Сорт адретта: рекомендації з вирощування та догляду за картопляною королевою

66

Картопля адретта виділяється серед інших гібридів високою врожайністю, хорошою лежкістю, чудовим смаком, помірною розсипчастістю. Цим опис переваг сорту не вичерпується. Він стійкий до несприятливих погодних умов і багатьох хвороб. Однак картопля при відносній невибагливості все-таки не росте сам по собі, а вимагає догляду: поливу — в посуху, підгодівлі — на неродючих ділянках, лікування — на заражених грунтах.

Зміст

  • Історія селекції
  • Характеристики сорту

    • Бульба
    • Бадилля
    • Плюси і мінуси картоплі адретта
    • Таблиця: переваги і недоліки гібрида
  • Підготовка до посадки

    • Вибір місця
    • Добрива при осінній перекопуванні
    • Відео: які добрива вносити восени, якщо навесні планується висадка картоплі
    • Добрива навесні
    • Сидерати замість добрив

      • Відео: про роль сидератів у сільському господарстві
    • Осіння перекопування і весняна підготовка грунту
    • Підготовка насіннєвих бульб
    • Час і схема посадки
  • Полив

    • Таблиця: норми поливу адретти в різні фази її розвитку
  • Підгодівля

    • Таблиця: склад підгодівлі для різних періодів розвитку картоплі
  • Хвороби адретти і методи боротьби з ними

    • Парші
    • Фітофтороз
    • Макроспоріоз
    • Ризоктоніоз
  • Шкідники адретти: хто вони і як від них позбутися?

    • Таблиця: шкідники картоплі, їх опис і способи боротьби
    • Відео: садові хитрощі — як позбутися від колорадського жука і капустянки
  • Збирання врожаю

    • Коли збирати урожай адретти
    • Як копати картоплю
    • Як зберігати картоплю адретта
  • Відгуки про адретте

Історія селекції

Сорт адретта вивели селекціонери ндр більше 20 років тому. Цей красивий, розсипчастий і смачний картопля з жовтою м’якоттю зумів зруйнувати існуючий тоді стереотип. Вважалося, що всі сорти з бульбами жовтого кольору є кормовими. Адретта здивувала гурманів відмінним смаком, її почали вирощувати всюди.

Тепер сучасним селекціонерам доводиться руйнувати новий стереотип, щоб просувати інші сорти. Адже саме адретта вже довгі роки вважається кращим картоплею за господарськими ознаками: лежкість, товарний вигляд, вміст крохмалю, смакові якості, термін дозрівання, а також по стійкості до хвороб.

Характеристики сорту

чим же адретта заслужила народну любов?

Бульби

Жовтувато-бежеві бульби адретти мають овальну форму. Їх легко чистити від шкірки, оскільки очок мало. До того ж вони дрібні і неглибокі. Середня вага однієї картоплини — 125-145 г.

Світло-жовта м’якоть містить 16-16, 5% крохмалю, що забезпечує помірну розсипчастість. При вирощуванні в одному гнізді формується по 10-12 бульб. Сорт має відмінний товарний вигляд, зберігає свої якості при довгому зимовому зберіганні.

Бадилля

Кущі адретти дуже швидко розвиваються. Утворюються високі прямостоячі стебла з великими листками. Характерна риса сорту-світло-зелений колір бадилля. А коли з’являються білосніжні пухнасті суцвіття, картопля стає справжньою окрасою полів і городів.

Сорт адретта: рекомендації з вирощування та догляду за картопляною королевою

Високі густообліственние кущі вінчають пишні білі суцвіття

Бадилля досить довго стоїть зеленої і не вилягає. Адретта цінується за стійкість до вірусних заражень і за дружне утворення бульб. Урожайність-21,4-39,6 тонн з гектара або 200-400 кг з сотки. З одного куща можна зібрати 2-2,5 кг смачної картоплі. Сорт середньоранній, урожай дозріває через 60-80 днів після сходів.

Плюси і мінуси картоплі адретта

Сорт не позбавлений істотних недоліків, зокрема, він часто уражається фітофторозом, паршею і макроспоріозом. Однак безсумнівні переваги перекривають окремі мінуси.

Таблиця: переваги і недоліки гібрида

переваги недоліки висока врожайність чутливість до різких перепадів вологості відмінний смак кущ погано розвивається на дуже сухих ділянках стійкість до раку і стеблової нематоди схильність до захворювань: парша, фітофтороз, макроспоріоз, ризоктоніоз низький відсоток втрат через гнилі в тіні утворюються дрібні і деформовані бульби підмерзлі картопля не набуває солодкий смак можна транспортувати при низьких температурах швидкий початок розвитку, могутнє утворення бадилля, дружне формування бульб не втрачає товарних характеристик в процесі зберігання, відмінна лежкість

Підготовка до посадки

щоб отримати гідний урожай, потрібно дотримуватися рекомендацій по посадці картоплі.

Вибір місця

Місце для вирощування адретти потрібно вибирати сонячне. У тіні стебла витягнуться, покриються рідкісними і невеликими листям, а цвітіння буде необильним. Слабкість куща позначиться на врожаї, бульби виростуть дрібними, неправильної форми. Велике значення має рівень грунтових вод. Якщо він вище 1-1, 5 м, слід знайти іншу ділянку. При відсутності альтернативи доведеться насипати грядки.

Адретта любить пухкий, вологоємний і родючий грунт. За структурою добре підходять супіщані, дерново-підзолисті грунти і легкий суглинок. Родючість можна заповнити, вносячи добрива.

Добрива при осінній перекопуванні

Восени на 1 м2 вносять одну з наступних сумішей:

  • 1 ч. Л. Сульфату калію, 1 ст. Л. Суперфосфату, 1 склянка деревної золи;
  • 2 ст. Л. Нітрофоски, 1 стакан золи.

Суглинні грунти необхідно удобрити перегноєм або торфом: 10 л на 1 м2. Не можна вносити під адретту свіжий гній. Смак картоплі псується, рослина заражається фітофторозом і паршею. Рекомендується використовувати тільки перепрілу (торішню) органіку.

Відео: які добрива вносити восени, якщо навесні планується висадка картоплі

Добрива навесні

Якщо восени в наявності не виявилося мінеральних добрив і органіки, то можна відкласти процес підвищення родючості грунту на весну. Найбільш ефективним вважається внесення поживних сумішей в лунку. Кожен бульба отримує повноцінний раціон. Норми наступні:

  • 2 склянки перегною, 2 ч. Л. Суперфосфату;
  • 1 ст. Л. Нітрофоски, півсклянки золи.

Глибина загортання добрив — 15 см.

Продаються комплексні добрива, в тому числі і для вирощування в конкретних регіонах, наприклад, кеміра, сибірський велетень та інші. Ці суміші, крім азоту, калію і фосфору, містять магній, марганець, бор та інші важливі для росту картоплі мікроелементи.

Сидерати замість добрив

Зараз замість гною на полях і городах почали активно використовувати сидерати. Ці рослини висівають або після збирання картоплі, або ранньою весною. В результаті відбувається чергування культур, що особливо важливо при вирощуванні картоплі на одному місці багато років. Але головна заслуга сидератів-це харчування грунту не гірше гною. Плюс відбувається боротьба з шкідниками і хворобами.

Особливо гарні для картопляного поля хрестоцвіті:

  • гірчиця біла;
  • ріпак;
  • суріпка.

Дані культури оздоровлюють грунт, перешкоджають розвитку парші, фітофторозу, фузаріозу, ризоктоніозу. Вони ж відлякують слимаків, нематоду і дротяники. До того ж сидерати невимогливі до грунту, швидко нарощують ніжну зелену масу, яка легко закладається в грунт при перекопуванні. У землі трав’яна «труха» швидко перегниває, перетворюючись в харчування для бульб.

Хрестоцвіті можна сіяти не тільки навесні і восени, але ще і тричі за літо в міжряддя. Скошувати сидерати і закладати в грунт необхідно до початку цвітіння. Інакше корисні рослини перетворяться в бур’яни.

Відео: про роль сидератів в сільському господарстві

Осіння перекопування і весняна підготовка грунту

Підготовку ділянки потрібно починати восени, навіть якщо ви не плануєте вносити добрива. Перекопування виконується на багнет лопати. Кому землі не потрібно перевертати і розбивати, досить його перекласти. Коріння бур’янів видаляють. Восени рівняти грунт граблями не треба. Горбиста поверхня краще промерзне, насититься повітрям, а навесні насититься вологою від розтанув снігу.

Якщо поле засіяне сидератами, їх зрізають і закладають в якості добрив. При скошуванні тримером вони подрібнюються в труху і не створюють ніяких незручностей при перекопуванні.

Якщо немає електрокосарки, а сидерати встигли добре підрости, то доведеться порубати стебла гострою лопатою. Дрібні рослини закладають цілком.

З настанням весни якомога раніше по картопляному полю потрібно пройтися граблями і розрівняти поверхню.

Підготовка насіннєвих бульб

  1. відбір бульб на насіння. Етап актуальний, якщо насіннєву картоплю не купують, а беруть з картопляного поля під час збирання. Для подальшого вирощування вибирають бульби з найбільш врожайних і обов’язково здорових кущів. Оптимальна вага-50-75 г (з куряче яйце).
  2. озеленення. Відібраний матеріал тримають близько двох тижнів на сонці, але не під прямими променями. Для цієї мети підійдуть навіс, веранда або сарай з вікнами. Зелена картопля стійка до хвороб, несприятливих погодних умов і доводиться не до смаку комахам і гризунам.
    Сорт адретта: рекомендації з вирощування та догляду за картопляною королевою

    Пророщена картопля (після пророщування на світлі бульба помістили у вологе середовище), біля основи міцних росточков видно сформувалися корінці

    Будуть короткими і міцними. За тиждень до висадки картоплю можна помістити у вологе середовище, наприклад, в пролиту марганцівкою тирсу або дрібно нарізану солому. У підстав паростків з’являться корінці. Якщо має бути транспортування до місця посадки, то краще обійтися сухим пророщуванням. Ніжні корінці легко пошкоджуються при механічних впливах.

  3. профілактика. Найпопулярніший спосіб знезараження посадкових бульб адретти-обробка мідним купоросом від фітофторозу (10 г на 10 л води) і борною кислотою від парші (50 г на 10 л води). Захід проводять за місяць до посадки: обприскують або поливають з лійки. Можна замочити бульби в розчині на 2-3 хвилини.
  4. стимулювання. У магазинах можна знайти перевірені біостимулятори: вермистим, максим, престиж. Кожен супроводжується своєю інструкцією.

Через 3-5 років насіннєвий матеріал адретти потрібно повністю міняти, бажано на суперелітні міні-бульби, вирощені з оригінального насіння.

Час і схема посадки

Молоді ніжні сходи адретти бояться поворотних весняних заморозків, тому посадку слід приурочити до періоду, коли нічна температура стабільно знаходиться на позначці вище 0°c. У кожному регіоні свої кліматичні умови.

Зазвичай орієнтуються на розпустилися листочки берези. Вважається, що до цього часу грунт прогрілася досить, можна приступати до посадки. При необхідності вберегти рано проклюнулися паростки від холоду допоможе підгортання.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Сорт адретта: рекомендації з вирощування та догляду за картопляною королевою

Схема посадки для адретти-60х35 см, деякі дотримуються співвідношення 90х40 см. Широкі міжряддя будуть добре провітрюватися і прогріватися, що виключить появу гнилі та інших хвороб. Крім того, зручно буде підгортати картоплю.

Полив

Адретта стійка до посухи, проте хороші поливи — запорука максимально високої врожайності. Запасів вологи, що залишилися з осені і після танення снігу, цілком вистачає для появи сходів і початку росту кущів. Зазвичай поливати починають, коли рослини готуються зацвісти (фаза бутонізації), і закінчують за 2 тижні до збирання врожаю. Але якщо погода на початку літа посушлива, то перший полив проводять на початку росту.

Таблиця: норми поливу адретти в різні фази її розвитку

терміни поливу початок росту (2-3 листочка) фаза бутонізації відразу після цвітіння за 2 тижні до збору врожаю норми поливу 2 л/кущ 2-3 л/кущ 3-4 л/кущ 3-4 л/кущ

Підживлення

Підживлення адретти не відрізняється від традиційної. На початку вегетації необхідні азот і мікроелементи (калій і магній).

Після цвітіння надлишок азоту в підгодівлі небезпечний. Можна спровокувати зростання бадилля, що негативно позначиться на врожаї.

На початку росту, у фазі бутонізації, під час цвітіння і відразу після нього рекомендується робити позакореневе підживлення активними добривами з комплексом мікроелементів, наприклад, біомастер.

Таблиця: склад підгодівлі для різних періодів розвитку картоплі

на початку росту, якщо рослини слабо розвиваються 1 ст. Л. Сечовини або аміачної селітри на 10 л води (0,5 л/кущ) у фазі бутонізації 1 ст. Л. Сульфату калію + 3 ст. Л. Золи на 10 л води або 1 стакан золи на 10 л води (0,5 л/кущ) в період цвітіння 2 ст.л. Суперфосфату і 1 ст. Л. Сірчанокислого калію на 10 л води (1 л на кущ)

Хвороби адретти і методи боротьби з ними

Адретта стійка лише до деяких захворювань. Ризик розвитку інших підвищується при недотриманні агротехніки.

Парша

Хвороба вражає коріння і столони, але більше помітна на бульбах. На їх поверхні видно сухі виразки, які іноді розтріскуються. Плями мають різноманітну форму і розмір 1-10 мм, нерідко зливаються в суцільну шорстку кірку. Гинуть очі. Картопля погано зберігається, погіршується його смак.

Сорт адретта: рекомендації з вирощування та догляду за картопляною королевою

Сухі виразки різних розмірів свідчать про зараження картоплі паршею

Серед причин виникнення парші: заражена земля і нездоровий насіннєвий матеріал. Шкідливість хвороби знижується, якщо адретта отримує достатню кількість мікроелементів з грунту і з позакореневими підгодівлями.

Методи боротьби з паршею:

  • дотримання сівозміни (не можна вирощувати картоплю багато років на одному місці);
  • використання здорового посадкового матеріалу;
  • вирощування сидератів, що пригнічують паршу (гірчиця, ріпак, сурепка);
  • застосування комплексних добрив, що містять мідь, бор і марганець (бона форте, фертика та інші);
  • протруювання насіння фунгіцидами: ровраль, максим, фунгазил, аква-фло.

Фітофтороз

Перші ознаки хвороби проявляються вже на сходах: листя покриваються швидко розростаються коричневими плямами. На бульбах вони бурі, вдавлені. Хвороба проникає всередину у вигляді темних клинів або язичків. Наслідки фітофторозу-велика частина або весь бульба стає непридатним для їжі.

Сорт адретта: рекомендації з вирощування та догляду за картопляною королевою

Буре пляма покрило більшу частину бульби, хвороба проникла всередину

Способи профілактики і боротьби з фітофторозом:

  • дотримання сівозміни, використання тільки здорового садивного матеріалу;
  • пророщування насіння для швидкого розвитку кущів;
  • обробка перед посадкою препаратом максим кс (він же захищає молоді рослини від ураження паршею);
  • розпушування і прополка (бур’яни створюють сприятливий мікроклімат для хвороби);
  • обробка до появи ознак фітофторозу фунгіцидами: ридоміл голд мц, вдг (використовуються не пізніше фази цвітіння);
  • обробка після цвітіння препаратами браво, ревус, ширлан;
  • хімічне видалення бадилля за 10-14 днів до збирання (для цього використовують дисекат реглон супер), препарат зневоднює бадилля, вона висихає, на бульбі утворюється щільна шкірка.

Макроспоріоз

Ознаки раннього макроспоріозу з’являються за 10-20 днів до цвітіння. На листках формуються невеликі бурі або сірі плями з чіткими межами. В умовах недостатньої вологості бадилля в’яне, вся рослина гине, так і не давши врожаю. Пізній макроспоріоз дає про себе знати після цвітіння. Листя по краях буріють, скручуються і всихають. Ця ж хвороба може вражати стебла і бульби.

Сорт адретта: рекомендації з вирощування та догляду за картопляною королевою

Запущена стадія макроспоріозу-рослина гине

Профілактика і лікування макроспоріозу:

  • глибока осіння перекопування;
  • чергування на одній ділянці картоплі з іншими культурами;
  • прополка і дотримання схем посадки (не звужувати міжряддя);
  • прогрів насіннєвих бульб на сонці: 2 тижні при температурі 15-18°c;
  • обробка насіннєвих бульб біофунгіцидом;
  • обприскування в період бутонізації і через 2 тижні фунгіцидом полікарбоцин;
  • обробка рослин в період активного росту 1% бордоською рідиною (після збору врожаю землю обприскують 3% розчином цього ж препарату).

Ризоктоніоз

При цій хворобі ще на стадії проростків підземну частину зростаючого стебла вражає суха гниль. Рослини або взагалі не сходять, або сходи з’являються нерівномірно. У сонячну погоду листя в’януть, а в сиру на нижній частині стебла проявляється «біла ніжка». Врожайність знижується на 15-40%. На бульбах утворюються чорні точки-нарости (склероції), також можна виявити дрібні ямки, місцями шкірка покривається сітчастим некрозом.

Сорт адретта: рекомендації з вирощування та догляду за картопляною королевою

Поверхня бульби покрита чорними склероціями, видно ямки і сліди сітчастого некрозу

Розкласти по сітках і ще раз перерахувати вже сітки. Адже всім відома російська традиція по осені детально розповідати один одному: як вродила картопля, скільки накопали і інші подробиці.

Коли збирати урожай адретти

Як же дізнатися, що прийшов час збирати картоплю? згадаймо, що адретта-середньоранній сорт, до нарощування максимального врожаю має пройти 60-80 днів після сходів. Крім того, особливістю є і те, що бадилля довго не вилягає. Отже, не потрібно чекати, коли всі кущі зів’януть і засохнуть. Виняток становить тільки той випадок, коли картопля хворів, і для запобігання переходу інфекції на бульби використовували дисекати (хімічне видалення).

Сорт адретта: рекомендації з вирощування та догляду за картопляною королевою

Урожай вдався на славу

У звичайних же умовах досить запам’ятати час сходу. Для городників поява молодих росточков картоплі-завжди особливе і приємна подія. Відраховуємо від того часу 2,5 місяці і сміливо беремося за збір врожаю.

Як копати картоплю

Рекомендують за 10 днів до збору врожаю скосити бадилля, залишивши пеньки 10-15 см.це потрібно не тільки для профілактики хвороб, але і для дозрівання бульб. Шкірка стає щільніше, менше пошкоджується механічно.

Скошувати наполовину полеглу бадилля вкрай незручно, користуватися без особливої потреби хімічними способами видалення бадилля небажано. Кожен городник повинен вирішити для себе — чи дійсно ця процедура життєво необхідна, а при позитивній відповіді — вибрати відповідний спосіб.

Копати потрібно в суху погоду. Дайте картоплі трохи полежати на сонечку, щоб його обдуло вітерцем. Не треба прикривати бадиллям! мішки краще не використовувати. У них урожай потрапляє разом із землею, не «дихає» і швидко псується.

Відразу під час копки або після неї, але в будь-якому випадку обов’язково перед закладкою на зберігання, слід відсортувати дрібні бульби, хворі і кострубаті, а також пошкоджені.

Бульби середнього розміру з кращих кущів відразу відкладають в якості насіннєвого матеріалу на майбутній рік, озеленюють 2 тижні на світлі і зберігають в окремих сітках або кошиках.

«на їжу» в сховище відправляють тільки цілі, визріли бульби. Для загоєння ранок і дозрівання шкірки картоплю поміщають на 1-2 тижні в темне прохолодне (12-16°c) місце. Після цього можна переносити в льох або овочесховище.

Як зберігати картоплю адретта

Адретту люблять і за високу лежкість. Вона може довго зберігатися, не втрачаючи товарних якостей. Навіть якщо бульби злегка підмерзнуть, їх смак не зміниться. Урожай традиційно зберігають в льохах з хорошою вентиляцією.

Відгуки про адретта

адретта — старий сорт картоплі, який є неперевершеним еталоном за смаковими якостями. Він став прабатьком багатьох успішних сортів, але вони і близько не наблизилися до нього. Ранній, смачний, невибагливий. Коротше, сорт-еталон. Цим все сказано. костенко сергій мудрець (14233) https://otvet.mail.ru/question/55149148

Агротехніка вирощування картоплі не передбачає посадку бульб старше 4 років. Тобто з моменту виходу посадкового матеріалу класу «еліта» має пройти не більше 5 років. Наскільки мені відомо, сорт адретта зараз не відтворюється насінницькими господарствами, тому придбати якісний посадковий матеріал проблематично. З аналогічними властивостями існує багато нових сортів, їх назви вам скаже продавець.

tracker http://www.nn.ru/community/dom/dacha/?do=read&thread=688999&topic_id=13480008 з адреттою нас дуже просунута колега-городниця, яка вже вирощувала меристемний картопля і мала урожай близько 500 кг з сотки. За словами її чоловіка — смачніше адретти нічого немає, хоча вирощували ред скарлет, брянський рожевий, удачу і ще багато різних сортів. альона70 http://www.nn.ru/community/dom/dacha/?do=read&thread=1477207&topic_id=30842317 адретта — смачна картопля, спору немає. Але коли розвариться, якась мочалка залишається серед м’якоті. Ось це мені не подобається. глорія дей http://www.nn.ru/community/dom/dacha/?do=read&thread=1477207&topic_id=30842317 адретта, шкода, вже болячок набрала за роки вирощування. Але смачніше не пробував. Хочеться знайти насіння першого покоління або супереліту. ельвір http://dacha.wcb.ru/lofiversion/index.php?t2003-100.html
Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

Якщо поставлена мета — отримати багатий урожай смачного і лежкого картоплі, то кращого сорту, ніж адретта, годі й шукати. Звичайно, вона схильна до деяких хвороб і атак шкідників. Але ці напасті добре відомі, і з ними легко боротися. На знак подяки адретта порадує і красивим видом в поле, і відмінним смаком на вашому столі.