Базилік-ароматна пряність на вашому городі

60

Базилік-одна з найулюбленіших приправ — ще недавно був мало відомий в середній смузі, але в останні роки набрав популярність. Кожен городник намагається посадити його у себе на ділянці. І хоч базилік являє собою теплолюбну культуру, в посадці і догляді за ним немає нічого складного. Найбільш часто доводиться висаджувати його у відкритий грунт розсадою.

Зміст

  • Вибір місця і грунту для базиліка на ділянці
  • Коли і як висаджувати базилік в город

    • Висадка розсади базиліка у відкритий грунт

      • Відео: пікіровка розсади на грядку
    • Червневий посів насіння у відкритий грунт
    • Догляд за базиліком
  • Особливості посадки у відкритий грунт в підмосков’ї

Вибір місця і грунту для базиліка на ділянці

Базилік прийшов до нас з індії — дуже теплої країни, тому ця трава не пристосована до холодної погоди і абсолютно не виносить заморозків. Однак базилік все ж набув популярності в нашій країні завдяки невибагливості і легкому догляду: він росте скрізь, де тепло. Його садять не тільки в городі, але і в теплицях або відкритому грунті. Можна з успіхом вирощувати його і в умовах міської квартири, причому навіть взимку: і в горщиках на сонячному підвіконні, і на утеплених балконах. При достатній кількості вологи, тепла і світла урожай буде не менш якісним, красивим і ароматним, ніж у відкритому грунті або на його батьківщині.

Для отримання хорошого врожаю грунт для посадки базиліка повинна бути поживною, причому він особливо любить органічні добрива. Тому кращими попередниками для базиліка є овочеві рослини, під які завжди вносять багато гною, перегною або торфу:

  • огірки,
  • баклажани,
  • перці.

Непогано росте базилік і після гороху, бобів, помідорів. Грядку треба влаштовувати на сонячному місці, закритому від сильних вітрів. Кращі грунти-легкі і повітропроникні, з нейтральною кислотністю. Якщо на ділянці справа йде по-іншому, грунт важка, глиниста, то в грядку для базиліка треба додати піску, а якщо сильнокисла — і вапна.

Базилік-ароматна пряність на вашому городі

Базилік краще росте на легких, але родючих ґрунтах

Бажано готувати грядку ще з осені, добре перекопуючи грунт на багнет лопати з видаленням багаторічних бур’янів і внесенням добрив. Чи потрібні базиліку мінеральні добрива? в принципі, він не відмовиться і від суперфосфату з калійної селітрою. Але чи треба це вам? адже в їжу ми вживаємо молоді пахучі листя. І навіть якщо вони не наковтаються «всякої хімії», все одно буде думатися, що їмо не зовсім екологічно чистий продукт. Тому, якщо у вашому розпорядженні досить перепрілого гною або компосту, цим можна і обмежитися. Органіки на кожен квадратний метр можна вносити по піввідра, а то і більше. Звичайно, якщо цікавий дуже високий урожай, вносять і мінеральні добрива. Але це краще зробити вже навесні, незадовго до посадки. В такому випадку азотних і калійних добрив беруть по 10-20 г на 1 м2, а суперфосфату — вдвічі більше. І не треба забувати про звичайну золу від спалювання деревних залишків. Це і добриво, і захист від багатьох шкідників. Зола в городі зайвою майже ніколи не буває. На квадратний метр її можна закопати не менше літрової банки.

Базилік корисний не тільки людям, але і більшості сусідів по грядці: його пахучі речовини відлякують багатьох шкідників, особливо тлю і павутинних кліщів. Тому там, де проблем з обробітком базиліка зовсім немає, кущики цієї пряної трави висаджують по кілька штук на кожній грядці. Запах базиліка не подобається навіть комарам, що є ще одним приводом обов’язково посадити його на дачній ділянці. А багато заготовляють базилік в сушеному вигляді, тому що і він цілком справляється з подібними завданнями.

Базилік-ароматна пряність на вашому городі

Базилік часто садять на краю грядок з іншими овочами, щоб він допомагав відлякувати шкідників

Коли і як висаджувати базилік в город

При вирощуванні базиліка в городі на відкритій ділянці застосовують як посів його насіння безпосередньо в грунт, так і висаджування заздалегідь приготовленої розсади в лунки. В першу чергу вибір способу визначається кліматом в регіоні, а ще залежить від того, наскільки рано ми хочемо отримати урожай пряного корисного рослини. Звичайно, розсадний спосіб вирощування для будь-яких теплолюбних культур в більшості регіонів нашої країни є більш кращим.

У будь-якому випадку, якщо ви не купуєте готову розсаду, процес починається з заготівлі насіння і їх обробки. Рекомендується куплені насіння перед посівом потримати близько двох тижнів в теплому місці, наприклад, у батареї. Схожість від цього збільшиться. Перед посадкою варто продезінфікувати насіння в темному розчині перманганату калію. Для вирощування розсади на початку весни насіння сіють в ящики на глибину 5-8 мм.у звичайній квартирі сходи базиліка можна очікувати днів через десять. Догляд за розсадою — як і в разі більшості теплолюбних рослин. Як правило, найбільш міцні екземпляри після появи пари справжніх листків пікірують в окремі стаканчики. Якщо цього не робити, нічого страшного не станеться. Базилік — не перець або баклажан, ароматна трава у вас все одно виросте. Просто не треба допускати в ящику сильного загущення: колись пікірувати — треба хоча б прорідити. Оптимальна для висадки у відкритий грунт розсада базиліка повинна мати 4-6 справжніх міцних листочків. Зазвичай це буває до кінця весни-початку літа.

Висадка розсади базиліка у відкритий грунт

Терміни висадки розсади базиліка у відкритий грунт визначаються її станом і поточною погодою. Орієнтовний термін у більшості регіонів-кінець травня. Хоча рік на рік не доводиться. Навіть в саратовській області в 2008 році морози все вбили на городах 9-10 червня. Але це, звичайно, катаклізм, без яких життя не обходиться. Важливо, щоб до моменту висадки розсади грунт прогрілася градусів до 14-16. Бажано вибрати для посадки похмурий день. Якщо це не вийшло, після посадки кущики треба заховати від сонячних променів, прикривши газетами, травою або, краще, легким спанбондом.

Базилік-ароматна пряність на вашому городі

Хороша розсада базиліка повинна мати не менше чотирьох добре сформованих листочків

Техніка посадки проста, особливо якщо кожен кущик базиліка виріс в окремій ємності. Зручніше садити у вологий грунт, тому якщо давно не було дощів, грядку треба полити з лійки водою нормальної температури. Краще, якщо вона зігрілася на сонці. Між рослинами витримують відстань 20-30 см (залежить від сорту і наявності місця на грядці). Глибина посадки-приблизно така ж, як і та, на якій рослина звикло жити в стаканчику, можна трохи глибше. Закопувати в землю з листям, як ми часто чинимо з розсадою помідорів, не слід. Відразу після посадки треба акуратно полити кожен кущик приблизно одним літром теплої води з ковшика. Бажано тут же замульчувати невеликим шаром перегною або хоча б сухої землі.

Відео: пікіровка розсади на грядку

Червневий посів насіння у відкритий грунт

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Базилік-ароматна пряність на вашому городі

У більшості регіонів країни посів насіння базиліка безпосередньо у відкритий грунт цілком можливий. Правда, на серйозний урожай можна буде розраховувати тільки до кінця літа. Лише на півдні можна без побоювань сіяти вже на початку травня, а в середній смузі — тільки ближче до початку червня. Орієнтир-приблизно такий же, як і для посадки розсади: закінчення сезону можливих заморозків і прогрівання грунту градусів до 15. Звичайно, за умови використання укривного матеріалу (спанбонд, лутрасил, на худий кінець — заслужена поліетиленова плівка) можна зрушити термін посіву на два тижні тому. Але якщо не хочемо зв’язуватися з приховуванням — дивимося на погоду і стан грунту: адже поліетилен треба буде знімати відразу після появи перших сходів, а неткані матеріали — через тиждень після них.

Насіння базиліка (схожість — до п’яти років) чорного кольору і дуже дрібні. Сіяти, як радять деякі городники, поштучно — морока. Сенсу в цьому мало. Можна, як і насіння моркви, змішати з піском, щоб не було зайвої густоти, але сіяти доводиться все-таки рядовим способом. Чи треба замочувати насіння перед посівом? можна, звичайно, і навіть в розчині стимулятора росту, годин на 5-8. Але після цього їх треба підсушити до сипучості, інакше сіяти буде зовсім важко. І треба враховувати, що замочені насіння зійдуть на кілька днів швидше.

Базилік-ароматна пряність на вашому городі

Насіння у базиліка красиві, але дрібні, і сіяти їх доводиться не по одному, а рядком

Мабуть, це єдине добриво, яке можна сміливо рекомендувати для підгодівлі базиліка. Воно добре стимулює приріст листя і в сильно розведеному вигляді абсолютно нешкідливо для навколишнього середовища. Використання селітр для підгодівлі зелених рослин менш бажано. Але якщо грядка була добре заправлена органічними добривами, без підгодівлі зазвичай можна обійтися.

Щоб збільшити пишність куща, верхівку після появи 5-7 міцних листочків можна прищипнути, тобто відкусити нігтем. Тоді з’являться нові пагони над кожним з решти листя, і ароматний урожай буде значно вище: кущ може давати до 15 бічних пагонів, кожен з яких, в свою чергу, теж галузиться. Якщо не хочете отримувати насіння для посівів на наступний рік, то при появі суцвіть їх треба відразу обривати. Зазвичай базилік цвіте в другій половині літа, причому цвіте довго і рясно.

Базилік-ароматна пряність на вашому городі

На квітучому кущі листя особливо ароматні, але грубі, і їх мало: сили рослини йдуть на цвітіння

Базилік в разі правильного догляду і гарної погоди дає ароматний урожай аж до настання осінніх заморозків. Кожен раз зрізуючи листя для вживання, треба стежити і за з’являються квітами: якщо їх не обривати, урожай різко знижується. Якщо мова йде про врожай «для себе, до шашлику», то по кілька листочків можна зривати практично кожен день. Якщо мета-отримання великих врожаїв, то фактично його знімають два рази за сезон: перед цвітінням і в кінці літа. В такому випадку зрізають майже все листя, залишаючи тільки трохи в нижній частині пагонів. При настанні осені кущі, якщо вони досі в хорошому стані, можна навіть обережно викопати, пересадити в горщик і поселити на зиму в квартирі. Надходження врожаю продовжиться.

Особливості посадки у відкритий грунт в підмосков’ї

Підмосков’ї, як і вся середня смуга росії, характеризується нестійкістю погоди. Однак її літні капризи не перешкода до вирощування базиліка. Тепла в літні місяці цілком достатньо, а дощів зазвичай тим більше вистачає. Тому питання може стояти тільки в тому, як садити. Відповідь теж проста: виключно розсадою. Посів насіння, звичайно, можливий, але урожай з насіння буде отриманий лише ближче до осені, і період споживання ароматних зелених і фіолетових листя буде невеликий. Якщо городнику колись навесні займатися вирощуванням розсади, її легко купити в готовому вигляді, і навіть в горщику, закопати який в землю на ділянці дуже просто.

Кращі сорти базиліка для посадок в середній смузі росії, в тому числі і в підмосков’ї — єреванський і дрібнолистий. Перший дає красиві синьо-фіолетові кущі зростанням 40-60 см.другий має невеликі зелені листочки, кущ трохи нижче.

Базилік-ароматна пряність на вашому городі

Сорт єреванський дає не найрозкішніший кущ, але дуже підходить для вирощування в середній смузі

Насіння сіють в ящики за два місяці до висадки розсади в грунт, для підмосков’я це початок квітня. Розсаду вирощують як зазвичай. Під посадку базиліка в городі відводять найтепліші, добре удобрені грядки. У відкритий грунт розсаду з 4-6 листям висаджують після закінчення загрози заморозків. Найнадійніше — не раніше 10 червня. Якщо на ділянці є парники або теплиці, можна робити це і раніше, але треба пам’ятати, що базиліку потрібно багато сонячного кольору, і в укриттях він відчуває себе набагато гірше. Але ж в підмосков’ї і так досить часті похмурі дні!

Квітконоси треба обривати відразу, як тільки вони почнуть з’являтися. Тим більше що в кліматичних умовах підмосков’я насіння базиліка все одно практично не визрівають.

Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

Базилік-одна з корисних пряних трав, володіє своєрідним ароматом і покращує смак як салатів, так і багатьох перших і других страв. Виростити базилік не так просто, як, наприклад, кріп або щавель, але цілком можливо. І якщо на вашій ділянці поки ще не було цієї цікавої прянощі, треба обов’язково спробувати її туди поселити.