепрілого гною або перегною, 35-50 г простого суперфосфату (або вдвічі менше подвійного) і 15-25 г сульфату калію. Мінеральні добрива можна замінити просіяного деревною золою (200-250 мл).

Розсаду готують, вирощуючи перець з насіння. Ніяких відмінностей немає, за винятком того, що висаджувати їх потрібно в кінці лютого або на початку березня. До висадки у відкритий грунт сіянці починають готувати за 1,5-2 тижні, щодня виносячи їх на вулицю і поступово продовжуючи час перебування на відкритому повітрі.

Догляд за рослиною практично нічим не відрізняється від того, що потрібно йому в «неволі». Він складається з регулярних поливів і підгодівлі.

Якщо стоїть спекотна сонячна погода, чорний перець висаджують в грунт ближче до вечора. Коли на вулиці прохолодно і похмуро, підходить будь-який час доби. Кожну лунку поливають, витрачаючи 1,5-2 л води. Коли вона вбереться, висаджують рослину, заглиблюючи його на 1-2 см більше в порівнянні з тим, як воно росло в горщику. Це стимулює формування нових додаткових коренів, що забезпечують ліану харчуванням.

Інтервал між лунками-близько 2 м.кожній ліані знадобиться своя опора. В азіатських і південноамериканських країнах для цього використовують стовпи. Вони схожі на стовбури дерев, навколо яких рослина обвивається в природі.

Оптимальна температура для вирощування чорного перцю — та ж, що і в домашніх умовах. Якщо очікується похолодання до 15-16 ºс, ліану обов’язково захищають від холоду, закриваючи будь-яким повітропроникним покривним матеріалом, складеним в кілька шарів.

Відгуки про вирощування чорного перцю

у нас в середній азії перець духмяний ріс у відкритому грунті. Жодного разу не цвів, але ми листочки в їжу додавали — аромат дивовижний. А ще якось у мене ріс запашний перець на вікні, я просто встромила горошинку в горщик з геранню. гірська любовhttp: / / dacha.wcb.ru/index. Php?showtopic=55024&st=900&start=900

У нас виростав чорний перець, але не дуже великий, не такий, як продають в пакетах. Але дуже ароматний. Саджанці брали у знайомих в ташкенті.

дюнаhttp: / / dacha.wcb.ru/index. Php?showtopic=55024&st=900&start=900

Чорний перець — це багаторічна витка рослина довжиною до 15 м, у відкритому грунті культивується тільки в тропіках. Будинки його виростити теж можна, досить замочити куплений в магазині перець, а потім посадити. Якщо він не дуже старий, то може прорости. При правильному догляді (тепло, багато світла, але без прямих сонячних променів, підгодівлі, літнє утримання на свіжому повітрі, хороші і своєчасні поливи) може за один рік вирости до 2 м, а через 2-3 роки навіть заплодоносити. Взимку перець відпочиває, його менше поливають і містять при більш помірних температурах — 17–18ºс. Ще одна деталь-перець любить вологе повітря, тому доведеться частіше обприскувати.

маріанна латыповаhttps://7dach.ru/vk_26870754/mozhno-li-vyrastit-chernyy-perec-goroshkom-45581.html

Ви можете проростити горошини чорного перцю, але це не варто докладених зусиль: клопітно досвічувати рослина, контролювати мікроклімат сухої кімнати в режимі тропіків. Та й декоративний ефект не вражає уяву. У нас в зеленому господарстві раніше так і вирощували його (з насіння), продавали в магазинах при ринках. Я купила, думала: що за нова ліана? дуже розвеселилася, коли прийшла додому і визначила. Але ось друзям потім загадку загадувала.

еленаhttps://7dach.ru/vk_26870754/mozhno-li-vyrastit-chernyy-perec-goroshkom-45581.html

Чорний перець виробляється з незрілих плодів, коли вони ще зелені, але вже починають червоніти. Їх збирають і сушать при помірній температурі. В результаті вони піддаються ферментації і чорніють (з чаєм відбувається щось схоже). Чим пізніше зібраний перець,тим він ароматні. Але чекати повного дозрівання не можна, такий перець не піддається ферментації звичайним способом. Кращий чорний перець виходить з плодів жовто-оранжевого кольору. Вони дещо більші, ніж зазвичай, колір їх після ферментації віддає в коричневий. Такий перець продається під назвою теллішері.

фивф фивфhttps: / / otvet.mail. Ru/question/13945651
Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

Чорний перець-одна з найпоширеніших прянощів у всьому світі. У тому, щоб виростити його в домашніх умовах, немає нічого складного, якщо попередньо ознайомитися з «запитами» культури. При забезпеченні оптимального або близького до нього мікроклімату і належному догляді ця рослина протягом довгих років буде радувати власника рясним урожаєм.