Березовий дьоготь при посадці картоплі: як розводити, відгуки

46

Комахи-шкідники, в першу чергу, колорадський жук – серйозна проблема, нерідко виникає при вирощуванні картоплі. Щоб не втратити більшу частину або всього врожаю, садівники практикують передпосадкову підготовку бульб і обприскування рослин з використанням магазинних препаратів або народних засобів. Популярний метод-обробка картоплі дьогтем перед посадкою.

Для чого обробляти картоплю дьогтем

Картопля, як і інші пасльонові (томати, баклажани, перець), нерідко страждає від шкідників. Особливо небезпечний для культур колорадський жук, який в пошуках їжі орієнтується на специфічний запах бадилля. Різкий і стійкий «аромат «дьогтю його «перебиває». Відповідно, ця речовина стає своєрідною «маскуванням», ймовірність нападу шкідників на грядки істотно знижується.

Колорадський жук-шкідник, цілком здатний залишити садівника без врожаю картоплі

Потрібно відразу зазначити, що така процедура – дієва профілактична міра, але не засіб боротьби з колорадським жуком та іншими шкідниками. Це неотруйна речовина: якщо комахи вже виявлені на грядках, а тим більше – розплодилися в безлічі, обробка вже марна, в їх знищенні засіб не допоможе.

Незважаючи на специфічний запах, при дотриманні правил використання, речовина безпечно для здоров’я людини, домашніх тварин та екології

Важливо! обробка картоплі та інших культур перед посадкою і після неї-дієвий засіб проти колорадського жука, дротяники, цибулевої, капустяної і морквяної мухи, метелики-капусниці.

Для приготування «базового» розчину для обробки сходів потрібно взяти 30-50 мл березового дьогтю на 10 л води. Для обприскування бульб та інших пасльонових концентрацію активного інгредієнта зменшують до 20-30 мл.

Сама процедура приготування розчину дьогтю для обробки картоплі перед посадкою і після неї гранично проста, але тематичні відео допоможуть представити її наочніше:

  1. в 1,5-2 л теплої (35-40 °с) води вилити весь необхідний обсяг речовини. Інтенсивно розмішувати 2-3 хвилини.
  2. додати воду, що залишилася, теж підігріту. Знову енергійно перемішувати кілька хвилин. Готова рідина повинна виглядати «жирної«, досить» щільною», залишати відчуття маслянистості на пальцях.

В процесі обробки посадок розчин доведеться періодично розмішувати

За бажанням в розчин для обробки бульб перед посадкою і після неї можна додати дрібну стружку господарського або зеленого калійного мила (30-50 г). На ефективність засобу воно особливо не впливає, проте запах рідини стає трохи більш насиченим, вона краще «прилипає «до листя і бульб, довше» тримається» на них. Готуючи розчин, мильну стружку потрібно» збити «в невеликому обсязі води, перетворюючи її в піну, а потім влити в неї»основний компонент».

Господарське мило-одне з популярних у садівників народних засобів з вираженими антисептичними властивостями

Важливо! свіжоприготований розчин необхідно використовувати якомога швидше (протягом 1,5-2 годин). Речовина погано розчиняється у воді, рідина починає розшаровуватися.

Як обробити картоплю березовим дьогтем

Обробка картоплі від колорадського жука березовим дьогтем саме перед посадкою вважається однією з найбільш дієвих профілактичних заходів для запобігання атак шкідника. Процедура здатна захистити бульби і від нового покоління колорадських жуків, і від личинок, успішно перезимували в грунті. Також такий спосіб застосування березового дьогтю ефективний від дротяники на картоплі.

Перед посадкою можна обробляти будь-який сорт або гібрид

Бульби, призначені для посадки, протягом 5-10 секунд «протруюють» в розчині березового дьогтю. Інший варіант обробки-обприскати їх, але звичайний дрібнодисперсний пульверизатор не підійде. Густий маслянистий розчин швидко «забиває» отвори, прочистити їх потім надзвичайно складно. Тому практикують «дідівські» методи, використовуючи для обприскування бульб віник або пластикову пляшку з проробленими в кришці отворами.

Процедура дуже проста:віник змочують в розчині і енергійно струшують над посадками

Важливо! обробку бульб картоплі розчином березового дьогтю від дротяники і колорадського жука проводять безпосередньо при посадці.

Ще один варіант, набагато менш поширений-замість обробки безпосередньо бульб вливати потроху (150-200 мл) готового розчину в кожну лунку.

Приблизно через місяць після посадки, коли стебла картоплі досягнуть висоти 10-12 см, рекомендується повторно обробити їх від жука березовим дьогтем. Використовують розчин тієї ж концентрації. Обприскують не тільки самі рослини, але і грунт в міжряддях.

Протягом сезону проводять 2-3 такі обробки (в залежності від терміну дозрівання бульб) з періодичністю 4-6 тижнів. Якщо літо видається дощовим, інтервали скорочують.

Важливо! перед обробкою сходів необхідно ретельно оглянути грядки на предмет наявності яєць, личинок і дорослих особин колорадського жука. Виявлених шкідників потрібно спочатку зібрати, інакше процедура не дасть результату.

Рекомендації по обробці

Процедура обробки бульб перед посадкою і обприскування сходів картоплі розчином березового дьогтю здається простою і навіть примітивною. Однак для її максимальної ефективності потрібно врахувати деякі нюанси:

  1. для обробки посадок вибирають сухий, похмурий, досить теплий, безвітряний день. Планують процедуру на ранок або вечір. В іншому випадку на листках можуть утворитися опіки. Обприскування в дощ практично марно-рідина майже відразу змивається з рослин.
  2. занадто затягувати з обробкою не можна. Інакше настане пік активності колорадського жука, він встигне «заселитися» на рослини. Після цього обприскування не допоможе.
  3. підвищувати концентрацію активного інгредієнта в розчині, бажаючи домогтися більш вираженого ефекту-дуже погана ідея. Така рідина може просто» спалити » молоде листя і кореневу систему. Крім того, навіть якщо рослина виживе і сформує бульби, їх смакові якості сильно постраждають.
  4. обприскування проводять максимально ретельно. Розчин потрібно нанести не тільки на лицьову сторону листя, але і на їх виворіт.

Молоді сходи картоплі-улюблені ласощі колорадського жука, їм обов’язково потрібна профілактична обробка

Важливо! щоб процедура була максимально ефективною, рекомендується «скооперуватися» з сусідами і провести її одночасно на декількох присадибних ділянках.

Який дьоготь вибрати

Якісний дьоготь, відповідний для обробки картоплі перед посадкою і після неї – дуже темна, густа, масляниста рідина. Вона здається майже чорною, але при найближчому розгляді помітний зелений відлив. Також речовині притаманні виражені антисептичні та антипаразитні властивості і характерний різкий запах.

У продажу зустрічаються флакони з написами «березовий» і «берестовий» дьоготь. Обидві речовини отримують з однієї сировини, але технологія в другому випадку складніше. Берестовий дьоготь помітно «чистіше» березового, його запах відчутно слабкіше. В принципі, він теж підходить для обробки картоплі перед посадкою і після неї, але дає менш стійкий і виражений результат.

Для людей з підвищеною чутливістю до запахів берестовий дьоготь нерідко стає єдиним варіантом

Висновок

Обробка картоплі дьогтем перед посадкою – досить ефективний метод його захисту від шкідників. Різкий характерний запах неприємний багатьом комахою, в тому числі колорадським жукам, тому вони обходять бульби стороною. Щоб процедура не пошкодила картоплі, необхідно правильно вибрати березовий дьоготь, приготувати розчин і провести саму обробку.

Відгуки про застосування дьогтю від колорадського жука на картоплі

Анна вишнякова, м єкатеринбург

Кілька сезонів поспіль кущі картоплі майже «під корінь» об’їдали колорадські жуки. Щоб захистити посадки від шкідника, сусідка порадила обробку бульб і рослин березовим дьогтем. Практикуємо це вже три роки, шкідники обходять наші посадки стороною.

Марина свириденко, г. Краснодар

Принципово не використовую на присадибній ділянці ніяку хімію. Для захисту картоплі від колорадського жука та інших шкідників обробляю бульби перед посадкою березовим дьогтем. Запах, звичайно, специфічний, зате засіб натуральне, дешеве і ефективне.

Ксенія колосова, м зеленоград

Обробка картоплі від колорадського жука березовим дьогтем перед посадкою і після появи сходів – «ноу-хау» моєї бабусі.Процедура проста і дієва – потрібно тільки постійно «збивати» рідину. Для посилення ефекту протягом сезону я 2-3 рази обприскують кущі і грядку піною дігтярного мила.