Які сидерати сіяти восени, щоб позбавити грунт від бурянів і хвороб

62


Будь-який досвідчений садівник і городник знає про користь і необхідність осіннього посіву так званих живих добрив. А тим, хто тільки планує зайнятися садівництвом і овочівництвом, варто прийняти на озброєння основні знання про сидерати.

Навіщо взагалі потрібні сидерати

це зелені біодобрива, які застосовують для того, щоб дачну ділянку постійно радував щедрим урожаєм смачних фруктів і овочів. У природному землеробстві це основа для вирощування всіх відомих садово-городніх рослин і підтримки живого грунту без використання хімікатів. завдяки сидеральним рослинам земля отримує всю необхідну природну органіку, насичується корисними елементами і мінералами. Сидерати можна висаджувати як на відкритих грядках, так і в теплицях. Також біодобрива володіють фітосанітарними властивостями. Вони є ідеальним субстратом для розвитку корисних грунтових організмів – грибків, черв’яків і бактерій. Завдяки таким земляним мешканцям грунт постійно знезаражується і очищається від хвороботворних збудників і шкідників. Головна перевага сидеральних підгодівлі — їх нешкідливість і екологічність. Нашкодити такими добривами просто неможливо. Важливо лише знати, як правильно сіяти, скошувати і заорювати їх в грунт. А також засвоїти технології їх застосування, сумісності та особливості сівозміни.

Які сидерати підходять для осінньої посадки

садити сидерати восени необхідно в обов’язковому порядку. Особливо після таких виснажують землю рослин, як картопля, соняшник, кукурудза. Завдяки осіннім сидеральним рослинам вирішується безліч важливих проблем:

  • відновлюється повноцінний склад грунту після збору осіннього врожаю, вона знову знаходить свої живильні властивості до весняного посіву;
  • земля захищена від глибокого промерзання в зимовий період і від пересихання навесні;
  • сидерати формують шар гумусу;
  • створюється сприятливе живильне середовище для діяльності корисних грунтових бактерій і мікроорганізмів;
  • сидеральні рослини з потужною кореневою системою підвищують пористість і рихлість грунту, насичуючи його киснем.

найбільш підходящі морозостійкі сидеральні рослини для осінньої посадки: озимий ріпак, редька олійна, білий буркун, жито і гірчиця. Крім зазначених корисних властивостей, всі ці культури сприяють розкислення грунту і підвищення рн.

Як і коли правильно сіяти сидерати

осінні сидерати необхідно сіяти з середини вересня до першої декади жовтня. В такому випадку вони встигнуть вирости на 5-10 см до перших заморозків. Після відростання їх, як правило, підрізають і заорюють в землю. Також можна залишити їх на городі до весни, не зрізуючи. Однак перший варіант, хоч і трудомісткий, але більш ефективний. Досвідчені городники поєднують сидеральні рослини з різними властивостями. Найвдаліші пари-бобові і злакові, в поєднанні приблизно 50 на 50. У такій комбінації в землю надійде безліч мінералів і органічних речовин. завдяки різній структурі кореневих систем грунт розпушиться максимально, у всіх шарах. Які сидерати сіяти восени, щоб позбавити грунт від бурянів і хворобдля городніх культур кращими сидератами є наступні:

  • люпин. Сіяти потрібно з розрахунку 1,5-2 кг на 1 сотку. Через 5 тижнів після посіву пагони виростуть і будуть готові до забивання в землю. Завдяки розвиненому кореневищу, що доходить до 2,5 м в глибину, люпин добре рихлить грунтові шари, не забираючи цінні мінерали. Не боїться негативних температур. Нейтралізує кислотність, відлякує слимаків і плодожерку;
  • гірчиця біла. Це один з кращих сидератів для відновлення нормального рівня кислотності грунту. Рослина відлякує шкідників запахом ефірних масел, перешкоджає розвитку фітофтори і гнилі. Доза насіння близько 150 г на 1 сотку. Гірчицю можна сіяти восени і навесні. Сходить вже через місяць. При заорювання гірчиця вносить в землю багато калію і корисної органіки;
  • буркун. Вкрай невибагливий. Росте на будь — яких, навіть повністю виснажених грунтах. Своїм корінням добре розпушує землю, збагачує її органікою і великою кількістю азоту. Після зрізання буркуну грунт не перекопують, верхній його шар перетворюється в живильний субстрат;
  • редька. У цього холодостійкого коренеплоду потужна бадилля, яку застосовують вже через 40-50 днів. Редька очищає грядки від шкідливих організмів і патогенних грибків.

оптимальний час для сівби всіх зазначених рослин – за півтора місяці до початку перших заморозків. Орієнтовно це перша половина вересня. Висівати можна смужками або суцільним килимом. Глибина загортання насіння 2-3 см.крім усього іншого, слід засвоїти правило. Висаджувати сидерати найкраще відразу після збору останнього осіннього врожаю і викопування порожніх кущів. Чим менше земля простоює, тим менше вона втрачає вологу. І тим більше вегетативної маси наберуть сидерати до зими.