Всеїдна капустянка: як захистити урожай від шкідника

72

Не можна сказати, що з капустянками стикався кожен садівник, але це досить поширена проблема. Шкідник завдає посадкам значної шкоди, з’їдаючи насіння, перегризаючи коріння культурних рослин і пошкоджуючи дозрівають коренеплоди. У боротьбі з капустянками хороший ефект дають народні засоби, існують і спеціалізовані хімікати.

Зміст

  • Загальні відомості про шкідника
  • Дієві народні засоби проти капустянки

    • Відео: народні засоби, ефективні в боротьбі з медведкой
    • Відео: як позбутися від капустянки назавжди
  • Ефективні в боротьбі зі шкідником хімікати і промислові пристосування

    • Відео: медветокс і інші засоби боротьби з медведкой
  • Відгуки садівників

Загальні відомості про шкідника

Капустянка звичайна (вона ж капустянка або «земляний рак») виглядає моторошно. Це велике (довжиною 5-8 см, зрідка — 12-15 см) комаха з потужними передніми лапами і міцним панциром. Більшу частину життя шкідник проводить в грунті, але при цьому швидко бігає, непогано плаває і літає. Єдине, що радує — комаха фізично нездатна вкусити.

Шкідники найбільш активні в травні-червні, на цей час припадає їх розмноження.

Всеїдна капустянка: як захистити урожай від шкідника

Виглядає капустянка страшнувато, особливо з незвички, проте її ротовий апарат просто не пристосований до того, щоб вкусити людину

1 копаючи тунелі, капустянка не розбирає дороги. Вона знищує або пошкоджує все, що виявляється на шляху, попутно харчуючись. У городі в її раціон входять будь-які насіння, коріння культурних рослин (саме культурних, бур’яни шкідник не чіпає), коренеплоди. Особливо до вподоби комасі картопля, морква, буряк.

Всеїдна капустянка: як захистити урожай від шкідника

Картопля, пошкоджена медведкою, швидко гниє в землі, а викопані бульби втрачають лежкість і транспортабельність

Найбільш явні ознаки наявності капустянки на ділянці:

  • в’янення рослин без очевидних на те причин (внаслідок пошкодження коренів);
  • множинні глибокі отвори в грунті діаметром 1-1, 5 см;
  • наявність «доріжок» (як ніби підземних тунелів), особливо добре помітних на вологому грунті і горбків із землі, скачаної «грудочками».

Дієві народні засоби проти капустянки

Народні засоби проти капустянки перевірені не одним поколінням садівників і довели свою ефективність в більшості випадків. Проте можлива ситуація, коли саме на вашій ділянці той чи інший метод не дає бажаного результату. Тут залишається тільки досвідченим шляхом шукати більш підходящий варіант:

  • мильний розчин. Збити 25-30 г дрібної стружки у відрі води. Перекопати «проблемний» ділянку, в усі виявлені тунелі і гнізда залити розчин. Мильна піна згубна для яєць і личинок. Зрілі особини змушені залишати гніздо, їх залишається тільки зловити. Але якщо самки в гнізді не виявиться, незабаром на тому ж місці з’явиться нова кладка яєць. Тому обробки повторюють кожні 7-10 днів до повного знищення шкідників.
    Всеїдна капустянка: як захистити урожай від шкідника

    Для обробки посадок і грунту бажано використовувати зелене калійне або господарське мило — в складі немає барвників, ароматизаторів

  • цибулиння. Готується настій-трилітрова банка сировини заливається 10 л гарячої води. Використовувати його можна через 5-6 діб, попередньо процідивши і розвівши водою 1:5. Настоєм поливають будь-які грядки з періодичністю раз в 3-5 днів (в залежності від того, наскільки часто йдуть дощі). Різкий запах цибулі капустянка не любить, але він швидко вивітрюється.
    Всеїдна капустянка: як захистити урожай від шкідника

    Цибулиння багато садівників збирають протягом всієї зими — вона знаходить в городі саме різне застосування

  • нашатирний спирт. Столову ложку виливають в 10-літрове відро води, поливають рослини під корінь (по 200-300 мл на кожне), стежачи, щоб розчин не потрапив на листя і стебла. Проводять процедуру не частіше, ніж раз в 15-20 днів. Або можна розкласти в міжряддях змочені нашатирним спиртом ганчірки, просочений їм пісок. Проти капустянки засіб досить ефективно, але терпіти різкий запах доведеться і садівникові. Аналогічним чином використовують гас, скипидар, по периметру грядки в неглибокі борозни висипають кульки нафталіну.
    Всеїдна капустянка: як захистити урожай від шкідника

    Капустянки не люблять різкі запахи, але їх доведеться терпіти і людям

  • пряні трави. Багато рослин з характерним ароматом можуть відлякати медведку, але такий метод спрацьовує не завжди. У міжряддях і по периметру грядки висаджують коріандр, часник, петрушку. Аналогічний ефект дають полин, чорнобривці, хризантеми. А в грунт можна внести трохи свіжої хвої, прикопати листя вільхи, осики або увіткнути гілочки.
    Всеїдна капустянка: як захистити урожай від шкідника

    Багато трави мають характерний запах, який може відлякати медведку

  • курячий послід. Використання гною в якості добрива привертає медведку, а ось в грунті, збагаченої курячим послідом, вона не може жити. Досить просто змінити підгодівлю. При цьому не забувайте, що послід, особливо свіжий — сильнодіючий засіб, при перевищенні його концентрації в розчині або зловживанні підгодівлею можна спалити коріння рослин.
    Всеїдна капустянка: як захистити урожай від шкідника

    Курячий послід, придбаний в магазині, менш «їдкий», ніж свіжий, але і з ним потрібно бути обережніше

  • рослинна олія (обов’язково нерафінована, в ідеалі домашнє). Воно змішується з перемеленої в порошок яєчною шкаралупою. Отримана густа кашка розкладається по всіх лунках і борознах для висадки насіння, розсади. Медведке подобається таке «частування», але спокусилися їм комахи гинуть через пошкодження внутрішніх органів.
    Всеїдна капустянка: як захистити урожай від шкідника

    Рослинна олія з «добавкою» — дуже дієвий засіб проти медведок

Багато дачники пристосувалися для порятунку коренів молодих рослин використовувати циліндри з пластикових бутлів. Спочатку в лунку при посадці ставиться така огорожа, потім всередину нього поміщається розсада і все це закопується грунтом, як при звичайній посадці. Капустянка рухається в грунті горизонтально і не може дістатися до корінців через пластик.

Відео: народні засоби, ефективні в боротьбі з медведков

Широко поширені серед садівників пастки для медведок (встановлюються по одній на кожні 4-5 м2):

  • викопати на ділянці кілька ямок глибиною до 20 см і довільної ширини, полити дно. Зверху накрити дошкою, шматком шиферу, руберойду і так далі. Капустянки люблять тепло і високу вологість, тому збираються під «кришкою». Щодня відкривайте пастку і знищуйте попалися комах.
  • такі ж ямки вистелити зсередини поліетиленовою плівкою, заповнити напівперепрілим гноєм, накрити зверху. Розкладаючись, гній дає улюблене капустянками тепло, вони охоче збираються в пастках для відкладання яєць або перед зимовою сплячкою. Вміст пастки знищують після закінчення шлюбного періоду для медведок або після перших заморозків.
  • вкопати в грунт обрізані пластикові пляшки, невеликі скляні банки, приблизно на чверть заповнити пивом, квасом. Краї змастити медом, довго сохне клеєм або обтягнути марлею. Раз в 3-4 дні знищуйте залучених запахом комах.

Всеїдна капустянка: як захистити урожай від шкідника

Капустянки дуже небайдужі до запаху пива, наповнена ним пастка неодмінно приверне їх увагу

Є у капустянки і природні вороги. В першу чергу це птахи (шпаки, ворони, граки), їжаки, кроти. Можна залучити їх на ділянку, поставивши кілька годівниць. Але ніхто не гарантує, що вони обмежаться тільки поїданням комах, і ваш урожай не постраждає.

Всеїдна капустянка: як захистити урожай від шкідника

Їжаки корисні в боротьбі не тільки з капустянками, ці звірята знищують ще й змій

Відео: як позбутися від капустянки назавжди

Ефективні в боротьбі зі шкідником хімікати і промислові пристосування

З будь-якими хімікатами (навіть тими, що позиціонуються виробником як абсолютно безпечні) потрібно працювати, не забуваючи про засоби індивідуального захисту, строго дотримуючись інструкції і норми витрати. Майже всі препарати відносяться до 3 класу небезпеки (помірно небезпечні речовини). Використовують їх при масових навалах капустянки або неефективності народних засобів:

  • медветокс. Гранульований препарат на основі діазинону, має привабливий для медведок смак. Досить однієї гранули, щоб комаха загинула. Засіб засипають в борозни глибиною 3-5 см, розрівнюють грунт. Періодичність обробки-раз в 10-15 днів. Препарат нешкідливий для рослин, грунтових мікроорганізмів, «незатребувані» гранули поступово розкладаються.
  • капкан. Запах гранул притягує медведок. Їх змішують з гноєм і споруджують описані раніше пастки. Вміст змінюють раз в 2-3 тижні. Препарат небезпечний для домашніх тварин.
  • фенаксин-плюс. Застосовується так само, як і медветокс. Але термін дії у нього більше-до 20 діб.
  • рембек. Допомагає позбутися від медведок і мурах. У складі-борна кислота, гас, цукор, соняшникова олія, крупа. Вноситься в лунки і борозни до посадки, діє 10-14 днів.
  • рубає. Ефективний проти капустянки, личинок хруща, дротяники. Гранули закладають в добре зволожений грунт за 8-10 днів по висадки насіння або розсади. Діють вони до 20 днів.

Всеїдна капустянка: як захистити урожай від шкідника

Медветокс-один з найпопулярніших препаратів проти капустянки

Відео: медветокс і інші засоби боротьби з медведкой

Також можна придбати ультразвукові відлякувачі. Генеруються ними сигнали не чутні для людини, але викликають вібрації грунту, неприємні для медведок, кротів, землерийок, що змушують їх покинути територію. Але йдуть шкідники відносно недалеко і можуть незабаром повернутися, якщо прилад вимкнути.

Не всі городники довіряють подібним приладам, їх ефективність на сьогоднішній день, судячи з відгуків, спірна.

Пластикові пляшки або алюмінієві банки.

Відгуки садівників

Ще один спосіб захисту. Діє тільки на культури, що розмножуються розсадою. З пляшки вирізати кільце висотою 6-7 см. Розсаду садити всередину кільця. Воно заглиблюється на глибину 5-6 см, тобто 1 см повинен бути вище рівня грунту. Цей спосіб дозволяє зберегти близько 80% розсади. У денця від пляшок, заглиблені на 1-2 см нижче рівня грунту, можна покласти приманку для капустянки (продається в садівничих магазинах). На жаль, приманка ефективна до першого дощу (або поливу з шланга).

Lekseich

Http://forum.homedistiller.ru/index.php?topic=1813.0

Мало хто знає, але їжак є природним винищувачем капустянки. Просто заведіть їжака і не забудьте влаштувати йому будиночок в тихому місці.

Анатолій горобець

Http://farmerforum.ru/viewtopic.php?t=760

Забавно, але кроти досить ефективно знищують медведок. Треба рихлити землю між посадками і виглядати гнізда цих шкідників з личинками або виводком. Відлякати їх можуть вільхові гілки. Можна зробити приманку з перетертої в порошок яєчної шкаралупи і рослинного масла, розкладати її в нори. Капустянки, поїдаючи її, гинуть.

Суниця

Http://farmerforum.ru/viewtopic.php?t=760

Пробувала ловити так: в суху жарку погоду наповнювала невеликі баночки, стаканчики від сметани водою, не доливаючи кілька сантиметрів до верху. Стаканчики вставляла в землю трохи нижче рівня грунту. Капустянка відчуває вологу (не дарма вона любить жити у вологому грунті), приповзає і тоне в стаканчиках. В останні роки з’явилися гранули фенаксит для боротьби з медведкой. Правда, дорогі, зарази.

Марія скопцова

Http://farmerforum.ru/viewtopic.php?t=760

Самий перевірений і простий спосіб позбутися від капустянки — це, як не дивно, пиво. Берете пляшку пива (2 л) і залишаєте чверть. Пляшку закопайте в центрі городу так, щоб горлечко трохи виступало.

An

Http://forum.stroyka1.ru/index.php/topic,7392.0.html

Я застосовував для боротьби з медведкой фенаксин. Капустянка гине вже через три години, спробувавши цю приманку! препарат захищає урожай приблизно 2-3 тижні. Ще один плюс цього засобу в тому, що воно не накопичується в грунті і не шкодить рослинам.

Blstone

Http://forum.stroyka1.ru/index.php/topic,7392.0.html

А я витравив медведку ось яким способом. Берете будь-яку крупу, проварюєте. Вже знявши з вогню, додаєте в неї будь-яку отруту від колорадського жука, цю кашку потроху закопуєте на городі.

Сергій єфремов

Http://forum.stroyka1.ru/index.php/topic,7392.0.html

Навряд чи вам вдасться швидко позбутися капустянки, так як боротися з нею не так вже просто. Для початку розкладіть на вашій ділянці шматки дощок, капустянки обов’язково заповзуть під них, після цього можете їх знищити. Посадіть на ділянці петрушку або календулу, запах цих рослин відлякає медведку. Також капустянки не переносять запаху чорнобривців.

Judie

Http://houseinform.ru/forum/kak_borotsya_s_medvedkoy

Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

Капустянки в городі-серйозна проблема. Боротьбу потрібно починати, тільки помітивши перші підозрілі ознаки. Їх масове нашестя-досить рідкісне явище, тому зазвичай для захисту врожаю досить народних засобів. Хімікати в даному випадку — » важка артилерія», від використання якої краще по можливості відмовитися.