Півонія тонколиста: ажурна листя і ефектні квіти

74

Серед різноманіття півоній є добре відомі більшості навіть неспеціалістів, а є й такі, про які знають тільки справжні любителі. Останнім часом повертається мода на півонія тонколиста — зовні простий, але вельми вишуканий квітка, який використовується не тільки звичайними дачниками, а й ландшафтними дизайнерами.

Зміст

  • Що являє собою півонія тонколиста (вузьколиста)

    • Зовнішній вигляд рослини і квітів, використання в дизайні ділянки
    • Характеристика рослини, оптимальні умови для росту і цвітіння

      • Відео: півонія тонколиста в природі
    • Причини популярності
    • Об’єктивні недоліки і складності
  • Популярні сорти півонії
  • Особливості вирощування

Що являє собою півонія тонколиста (вузьколиста)

Півонія тонколиста — дика рослина, але зараз зустрічається в природі настільки рідко, що в багатьох країнах занесений до червоної книги. Однак за останні десятиліття виведено багато сортів цієї півонії, і його все частіше можна зустріти в садах і парках.

Зовнішній вигляд рослини і квітів, використання в дизайні ділянки

У деяких країнах, наприклад, в північній америці, півонія тонколиста популярніше інших видів півоній, і більшість культурних сортів виведено саме в сша і канаді. Це багаторічна трав’яниста рослина, що відноситься до роду півонії. У нашій країні його знають як воронець, блакитна квітка, червоний лазорик. У минулому тисячолітті його можна було знайти майже на всій території нашої країни: навіть в сибіру цей півонія здатний рости і цвісти в самі ранні терміни. Однак через цілющі властивості рослина безконтрольно винищувалося, і зараз мешкає в основному в лісах і лісостепах воронезької та бєлгородської областей.

Батьківщиною півонії тонколистої вважається південно-східна європа.

Півонія тонколиста відрізняється ажурним будовою листового апарату, через що в сша його називають папоротьовим півонією. Він починає відростати самої ранньою весною: відразу після сходу снігового покриву з-під землі з’являються паростки рожевого кольору. Як і більшість інших півоній, може рости на одному місці не менше 10-15 років. Коренева система аналогічна такій в разі інших різновидів і являє собою картоплеподібні бульби і більш-менш тонкі корінці середньої довжини.

Півонія тонколиста: ажурна листя і ефектні квіти

Ранньою весною з’являються сходи

Кущі мають майже кулясту форму. Вони розростаються з роками, але рідко перевищують в діаметрі півметра. В кінці літа надземна частина відмирає. Головною прикрасою куща вважаються навіть не квітки, а ажурні листя: тонкі, іноді навіть ниткоподібні (шириною близько 2 мм), сильно розсічені. Вони мають насичену яскраво-зелене забарвлення, яка і після цвітіння сприяє тому, що кущі виглядають дуже ефектно.

Квітки можуть мати забарвлення від рожевого до бордового; найчастіше вона являє собою варіації червоного кольору. Відносно невеликі (діаметром близько 10 см), складаються з п’яти пелюсток і безлічі золотистих пиляків. Багато культурні сорти цвітуть махровими квітками. На кожному з квітучих стебел знаходиться лише одна квітка. Цвітіння триває недовго (від 4-7 днів в дикій природі до двох тижнів для деяких культурних сортів) і, як правило, припадає на травень. Квітки мають сильний приємний аромат. Якщо їх не зривати, у другій половині літа утворюються плоди — коробочки з чорно-бурими насінням.

Півонія тонколиста: ажурна листя і ефектні квіти

Всі квітки на кущі розпускаються одночасно

Незважаючи на нетривале цвітіння, півонія тонколиста широко використовується в ландшафтному дизайні. При цьому можливі як поодинокі посадки кущів, так і різні їх композиції, в тому числі і з використанням інших квітів і чагарників. Це можуть бути хвойні породи, будь-які трав’янисті півонії, однорічні квіти.

Характеристика рослини, оптимальні умови для росту і цвітіння

Щоб півонія тонколиста добре цвів, для нього слід вибирати освітлене місце. Це може бути і півтінь, але зовсім в тіні кущі рости будуть, а цвітіння — під питанням. Дуже добре, якщо тінь на півонія буде падати в найспекотніші післяполудні години. У той же час тонколистий півонія визнаний самим жаро — і посухостійким серед всіх відомих видів півоній.

Зимо — і морозостійкість рослини теж високі, але в більшості регіонів надійніше вкривати кореневу систему на зиму, наприклад, хвойним ялиновим гіллям. У природі він росте на схилах ярів, на узліссях, невибагливий до сусідів. Він не переносить застою води, тому не може рости в низинах. В цілому ж являє собою цілком невибаглива рослина.

Відео: півонія тонколиста в природі

Причини популярності

Популярність півонії тонколистої пов’язана як з його винятковою декоративністю, так і з корисними властивостями. Кущ прикрашає ділянку з середини весни до кінця літа: деякий час квітами, а в основному — ажурним листям. Найкрасивішим кущ є під час бутонізації і одночасного розкриття всіх бутонів. При цьому бутони оточені листям, що додає естетичності всьому кущу.

Півонія тонколиста: ажурна листя і ефектні квіти

Навіть не повністю розкрилися бутони красиві

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Півонія тонколиста: ажурна листя і ефектні квіти

Практично всі частини півонії тонколистої мають цілющі властивості. Як надземна частина, так і кореневища містять флавоніди, антоціани, аскорбінову кислоту, інші корисні компоненти. Тому півонія використовується у фармацевтиці для виготовлення ліків: відхаркувальних, болезаспокійливих та інших. Крім цього, рослина в пору цвітіння є прекрасним медоносом.

Об’єктивні недоліки і складності

З точки зору агротехніки недоліком рослини є те, що півонія дуже погано реагує не тільки на заболоченість, а навіть просто на надлишок вологи в грунті. Тому полив рослини повинен проводитися з великою акуратністю. При посадці обов’язково створювати надійний дренажний шар в посадковій ямі.

Крім цього, півонія тонколиста є справжнім «тугодумом»: він може вирости навіть з невеликого шматочка кореневища, але після будь-якої посадки або пересадки, навіть хорошим саджанцем, дуже довго «розгойдується» і знаходить силу.

При всій корисності рослини, використовуваного в лікувальних цілях, треба пам’ятати, що воно є токсичним. Тому самостійно готувати настоянки і відвари вельми ризиковано, хоча деякі любителі і нехтують цим, користуються різними частинами півонії по «бабусиним рецептами».

Популярні сорти півонії

Півонія тонколиста красива і в дикій природі, але селекціонерами створено багато сортів, цвітіння яких спостерігається в більш тривалий період і часто є більш ефектним. Серед найбільш відомих сортів можна відзначити наступні.

  • rubra plena. Сорт відрізняється високою махровістю квітів червоного кольору і підвищеною декоративністю куща, що зберігається тривалий час. Ниткоподібні листя мають темно-зелене забарвлення. Цвіте півонія в числі найперших.
    Півонія тонколиста: ажурна листя і ефектні квіти

    Півонія rubra plena цвіте дуже рано

  • tiny tim. Немахровий сорт, квітки мають червоними пелюстками з зубчастими краями, діаметром близько 8 см. Цвіте рано, виведений для використання в альпінаріях. Кущ невисокий, всього близько 30 см.невибагливий з точки зору грунтового складу.
    Півонія тонколиста: ажурна листя і ефектні квіти

    Півонія tiny tim — один з найбільш низькорослих

  • early scout. Квітки яскраво-червоні з вишневим відтінком, прості, але великі: близько 12 см в діаметрі. Листя темно-зеленого кольору. Цвіте в кінці травня, має підвищену морозостійкість.
    Півонія тонколиста: ажурна листя і ефектні квіти

    Півонія early scout можна не вкривати на зиму

  • орлятко. Вітчизняний сорт, відомий понад півстоліття. Немахровий, квітки червоного кольору діаметром 10 см, в сонячному місці бувають більш світлими. Кущ висотою до 60 см, з дещо відхиленими стеблами.
    Півонія тонколиста: ажурна листя і ефектні квіти

    Орлятко-сорт з срср

  • little rhyme. Призначений для кам’янистих садів і альпійських гірок. Квітки немахрові, пурпурно-червоні, діаметром близько 12 см.листя сірувато-зелені, пагони прямостоячі. Цвіте рано.
    Півонія тонколиста: ажурна листя і ефектні квіти

    Півонія little rhyme прийнято садити на гірках

Особливості вирощування

Півонія тонколиста розмножують насінням і діленням куща. Набагато простіше купити саджанець (деленку), ніж займатися його насіннєвим отриманням. Важливо, щоб його бульби були здоровими, пружними, були відсутні підгнивання. Для посадки вибирають півтінь: на самому яскравому сонці цвітіння проходить особливо швидко. Кращі грунти для цього півонії-суглинки з нейтральною або слаболужною реакцією середовища.

Кращі терміни посадки-кінець літа або початок осені. Заздалегідь готують посадкову яму глибиною і шириною близько 70 см. Шар дренажного матеріалу (галька, щебінка, камінчики) – не менше 15 см.в іншому посадка (склад добрив і техніка операції) не відрізняється від посадки інших трав’янистих півоній. Нирки заміщення повинні бути заглиблені на 3-7 см.

Півонія тонколиста: ажурна листя і ефектні квіти

Запорука цвітіння-потрібна висота посадки

Поливають півонія регулярно, але без надмірності: роблять це в разі підсихання поверхневого шару. Необхідно неглибоке розпушування, бажано мульчування грунту. Починаючи з третього року, вносять підгодівлі. Навесні-сечовину, влітку-комплексне добриво, восени-перегній. Хвороби і шкідники рідко долають цей півонія. Грибкові захворювання можуть траплятися при огріхах з поливом, медьсодержащие препарати зазвичай справляються з ними. Пересаджують півонії один раз в 5-10 років.

Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!