Щоб ожина не голодувала: чим, як і коли підгодовувати чагарник

98

Ягідний чагарник ожина в xxi столітті зустрічається досить часто на садових ділянках співвітчизників — рослина невибаглива, запросто росте на суглинках і піску, але потребує регулярної обрізки, любить вологу в надлишку і неодмінно різноманітне меню. Правильне харчування для ожини дуже важливо, це перш за все запорука доброго врожаю і довголіття чагарнику.

Зміст

  • Підгодовуємо ожину: принципи внесення добрив

    • Відео: коротко про агротехніку вирощування ожини
    • Види добрив: дозування, схеми внесення

      • Мінеральні добрива
      • Таблиця: мінеральні добрива для ожини і основні правила їх застосування
      • Органіка для ожини
      • Таблиця: органічні добрива для ожини
      • Відео: добрива для ожини-поради досвідчених садівників
    • Чим підгодувати ожину навесні

      • Відео: як підгодувати ожину навесні
    • Літні турботи: меню для ожини в період зав’язування ягід і під час плодоношення

      • Відео: підживлення ожини після цвітіння
    • Чим підгодувати ожину перед зимівлею

      • Відео: чим підгодовують ожину на зиму

Підгодовуємо ожину: принципи внесення добрив

Ожина — ягода невимоглива, стійка до негоди, та й хвороби дуже рідко проявляються на ожинових посадках. Сучасна селекція пропонує масу сортів ожини, здатних витримувати морози до -30°c. Такі форми зручно культивувати в регіонах з суворим кліматом — в сибіру, на уралі, півночі підмосков’я і в ленінградській області. Але найбільш сприятливі умови для цієї ягідної культури створені в середній смузі і на південному сході нашої країни.

Ожина-родичка малини, зустрічається в дикому вигляді в середній смузі, на півдні сибіру, в поволжі. Цей чагарник вважається посухостійким-завдяки потужній кореневій системі, що йде вглиб, рослина отримує достатньо вологи, в той же час без регулярного зрошення плоди ожини дрібнішають і всихають на кистях, так і не визрів. Сильнорослий чагарник не може без обрізки — навесні необхідно провести санітарну і формує обрізку, влітку — регулюючу, щоб рослина не жировало. Восени небажано сильно вкорочувати пагони-в зимівлі рослина може частково підмерзати, тому осіння обрізка проводиться тільки з метою коригування: зрізають занадто довгі і загущающие гілочки. Ця ягода невимоглива до складу грунту — приживеться на чорноземі, суглинках, піску з домішкою перегною, але для ефективного вирощування чагарнику потрібно регулярне підживлення — ожина чуйна на внесення будь-яких видів добрив як по листу, так і під корінь.

Щоб ожина не голодувала: чим, як і коли підгодовувати чагарник

При правильному веденні культури, ожина неодмінно порадує свого господаря рясним цвітінням і плодоношенням

Гібридні форми ожини не бояться так посухи, як їх споріднені форми, що зустрічаються в дикій природі вздовж заплав річок, мають стебла без шипів, стійкий імунітет до хвороб, характерним малині і ожині, і, що важливо, великі і солодкі плоди. А щоб урожай чагарнику радував врожаями щорічно, не варто забувати про найважливіші агротехнічних моментах, в числі яких — підгодівля.

Ожина-улюблена культура в нашому саду. Росте вона уздовж стін і паркану — любить вогкість і вологу, або просто на нашому піску в будь-якому іншому куточку нашої ділянки їй буде від спеки і посухи несила. Є різні сорти-блек сатин з потужними пагонами і кумберленд, ще парочка безіменних і декоративний з різьбленими листям як у винограду і невеликими ягідками (назви не знаю, але це самий ранній сорт). Любимо цей чагарник за те, що уваги до себе в принципі він не вимагає — виключно правильна обрізка навесні, часом полив і неодмінно підгодівля 3-5 рази на рік. Рано навесні-сечовина, в період цвітіння — курячий послід, настояний з травою і борна кислота. Через тиждень обприскую здравнем (це роблю щодо всіх культур в саду в кінці травня), в середині червня — обробка кемірою по листу. І останнє внесення добрив-відразу після плодоношення — суперфосфат за інструкцією. І непогані взаємні «відносини» у нас з ожиною — все в порядку з рослиною, урожай стабільно щороку.

По агротехніці для ожини обов’язковий полив, розпушування міжрядки не ближче 1 метра від кущів, інакше піде коренева поросль. Найкраще засипати соломою, тирсою з гноєм і нітроамофоскою восени. Навесні підгодівлі калійної селітрою при розпусканні бруньок, можна пару раз і мікроелементами або плантафолом або чим-небудь комплексним по листу. Перед цвітінням — одну обробку від листогризучих. Укриття на зиму. Посадка з відстанню міжрядки не менше 2 метрів, краще більше (пагони заміщення ростуть до 6 метрів). В ряду я саджу на відстані 1-1,2 м і піднімаю на плодоношення як малину, ріжу, залишаючи висоту (для себе зрозуміла, що найкраща довжина пагонів на плодоношення) 1,7–2 м максимум. Тоді і ягода велика, і загущення немає.

Olechka070

Http://forum.fermeri.com.ua/viewtopic.php?f=23&p=212360

Відео: коротко про агротехніку вирощування ожини

Види добрив: дозування, схеми внесення

Протягом усього періоду вегетації — з березня по жовтень — ожині потрібно не менше 3 підгодівлі. У раціоні чагарнику повинні бути як мінеральні добрива, так і органічні.

Навесні ожина потребує азотно-фосфорних добривах, влітку вносять фосфорно-калійні, а восени, коли рослина отплодоносило і готується до зимівлі, варто підгодувати його суперфосфатом або сірчанокислим калієм. Будь-які поживні суміші на основі мінеральних компонентів або органіки служать потужним підживленням для імунітету чагарнику, допомагає його адаптації до кліматичних і погодних умов, закладає потенціал на майбутній сезон.

Щоб ожина не голодувала: чим, як і коли підгодовувати чагарник

Садівник самостійно вирішує, чим підгодовувати ожину: комплексними мінеральними добривами і гуматами або виключно органічними розчинами, приготованими власноруч

Ранньою весною, як тільки згорів сніг і минула загроза заморозків, ягідний чагарник звільняють від зимового утеплення, якщо таке є, і акуратно укладають пагони на землю. Підв’язують їх до шпалери трохи пізніше, коли почнеться сокорух і прокинуться нирки: буде відразу видно — які пагони перенесли зимівлю успішно, а що варто видалити. Настає відповідний момент для першої підгодівлі. Повторно для потужного цвітіння і високої зав’язуваності плодів ожину підгодовують вже в кінці квітня, в більш північних регіонах — на початку травня.

Щоб ожина не голодувала: чим, як і коли підгодовувати чагарник

Особливо в підгодівлі ожина потребує під час цвітіння

Коли на чагарнику вже висять грона з ягодами, не всякий садівник прагне вносити хімічні добрива. В такому випадку підходять органічні підгодівлі на основі гуматів і настої трав.

Напишу, що роблю я. Після підняття на шпалеру пагонів — поливаю коров’яком (близько 1 л рідкого на відро води, 2 відра на кущ). Полив по дуже вологій землі, після рясного дощу або зрошення. При настанні спеки, приблизно раз в три роки (залежить від обсягів внесення), щільно мульчують перегноєм весь ряд (не тільки навколо куща). Після перегною або без нього, мульчують сіном (газонна трава з міжрядь, плодового саду). Мульча додається протягом сезону в такій кількості, що поливи робляться тільки в період екстремальної спеки. У минулому сезоні поливав всього рази чотири. Не було сенсу. Під щільною мульчею земля була волога.

Yurii67

Https://www.forumhouse.ru/threads/7082/page-184

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Щоб ожина не голодувала: чим, як і коли підгодовувати чагарник

В цілому під ожину протягом сезону вносять добрива під корінь 2-3 рази і стільки ж разів обробляють «по листу». Все залежить від тимчасових рамок садівника, фінансових можливостей і «арсеналу» для різноманітного меню ягідної культури.

Мінеральні добрива

Хімічні добрива кращі на початку і в кінці сезону. Детально схема і дозування внесення підгодівлі для ожини на основі мінеральних компонентів дані нижче в таблиці. Садівник самостійно вибирає препарати в залежності від їх доступності у продажу і ціни, застосовують їх строго за інструкцією, чергуючи з органічними підгодівлею протягом сезону.

Щоб ожина не голодувала: чим, як і коли підгодовувати чагарник

Мінеральні добрива для ожини можуть бути комбінованими (з багатим набором мікро — і макроелементів) або складаються з 2-3 компонентів

Цинк, мідь, марганець і т. Д.

  • зручний для застосування в якості позакореневого підживлення, швидкорозчинний.
  • препарат поділяють для окремих видів культур (для овочів, ягідних культур і плодових дерев).
  • можливе використання в комбінації з фунгіцидами.
  • передбачає застосування 2-3 рази з весни до осені, чергуючи з органікою.

кемираминеральный препарат, в основі має збалансований склад (азот, калій, фосфор, інші мікроелементи).

  • застосовується з травня по серпень.
  • зручно використовувати в системі крапельного поливу.
  • для позакореневих підживлень (1 раз навесні, 1-2 рази за літо).

нітроамофоскав основі — азот (до 20%), фосфор (до 25%) і калій (до 25%).

  • «весняне» добриво-застосовують у березні-квітні для підвищення стійкості рослини до хвороб і шкідників, посилення росту вегетативної частини.
  • вносять в сухому вигляді в грунт, обприскують «по листу» і поливають під корінь.
  • препарат може мати різну пропорцію складових елементів (для різних грунтів).

сударушкаглавный компонент — азот 13-15%, також є калій, фосфор, магній і т. Д.

  • застосовується на початку вегетації.
  • зручний для обприскування «по листу», швидкорозчинний.
  • впливає на інтенсивне зростання і збільшує кількість зав’язей.
  • застосовують 2-3 рази протягом вегетації (з квітня по червень включно).

суперфосфатфосфорне добриво (до 30% фосфору), калій та інші мікроелементи.

  • препарат рекомендується використовувати восени.
  • добре розчиняється у воді кімнатної температури.
  • підходить для кореневих і позакореневих підживлень.
  • зміцнює кореневу систему, підвищує зимостійкість рослини, покращує смакові якості ягід.

сечовина (карбамід)азотне добриво (30-45%), комплекс мікроелементів.

  • вносять у вигляді гранул в грунт, розчинений використовується для кореневого підживлення.
  • прискорює розвиток рослини, допомагає набрати зелену масу, зміцнює імунітет.
  • застосовують навесні в березні-квітні (досить 1 рази).

Органіка для ожини

Натуральні добрива на основі рослинних залишків, природних речовин особливо необхідні рослині під час формування зав’язей і в період дозрівання ягід — це безпечно для людини і ефективно для рослини. Але з органікою теж треба бути обережніше-щоб не спалити коріння, не змусити чагарник жирувати.

Органічні добрива для ожини це:

  • кінський і коров’ячий гній;
  • курячий послід;
  • деревна зола;
  • торф;
  • перегнилі рослинні залишки;
  • кісткове борошно;
  • » зелене » добриво.

Щоб ожина не голодувала: чим, як і коли підгодовувати чагарник

Основні компоненти «зеленого» добрива-трава і гній (перегній)

Ми «зелене» добриво готуємо наступним чином: на початку літа, коли температура повітря вночі не опускається нижче +15 градусів, бочку заповнюємо гноєм або курячим послідом на третину, заливаємо теплою водою ще на 1/3 (вода нагрівається в відрах за день), додаємо рубані кропиву, кульбаба, полин, чистотіл і 1 пачку сухих дріжджів (10 г), перемішуємо і накриваємо кришкою або поліетиленовим мішком. Досить 5-7 днів для того, щоб суміш перебродила і розчин був готовий. 1,5 — 2 л «зеленки» розбавляю в 10 л води, додаю жменю золи і поливаю все. На один кущ ожини йде 1,5-2 відра розчиненого «зеленого» добрива.

Щоб ожина не голодувала: чим, як і коли підгодовувати чагарник

В домашніх умовах органіку для саду та городу отримують таким чином: збирають рослинні залишки і харчові відходи в компостну купу і дають їй перепреть

Гумінові кислоти, або гумати, отримують з торфу, бурого вугілля або сапропелю. Багато хто вважає ці речовини добривом. Але це не так. Гумати — це природний стимулятор росту рослин.

Таблиця: органічні добрива для ожини

назва препаратасоставособенності прімененіяагрофлекс (рідке)в основі препарату гумінові кислоти (більше 80%), а також азот, калій, магній (менше 5%).

  • адаптоген, підсилює імунітет чагарнику, підвищує кількість зав’язей.
  • покращує якість врожаю.
  • використовується для позакореневих і кореневих підгодівлі.
  • застосовують з червня по серпень.
  • протягом сезону можливе використання в комбінації з органічними рідкими добривами на основі посліду або гною (2-3 рази за сезон).

оргавітоднокомпонентне добриво на основі висушеного гранульованого кінського гною (курячого посліду, коров’ячого гною).

  • розчиняють у воді і поливають під корінь (влітку) або вноситься в грунт восени.
  • можливе застосування під час плодоношення в комплексі з настоями трав.
  • покращує склад грунту.

фертимікс біогумусферментоване рідке органодобриво на основі біогумусу.

  • застосовують від 2 до 5 разів за сезон, можна в комбінації з мінеральними добривами (навесні), в суміші з «зеленим» добривом — в період плодоношення, також в серпні-вересні (в комплексі з фосфорними добривами).
  • знижує захворюваність, прискорює дозрівання ягід, стимулює коренеутворення.
  • для кореневих підгодівлі.

нв — 101стимулятор росту на основі концентрованого поживного складу, вироблений з екстракту рослин.

  • застосовують 1-3 рази з травня по серпень, чергуючи з мінеральними добривами.
  • обприскування по листу, додають у воду при зрошенні (в якості підгодівлі під корінь).
  • імуностимулятор, адаптоген.

Ожина дуже потужна рослина, що вимагає великої живильного середовища. Цілком можливо, що в перспективі, доглядаючи і вносячи органіку під кущ, ви зможете домогтися і очікуваних вами 5-6 пагонів, замість 2-3. Побільше органічної мульчі (сіно, солома, листя/хвоя з лісу, перегній, деревна стружка, тирса тільки в сумішах з уже названими, можна все це упереміж) і з часом грунт у вас істотно покращиться. У грунт можна додати щось подрібнене деревне (кору, палиці, хвою, тирса). Буде і розпушувачем, і довгограючим добривом.

Yurii67

Https://www.forumhouse.ru/threads/7082/page-184

Відео: добрива для ожини — поради досвідчених садівників

Чим підживити ожину навесні

Весняне підживлення ожинових посадок має величезне значення для подальшої вегетації рослини:

  • посилюється імунітет;
  • активізується ріст вегетативної частини рослини;
  • чагарник згодом легше переносить посуху;
  • врожайність підвищується.

Основний принцип весняної підгодівлі-раціон багатий азотом і фосфором, в меншій мірі калієм. Приблизно з середини березня — в середній смузі росії, на початку квітня — в регіонах з суворим кліматом вносять азотні добрива, через 2-3 тижні додають в раціон органіку. Приблизний порядок внесення добрив під ожину навесні:

  • 10 г сечовини або нітроамофоски на 1 м2 (розчиняють у воді);
  • потім грунт в прикореневому просторі мульчують торфом або перегноєм;
  • через 10-14 днів обробляють будь-яким з препаратів: майстер, плантафол 20.20.20, сударушка і т.д. На вибір;
  • у 2-3-й декаді квітня розпускаються пагони можна обприскати імуностимулятором нв-101 або кемірою;
  • в кінці травня застосовують гумати (за інструкцією).

Будь-які азотні і комплексні (з азотом, але намагайтеся без хлору і кальцію) добрива, «азотну» органіку вносите з моменту висування нирок і поки йде цвітіння. Якщо сорти кислі, для поліпшення смаку ягоди під кінець цвітіння можете дати калійних або калійно-фосфорних добрив (рекомендовані виробником дози для будь-яких добрив не порушувати! можуть бути побічні ефекти і на дозрівання, і на прирості вегетативної маси).

Yurii67

Https://www.forumhouse.ru/threads/7082/page-184

Відео: як підгодувати ожину навесні

Літні турботи: меню для ожини в період зав’язування ягід і під час плодоношення

Влітку рослина потребує фосфорно-калійної «заправці».

  • при появі перших зав’язей застосовують сульфат калію, майстер 10.18.32, растворин — за інструкцією) — будь-який на вибір, замість цього можна провести обприскування «по листу» сударушкой або кемірою.
  • через 7-10 днів поливають чагарник розчином рідкого коров’яку (1 частина органіки розбавляють в 10 частинах води і дають настоятися протягом доби) — 2 л розчину на відро води + 5 г борної кислоти, «зеленим» добривом з додаванням деревної золи (0,5 л на 10 л рідини) або з використанням фертімікс біогумус, оргавіт (за інструкцією).
  • за 2-2, 5 тижні до дозрівання ягід кущики ожини поливають під корінь гуматами (за бажанням).

Відео: підживлення ожини після цвітіння

Чим підгодувати ожину перед зимівлею

В кінці серпня (в сибіру, на уралі, північному заході росії), у вересні в середній смузі, на півдні-в кінці вересня або на початку жовтня перекопують обережно міжряддя на ожинових посадках і вносять прямо в грунт гранули суперфосфату і калійної селітри — по 10 г кожного препарату з розрахунку на 1 квадратний метр. Потім прикореневе простір мульчують компостом і перегнилої травою. Восени уникають застосування азотних добрив.

Щоб ожина не голодувала: чим, як і коли підгодовувати чагарник

Перепріла мульча стане відмінним органічним добривом для чагарнику

Якщо в господарстві є компостний бурт і садівник практикує вирощування компосту, це найбезпечніший і надійний спосіб, ніж підгодувати плодові дерева і чагарники восени. Дозрівання компосту відбувається довго-рік або півтора. Складається суміш з тваринних і рослинних залишків, кухонних відходів, садового грунту. Після дозрівання суміш має чорний насичений колір із запахом землі.

Відео: чим підгодовують ожину на зиму

Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Обрізки, профілактики хвороб плодово-ягідних не обходиться жоден садівник. Але для стабільного плодоношення ожина потребує і в правильному харчуванні-комбінування органічних і мінеральних добрив протягом сезону дозволить забезпечити чагарник всім необхідним для отримання гідного врожаю.