В краплі-ліки, в ложці-отрута: добрива, що підвищують кількість нітратів в урожаї

65

Вважається, що вирощені у власному городі овочі, нешкідливі. Це твердження вірне, але тільки при розумному використанні добрив. Якщо надмірно підгодовувати рослини, в овочах накопичиться багато нітратів. Щоб уникнути небезпечних для здоров’я наслідків, варто грамотно вибирати і дозувати добрива.

Зміст

  • Шкода надлишку нітратів для людини
  • Добрива, що призводять до накопичення нітратів
  • Умови для накопичення нітратів
  • Овочі, що акумулюють багато нітратів
  • Як уникнути накопичення шкідливих речовин в овочах

    • Розрахунок дози добрив
    • Профілактичні заходи
  • Відгуки городників

Шкода надлишку нітратів для людини

Користь овочів очевидна, але тільки якщо в них мало нітратів. Останні містяться в будь-яких овочах, але в різній кількості. Нітрати, потрапляючи в кишечник людини в надмірному обсязі, перетворюються в нітрити. Токсичні сполуки завдають відчутної шкоди здоров’ю:

  • призводять до кисневого голодування;
  • викликають нудоту, розлад шлунка;
  • з’являється запаморочення, задишка, посиніння шкіри, прискорене серцебиття.

Але головна небезпека нітритів в тому, що вони беруть участь в синтезі нітрозаміну. Ця речовина стимулює зростання злоякісних пухлин.

Останні спостереження за веганами показують, що у них частіше, ніж у людей, які не дотримуються ніяких дієт, діагностують рак прямої кишки. Причина тому-надлишок нітратів в овочах, які зводять нанівець здорове харчування.

В краплі-ліки, в ложці-отрута: добрива, що підвищують кількість нітратів в урожаї

Якщо це не особливість сорту, про надлишок нітратів можуть говорити білі прожилки на зрізі овоча

Добрива, що призводять до накопичення нітратів

Щоб вирощений самостійно урожай приніс сили і здоров’я, варто розібратися з видами азотних добрив, що вносяться на грядки. Нітрати-це солі азотної кислоти, розчинні у воді. Вони накопичуються двома шляхами:

  • при мінералізації органіки грунту і внесених людиною органічних добрив;
  • при заправці землі штучними азотними туками.

З грунту нітрати потрапляють в овочі, а потім в організм людини. Рядовий городник, удобрює землю перегноєм, перебуває в омані, що урожай екологічно чистий і нешкідливий. Але це не так, якщо переборщити з гноєм, особливо свіжим або недостатньо перегнилим. Щоб азот перейшов в корисну для овочів форму, знадобиться час. Найприйнятніший для землі і рослин варіант — трирічний перегній. А рідкі підгодівлі зі свіжого гною в надмірній кількості ризиковані. Перераховані нюанси стосуються і іншої органіки: курячого посліду, компосту і озерного мулу.

В краплі-ліки, в ложці-отрута: добрива, що підвищують кількість нітратів в урожаї

Гній рогатої худоби-безцінне добриво, але при надмірному внесенні теж веде до накопичення великої кількості нітратів в овочах

До перетворення овочів в отруйні продукти веде і бездумне внесення штучних добрив. Найбільше накопичення нітратів викликає аміачна селітра, найменше-сечовина і сульфат амонію. Останні два тука-амідний і амонійний азот, потрапляючи в грунт, поступово переходять в нітратний азот. Це нестабільне речовина, яке при регулярних поливах або затяжних дощах вимивається з корнеобитаемого шару.

Вносити сечовину і сульфат амонію восени нерозумно, до весни вони не збережуться в землі. Забруднюються грунтові води і прилеглі водойми, а рослинам користі немає.

У плані накопичення азотистих речовин в землі і плодах безпечніше використовувати комплексні добрива, наприклад, калієву селітру або нітроамофоску. Калій балансує засвоєння нітратів.

В краплі-ліки, в ложці-отрута: добрива, що підвищують кількість нітратів в урожаї

Нітроамофоска, або азофоска-одне з найбільш збалансованих добрив, що містять азот

В основному я вирощую помідори, а по цих овочах легко визначити надмірне накопичення нітратів. Навесні висаджую розсаду, додавши в кожну лунку 1 ст.л. Комплексного добрива — нітроамофоски. Коли зав’язуються плоди, підгодовую настоєм золи. Роблю так щороку і отримую не гігантський, але нормальний урожай. У помідорах немає білих твердих жилок, що сигналізують про надлишок нітратів.але одного разу стався повчальний випадок. Сусідка в подяку за розсаду подарувала відро гною. Чи не пропадати ж добру: зробила тижневий настій і полила помідори, коли вони цвіли. Виросли великі томатні дерева, але плоди утворилися несмачні і з жилками. Якщо не хочете нашкодити зеленим улюбленцям, не поєднуйте гній і штучні добрива, що містять азот. Виберіть щось одне.

Умови для накопичення нітратів

Навіть при внесенні нормальних доз азоту в овочах іноді спостерігається надлишок нітратів. Таке відбувається, якщо рослини посаджені занадто густо або більшу частину дня перебувають в тіні. Наприклад, в теплицях овочі часто страждають без достатнього світла. Виведена закономірність: чим довше рослина освітлюється сонцем протягом дня, тим менше азотистих речовин залишається в плодах і листках.

В краплі-ліки, в ложці-отрута: добрива, що підвищують кількість нітратів в урожаї

Овочі та зелень в теплиці дозрівають раніше, але часто містять занадто багато нітратів

При достатній освітленості частина нітратів в рослинах перетворюється в корисні речовини-амінокислоти.

До стрибка кількості небезпечних речовин в овочах також призводить:

  • надлишок або нестача вологи;
  • різкий перепад температур;
  • недотримання балансу між калійними, фосфорними і азотними добривами;
  • підживлення азотом рослин, з уже дозріваючими плодами.

В краплі-ліки, в ложці-отрута: добрива, що підвищують кількість нітратів в урожаї

Вносити виключно азотні добрива під час дозрівання овочів-табу

Овочі, що акумулюють багато нітратів

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
В краплі-ліки, в ложці-отрута: добрива, що підвищують кількість нітратів в урожаї

Як людина нестриманий при вживанні шоколаду і тістечок, так і рослини зловживають азотом. Зелені вихованці поглинають з грунту більше нітратів, ніж потрібно для життя і плодоношення. В результаті надлишки накопичуються в тканинах рослин. Але овочі при внесенні однакових доз азоту накопичують різну кількість шкідливих речовин. Надлишок схильна акумулювати теплична зелень:

  • кріп і петрушка;
  • редис;
  • листовий буряк;
  • салат простий і качанний;
  • пекінська капуста;
  • шпинат;
  • щавель.

В краплі-ліки, в ложці-отрута: добрива, що підвищують кількість нітратів в урожаї

Редис і салат з магазину не варто давати маленьким дітям через високий ризик отруєння нітратами

Ті ж зелені культури, вирощені у відкритому грунті, містять менше токсичних речовин. Адже вони отримували більше сонячного світла. До групи ризику також відносять буряк і ранню білокачанну капусту. Тепличні огірки і перці — наступні в списку. Мінімальна міра нітратів — в помідорах, картоплі, пізньої моркви, горосі, цибулі та часнику з відкритого грунту.

В краплі-ліки, в ложці-отрута: добрива, що підвищують кількість нітратів в урожаї

Невелика пізня картопля, швидше за все, не містить підвищених доз нітратів

Роблячи покупки, варто уникати овочів гігантського розміру. Ймовірно, в них багато шкідливих речовин.

Як уникнути накопичення шкідливих речовин в овочах

Виростити корисний урожай можливо, якщо дотримуватися правильних доз і термінів внесення добрив. Важливо також підтримувати баланс поживних елементів в грунті, щоб не допустити перекосу.

Розрахунок дози добрив

В краплі — ліки, в ложці — отрута. Цей вислів парацельса актуально і при внесенні азоту під городні культури. В ідеалі городній грунт здають на агрохімічний аналіз, щоб розрахувати необхідні дози. У спеціалізованій лабораторії оцінюється родючість. Виходячи зі змісту в зразку рухомих форм калію і фосфору, впізнається потреба в добривах. Тільки так визначаються точні дози внесення азоту, фосфору і калію для кожної конкретної грунту.

Якщо аналіз не зроблено, керуються рекомендованими дозами, зазначеними на упаковках магазинних добрив. Кількість діючої речовини (д. В.) вказується у відсотках. Наприклад, кілограмова пачка сульфату амонію позначена, як містить 21% д. Р. — азоту.

В краплі-ліки, в ложці-отрута: добрива, що підвищують кількість нітратів в урожаї

Сульфат амонію, або сірчанокислий амоній-добриво, яке містить 21% азоту і сполуки сірки

Важливий момент-дозування на упаковках часто даються саме для д.р. Знаючи формулу, легко розрахувати кількість добрив. Дозу, виражену в діючій речовині, множать на 100 і ділять на процентний склад. Наприклад, в лабораторії рекомендували внести на неродючий ділянку 10 кг азоту. Обраний сульфат амонію, що містить 21% д.р. Проводимо розрахунок: 10х100:21=47.6. Отже, необхідно внести 47 кг 600 г сульфату амонію, що відповідає 10 кг чистого азоту.

Азот, як будівельний матеріал, необхідний рослинам на початку розвитку, для нарощування зеленої маси. Весняна доза для городніх грунтів-10 г азоту на 1 м2. Якщо взяти той же сульфат амонію і підрахувати за формулою, отримаємо 48 г добрива на 1 м2. Але бажано вносити його дрібно: половину перед посівом, а другу частину на початку росту. Так підгодовують більшість городніх культур, крім зелені, листових овочів, редису, ранньої картоплі та цибулі. Для останніх добриво вноситься тільки перед посівом. Бобові рослини теж не потребують підгодівлі під час росту, оскільки самі виробляють азот за допомогою бактерій.

Щоб нітрати не накопичувалися в землі, краще підгодовувати рослини під корінь.

В краплі-ліки, в ложці-отрута: добрива, що підвищують кількість нітратів в урожаї

При поливі розчином добрив під корінь, азот швидше засвоюється

Сульфат амонію або сечовину;

  • під час зав’язування плодів овочі удобрюють калієм;
  • якщо використовується багато добрив, грядки заправляють деревним опилом або соломою, які нейтралізують зайвий азот;
  • посів злакових сидератів, знизить вміст нітратів в грунті;
  • за 3 дні до збору врожаю рослини поливають чистою водою;
  • недозрілі плоди не знімають, чекають встигання;
  • збирати урожай краще ввечері, кількість нітратів в плодах зменшується на 30% в порівнянні з ранковими годинами.
  • В краплі-ліки, в ложці-отрута: добрива, що підвищують кількість нітратів в урожаї

    У стиглих овочах менше нітратів, ніж у недозрілих

    Надлишок нітратів накопичується в стеблах, черешках листя, шкірці. Останню рекомендується очищати на ранній картоплі та огірках. Допоможе і замочування: овочі поміщають в однопроцентний водний розчин кухонної солі на 15 хв.при приготуванні капусти викидають верхні листки і качан.

    Токсини переходять у воду при відварюванні. Якщо є підозра, що в овочах багато нітратів, такий відвар в їжу не вживають. Нейтралізують нітрати в організмі аскорбінова кислота і чорний чай.

    Відгуки городників

    Надлишок нітратів дуже шкідливий, це вже доведено і отруїтися ними можна смертельно. Про те, що першими кавунами труяться, відкрито говорять по телевізору. Я як колишня астраханка ніколи не купую кавуни раніше кінця серпня-початку вересня. Знаю, скільки аміачної селітри сиплять там на поля, а оскільки дощі там явище нечасте, то надлишок добрив не вимивається з грунту, а споживається рослинами.

    Піонерка

    Http://dacha.wcb.ru/index.php?s=32e853760c08e82ea746819706518385&showtopic=7512&st=20

    Ми з чоловіком купили тестер нітратів. І були дуже здивовані, коли намірили завищені дози нітратів в овочах з батьківської дачі. Стали питати, чим удобрюють. Вони руками розводять-мовляв, все натуральне, гній. А ми вичитали в інтернеті, що рясне унавожіваніе якраз і сприяє пересичення нітратами. Ось чоловік розповідав, що в селі його бабусі перед добривом городу гній відстоювали у великих бочках.

    Еліанна

    Https://forum.materinstvo.ru/lofiversion/index.php/t1643312.html

    Селітру аміачну не можна використовувати для огірків, кабачків, гарбуза і патисонів, ці овочі накопичують в собі нітрати. Для часнику селітру розкидаю по всій грядці. Для пекінської капусти добриво розкидаю по міжряддям. Для кукурудзи тільки на початковій стадії, по міжряддям. Під час утворення зерен я не удобрюю, щоб качани утворилися нормальні. Головне, не удобрювати баштанні культури, кавуни і дині. Після того як розкидаю добриво, намагаюся рясно поливати грядки, щоб добриво швидко потрапило в грунт. У спекотну погоду селітра випаровується. При попаданні добрива на листя рослин вони отримують опіки. Намагаюся селітру застосовувати менше ніж сечовину, тому що селітра підкислює грунт. В цілому добриво потрібно для підгодівлі на початковій стадії, коли сходи тільки починають з’являтися після посіву, щоб прискорити зростання і отримати нормальні сходи.

    Дон віктанто

    Https://otzovik.com/review_8169966.html

    Що можна сказати про ефект калієвої селітри? ми спробували його по одній грядці з морквою і буряком. Там, де була оброблена грядка, буряк насправді росте бурхливо. А ось з морквою якось особливої різниці не побачили. Загалом, використовувати чи ні, вирішувати кожному. Адже ще потрібно знати, яка у вас грунт. Є грунт, в якій не вистачає цих елементів, а якщо грунт в нормі, то і удобрювати не варто їм. Найкращим способом є гній або компост.

    Ilkasimov

    Https://otzovik.com/review_5225927.html

    Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
    Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

    Нітрати присутні у всіх овочах, небезпечний лише надлишок. Щоб знизити ймовірність їх накопичення, не варто частити з азотними підгодівлями. При покупці добрив намагаються вибирати безпечні-не накопичуються в землі. Важливо також забезпечити рослинам повноцінне освітлення і підтримувати баланс головних поживних елементів грунту: азоту, фосфору, калію.