Все про догляд за абрикосом

68

Абрикос-популярна на пострадянському просторі культура. Він здавна вирощується в більшості присадибних господарств півдня, середньої смуги, уралу, сибіру і далекого сходу. При цьому часто йому не приділяють якоїсь посиленої уваги через невибагливості культури. Але все ж при правильному догляді можна досягти набагато кращих результатів і позбутися від можливих проблем (хвороби, шкідники, підмерзання і т.п.). Зупинимося на цьому докладніше.

Зміст

  • Як доглядати за абрикосовим деревом

    • Обрізка

      • Формує весняна
      • Інші види обрізок
    • Профілактика хвороб і шкідників абрикосового саду

      • Таблиця: заходи профілактики хвороб і шкідників абрикоса
    • Поливи і підгодівлі

      • Відео: фахівець про підгодівлі абрикоса
    • Як врятувати абрикос від заморозків навесні

      • Відео: як врятувати абрикос від заморозків
  • Особливості догляду за абрикосом в регіонах

    • Середня смуга, в тому числі підмосков’ї
    • Білорусь
    • Південний урал

      • Відео: північний абрикос на південному уралі
    • Далекий схід
    • Крим

Як доглядати за абрикосовим деревом

Виконання нескладного комплексу агротехнічних робіт гарантовано дозволить виростити здорове і врожайне абрикосове дерево. Це цілком доступно будь-якому починаючому садівникові.

Обрізки

Їх потрібно проводити регулярно з моменту посадки саджанця на продовженні всього життя дерева. Існують кілька видів обрізок, кожна з яких має свої цілі. Більшу частину обрізок проводять ранньою весною до початку сокоруху (це період, коли нирки ще не почали набухати).

Формує весняна

До неї приступають ще на етапі посадки і виконують протягом перших трьох — п’яти років життя дерева. Правильно обрана і виконана форма крони забезпечить хороші умови для розвитку рослини, зручність догляду за ним і збору врожаю. З давніх-давен абрикосу надавали розріджено-ярусну форму крони. Вона покликана для стримування росту дерева і підходить для високорослих сортів, які без формування можуть виростати до 10-15 метрів. Зробити її нескладно:

  1. при посадці саджанець обрізають на висоту 60-80 см. Якщо у нього є гілочки, то їх вкорочують приблизно наполовину.
    Все про догляд за абрикосом

    При посадці саджанець обрізають на висоту 60-80 см

  2. на другий рік приступають до формування першого ярусу скелетних гілок. Для цього відбирають 2-3 гілки, розташовані один від одного на відстані 20-25 см і спрямовані в різні боки. Їх вкорочують на 30-40%, інші вирізують «на кільце». Центральний провідник обрізають на висоту 30-40 см вище верхньої скелетної гілки. Спосіб обрізки цілих гілок» на кільце » передбачає здійснення зрізу з мінімальною площею біля основи втечі. Залишення пенька при цьому не допускається.
    Все про догляд за абрикосом

    Правильно виконаний зріз «на кільце» повинен мати мінімальну площу

  3. до формування другого ярусу приступають через 1-2 роки після першого. Її виконання аналогічно, тільки скелетних гілок залишають менше-одну або дві. До цього часу на гілках першого ярусу утворюються пагони другого порядку. З них вибирають найбільш сильні в кількості не більше одного-двох на кожній гілці, вкорочують на третину, а решта вирізують «на кільце».
  4. у третьому ярусі, який формують через наступні 1-2 роки, зазвичай залишають одну скелетну гілку. Після цього формування вважають закінченою і обрізають центральний провідник над підставою верхньої гілки.
  5. при виконанні формування необхідно стежити за тим, щоб гілки кожного наступного ярусу виявилися коротшими гілок ярусу, розташованого нижче. Це називається принципом супідрядності — він повинен підтримуватися протягом усього життя дерева шляхом регулярних обрізок.
    Все про догляд за абрикосом

    Розріджено — ярусну форміровку виконують для високорослих сортів абрикоса з метою стримування його зростання

В останні кілька десятків років все частіше застосують чашеобразную формування крони абрикосів. Вона підходить для середньо — і низькорослих сортів. Таке формування забезпечує хороші освітленість і вентиляцію крони, за деревом легко доглядати і зручно збирати урожай. Існують два варіанти-проста і поліпшена чаші. У першому випадку скелетні гілки відходять від стовбура майже на одній висоті, у другому — вони розташовані на деякій відстані один від одного, що забезпечує велику міцність крони. Тому частіше вибирають поліпшену чашу, яку виконують так:

  1. після посадки саджанця вибирають нирки (або гілочки, якщо вони вже є на саджанці), що ростуть в різних напрямках, які стануть в подальшому скелетними гілками. Їх залишають 3-4 штуки, відстань між ними має бути близько 10-15 см.у разі щепленого саджанця потрібно стежити, щоб вибрані нирки (гілочки) були розташовані над місцем щеплення. Всі зайві нирки засліплюють, а зайві гілочки вирізують «на кільце». Центральний провідник обрізають над вірніше залишеної ниркою або гілочкою.
  2. цю форміровку можна виконати і через 3-4 роки після посадки, якщо з яких-небудь причин її не зробили раніше. Надходять так само, як було описано вище — вибирають 3 найсильніші і правильно розташовані гілки, а решта вирізують. Центральний провідник обрізають над підставою верхньої гілки.
  3. у подальші роки на кожній з скелетних гілок формують по 1-2 гілки другого порядку.
  4. протягом усього життя дерева доведеться стежити за тим, щоб довжина скелетних гілок залишалася однаковою, своєчасно обрізаючи їх при необхідності. Недотримання цього правила призведе до того, що будь-якої з пагонів обжене в зростанні інші і стане центральним провідником, а це неприпустимо.
    Все про догляд за абрикосом

    Формування за типом поліпшеної чаші забезпечує більшу міцність крони

У холодних регіонах іноді вирощують абрикос у формі стланца. Це має сенс там, де з настанням зими випадає достатня кількість снігу (він повинен повністю покривати дерево і захищати його від сильних морозів), який не тане під час відлиг і лежить до початку весни.

Все про догляд за абрикосом

У холодних північних регіонах іноді вирощують абрикос у формі стланца

Інші види обрізок

Крім формує обрізки, на абрикосі періодично проводять і деякі інші. У міру виникнення в кроні сухих, хворих і (або) пошкоджених гілок їх потрібно видаляти в санітарних цілях. Обрізку так і називають — санітарна, а проводять її зазвичай восени після закінчення періоду вегетації і ранньою весною, якщо за зиму з’явилися гілки, пошкоджені від тяжкості снігу або в результаті сильних вітрів.

Крони окремих сортів схильні до сильного загущення, що призводить до поганої освітленості внутрішнього обсягу і недостатньої його вентиляції. Це створює умови для розвитку грибкових хвороб, знижує кількість і якість врожаю. У таких випадках застосовують проріджують обрізку шляхом видалення гілок, що ростуть всередину крони, вертикально вгору (вовчків) і перехрещуються.

З віком дереву може знадобитися омолоджуюча обрізка.

Профілактика хвороб і шкідників абрикосового саду

Раніше абрикоси практично не хворіли і не піддавалися нападам шкідливих комах, але починаючи з останніх десятиліть минулого століття ці неприємності стали спостерігатися і частота їх з часом збільшується. З можливих захворювань абрикоса найчастіше виникають грибкові:

  • клястероспоріоз;
  • моніліоз;
  • парша.

Шкідники рідко поселяються на абрикосі. Іноді навесні нападають довгоносики, влітку — попелиця, коріння молодих саджанців можуть пошкоджуватися хрущами. Зупинимося на заходах профілактики, виконання яких практично гарантовано позбавить садівника від неприємностей.

Таблиця: заходи профілактики хвороб і шкідників абрикоса

терміни виконання найменування заходів порядок виконання досягається ефект осінь, після завершення листопаду збір і утилізація опалого листя зібране листя видаляють з ділянки або спалюють позбавлення від знаходяться в листі і тріщинах кори шкідників, їх лялечок, спор грибків санітарна обрізка вирізають сухі, хворі та пошкоджені гілки з подальшою їх утилізацією осінь побілка штамбів і скелетних гілок штамби і товсті гілки білять садовими фарбами або вапняним розчином запобігання кори від сонячних опіків і морозобоін пізня осінь глибока перекопування пристовбурних кіл виконують якомога пізніше, перед настанням перших морозів шкідники, зимуючі в грунті, виявляються піднятими на поверхню і гинуть від холоду рання весна, до початку сокоруху викорінює обробка обприскують крону і стовбур сильнодіючими пестицидами, наприклад:

  • днок — 1 раз в 3 роки;
  • нітрафен;
  • 3-5% розчин мідного купоросу або бордоською суміші.

профілактика всіх грибкових хвороб і шкідників установка ловчих поясів ловчі пояси встановлюють на штамби дерев в 30-50 см від землі пояси перешкоджають проникненню в крону мурах, гусениць, жуків і т.п. Шкідників весна:

  • перед цвітінням;
  • після закінчення цвітіння;
  • через 10-15 днів після другої обробки.

профілактичні обробки проводять обприскування крони фунгіцидами, наприклад:

  • хорус;
  • строби;
  • скор;
  • абіга-пік та інші.

профілактика грибоквих хвороб

Ловчі пояси, згадані в таблиці, легко виготовити з підручних матеріалів, наприклад:

  • плівка;
    Все про догляд за абрикосом

    Ловчий пояс з плівки легко може виготовити будь-який садівник

    Занадто страждає від нестачі вологи. Але якщо в посушливе літо не поливати дерево, то плоди його виростуть дрібними і сухими. Тому краще все ж не обділяти абрикос поливами. Особливо вони важливі для молодих дерев в перші роки життя, поки коренева система їх недостатньо розвинена. Якщо навесні випадає мало опадів, то поливи знадобляться перед цвітінням і в період зав’язування плодів. Сухим літом потрібно добре зволожити грунт 2-3 рази в період росту і дозрівання плодів. Бажаний також полив відразу після закінчення збору врожаю, а також не слід забувати про рясному предзимнем влагозарядном поливі. Після проведення поливів грунт пристовбурних кіл слід розпушити для забезпечення доступу кисню до коріння. Якщо є можливість, то незайвим буде також замульчувати пристовбурні кола.

    Що стосується підгодівлі, то вони стандартні:

    • восени вносять фосфорні добрива у вигляді суперфосфату під перекопування. Норма-40-60 г/м2 для звичайного суперфосфату і 30-40 г / м2 для подвійного.
    • азот можна вносити у вигляді органіки (перегній, компост), яку рівномірно розсипають по поверхні пристовбурних кіл перед осінньої або весняної перекопуванням, витрачаючи 2-3 відра на 1 м2.
    • якщо немає органіки, то під весняну перекопування вносять аміачну селітру по нормі 20-30 г/м2. Ще краще попередньо розчинити добриво у воді і вносити його при поливі.
    • на початку літа для формування плодів потрібно калій. Для цього при поливі у воді розчиняють монофосфат калію з розрахунку 10-20 г/м2.
    • а також калій знаходиться в деревній золі, з неї можна готувати настій (1-2 л на відро води настоюють 1-2 дня), яким поливають абрикоси по 2-3 літри на 1 м2.

    Відео: фахівець про підгодівлі абрикоса

    Як врятувати абрикос від заморозків навесні

    Деревина і коренева система більшості сортів абрикосів здатні перенести досить сильні морози. Непогано справляються з короткостроковими поворотними заморозками і молоді зав’язі плодів. А ось заморозки в період цвітіння повністю вражають квіти і весь урожай гине. І це явище нерідке, особливо в середній смузі і в криму. Для того щоб запобігти такій неприємності краще вирощувати сорти з пізніми термінами дозрівання, цвітіння яких відбувається вже після того, як мине загроза поворотних заморозків, наприклад:

    • кримський амур;
    • дженгутаєвський;
    • монастирський;
    • самарський;
    • фаворит і деякі інші.

    Існують способи, що дозволяють відсунути початок цвітіння:

    • якщо влітку (в першій половині червня) прищипнути молоді пагони, то на них утворюються нові плодові гілочки, бруньки на яких зацвітуть приблизно на тиждень пізніше. Це дозволить отримати урожай навіть в тому випадку, якщо перша хвиля квіток підмерзне.
    • взимку добре вкривають пристовбурні кола снігом і втоптують його. Потім засипають невеликим шаром тирси і ще одним шаром снігу. Таке укриття затримає весняний нагрів коренів-в результаті дерево пізніше прокинеться і вступить у вегетацію. Застосовуючи цей спосіб потрібно стежити за тим, щоб не подопрела коренева шийка дерева. Для цього безпосередньо від стовбура сніг краще прибрати (на 20-25 см), а з початком його танення сформувати від центру водовідвідну канавку.
    • затримують цвітіння і шляхом обробок крони, що проводяться за кілька днів до його ймовірного початку. Можна застосувати один з нижчеперелічених варіантів (дозування на 10 літрів води):
      • кухонна сіль-700 г;
      • залізний купорос — 400 г;
      • сечовина-700 г + мідний купорос-50 г;
      • сечовина — 500 г + залізний купорос — 50 г;
      • сечовина — 300 г + вапно гашене мелене — 300 г.

    Якщо все ж заморозки настали під час цвітіння, то можливо врятувати урожай шляхом влаштування димових завіс. Для цього в саду влаштовують багаття або застосовують димові шашки. А також допомагає дрібнодисперсне обприскування крони звичайною водою і рясний полив пристовбурних кіл.

    Все про догляд за абрикосом

    Якщо заморозки настали під час цвітіння, то можливо врятувати урожай шляхом влаштування димових завіс

    Зробити його ще краще!

    Абрикос-невибаглива культура і в регіонах з теплим кліматом часто росте без жодного догляду. Завдяки роботі селекціонерів в даний час створено багато зимостійких сортів, які успішно вирощують в холодних регіонах. Справитися з вирощуванням цього популярного дерева під силу навіть початківцю садівникові.