Незвичайні чорні абрикоси: кращі сорти, посадка і догляд

70

Плоди чорного абрикоса відразу привертають увагу незвичайним забарвленням. У росії він не дуже поширений, садівники побоюються садити незвичну культуру, вважаючи її примхливою і вимогливою в догляді. Але це аж ніяк не так-виростити дерево і отримати урожай під силу навіть новачкові.

Зміст

  • Звідки взялися ці гібриди-чорні абрикоси

    • Відео: що з себе представляють абрикосово-аличові гібриди
  • Опис і фото популярних сортів6 кубанський, луганський та інші

    • Відео: сорт абрикосів чорний принц
  • Технологія висадки і догляду за культурою

    • Відео: правильна посадка абрикоса і подальший догляд за ним
    • Відео: нюанси вирощування абрикосів в середній смузі росії
  • Відгуки садівників про сорти чорних абрикосів

Звідки взялися ці гібриди-чорні абрикоси

Чорні абрикоси (насправді, не вугільно-чорні, а червоно-пурпурні або густо-фіолетові) – не результат цілеспрямованих зусиль селекціонерів. Новий гібрид вийшов в результаті випадкового перезапилення абрикоса і аличі. Від першого він успадкував характерний аромат плодів, від другої — кісточку, яку проблематично відокремити від м’якоті.

Незвичайні чорні абрикоси: кращі сорти, посадка і догляд

Селекційні досягнення природи іноді виходять більш вдалими, ніж результати цілеспрямованої роботи фахівців, чорні абрикоси-тому свідчення

Фахівці поліпшили селекційне досягнення природи. Чорні абрикоси володіють багатьма безсумнівними перевагами:

  • найпізніше серед всіх кісточкових цвітіння (як наслідок-мінімізується ризик потрапити під поворотні заморозки);
  • хороший імунітет проти моніліозу, цитоспоріозу, клястероспоріозу;
  • морозостійкість і самого дерева, і нирок (листових і квіткових) за рахунок більшої тривалості зимової «сплячки» в середньому до -30°c;
  • практично щорічне плодоношення з рідкими перервами (обумовлено високою морозостійкістю і невибагливістю);
  • непогана врожайність (30-40 кг в оптимальних умовах, до 20 кг у більш суворому кліматі);
  • самоопыляемость більшості сортів (дерево не потребує «компаньйонах» для масового формування зав’язей);
  • у більшості випадків — повільне зростання, крона компактна (чорний абрикос — це скоріше кущ, ніж дерево досягає висоти 2,5–3 м, крона не схильна до загущення);
  • хороша адаптивність (здатність розвиватися в грунті різного типу, давати урожай при дефіциті тепла і світла влітку, переносити перезволоження грунту і посуху).

Незвичайні чорні абрикоси: кращі сорти, посадка і догляд

Пізнє цвітіння чорного абрикоса в регіонах, де поворотні весняні заморозки-аж ніяк не несподіванка, збільшує ймовірність того, що квітки не постраждають від холодів

Недоліки у них теж є:

  • смак абрикосів (вони не медово-солодкі, а відчутно терпкі, з помітною кислинкою, але зате з них виходять чудові домашні заготовки);
  • розміри плодів (менше класичного абрикоса, трохи більше аличі);
  • водяниста і відчутно волокниста м’якоть, труднощі з відділенням кісточки.

Незвичайні чорні абрикоси: кращі сорти, посадка і догляд

Варення з чорних абрикосів виходить незвично темним, але зате дивовижно смачним і ароматним

Виходячи з опису гібрида, можна зробити висновок, що чорний абрикос — відповідна культура для середньої смуги росії, де класичні помаранчеві абрикоси виживають далеко не завжди. Його врожаї отримують навіть на уралі і в сибіру.

Відео: що з себе представляють абрикосово-аличові гібриди

Опис і фото популярних сортів6 кубанський, луганський та інші

Сортів чорних абрикосів поки існує занадто багато. Але можливість вибору у садівників все ж є:

  • чорний принц. Найбільш поширений сорт. Максимальна вага плодів з усіх чорних абрикосів (80-90 г в південних регіонах, 50-60 г в помірному кліматі). Шкірочка бордово-пурпурова. Колір м’якоті варіюється від темно-оранжевого до майже вишневого (визначається тим, скільки світла і тепла дісталося плодам). Вона дуже соковита, кислинка і терпкість слабо виражені. Плодоношення припадає на перші дві декади серпня. Недоліки-стиглі фрукти падають з дерева через 1-3 дні після дозрівання, коріння менш морозостійкі, ніж у інших сортів (деревина і нирки зимують добре).
    Незвичайні чорні абрикоси: кращі сорти, посадка і догляд

    Абрикос чорний принц з усіх подібних сортів самий великоплідний

  • чорний оксамит. Числиться в держреєстрі рф з 2006 року. Рекомендується для висадки на північному кавказі, але з усіх чорних абрикосів цей найбільш морозостійкий. Його холодостійкість порівнянна з показниками сортів аличі, районованих для сибіру. Урожай дозріває в кінці липня або на початку серпня. Частково самоплодний (рекомендується наявність на ділянці аличі, сливи, терну). Плоди вагою близько 25 г.шкірка пурпурно-фіолетова, бархатиста. М’якоть червона, у шкірки вишнева. Вона не особливо щільна, але ніжна, абрикосовий аромат дуже легкий. Смак-мікс сливи і кураги. Що нетипово для абрикосів, плоди відрізняються непоганою лежкістю і транспортабельністю.
    Незвичайні чорні абрикоси: кращі сорти, посадка і догляд

    Врожайність абрикоса чорний оксамит помітно збільшується при наявності на ділянці дерев-запилювачів

  • мелітопольський чорний. Плоди вагою до 50 г, бічний шов практично плоский. Шкірочка винного кольору, м’якоть червоно-жовта, соковита. Смак майже ідентичний класичним абрикосам-плоди медово-солодкі, з ледь відчутною кислинкою. Урожай дозріває в другій половині липня, стиглі абрикоси швидко опадають. У порівнянні з іншими сортами цей виділяється невибагливістю, серед недоліків-більш низький імунітет до моніліозу і швидкий ріст пагонів.
    Незвичайні чорні абрикоси: кращі сорти, посадка і догляд

    Абрикос мелітопольський чорний за смаком легко переплутати з класичними помаранчевими плодами

  • кореневський чорний. Визріває в перших числах серпня. Абрикоси вагою 45-50 г, майже круглі. Шкірочка чорнильного кольору, м’якоть — від червоного до багряного. Смак майже не відрізняється від аличі, аромат-справжній абрикосовий. Недолік-чутливість до вмісту в грунті фосфору і калію (при їх дефіциті плоди погано зав’язуються, врожайність різко падає).
    Незвичайні чорні абрикоси: кращі сорти, посадка і догляд

    Абрикос кореневський чорний сприйнятливий до нестачі в грунті калію і фосфору

  • луганський чорний. Встигає в 15-х числах серпня. Густо опушені абрикоси вагою 25-30 г.шкірка дуже темного пурпурного кольору. М’якоть насичено-червона з зеленуватим подтоном. Навіть абсолютно зрілі фрукти не втрачають щільності, малосочні. Смак з помітною кислинкою. Рекомендується використовувати урожай для домашнього консервування. Якщо порівнювати з іншими сортами, він більш посухостійкий, але приживається тільки в нейтральному або слаболужному субстраті. Лежкість і транспортабельність врожаю дуже низькі.
    Незвичайні чорні абрикоси: кращі сорти, посадка і догляд

    Абрикос луганський чорний-це плоди з досить щільною м’якоттю, при цьому не відрізняються транспортабельністю

  • кубанський чорний. Потрапив в держреєстр рф в 2006 році, офіційно рекомендується для висадки на північному кавказі. Абрикоси масою 25 г, майже без узлісся. Шкірочка вишнево-фіолетового кольору, м’якоть червоно-помаранчева, майже без аромату, але соковита. Смак приємний, солодкувато-кислий. Сорт скороплідний (приносить урожай на 2-3 рік після посадки), абрикоси транспортабельні. Недоліки-самобесплодность і сильнорослість.
    Незвичайні чорні абрикоси: кращі сорти, посадка і догляд

    Абрикос кубанський чорний в порівнянні з «родичами» зростає прискореними темпами

Часто в мережі шукають сорт чорний ананасовий. Його не існує, ананасовий-це сорт класичного абрикоса, він лимонно-жовтого кольору.

Відео: сорт абрикосів чорний принц

Технологія висадки та догляду за культурою

У тому, що стосується вимог до місця висадки, чорному абрикосу потрібні такі ж умови, як і більшості плодових дерев:

  • сонячне місце на південній або південно-західній стороні ділянки;
  • відсутність протягів за умови гарної циркуляції повітря;
  • грунтові води, які підходять до поверхні не ближче, ніж на 2 м;
  • пухкий родючий субстрат з рівнем кислотно-лужного балансу рн 6.5–7.0.

Незвичайні чорні абрикоси: кращі сорти, посадка і догляд

Бажано, щоб абрикосове дерево з півночі або з заходу захищала від холодного вітру природна або штучна перешкода

Термін висадки чорного абрикоса залежить від місця культивування. У середній смузі росії і більш суворому кліматі це можна робити тільки навесні (з останньої декади квітня до початку червня). На теплому півдні допустима і осіння посадка (до кінця першої декади жовтня). Дерево не відрізняється габаритами, для живлення йому достатньо площі близько 5 м2.

Глибина і діаметр посадкової ями — 70-80 см.витягнутий з неї верховий грунт змішують з перегноєм і торфом (2:1:1), деревною золою (1 л), фосфорними (200-250 г) і калійними (120-150 г) добривами.

Незвичайні чорні абрикоси: кращі сорти, посадка і догляд

Посадкову яму для весняної висадки готують ще з осені, для осінньої-хоча б за 15 днів до неї

Алгоритм висадки стандартний, як для будь-якого плодового дерева. Не забудьте завчасно (до висадки дерева) увіткнути в горбок на дні посадкової ями опору для саджанця (не на його вершині, а трохи в стороні). Кореневу шийку залишають в 5-6 см над рівнем землі. Потім, ущільнивши грунт, відступите близько 50 см від стовбура, сформуйте бортик із землі висотою близько 10 см і рясно (15-20 л) полийте деревце. Грунт мульчують, перешкоджаючи швидкому випаровуванню вологи.

Незвичайні чорні абрикоси: кращі сорти, посадка і догляд

Висаджений чорний абрикос обов’язково потрібно добре полити

Їх доведеться поливати частіше. Орієнтуйтеся на стан листя — якщо вони втрачають тургор, починають обвисати, грунт пора зволожувати.
Незвичайні чорні абрикоси: кращі сорти, посадка і догляд

У сильну спеку абрикосу корисні не тільки поливи, але і помірне зволоження крони

  • підживлення. Якщо до посадки в яму внесені рекомендовані добрива, перша підгодівля припадає на наступну весну. В середині квітня в пристовбурні кола вносять азотні добрива (10 г/м2), попередньо розпушуючи грунт. Раз в 2-4 роки (враховуючи якість і родючість грунту) – перегній в обсязі 20-30 л на дерево. До надлишку азотних добрив в грунті культура відноситься дуже негативно, їх дозування перевищувати не можна. На стадії формування зав’язей і після закінчення плодоношення абрикос підгодовують будь-яким комплексним добривом для плодових дерев (альтернатива — сульфат калію і суперфосфат — відповідно по 15-20 г і 35-40 г на 10 л).
    Незвичайні чорні абрикоси: кращі сорти, посадка і догляд

    Комплексне магазинне добриво має більш складний і збалансований склад, ніж народні засоби

  • обрізка. Велика частина робіт припадає на ранню весну. Швидкістю зростання майже всі чорні абрикоси не відрізняються, до загущення крона не схильна. З невисокого деревця найкраще сформувати крону-чашу, без центрального провідника. На це йде 3-4 роки. Починають відразу ж після висадки, скорочуючи центральний провідник на третину, бічні (якщо є) – до 2-3 нирок. Потім абрикосу потрібна буде в основному санітарна обрізка-видалення зламаних, сухих, спрямованих до землі, загущающих крону, викривлених, іншим чином порушують задану конфігурацію гілок.
    Незвичайні чорні абрикоси: кращі сорти, посадка і догляд

    Чашоподібна крона добре провітрюється, плоди отримують максимум сонячного світла і тепла

  • підготовка до зими. Чорний абрикос більш морозостійкий, ніж звичайний, але сувору і малосніжну уральську і сибірську зиму він навряд чи переживе без наслідків. Восени з пристовбурного кола прибирають все рослинне сміття, засинаючи його мульчею (шар до 10 см, біля стовбура до 25 см). Стовбур і нижню третину гілок попередньо білять. Потім його обертають декількома шарами пропускає повітря укривного матеріалу. Молоді саджанці (до 3-4 років) можна закрити цілком спеціальними чохлами або встановити над ними курінь з жердин, обтягнутих тим же матеріалом.
    Незвичайні чорні абрикоси: кращі сорти, посадка і догляд

    В рамках підготовки до зими потрібно прибрати з пристовбурного кола все рослинне сміття і розпушити грунт-це сильно ускладнить життя збудників хвороб, комах і їх личинок

  • профілактика хвороб. Так як у чорного абрикоса хороший імунітет, при якісному догляді йому досить профілактичних обробок, щоб уникнути захворювань. Ранньою весною і приблизно через місяць після збору врожаю дерево і грунт під ним обприскують будь-яким медьсодержащих препаратів, готуючи розчин згідно з інструкцією.
    Незвичайні чорні абрикоси: кращі сорти, посадка і догляд

    Будь-які медьсодержащие препарати згубні для хвороботворних грибків

  • Відео: нюанси вирощування абрикосів в середній смузі росії

    Відгуки садівників про сорти чорних абрикосів

    Нашій родині сподобалися плоди чорного абрикоса: вони дійсно були майже чорні, а м’якоть червоно-оранжевого кольору і смачна. Смак відрізнявся трохи від звичайних абрикосів, але був не гірше, і ці абрикоси були ароматні. Кажуть, дуже смачне і ароматне варення виходить з чорних абрикосів, але ми ще не пробували варення.

    Алевтина

    Http://landshaft-flora.ru/chernyj-abrikos-v-landshafte-sada /

    Чорний принц — це пізній сорт абрикосів, сливового кольору, невеликого розміру, на смак дуже солодкий. Цей сорт вважається гібридом абрикоса звичайного з аличею. Такий абрикос росте у мене третій рік-плодів трохи, і з’їдаємо їх не зовсім стиглими! за смаком нагадує сливу. Висока зимостійкість і врожайність, стійкість до хвороб і шкідників. Плоди великого розміру, забарвлення темно-фіолетовий.

    Thepotemich

    Http://chudo-ogorod.ru/forum/viewtopic.php?t=975

    Чорний оксамит подобається тим, що холодостійкий і болезнеустойчив. Коли заморозки побивають інші сорти абрикосів, він зазвичай виживає, бо це гібрид абрикоса з аличею. Але смак абрикоса. Плодоносить в серпні, коли інші абрикоси вже відродили. Великий-до 40-60 г. І частково самоплодний! інші сорти чорного абрикоса дрібніше. І компот з нього класний (варення не знаю — не варила). Ну тому я і надумала взяти обидва: і принца, і оксамит. Чорний оксамит ще стійкіше, але він невеликий, простіше принца. Захворіти і замерзнути може кожен абрикос, не всі на 100% живучі, але чорні все-таки стійкіше звичайних.

    Вінні пух

    Http://www.forum-volgograd.ru/showthread.php?t=255937

    У мене з 2004 року росте чорний абрикос. Гібрид абрикос-слива-алича. Більш стійкий в порівнянні з абрикосом. Шикарний зовнішній вигляд плодів. Смак при повній зрілості солодкий, близько шкірки схожий на абрикос, у кісточки як у російської сливи. Кісточка не відділяється. Я цим абрикосом задоволена.

    Zamazkina

    Http://dacha.wcb.ru/index.php?showtopic=49525

    З 2006 року у мене росте абрикос мелітопольський чорний. Маловрожайний. Але плоди дуже смачні! плодоносить регулярно (щороку). У нашій родині йде постійна боротьба за урожай: чоловікові і дочці подобаються щільні, в повному обсязі визріли плоди (з кислинкою), мені і синові — стиглі і солодкі. При перезріванні плоди схильні до осипання, але смак у таких перезрілих плодів медовий, щільність при цьому не страждає. Смак-щось середнє між смаком абрикоса і сливи. Плоди за розміром більші, ніж найбільші абрикоси (середнє між абрикосом і персиком). Дозрівають набагато пізніше абрикосів, в період масового плодоношення слив. М’якоть червона або жовто-червона, не волокниста, кісточка не відділяється, шкірка опушена, як у абрикоса. Плоди дозрівають не одночасно, період дозрівання розтягнутий на 2-3 тижні. З плодів нічого не пробували готувати (типу компотів і варення) так як з’їдаються з надзвичайно високою швидкістю безпосередньо з дерева.

    Доктор

    Http://forum.vinograd.info/showthread.php?t=11252

    Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
    Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

    Чорний абрикос, крім незвичайного виду і смаку плодів, цінується садівниками за невибагливість і холодостійкість. Асортимент сортів не можна назвати дуже широким, але можливість вибору є. Рекомендується заздалегідь вивчити особливості догляду за культурою, щоб створити дереву максимально комфортні умови для розвитку.