Декоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і догляд

80

Декоративна жимолость каприфоль прикрасить ваш сад і наповнить чудовим ароматом під час цвітіння. Вона є кучерявим рослиною, тому прекрасно задекорує паркан, стіну або альтанку. Рослина досить невибагливо в догляді і користується великою популярністю серед садівників.

Зміст

  • Опис декоративної жимолості

    • Переваги та недоліки жимолості каприфоль

      • Відео: жимолость каприфоль-прикраса саду
  • Сорти і види декоративної жимолості

    • Альба
    • Пасифлора
    • Інга
    • Гібриди жимолості каприфоль

      • Жимолость американська
      • Жимолость геккрота
      • Фотогалерея: сорти жимолості гекрота
  • Посадка жимолості в саду

    • Вибір посадкового матеріалу
    • Посадка жимолості
  • Догляд за декоративною жимолостю

    • Підгодівля
    • Обрізка
    • Захист від шкідників і хвороб

      • Фотогалерея: хвороби жимолості
  • Пересадка жимолості
  • Розмноження

    • Відео: розмноження жимолості
  • Відкликання

Опис декоративної жимолості

Жимолость каприфоль — чагарник, гілки якого ростуть вертикально і обвивають опору. Друга назва — жимолость козяча або жимолость запашна. Латинська назва жимолості loniсera caprifolium, що означає carpa-коза і folium — лист. Батьківщиною жимолості є південна частина європи і кавказ. Росте на лісових сонячних узліссях, любить вологий грунт. Поширення в садах росії почалося в середині xix століття, завдяки декоративності чагарнику.

Декоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і догляд

Жимолость каприфоль ідеальна для створення живоплоту

Жимолость каприфоль є кучерявим чагарником, гілки якого можуть досягати 6 метрів. Знову відростають пагони світло-зеленого кольору, у старих пагонів здерев’яніла бура кора. Листя у жимолості еліптичної форми, довжиною від 4 до 10 см.забарвлення листя зверху яскраво-зелена, а нижня частина листа — сиза. Верхні листочки зростаються підставами.

Квітки утворюють пучки в пазухах зрощених листя. Форма квітки оригінальна. Жовтувато-білі квітки видають неповторний аромат, який до вечора посилюється. Нічні метелики-бражники злітаються на аромат і запилюють рослину. Вдень над ароматними квітками кружляють бджоли і джмелі, так як каприфоль прекрасний медонос. До кінця цвітіння забарвлення квіток набуває спочатку рожевий, а потім коричневий відтінок. Розпустився квітка живе не більше трьох днів, але постійно розкриваються нові суцвіття роблять кущ декоративним ще тривалий час. Починає цвісти каприфоль в травні, цвітіння закінчується до кінця червня.

Декоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і догляд

Форма квіток капріфолі дуже оригінальна

В кінці липня-початку серпня на кущах з’являються червоно-помаранчеві ягоди. У них дуже короткі плодоніжки і створюється відчуття, що ягідки ростуть прямо з листя. Ягоди жимолості каприфоль їсти не можна, вони дуже гіркі і можуть викликати отруєння!

Декоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і догляд

У ягід короткі плодоніжки і здається, що вони ростуть прямо з листя

Коріння у жимолості розташовуються на глибині до 0,5 метра. Вони добре розгалужуються і утворюють кореневі відростки, які можуть розростатися до 1,5 м від основного стрижня.

Рослина досить невибаглива, відрізняється швидким ростом. Віддає перевагу рости на сонячних ділянках, але не втрачає своєї декоративності і при невеликому затіненні. Виростити чагарник можна на будь-якому грунті, погано росте на дуже сухих і низьких ділянках. Жимолость любить вологу, тому їй потрібно частий і рясний полив. Ця багаторічна ліана росте на одному місці до 50 років.

Застосування жимолості каприфоль виключно декоративне. Хороший варіант ландшафтного дизайну: ліаною можна прикрасити альтанку або арку, створити живопліт, приховати непрезентабельну стіну, відгородитися від цікавих сусідів. Якщо зробити спеціальні пристосування, у вигляді металевих прутиків, жимолостю можна прикрасити кутову стіну будинку.

Декоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і догляд

Дизайнерське використання жимолості каприфоль в стилі кантрі

Ефірна олія, що видобувається з квіток капріфолі, використовуються для створення парфумів, туалетної води і аромату в косметичних наборах. Застосовують в ароматерапії для зняття депресії і підвищення тонусу організму.

Переваги та недоліки жимолості каприфоль

Жимолость каприфоль вирощується практично у всіх регіонах росії. Вона з успіхом витримує і спеку і холод. Росте навіть на півночі росії, за умови, що на зиму її необхідно добре укрити. У середній смузі росії прекрасно зимує без укриття. Якщо підмерзли кінчики пагонів, ліана добре відновлюється за рахунок нових, швидкозростаючих стебел.

Головним достоїнством капріфолі є її декоративність під час всього вегетативного періоду і неповторний аромат під час цвітіння. Цей кучерявий чагарник не любить пересадок. Посадивши жимолость на постійне місце, можна кілька десятиліть насолоджуватися прекрасним зовнішнім виглядом рослини.

До недоліків жимолості можна віднести те, що кучеряві гілки необхідно періодично обрізати і направляти на спеціально виготовлені опори. Якщо пустити ліану прямо по стіні, то утворюються на гілках присоски, проникають в тріщини і можуть руйнувати кладку. Опори краще виготовляти знімні, щоб знімати разом з гілками для укриття взимку. Якщо опора незнімна, то доведеться рослина відривати і тим самим травмувати.

На мій погляд, ніякі труднощі у вирощуванні не можуть стати причиною відмови від цього чудесного рослини! у мене жимолость каприфоль росте уздовж паркану. Вона не вимагає до себе особливої уваги, крім формує обрізки і періодичного поливу. А під час ароматного цвітіння викликає захоплення у кожного, що проходить повз мого саду.

Головна відмінність жимолості каприфоль від прямостоячих і повзучих видів — це в’юнкий чагарник у вигляді ліани. Рослина використовується в декоративних цілях для вертикального озеленення. Від їстівних видів жимолості відрізняється тим, що ягоди в їжу не вживають.

Відео: жимолость каприфоль — прикраса саду

Сорти і види декоративної жимолості

Кучерявих видів жимолості величезна кількість, але найкрасивішою і ароматною є жимолость каприфоль, що підрозділяється на сорти:

  • альба;
  • пасифлора;
  • інга.

Альба

Жимолость альба відрізняється швидким нарощуванням пишної і об’ємної маси листя.

Декоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і догляд

Сорт альба відрізняється швидким зростанням

Пагони виростають довжиною більше п’яти метрів. Зарості дорослої ліани дуже густі, що ідеально для створення «живоплоту». Цвітіння альби починається в кінці травня-початку червня і триває до середини липня. Розпустилися квітки спочатку білі, а потім набувають жовтого кольору і опадають.

Пасифлора

У цього сорту суцвіття рожевого відтінку, квіти більш дрібні. Цвітіння пасифлори менш рясне, ніж у сорту альба.

Декоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і догляд

Суцвіття сорту пасифлора рожевого кольору

Пагони виростають до 6 метрів. Ліаною відмінно можна задекорувати альтанку, дворову споруду, паркан.

Інга

Найкрасивішою і запашною ліаною вважається каприфоль інга. Щорічний приріст пагонів 1 метр, виростає чагарник висотою не більше 3 метрів.

Декоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і догляд

Каприфоль інга вважається найкрасивішим сортом жимолості

Каприфоль інга, завдяки своїй компактності, прикрасить невеликий дворик. Суцвіття жимолості дуже яскраві. Поєднання рожевого, жовтого і кремового кольору дуже красиво. Цвісти інга починає в кінці травня і цілий місяць радує своєю красою.

Гібриди жимолості каприфоль

Існують гібриди жимолості каприфоль:

  • жимолость американська;
  • жимолость гекрота.

Жимолость американська

Жимолость американська є гібридом жимолості каприфоль і жимолостю тосканської, що росте в середземномор’ї.

Декоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і догляд

Жимолость американська є гібридом жимолості каприфоль і жимолостю тосканської

У теплому кліматі росте вгору, обвиваючи опору. У середній смузі росії вирощується як сланке почвопокривна рослина. Може підніматися на невисокі опори. Взимку ліану потрібно вкривати від морозів.

Жимолость геккрота

Жимолость геккрота є гібридом жимолості американської і вічнозеленої. У цієї ліани молоді пагони червоного кольору. Відмінною рисою жимолості гекрота є колір листя. Шорсткі листя блакитного відтінку дуже декоративні. Цей кучерявий чагарник підходить для вертикального озеленення.

Фотогалерея: сорти жимолості гекрота

Декоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і догляджимолость гекрота є гібридом жимолості американської і вічнозеленоїДекоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і догляд: жимолость американ б’юті дуже декоративнаДекоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і догляд:жимолость голдфлейм прекрасно доповнює жимолость американ б’юті в спільних посадках
Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Декоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і догляд
Загнивання коренів жимолості. Якщо земля глиниста-подбайте про дренажі.

Вибір посадкового матеріалу

Величезне значення має покупка якісних і здорових саджанців:

  1. найкраще приживаються саджанці дворічні. Вони висотою близько 30 см і вище, мають 2-3 розгалуження.
  2. гілки повинні бути пружними, без сухих кірок і пошкоджень.
  3. зверніть увагу на кору — на ній не повинно бути ніяких цяток і цяток. Лущення пагонів можливо-це особливість жимолості.
  4. уважно огляньте коріння. Вони повинні бути здоровими і добре розвиненими.

Іноді саджанці жимолості продають в торгових центрах. Такі саджанці найкраще купувати не з відкритою кореневою системою, а в пластикових ємностях. У субстрат додані добрива і стимулятори росту. У таких саджанців неушкоджені коріння, тому вони добре приживаються.

Посадка жимолості

Визначтеся, в якому місці саду буде рости ліана:

  1. викопайте посадкову ямку на глибину 40 см. Намагайтеся, щоб по периметру вона також була 40 см.
  2. насипте в ямку дренаж: щебінку, пісок, керамзит та ін.
    Декоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і догляд

    Викопайте посадкову яму і заповніть її дренажем і родючим грунтом

  3. внесіть в грунт добрива для підвищення родючості. Адже каприфоль буде рости на одному місці не одне десятиліття! це може бути компост, гній або перегній. Якщо грунт піщаний, для утримання вологи додайте трохи глини. У кислі грунти додайте жменю вапна для розкислення.
  4. на дні ямки зробіть невеликий горбок, поставте саджанець і добре розправте його корінці.
  5. засипте саджанець грунтом так, щоб коренева шийка була заглиблена на 5-7 см.
    Декоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і догляд

    Заглибити кореневу шийку саджанця на 5-7 см

  6. грунт навколо саджанця ущільните і добре полийте — на один саджанець вилийте не менше відра теплої води.
  7. зверху викладіть мульчу шаром близько 10 см. В якості мульчі можна використовувати торф, тирса, хвойний опад і ін.
    Декоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і догляд

    Саджанець жимолості добре полийте і замульчуйте

При посадці декількох саджанців, витримуйте між ними відстань не менше 1,5 метрів.

Догляд за декоративною жимолостю

Молоді рослини перші два роки необхідно захищати від зимових морозів. Плетуться гілки потрібно знімати з опор (якщо опори незнімні) і вкривати на зиму ялиновим гіллям, опалим листям або синтетичним покривним матеріалом (наприклад, спанбондом). Надалі укриття для жимолості не потрібно, вона досить морозостійка.

Каприфоль-вологолюбна ліана. Поливати її потрібно рясно і досить часто. У посушливий сезон її поливають до двох разів на тиждень.

Жимолость не любить сусідства з бур’янами, особливо багаторічними. Не забувайте періодично проводити прополку навколо куща. Якщо грунт під кущем не покрита мульчею, то пару раз на місяць її потрібно акуратно розпушити.

Підживлення

Ліана любить нейтральну кислотність грунту. Розведіть у відрі води 1 кг золи і полийте рослину восени.

У перші два роки після посадки підгодівля жимолості не потрібно. Починаючи з третього року необхідно ліану удобрювати.

Для підгодівлі використовуйте органічні або мінеральні добрива:

  1. навесні підгодуйте ліану азотними добривами для хорошого нарощування листя (внесіть під кущ перепрілий гній, перегній, компост). Можна полити пташиним послідом, розведеним у воді 1: 10. З мінеральних добрив можна використовувати сечовину (20 г на 10 л води) або аміачну селітру (30 г на 10 л води).
  2. влітку підгодуйте нітрофоскою (20 г на відро води).
  3. восени погодуйте подвійним суперфосфатом і калійної сіллю (по 15 г для кожного куща).

Обрізка

Обрізку жимолості рекомендують проводити ранньою весною, коли ще не почалося сокорух. Обрізка необхідна для формування куща і напрямки гілок по опорі. Обріжте слабкі, пошкоджені стебла, залишивши три міцних стебла. Обріжте верхівки цих стебел на 1/3 довжини.

Молодим рослинам формує обрізка не потрібна, її проводять починаючи з шостого року життя. Навесні проводиться лише санітарна обрізка куща. Ображати підмерзлі кінці пагонів і висохлі гілки. Місця зрізів присипте золою або потовченої таблеткою активованого вугілля.

Захист від шкідників і хвороб

Шкідниками жимолості каприфоль є:

  • попелиця;
  • гусениці листовійки;
  • щитівки.

Для боротьби зі шкідниками обприскати кущ препаратами децис, інта-вир (дотримуйтесь інструкції на упаковці). Можна використовувати народні засоби, з сильними запахами — настій полину, перцю, кориці і т. П.

Хвороби капріфолі:

  • борошниста роса;
  • церкоспороз;
  • туберкуляріоз;
  • крапчастість.

З борошнистою росою добре бореться фітоспорін-мікробіологічний препарат. Розведіть його строго по інструкції. Обприскування не проводите на сонці, так як загинуть корисні бактерії. Обробку краще проводити в похмуру погоду або ввечері.

Проти грибних інфекцій використовуйте 1% бордоську рідину або препарат ага-пік.

Якщо рослина захворіло крапчастістю, способів боротьби з ним немає. Повністю видаліть рослину і спаліть.

Фотогалерея: хвороби жимолості

Декоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і доглядз борошнистою росою добре бореться фітоспорінДекоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і доглядпроти церкоспорозу використовуйте 1% бордоською рідиноюДекоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і доглядтуберкуляріоз є грибною інфекцієюДекоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і доглядвидаліть рослину, хвору на крапчастість, і спаліть

Пересадка жимолості

Жимолость не любить пересадок, вона прекрасно себе почуває на одному місці не одне десятиліття. Але іноді виникає ситуація, коли рослина потрібно пересадити. Наприклад, сильно розрісся кущ починає заважати сусіднім культурам.

У жимолості каприфоль раннє цвітіння, тому вже до серпня розвиток рослини сповільнюється і воно починає підготовку до зими. Кращим часом для пересадки чагарнику є середина вересня.

Для пересадки жимолості на нове місце виберіть сонячну ділянку. Пересаджується кущ обережно підкопайте лопатою і разом з грудкою землі перенесіть на нове місце. Намагайтеся якомога менше пошкодити коріння. Викопайте ямку для посадки і проведіть всі заходи, такі як дренаж, удобрення грунту та інші процедури, необхідні при посадці саджанця. Правила посадки саджанця жимолості ми розглянули вище.

Не пересаджуйте ліану поруч з іншими садовими культурами, відстань між ними повинна бути не менше 1,5 м.

Декоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і догляд

Викопайте посадкову ямку для пересадки жимолості на нове місце

Розмноження

Розмножити жимолость каприфоль можна різними способами:

  • насінням;
  • живцюванням;
  • відводками;
  • діленням кореневища.

Для посадки насінням плоди розріжте, витягніть насіння і висушіть їх. Рекомендується для посадки витримати насіння один рік, а на другий — посіяти на розсаду навесні. Розсаду висаджують на постійне місце.

Для живцювання восени стебла жимолості нарізають на живці так, щоб на них було не менше трьох міжвузлів. Обробіть живці розчином корневина. Посадіть їх в ємності з піщано-торф’яною сумішшю. Навесні вкорінені живці висадіть у відкритий грунт.

Декоративна жимолость каприфоль: сорти, посадка і догляд

Жимолость можна розмножувати живцями

Корисний. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

Жимолость каприфоль, не вимагаючи до себе особливої уваги, прикрасить ваш сад протягом довгого часу. Посадіть на своїй ділянці цю чудову ліану і насолоджуйтеся її красою і ароматом!