Шкідники, що гризуть моркву, і поширені хвороби морквини-як з ними впоратися

66

Красиву, рівну моркву приємно їсти, вона має соковитий смак і здатна зберігатися до самої весни. Зовсім інша справа-морквина, пошкоджена комахами-шкідниками або поширеними захворюваннями. Коренеплоди, уражені білою гниллю, не можна вживати в їжу, а ті, на яких з’явилися плями від сухої гнилі, не витримують тривалого зберігання. Різні комахи завдають шкоди коренеплодів, вигризаючи в них порожнечі, і морквяної бадиллі, від чого рослини повністю гинуть.

Правила здорової моркви

Щоб на вашій ділянці не з’явилися небезпечні шкідники і хвороби моркви, намагайтеся дотримуватися основні правила :

Шкідники, що гризуть моркву, і поширені хвороби морквини-як з ними впоратися

Красиву, рівну моркву приємно їсти, вона має соковитий смак і здатна зберігатися до самої весни

  • висаджуйте сорти, стійкі до хвороб;
  • дотримуйтесь на ділянці сівозміну, переміщаючи грядку з морквою на інше місце раз на чотири роки;
  • поливайте рослини тільки теплою водою;
  • час від часу обприскуйте моркву розчином препарату «байкал», настоєм кропиви або настоєм компосту;
  • в середині червня обробіть грядки препаратом иммуноцитофит;
  • оскільки морква не любить кислий грунт, проводите вапнування, але тільки заздалегідь, під овочі-попередники;
  • дезінфікуйте насіння перед посівом марганцівкою;
  • вносьте в грунт і обприскуйте листя моркви біопрепаратами широкої дії – триходерміном, гамаїром, аліріном-б, фітоспорін-м, гліокладін.

Чим хворіє морква

В період зростання і при зберіганні морква найчастіше піддається ураженню гнилей різного виду. Одні різновиди гнилі призводять до розтріскування і погіршення смаку коренеплодів, інші повністю знищують рослини. Уберегти урожай моркви від цих небезпечних захворювань ви зможете за допомогою основних профілактичних заходів.

відео про боротьбу зі шкідниками моркви

Найпоширеніші і небезпечні хвороби моркви:

Суха гниль – плями бурого кольору з дрібними чорними крапками на верхівках коренеплодів і на листках свідчать про поразку морквини таким захворюванням, як фомоз. Боротися з сухою гниллю складно, краще запобігти її появі за допомогою глибокої оранки землі восени, протруювання насіння, внесення калійних добрив і плодозміна.

Біла гниль-проявляється у вигляді схожого на вату білого нальоту, під яким помітна слиз, в деяких місцях наліт ущільнений і утворює чорні склероції. Хвороба проявляється в результаті неправильного зберігання морквини або при сильному перезволоженні грунту. Допомагає впоратися сівозміна (після картоплі, буряка, трав-однорічників), своєчасне висівання, внесення калійних добрив, розпушування грунту, знищення рослинних залишків восени.

Чорна гниль-це захворювання моркви призводить до появи бурих плям на листках. Профілактичні заходи такі ж, як при сірій гнилі, додатково постарайтеся вберегти коренеплоди від травм при збиранні врожаю і зберіганні.

Шкідники, що гризуть моркву, і поширені хвороби морквини-як з ними впоратися

Чорна гниль-це захворювання моркви призводить до появи бурих плям на листках

Бактеріоз-виникає на нижніх листочках морквини у вигляді жовтих плям. Поступово плями розростаються і в підсумку листя разом з черешками моркви можуть засохнути. Щоб ця хвороба не з’явилася на грядці, дотримуйтесь чергування культур і відразу видаляйте хворі рослини.

Якщо не полівка, то хто гризе морква на грядці

Висмикнувши на перевірку кілька морквин, ви помітили, що коренеплоди хтось погриз? крім миші-полівки, що залишає ходи в землі і вигризає великі порожнини в коренеплодах, нашкодити моркви можуть різні комахи-шкідники: личинки морквяної мухи, голі слимаки, дротяники, капустянка, озима совка.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Шкідники, що гризуть моркву, і поширені хвороби морквини-як з ними впоратися

Оскільки в більшості випадків шкідники моркви нападають на ділянку одночасно, ефективніше вести з ними комплексну боротьбу. Восени потрібно обов’язково ретельно перекопувати грядки, прибирати всі рослинні залишки і раз в п’ять років міняти місце розташування морквини.

Морквяна муха

Шкідники, що гризуть моркву, і поширені хвороби морквини-як з ними впоратися

Від морквяної мухи допомагає ранній посів, своєчасне проріджування сходів моркви і видалення бур’янів

З тих шкідників, хто їсть моркву на грядці, морквяна муха зустрічається найчастіше. Це чорне комаха з жовтою головкою досягає в довжину 5 мм.з’являється морквяна муха з лялечки в травні і незабаром відкладає близько зростаючої моркви одне-два яйця. Приблизно через тиждень тонкі личинки жовтого кольору, що з’явилися з яєць, проникають в коріння рослин і пробуравливают в формується моркви глибокі ходи до серцевини. В результаті морквина тріскається, гірчить, стає потворною, на поверхні коренеплодів можуть утворитися чорні западини. Друге покоління личинок завдає шкоди морквині в кінці літа.

Від морквяної мухи допомагає ранній посів, своєчасне проріджування сходів моркви і видалення бур’янів, часте розпушування грунту. Щоб вам при збиранні врожаю не траплялася червива морква, посадіть моркву упереміш з цибулею або опудрите грядку між рядків деревною золою. Якщо ж морквяних мух розвинулося багато, допоможуть інсектициди актеллік, інта-вир, фас.

Морквяна листоблошка

При сильному заселенні морквяної грядки листоблошкой можна позбутися всього врожаю. Це дрібне (до 2,5 мм в довжину) світло-зелене стрибає комаха відкладає на молодий бадиллі жовті яйця, звідки через 4 тижні з’являються зеленувато-жовті личинки. У всіх фазах розвитку морквяна листоблошка завдає шкоди рослинам, висмоктуючи з листя сік, викликаючи деформацію бадилля (морквяна бадилля кучерявиться). Коренеплоди якщо і формуються, то виростають дрібними, несмачними, твердими.

Шкідники, що гризуть моркву, і поширені хвороби морквини-як з ними впоратися

При сильному заселенні морквяної грядки листоблошкой можна позбутися всього врожаю

Так як зимує морквяна листоблошка на дикої моркви або на хвойних деревах, розташовувати морквяні грядки слід подалі від них. При високій чисельності комах починайте обробляти посіви на початку літа актелліком або інтавіром, але не частіше двох разів за весь сезон.

Озима совка

Гусениці озимої совки можуть довести моркву до загибелі, підгризаючи листя біля самої основи, крім того, вони гризуть і коренеплоди, погіршуючи їх смакові якості. Білі гусениці довжиною до 50 мм зимують на глибині 25 см під землею, до середини весни вони заляльковуються і вже до початку літа з’являються сірі метелики, розмах крил яких досягає 45 мм.від кожної самки озимої совки за сезон може з’явитися до 2000 гусениць.

Запобігти появі озимої совки можна завдяки своєчасному знищенню бур’янів. Шкідника відлякує обприскування моркви відваром листя лопуха, настоєм деревію або ромашки. У боротьбі з гусеницями совок ефективні також піретроїдні препарати.

Голі слимаки

Всеїдні слимаки завдають шкоди молодим сходам моркви, в’їдаються в коренеплоди, роблячи в них великі поглиблення. Різні види слимаків можуть мати розміри від 3 до 7 см в довжину. Яйця дорослі особини відкладають по 500 штук за раз все літо і всю осінь, а з’являється з яєць молодь вже через тиждень досягає статевого дозрівання. Ці шкідники люблять вологість і проявляють активність в нічний час доби або в сиру погоду. У сухе спекотне літо кількість слимаків на ділянці різко зменшується.

Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

Уникнути появи слимаків на ділянці допоможе прибирання старої трави, дерну, каменів, під якими вони люблять ховатися вдень, а також осушення сирих ділянок. Для знищення шкідників використовуйте калійну сіль навпіл з золою і гашеним вапном, щоб суміш роз’їдала тіло слимаків. Ефективна і обробка ділянки суперфосфатом або обприскування солоною водою (10-% розчин солі) в нічний час.