Особливості вирощування різних сортів огірків в сибіру

62

Сибір-це територія від уралу до далекого сходу. Займає 73% росії і перевершує за площею канаду. Простягається від льодовитого океану до південних кордонів країни. Тому виділити, які сорти огірків підходять для такого величезного і різного за кліматичними умовами регіону, важко. Але є одна загальна особливість-коротке і нестабільне літо, що і є основним фактором вибору сорту.

Зміст

  • Які сорти підходять для вирощування в сибіру?

    • Сорти для відкритого грунту

      • Фотогалерея: огірки відкритого грунту, популярні в сибіру
    • Сорти для сибірських теплиць

      • Фотогалерея: огірки для закритого грунту
  • Особливості посадки огірків у відкритому грунті

    • Посадка в лунки без укривного матеріалу
    • Посадка на теплі грядки з тимчасовим укриттям
    • Відео: огірки в бочках
  • Вирощування огірків у відкритому грунті і парнику

    • Полив
    • Підгортання
    • Формування кущів
    • Підгодівля

      • Відео: як зробити підгодівлю з бур’янів
    • Профілактика хвороб і шкідників

      • Відео: як боротися з хворобою всіх огірків — пероноспорозом або несправжньою борошнистою росою?
  • Посадка і вирощування огірків в теплиці

    • Плюси і мінуси вирощування через розсаду

      • Відео: як виростити розсаду огірків
    • Вибір сорту і терміни посадки в сибіру
    • Догляд за огірками в теплиці

      • Відео: народні засоби проти павутинного кліща в теплиці
    • Особливості вертикального вирощування
    • Формування в теплиці

      • Відео: три способи вертикального формування огірків

Які сорти підходять для вирощування в сибіру?

Кращі сорти для вирощування в будь-якому регіоні-це скоростиглі, врожайні і смачні. Але сибірський клімат відрізняється унікальними особливостями, які треба враховувати при виборі огірків. Так, літо тут не тільки коротке, але і примхливе: затяжні дощі часто чергуються з аномальною для регіону спекою (вище +35⁰c). У дощ і спеку в городах не буває запилювачів. Крім того, спостерігається перепад денних і нічних температур. У сирій і прохолодній землі швидко розвиваються грибкові захворювання. Тому для таких регіонів селекціонери виводять сорти, стійкі до екстремальних умов вирощування.

Особливості вирощування різних сортів огірків в сибіру

Огірки в сибіру вирощують на теплих грядках

Сорти для відкритого грунту

  • витончений-ранній бджолозапильний сорт. Плоди-дрібнобугорчасті, довжиною 10-12 см, перші готові до збору через 45-55 днів після сходів. Серед плюсів стійкість до хвороб і несприятливих погодних умов.
  • паризький корнішон-ідеальний сорт для засолювання, огірочки розміром всього 5-7 см мають делікатесним смаком. Виведений для відкритої місцевості, запилюється бджолами, ранній (45-50 днів).
  • журавленок f1-бджолозапильний скоростиглий гібрид, який ніколи не підведе жодного сибіряка. Це дуже старий і популярний серед городників сорт. Перші плоди довжиною 10-12 см можна збирати через 45 днів. Кущ-сильно плетистий, що гарантує високу врожайність — 10 кг/м2. Адже жіночі квітки розташовуються саме на бічних батогах. Ще плюси: висока стійкість до хвороб і плоди без гіркоти універсального призначення.
  • тополь f1 аналогічний журавленку, це теж гібрид з переважанням жіночих квіток, урожайний, стійкий до поганої погоди. Різниця в більш великих плодах (11-14 см), які при неправильній агротехніці можуть гірчити.
  • зозуля f1 — ще один найстаріший гібрид, виведений в 1977 р зав’язує плоди при мінімальній допомозі комах-запилювачів. Перший урожай можна знімати через 45-48 днів. Огірки дуже красиві, рівні, салатного призначення, довжиною до 25 см і вагою до 300 г.на 1 м2 висаджують 2-3 куща і збирають з них до 16 кг плодів в перший місяць і до 20 кг в наступні до заморозків.

Фотогалерея: огірки відкритого грунту, популярні в сибіру

Особливості вирощування різних сортів огірків в сибіруогірки сорту витончений дрібнобугорчасті, з білими шипами, довжиною 10-12 смОсобливості вирощування різних сортів огірків в сибірупаризький корнішон дарує дрібні огірочки для засолюванняОсобливості вирощування різних сортів огірків в сибіруу кого росте журавля, той завжди з урожаємОсобливості вирощування різних сортів огірків в сибіруплоди сорту топольок виростають в довжину до 14 см і вагою до 150 гОсобливості вирощування різних сортів огірків в сибірусорт зозуля вивели 40 років тому, але і сегодян він залишається популярним

У сибіру продаються ще сотні сортів для відкритого грунту, серед них сучасні партенокарпіки і перевірені десятиліттями сорти, гібриди зарубіжної та вітчизняної селекції. Якщо не можете визначитися з вибором, попросіть у продавця скоростиглий, урожайний. Зараз мало хто купує насіння по одному пакетику. Купіть кілька різних огірочків, наприклад, корнішони для засолювання, довгоплідні для салатів і один-два універсального призначення.

Сорти для сибірських теплиць

Для вирощування в закритому грунті підходять партенокарпіки і гібриди f1, тобто сорти з переважанням жіночих квітів або взагалі не потребують запилення. Також звертайте увагу на терміни дозрівання, чим раніше почнеться плодоношення, тим більше огірків за сезон ви встигнете зібрати. Далі дотримуйтесь своїх уподобань в огірках: довгоплідні, корнішони, з пучковим розташуванням зав’язей і ін.

У сибіру успішно ростуть сучасні партенокарпічні сорти:

  • гостинець f1 утворює по 5-8 зав’язей в пазусі кожного листа. Розмір огірків — 10-12 см, горбки середнього розміру, часто розташовані. Назва вказує на те, що врожайність дозволяє пригощати гостей, організовувати великі застілля з салатами і соліннями з цих огірків. Сорт має стійкість до цілого комплексу хвороб. Ще одна особливість-слабке бічне розгалуження, тобто зручно вирощувати на шпалері, в одне стебло. Формувати кущ легко і просто. Урожайність-6-7 кг з однієї рослини.
  • патті f1 — теж гібрид, що не вимагає запилення, стійкий до хвороб, добре переносить стресові ситуації (перепади температур, похолодання, спека, недостатнє освітлення в похмурі дні). Для сорту характерно пучкове утворення зав’язей, але на відміну від гостинця це сильнорослий кущ. Огірку потрібно більше води і харчування, частіше доведеться прищипувати пасинки, потрібні певні навички формування. Плюс потужного куща-багатий і дружний урожай (25 кг/м2). Крім того, огірки патті мають гарний товарний вигляд, довго зберігаються, переносять транспортування. Сорт підходить для професійного вирощування на продаж.
  • брейк f1-середньорослий, побегообразование середнє. З таким сортом легко впорається новачок. Легко формується, невибагливий у догляді. Стійкий до гнилей, борошнистої роси. На основному стеблі в кожній пазусі виростає по 2-4 огірочка, на бічних до 8. Урожайність одного куща — 7-8 кг.

Крім того, в теплиці можна вирощувати бджолозапильні гібриди f1 з переважанням жіночих квіток: зозуля, журавля і подібні до них. Є ще багато партенокарпічних гібридів, які добре ростуть в сибіру: абсолют, алі-баба, квітневий і так далі на всі букви алфавіту.

Всі вже перераховані сорти відносяться до ранніх, максимальний термін очікування перших плодів — 50 днів. Крім скоростиглих, в теплиці можна посадити кілька кущів пізнього терміну дозрівання, наприклад, аннушку, фенікс. Пізні сорти починають плодоносити на 60-65 день, коли скоростиглі вже закінчують вегетацію. Ви будете забезпечені огірками весь сезон до пізньої осені. Є ще більш цікавий варіант-сорти з раннім терміном дозрівання і тривалим плодоношенням: хіт сезону, розбійник. Такі огірки при правильній агротехніці будуть радувати вас урожаєм з весни до пізньої осені.

Фотогалерея: огірки для закритого грунту

Особливості вирощування різних сортів огірків в сибірукрасиві огірки з красивою назвою аннушка, термін дозрівання-60-65 днівОсобливості вирощування різних сортів огірків в сибірусорт патті відрізняється чудовим товарним виглядом, транспортабельністю, підходить для професійного вирощуванняОсобливості вирощування різних сортів огірків в сибіруурожайний огірок гостинець допоможе організувати велике застілляОсобливості вирощування різних сортів огірків в сибірубрейк з пучковими зав’язями простий у догляді

Всі партенокарпічні огірки можна вирощувати і в теплиці, і у відкритому грунті. Запилювачі їм не потрібні. А бджолозапильні сорти краще підійдуть для відкритого грунту або парника.

Кращі огірки для сибіру визначає кожен місцевий садівник досвідченим шляхом. Читайте на упаковці насіння описи сорту і рекомендації по вирощуванню. Пробуйте новинки, а для підстраховки купуйте і висаджуйте перевірені раритети. Виростити в нашому регіоні можна будь-який сорт, якщо знати найпростіші агроприеми.

Особливості посадки огірків у відкритому грунті

Сибір хоч і холодний регіон, але на більшій частині її території від весняних до осінніх заморозків проходить 2.5–3 теплих місяці. Цього достатньо, щоб виростити скоростиглі огірки посівом у відкритий грунт без жодного укриття.

Посадка в лунки без укривного матеріалу

Особливості вирощування різних сортів огірків в сибіру

У сибіру можна виростити огірки посадкою в лунки без укриття і гнойових куп

Затримання поливної води і рідких підгодівлі.

  • у кожній лунці зробіть пальцем або паличкою по 5 отворів, на рівній відстані один від одного, глибиною 1.5–2 см.розкладіть наклюнувшиеся насіння і розрівняйте грунт.
  • полийте з лійки нагрітої на сонці водою і замульчуйте зрізаною травою.
  • огірочки з пророщених насіння з’являться через 2-3 дні, з сухих — через 5-7.
  • Якщо до такої схеми додати укриття молодих сходів верхніми половинами пластикових пляшок або поставити дуги і натягнути плівку, то сіяти можна на 1-2 тижні раніше.

    Посадка на теплі грядки з тимчасовим укриттям

    Це класична для сибіру технологія. Буде потрібно багато гною або компосту, перегною, трави, а також металеві дуги, плівка або інший покривний матеріал.

    Особливості вирощування різних сортів огірків в сибіру

    Огірковий парник на гнойовій купі

    1. з гною, перегною, компосту або бадилля і трави (можна все упереміш) складіть грядку висотою 30-50 см і шириною 80-100 см.довжина залежить від ваших апетитів. Розташовуйте її з півночі на південь. Якщо для грядки використовували сухі торішні рослинні залишки, то пролийте їх водою.
    2. зверху насипте родючого грунту шаром 15-20 см.
    3. до посіву можна приступати за 2 тижні до закінчення заморозків, приблизно в середині травня. Сорт вибирайте ранній з тривалим періодом плодоношення. Бджолозапильний або партенокарпічний-не принципово.
    4. насіння проростіть і загартуйте.
    5. зробіть лунки, як в попередньому способі, або посадіть в 2 ряди, уздовж довгих сторін грядки. Відстань в ряду-30-40 см.
    6. полийте, встановіть дуги і накрийте покривним матеріалом.
    7. регулярно перевіряйте: чи не з’явилися сходи. Якщо вирощуєте під плівкою, вранці торці краще відкривати. У спекотний день ви і не помітите, як огірочки зійшли і тут же згоріли.

    Особливості вирощування різних сортів огірків в сибіру

    Парник на теплій грядці можна зробити ще більш надійним, якщо спорудити два яруси дуг і плівки

    Переваги варіанту: крім сонячного обігріву використовується тепло від горіння гною або рослинного сміття. Крім того, висока грядка сама по собі служить хорошою теплоізоляцією між огірками і холодною землею. Мінус-великі витрати сил, часу і грошей, якщо ви купуєте гній. Є й інші способи посадки огірків у відкритий грунт, але з таким же принципом — це в бочки і короба.

    Особливості вирощування різних сортів огірків в сибіру

    Огіркам в коробі тепло забезпечено знизу і можна вкривати зверху

    Бочки використовують звичайні залізні або пластикові 200-літрові. Короба споруджують з підручних матеріалів, зазвичай з дощок, щитів або шиферу. Ємності попереднім літом наповнюють бур’янами і побутовими відходами, в травні насипають зверху шар землі і сіють огірки. Бочки або короба можна не заповнювати землею до країв, залишати 20-30 см, щоб ще маленькі огірочки накривати без дуг, наприклад, рамами зі склом.

    Відео: огірки в бочках

    Вирощування огірків у відкритому грунті і парнику

    Догляд за огірками в сибіру ускладнюється маніпуляціями з покривним матеріалом. Поки є загроза заморозків, грядки обов’язково на ніч потрібно вкривати. Вранці, навіть якщо вам здається похмуро — треба відкрити. Якщо хоч ненадовго вигляне сонечко, то під плівкою все згорить. Краще використовувати акрил, але він пропускає всі опади, в дощову погоду огірки просто заллє. З червня по середину серпня ця проблема знімається. Теплолюбні культури можуть рости без всяких укриттів. Одночасно з турботою про комфорт огірків, потрібно думати про їх формуванні, підгодівлі, поливах, лікуванні від хвороб.

    Полив

    Особливості вирощування різних сортів огірків в сибіру

    Огірки можна поливати по листю, але вода при цьому повинна бути теплою

    Здорова спина без лікарів і ліків
    Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
    Брати участь!
    Особливості вирощування різних сортів огірків в сибіру

    Коріння огірка йдуть вглиб максимум на 15 см, тому поливати їх потрібно кожен день і потроху, щоб промочити тільки цей шар. Зверху грядку мульчируйте зрізаною травою, тирсою, соломою, тоді не доведеться постійно рихлити. Поливайте теплою водою, можна по листю, але з таким розрахунком, щоб вони встигли підсохнути до настання прохолодної ночі. Вдень у спеку, коли листя в’януть, влаштуйте рятівний душ, злегка збризнете огірочки з лійки.

    Підгортання

    Особливості вирощування різних сортів огірків в сибіру

    Огірочки до перших листочків підгортають пухким і родючим грунтом

    Багато підсипають землю до основи огірків. З одного боку, це стимулює зростання додаткових коренів, кущ буде могутніше, з іншого — затримується плодоношення. Адже рослина направляє соки не на зростання стебла і закладку зав’язей, а на іншу мету. Підгортання виправдано при вирощуванні в бочках, коробах, на високих грядках, де коріння немає місця для зростання вшир. У природних умовах (в грядках на землі) огіркам і так вистачає простору для росту коренів.

    Формування кущів

    Якщо ви посадили бджолозапильний сорт, то прищипніть основне стебло над 5-6 листом. З’являться бічні пагони, на яких і буде рости урожай. Партенокарпічні гібриди прищипувати не треба, але краще засліпити нирки в пазухах перших 5-6 листків. Тобто видаліть всі квіти, пагони і зав’язі, тоді урожай ви почнете збирати раніше. Бджолозапильні огірки з бічними пагонами зручно вирощувати в розстил, партенокрапікі — на шпалерах або сітці в одне стебло.

    Особливості вирощування різних сортів огірків в сибіру

    Шпалеру можна влаштувати і у відкритому грунті

    Особливості вертикального вирощування

    Одна з відмінностей при вирощуванні в теплиці — огірки завжди розташовуються вертикально. Для цього влаштовують напрямні, а до них підв’язують: шматки шпагату, м’якого дроту, сітку. Кожна рослина має отримати свою опору. Тут знову є нюанси. При вирощуванні на шпагаті заважають вуса. Рослини чіпляються ними за сусідні нитки і переплітаються в непрохідну стіну. Тому стежте за цим процесом, обвивайте кожен стебло навколо його опори за годинниковою стрілкою. Вуса можна вищипувати.

    Особливості вирощування різних сортів огірків в сибіру

    Кожне стебло піднімається по своїй направляючій

    При вирощуванні на сітці, навпаки, вуса допомагають рослині повзти вгору. Але і тут потрібна допомога, кожен стебло повинен рости над своїм коренем, а не вбік. Для закріплення до сітки використовуйте пластикові хомути, шматочки м’якого дроту, клапті тканини і пр.

    Особливості вирощування різних сортів огірків в сибіру

    Один з варіантів вертикального вирощування-огірки на сітці

    Формування в теплиці

    Принцип формування куща залежить від сорту. У партенокарпічних гібридів зав’язі утворюються і на основному стеблі, і на пасинках, у звичайних сортів — тільки на бічних пагонах, а на основному стеблі — пустоцвіт. Але в теплиці ми вирощуємо гібриди, значить, формування ведеться в одне стебло, який не прищипують, поки він не доросте до стелі, але і потім його можна перекинути через направляючу і дозволити звисати вниз.

    З нижніх п’яти пазух видаліть всі зав’язі і пагони. Можете видаляти всі пасинки або залишати їх і прищипувати над 2-3 листочком. Існує безліч схем формування кущів в теплиці, іноді вони вказуються на пакетиках з насінням. Кожен сорт може мати свої особливості. Головне-не допускати заростання, загущення посадок зайвою зеленню. Адже наша мета — за коротке літо виростити хороший урожай, а не дикі ліани.

    Відео: три способи вертикального формування огірків

    Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
    Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

    Особливість вирощування огірків в сибіру-це використання укривного матеріалу. У відкритому грунті він потрібен на початку вегетації і в кінці літа. Теплий період без заморозків триває 60-90 днів, тому вибирати краще скоростиглі сорти. У теплицях можна поекспериментувати і з пізніми, а також з гібридами тривалого плодоношення.