На медовий спас і жебрак медку спробує: історія і традиції свята

54

У наших предків була важка, повна турбот і поневірянь життя. Напевно, тому вони придумали стільки свят, які були пов’язані і з християнськими поняттями, і з язичницькими звичаями, і з віхами селянської праці. В останній літній місяць, коли урожай практично зібраний і в засіках повно запасів, відзначалися три спаса (медовий, яблучний, горіховий). Останні теплі літні дні люди проводили з іграми, піснями, танцями. Зараз відроджуються народні цінності і традиції, і люди також відзначають одне з найбільш «смачних» свят — медовий спас. І звичайно, намагаються в цей день освятити молодий мед.

Звідки пішов медовий спас і його багаті традиції

Перший з трьох спасів відзначають в перший день успенського посту, 14 серпня. Це найкоротший, але не менш суворий, ніж великий, піст. Назва «медовий» пов’язано з тим, що бджоли до цього часу зазвичай вже наповнюють вулики густим, тягучим і солодким медом. Після цього дня можна їсти мед, освячений в церкві. А слово «спас» вказує на зв’язок зі спасителем.

На медовий спас і жебрак медку спробує: історія і традиції свята

Після свята медовий спас можна їсти мед, освячений в церкві

У святі змішалися православні і язичницькі традиції, оскільки раніше велика частина населення займалася селянською працею і для всіх були важливі певні моменти городніх і польових робіт. В даному випадку початок збору меду збігалося з християнським святом.

У стародавньому константинополі саме 14 серпня з храму виносили животворящий хрест, який вважали захистом городян від небезпечних хвороб. Хрест супроводжували всі жителі міста до джерела спаса на кордоні константинополя. Потім його розміщували в храмі, де до святині міг підійти і помолитися кожен бажаючий.

У стародавній язичницькій русі свято також відзначали як кінець літа. Їли мед з сот з хлібом та іншими стравами, жінки пекли медові пряники, робили горіхи в меду, смажили млинці і пироги. Пили медовуху на бенкетах, заготовляли цінний продукт для лікування хвороб.

Що освячують на медовий спас і як проходить освячення

Сучасні парафіяни приносять в храм мед і фрукти в красивому посуді. Після служби або до неї священик освячує ці приношення. Вважається, що після церкви мед стає більш цілющим, а фрукти — більш корисними.

На медовий спас і жебрак медку спробує: історія і традиції свята

Вважається, що освячений мед смачніше і корисніше звичайного

Насправді, як стверджують служителі церкви, суть освячення і самого свята трохи в іншому. Наші предки-бджолярі в день медового спаса осіняли хресним знаменням вулики і вибирали той, де найбільше меду. З цього вулика виймали стільники і несли до церкви для освячення. Деяку частину освяченого меду віддавали калікам і жебракам, а ввечері пригощали дітей, які водили хороводи і співали пісні. У церкві також залишали частину зібраного меду, щоб її служителі могли поділитися частуванням з нужденними.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
На медовий спас і жебрак медку спробує: історія і традиції свята

Віддати частину меду-знак подяки селянина богу за гарне літо, багатий урожай, можливість досхочу їсти взимку. І на знак цієї подяки бджолярі ділилися з тими, хто не міг сам купити мед, результатом своєї праці.

На медовий спас і жебрак медку спробує: історія і традиції свята

В день медового спаса прийнято було пригощати всіх медом, пирогами і млинцями

Тому, хоча ні у кого немає сумнівів в користь меду і як їжі, і як ліки, вважати його якимось чудотворним продуктом після освячення не варто.

Відео: як святкують медовий спас

Крім меду, в цей день в церквах освячують також і воду. Пов’язана така традиція знову ж з древнім константинополем, де серпень був дуже жарким і «багатим» на хвороби. Віруючі городяни приносили в храми воду, чекали її освячення і прикладалися до хреста, на якому був розп’ятий ісус христос. Вважалося, що це допомагає захистити себе від хвороб. Зараз багато хто теж приносять до церкви невеликі пляшечки з водою, щоб освятити її.

На медовий спас і жебрак медку спробує: історія і традиції свята

14 серпня, крім меду, віруючі приносять до церкви і воду

Чи можна самостійно освятити мед

Завдяки збільшеній популярності церкви і православних свят не всім бажаючим вдається потрапити в храм саме 14 серпня і освятити мед. Тому деякі парафіяни додають в банку зі звичайним медом трохи освяченого і вважають, що таким чином наділяють його силою зцілення всіх хвороб.

Служителі церкви нагадують, що це освячений мед — не головне в святі. Головне-щоб людина стала краще, щедріше, духовно піднявся, зробив щось хороше для оточуючих, особливо потребують допомоги людей, був готовий поділитися з ближнім. Мед повинен бути освячений не тільки священиком, а й вірою людини.

На медовий спас і жебрак медку спробує: історія і традиції свята

Багато хто приносить до церкви мед в день медового спаса, щоб освятити його

Народні прикмети і звичаї на цей святковий день

З серпневим святом пов’язані деякі народні прикмети і традиції:

  • у старий час в цей день освячували знову вириті колодязі;
  • наші предки купалися в озерах і річках, щоб оздоровитися. Вважалося, що вся вода в святковий день змиває гріхи, позбавляє від хвороб до наступного року. Після 14 серпня купатися не рекомендувалося;
  • є прикмета, що якщо в свято пригостиш бідняка, біда обійде твій будинок стороною;
  • не можна в цей день мати поганий настрій, сваритися з близькими;
  • у свято не рекомендувалося робити домашні справи, можна було тільки працювати на пасіці і готувати страви для застілля;
  • вважалося, що колодязь, викопаний в медовий спас, ніколи не зіпсується.
    На медовий спас і жебрак медку спробує: історія і традиції свята

    У день медового спаса нікому не дозволялося мати поганий настрій, ображати кого-небудь і сваритися з близькими

Крім меду і води, на медовий спас раніше освячували мак. 14 серпня-день, в який поминають сім мучеників маккавеїв зі старого завіту, але народний поголос пов’язав їх імена з маком, який, до речі, теж встигає до середини місяця. Наші предки пекли на свято пісні пироги з маком, пряники і млинці з медом і маком. Ці два продукти змішувалися з однорідну масу в спеціальній мисці, званої макальніком. Освячений мак зберігали до різдва.

На медовий спас і жебрак медку спробує: історія і традиції свята

Макальник-широкий глиняний горщик з шорсткою внутрішньою поверхнею для перетирання маку та інших насіння

Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

Медовий спас — народне свято з довгою історією, в якій змішалися язичницькі забобони і християнські обряди, а також селянські традиції. Неважливо, якою буде в цей день мед на столі — освячений чи ні, головне — подяка богу за багатий урожай, щедрість і готовність ділитися з нужденними і солодким медом, і іншими благами.