Як і коли проводять обрізку винограду влітку

73

Успіх у вирощуванні винограду можливий тільки при правильному догляді за лозою — про це знають і досвідчені виноградарі, і новачки в цій справі. Крім стандартного набору літніх агротехнічних прийомів-полив і внесення добрив, теплолюбна культура ще потребує літньої обрізку. Класична весняна обрізка для формування куща і осіння санітарна обов’язкові на думку багатьох садівників. А літню обрізку хлібороби не завжди проводять правильно, деякі взагалі її ігнорують. Процедура вимагає грамотний і обдуманий підхід, тільки тоді лоза дасть відмінний урожай і в цьому і, що важливо, в майбутньому році.

Зміст

  • Навіщо виноградний кущ піддають обрізку влітку

    • Терміни проведення процедури
    • Відео: зелена обрізка винограду-як, коли і навіщо
  • Літня обрізка: як правильно обрізати виноград

    • Сім разів відміряй: як не нашкодити рослині

      • Відео: що не варто робити з виноградом перед цвітінням і під час нього
  • З яких етапів складається обрізка виноградного куща влітку

    • Прищипування молодих пагонів

      • Відео: прищипування винограду-покрокова інструкція
    • Пасинкування густого куща

      • Як зробити подвійне пасинкування, схема з фото
      • Відео: як правильно пасинкувати виноград влітку-нюанси процедури
    • Нормування врожаю до дозрівання
    • Освітлення видаленням нижніх непотрібних листя
    • Літня карбування верхівок винограду

      • Відео: чи потрібна винограду карбування влітку-поради експерта
  • Як доглядати за лозою після літньої обрізки

Навіщо виноградний кущ піддають обрізку влітку

Якщо відкрутити колесо часу на півстоліття тому, можна дізнатися, що тоді виноградарі мало цікавилися літньою обрізкою винограду. Про цю процедуру чули в основному досвідчені садівники південних регіонів-саме там виноград ростили і ростять як і раніше в промислових масштабах, звідти везли не тільки нові сорти, але і вдосконалені способи догляду за культурою. Виноградарі чорнозем’я і вже тим більше сибіру і уралу в xx столітті частіше стикалися з технічними сортами, які не потребують особливого догляду. Якщо у тебе на ділянці був десертний виноград, то справа була так: зав’язалися ягоди — і добре, це вже досягнення. Зараз ситуація змінилася, багато садівників прагнуть набратися досвіду в агротехніці будь-якої культури, а вже тим більше винограду, — теплолюбна культура при неправильному догляді не дасть таких грон, як на картинці в розпліднику. Тому будь-який початківець виноградар повинен навчитися всім тонкощам догляду за лозою: і полив, і підгодівля, і обрізка протягом усього сезону вегетації впливають на врожайність і довголіття культури однаково.

Як і коли проводять обрізку винограду влітку

Не тільки завдяки підгодівлі і поливу виходять повноцінні грона на винограді, літня обрізка впливає на результат не менше

Здається, літня обрізка виноградника — справа проста, на перший погляд: обріж все зайве і те, що заважає споглядати красиві масивні грона. Насправді, все набагато складніше. Цей захід має свої нюанси і особливості — якщо зробити все правильно, не буде потрібно виправляти помилки або викорчовувати виноград.

Для чого ж проводять «зелені» операції на винограднику влітку?

  • жирування куща забирає сили у рослини, негативно впливає на майбутній урожай. Без пасинків і зайвого листя ягодам дістанеться більше світла, харчування і вологи, відповідно, рослина зможе повністю розкрити свій потенціал: врожайність і якісні характеристики ягід будуть на висоті.
  • освітлення виноградного куща знижує ймовірність зараження грибковими хворобами, які найчастіше провокують вогкість і зайва волога при загущенні посадок.
  • проводячи літню обрізку, садівник не тільки позбавляється від зайвої порослі, але і формує доглянутий кущ.

Як і коли проводять обрізку винограду влітку

Неможливо отримати доглянутий виноградний кущ з апетитними важкими гронами, минаючи літню обрізку

Що і навіщо обрізають при літніх «зелених» операціях на винограднику.

  • на початковому етапі обрізку піддають неправильно зростаючі пагони, двійники і трійники — гілочки, що ростуть з однієї нирки, розташовані близько один до одного, (загущающие) пагони, недорозвинені і пошкоджені лози.
  • в процесі вегетації кущ розростається, тому виноградарі роблять прищіпку лози і прибирають пасинки.
  • при дозріванні майбутнього врожаю намагаються прибрати все листя, що закривають плодоносні пагони з виноградними кистями, проводять нормування врожаю.
  • заключающая процедура-карбування, рослині не дозволяють розростатися (жирувати), видаляють загущающие верхівкові пагони і листя. Це не тільки знизить навантаження на кущ, але і зробить його акуратним.

Багаторічна деревина не бере участі в літній обрізку. «зелені » операції проводять на сеголітніх пагонах, листках і плодових гронах.

Як і коли проводять обрізку винограду влітку

Не один раз доведеться за все літо підійти до виноградного куща з секатором

Терміни проведення процедури

Літню обрізку на винограді проводять протягом усього літнього сезону. Уже на початку червня в середній смузі росії, в південних регіонах на 1,5–2 тижні раніше, рослині потрібно пасинкування — молоді пазушні пагони відростають у цієї теплолюбної ліани досить швидко. При регулярному поливі і своєчасних підгодівлі виноградник потребує пасинкування не рідше 3-5 разів за все літо. Зазвичай виноградарі дивляться за обставинами-активне зростання пасинків залежить від багатьох факторів:

  • від сорту;
  • частоти зрошення та внесення підгодівлі на винограднику;
  • віку кущів.

Як і коли проводять обрізку винограду влітку

Найменше в обрізку потребує молодий кущ винограду — йому показано тільки пасинкування

В 1-2-й декаді липня в кліматичних умовах центральної росії виноградник потребує освітленні. В цілому терміни проведення заходу залежать від періоду цвітіння винограду і його дозрівання. Цю процедуру, можливо, доведеться повторити ще через 2-3 тижні, також листя потрібно прибрати біля дозрівають кистей. В цей же час прищипують верхівки пагонів, на яких зав’язалися грона.

Якщо вчасно не освітлити плодоносний кущ, виноград може захворіти оїдіумом. Практика показує, що при загущенні листям ягоди відразу покриваються сірою кіркою, характерною цієї хвороби. Таке відбувається навіть при профілактиці грибкових хвороб винограду. Особливо активізується недуга на жирують сильно облиствених кущах.

У першій половині серпня на винограднику проводять карбування — це терміни для помірного клімату. В умовах сибіру і уралу, а також в північно-західному регіоні нашої країни карбування відкладають на 2-у декаду серпня.

Карбування відрізняється від прищипування тим, що в процесі її виконання видаляється значна частина вже виріс втечі.

Відео: зелена обрізка винограду — як, коли і навіщо

Літня обрізка: як правильно обрізати виноград

Від того, наскільки правильно проведена процедура, залежить урожай не тільки нинішнього року, але і майбутнього, так стверджують фахівці. Перед обрізанням необхідно приготувати гострий секатор і звернути увагу на прогноз синоптиків — виноградарі рекомендують проводити будь-які «зелені» процедури в суху безвітряну погоду. Так менше ймовірності, що в свіжі зрізи пагонів потраплять бактерії і грибки.

Як і коли проводять обрізку винограду влітку

Якісний добре заточений секатор-перший помічник при літній обрізці винограду

Майбутній урожай) і не піде в зростання з новою силою. Можна обрізати пасинок дощенту, але гострим стерильним секатором, потім стежити — коли з’явиться нова поросль, її теж слід вирізати.

  • уламка верхівок куща у вигляді суцільної стрижки: своєрідне прищипування, якому піддаються і верхівки пагонів, і пасинки. Така процедура тільки спричинить посилене зростання зелені на винограді, ніяких позитивних якостей такий захід в собі не несе.
  • несвоєчасна карбування небажана, так як неефективна. Занадто рання — в червні) — пригальмує зростання лози, запізніла — в кінці серпня-безрезультатна, рослина вже не так активно нарощує масу, вся сила йде на формування врожаю.
  • помилки при освітленні винограду. Раціональний підхід при освітленні куща не завадить — виноградне листя беруть участь у фотосинтезі та інших не менш важливих біологічних процесах рослини протягом всієї вегетації. Занадто активне видалення листя призведе до знесилення винограду.
  • Що важливо, зрізи після літньої обрізки нічим обробляти не потрібно. Важливо використовувати стерильний добре заточений інструмент і дезінфікувати руки перед процедурою (якщо обрізка відбувається вручну).

    Відео: що не варто робити з виноградом перед цвітінням і під час нього

    З яких етапів складається обрізка виноградного куща влітку

    Здорова спина без лікарів і ліків
    Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
    Брати участь!
    Як і коли проводять обрізку винограду влітку

    Літня обрізка включає в себе кілька почергових процедур, які допоможуть вплинути на врожайність і скорегувати формування виноградного куща.

    Прищипування молодих пагонів

    Цей захід одне з найпростіших з усіх процедур літньої обрізки. Для прищипування не буде потрібно інструмент і особливий навик. Метою є скорочення росту пагонів рослини, простіше кажучи, це потрібно, щоб виноград не жирував, а всі сили і харчування йшли до зав’язалися грон. Процедура зазвичай проводиться в червні (на півдні в останніх числах травня). Але перш ніж приступити до уламку, виноградар повинен звернути увагу на деякі моменти:

    • плодові кисті сформовані, але ще не зацвіли;
    • рослина досить облиствена;
    • лоза досягла вершини опори (наприклад, при віялової формуванні), або, при штамбової формуванні, молоді пагони занадто звисають зі шпалери.

    Як і коли проводять обрізку винограду влітку

    Прищипування винограду прийнято проводити в червні

    Прищипування (пінцювання або уламка) має на увазі обрізання молодої верхівки найдовших виноградних пагонів, на яких формується урожай нинішнього року. Процедуру слід повторити через 2,5-3 тижні.

    Прищипування винограду: після другої виноградної кисті слід залишити 5-7 листків, а решту лози видалити. Рекомендується стежити за довжиною лози, щоб вона не перевищувала 2,5 метрів в довжину. Чим довше лоза, тим менше корисних речовин дістанеться гронам і тим менше сахарози буде в ягодах.

    Відео: прищипування винограду-покрокова інструкція

    Прищипка і карбування пагонів — операції, близькі за своїм характером, так як складаються у видаленні верхівок зростаючих пагонів. Різниця полягає в розмірі видаляється частини втечі. У критичні періоди формування врожаю прищипкою, карбуванням і кільцюванням можна змінити напрямок ходу поживних речовин до тих органів, розвиток яких служить метою культури. Прищипкою і карбуванням поживні речовини, що йдуть на побудову вегетативної маси, направляються до суцвіть або грон, в старі частини куща і коріння. Прищипка полягає у видаленні верхівок (1-2 см) зелених пагонів, тобто в припиненні верхівкового (апікального) зростання, і застосовується для збільшення зав’язування ягід у сортів, схильних до осипання зав’язей. Проводять її перед цвітінням або на початку цвітіння. Урожай від цього прийому збільшується на 10-30%. Прищипка верхівки втечі покращує живлення суцвіть за рахунок перерозподілу поживних речовин при припиненні ростових процесів, що в цілому сприяє збільшенню кількості зав’язалися ягід і їх маси. Прищипка покращує також закладку плодоносних бруньок. За даними н. П. Бузина, при прищипці пагонів число грон в наступному році на один розвинувся втечу збільшилася з 0,58 (контроль) до 0,9, тобто на 55%. Прищипка пагонів в поєднанні з подальшою прищипкою пасинків призводить до збільшення плодоносності вічок і до їх морозостійкості.

    Alex1973

    Https://forum.vinograd.info/showthread.php?t=79&page=5

    Пасинкування густого куща

    До видалення пасинків приступають відразу після цвітіння: таким чином знижується навантаження на рослину, поліпшується повітрообмін всередині куща. Це свого роду проріджування і часткове освітлення, яке дозволяє поліпшити доступ світла до спеющим грон і сконцентрувати в них максимальну кількість поживних речовин — це найбільше потрібно плодоносним паросткам.

    Пасинками називають бічні паростки, які з’являються в пазухах листків.

    Як і коли проводять обрізку винограду влітку

    Пасинки-бічні пазушні пагони цього року

    Як зробити подвійне пасинкування, схема з фото

    Найбільш доцільним, на думку експертів, вважається «подвійне» пасинкування, його проводять наступним чином.

    1. на початку літа сформувався в пазусі листа основного втечі пасинок обрізають» на пеньок » (залишають 0,5–0,8 мм) — це стосується тих відростків, які утворюються врозріз з плодовими гронами.
      Як і коли проводять обрізку винограду влітку

      Видалення виноградного пасинка» на пеньок »

    2. всі пасинки, що з’явилися вище 2-й (або 3-й, в залежності від сорту і переваг виноградаря) плодової кисті, вирізують вище першого листа на цьому молодому пагоні — це пасинок першого порядку.
      Як і коли проводять обрізку винограду влітку

      Пасинки першого порядку зрізають над першим листом

    3. пізніше на обрізаному пасинку виросте новий втечу-його також видаляють, залишаючи один лист, — отримують пасинок другого порядку.
      Як і коли проводять обрізку винограду влітку

      Видалення виноградного пасинка другого порядку (схема)

    4. будь-який новий приріст до пасинку другого порядку зрізають»на пеньок».

    Зовсім виламувати пасинки не рекомендується. При їх видаленні порушується не тільки харчування, але і розвиток формуються зимуючих бруньок, з яких в наступному році розвинуться пагони.

    Як і коли проводять обрізку винограду влітку

    Зарослий пасинками виноград виглядає недоглянуто

    Пасинкуванням, роботою з пасинками, ми нарощуємо і регулюємо кількість листової маси на кущі, компенсуємо новими листям відпрацювали старі. Ось на цьому хочу акцентувати увагу! з одного боку, не можна допустити загущення, яке буде сприяти розвитку хвороб і недостатньому освітленню, з іншого боку, потрібно по максимуму використовувати шпалерний простір, щоб завантажити його листям, максимально використовувати сонячне світло. Оскільки термін життя листа обмежений, до моменту початку цвітіння нижні паразити листя вже не робочі, їх можна спокійно видалити забезпечивши кращий приплив повітря до суцвіть і краще запилення. Відпрацювали листя замінимо пасинковими. Іноді процес спрощують до одного пасинкування — просто залишають 1-2 листа на пасинці першого порядку і все, відростають пасинки другого порядку видаляють повністю. Така схема прийнятна, але зі зрозумілих тепер причин, вона менш продуктивна, ніж подвійне пасинкування.

    Konctantin

    Http://lozavrn.ru/index.php?topic=106.0

    Слід пам’ятати, пасинки виростуть за літо не один раз, тому процедуру повторюють протягом сезону не менше 2-3 разів. Як правило, молоді пагони видаляють перед цвітінням, після нього і на початковій стадії дозрівання ягід (початок серпня).

    Відео: як правильно пасинкувати виноград влітку — нюанси процедури

    Нормування врожаю до дозрівання

    Досвідчені виноградарі стверджують, що навантаження на одну лозу нинішнього року становить 1-2 плодових кисті. Всі наступні матимуть дрібні недорозвинені ягоди. Експерти рекомендують прибирати зайві кисті: перші дві грона (що йдуть в пазухах першої і другої нирки на плодоносному пагоні) залишають, всі інші вирізують.

    Бажано проводити нормування врожаю після цвітіння — до цього моменту візуально видно повноцінні грона, що несуть майбутній урожай.

    Як і коли проводять обрізку винограду влітку

    На лозі залишають 2-3 грона, інші видаляють

    Освітлення видаленням нижніх непотрібних листя

    Ця процедура передбачає часткове видалення листя в нижній частині куща для кращого провітрювання нижче і вище виноградних суцвіть для поліпшення запилення. Пізніше на прорідженому від листя кущі кисті будуть наливатися швидше, а ягоди будуть солодше. Вважається, що освітлення дозволяє уникнути горошіння (мельчания ягід).

    Досвідчені виноградарі стверджують, що освітлення не всім сортам підходить: існують сорти, на яких приріст зеленої маси йде не дуже активно в центрі куща, такий виноград потребує тільки в пасинкуванні. Інші культивари, навпаки, погано зав’язують ягоди при загущенні, їм освітлення куща просто необхідно.

    Освітлення проводять 1-2 рази за літо: під час цвітіння і в період дозрівання ягід (за 3 тижні до збору врожаю).

    Як і коли проводять обрізку винограду влітку

    Вважається, що освітлення винограду допомагає прискорити дозрівання врожаю

    Вирощується масштабно: після карбування кущі не заважають один одному потужними пагонами, частково розвантажуються, всі ресурси йдуть на дозрівання врожаю.

    Захід має на увазі обрізку верхівок непотрібних пагонів (загущающих, хаотично зростаючих в сторони і вниз). Після карбування кущ виглядає охайніше і не так навантажений.

    Як і коли проводять обрізку винограду влітку

    Літня карбування винограду зменшує навантаження на кущ

    Карбування-повне припинення верхівкового зростання втечі шляхом обрізки верхньої частини його з декількома нормально розвиненими листям. Залежно від довжини пагонів, кількості листя і часу проведення можна отримати абсолютно різні результати. Ця операція обумовлює більш раціональну витрату пластичних речовин на зростання і дозрівання грон, формування вічок, визрівання пагонів, підсилює стійкість куща до несприятливих умов, збільшує врожайність, в той же час рання карбування може викликати сильне зростання пасинків, а після пасинкування — передчасний розвиток пагонів з вічок. Хороші результати можна отримати на плодоносних виноградниках з середніх і потужних кущів, якщо карбування зробити в другій половині літа (серпень, вересень) на самому початку уповільнення росту пагонів, що залежить від сорту, часу його дозрівання і тривалості вегетації. Зменшення листової поверхні при карбуванні підсилює асиміляції в залишилися листках, які повинні забезпечити харчування грона втечі. Пагони, призначені для відводків, а також пагони на сучках заміщення не карбують.

    Alex1973

    Https://forum.vinograd.info/showthread.php?t=79&page=5

    Відео: чи потрібна винограду карбування влітку-поради експерта

    За особистими спостереженнями можу сказати, що виноград потребує «зелених» операціях влітку так само, як і томати. В принципі, отримати непоганий урожай можна і з виноградного куща, який влітку з секатором не зустрічався. Але домогтися максимальної віддачі сорту, забезпечити високий імунітет рослині і довголіття неможливо не вдаючись до літньої обрізку. Для себе зробила висновок, що найважливіша літня операція в плані обрізки на винограднику це пасинкування. Від того, наскільки вчасно і правильно проведено захід, буде залежати, як скоро знадобиться карбування і чи знадобиться взагалі, чи потребуватиме виноград в сильному освітленні.

    Як доглядати за лозою після літньої обрізки

    Будь-яка обрізка плодових культур це невеликий стрес для рослини. Тому після процедури виноград поливають і при необхідності підгодовують. А також звертають увагу на підрізані пагони — можливо, деякі з них втратили опору при обрізанні і потребують додаткової підв’язки.

    Як і коли проводять обрізку винограду влітку

    Обрізка має на увазі видалення частини пагонів, позбувшись опори, виноград часто потребує додатково підв’язки

    Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
    Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

    Літні «зелені» операції для виноградного куща важливі не менше, ніж інші агротехнічні процедури. Від цього залежить довголіття рослини. Дотримання методики обрізки дозволяє забезпечити щорічний стабільний урожай винограду в будь-якій кліматичній зоні нашої країни.