Енотера міссурійська золота: посадка і догляд, опис, фото

73

Енотера міссурійська (лат. Oenothera missouriensis – — багаторічна трав’яниста рослина, яка характеризується пишним цвітінням у вечірній час. Тому культуру ще називають нічною зіркою. Рослина відноситься до численного роду ослинник і є представником сімейства кипрейні. У дикій природі енотера міссурійська зустрічається на півдні центральної частини північної америки. Рослина культивується з 1811 року і цінується за високу декоративність і невибагливість.

Енотера міссурійська набула широкої популярності, як елемент ландшафтного дизайну

Опис енотери міссурійської

Цей багаторічник являє собою низькорослий трав’янистий чагарник. Стебла його піднімаються над грунтом. Довжина їх досягає 35-40 см. Пагони жесткоопушение. Листя на них розташовані по черзі. Пластини щільні, вузьколанцетні або овальні з цільним краєм. Довжина їх досягає 10 см, а ширина становить 3-4 см.листя має гладку поверхню, темно-зелене забарвлення. На них чітко виділяються світлі прожилки.

У енотери багаторічної міссурійської, на відміну від інших видів культури, великі квіти діаметром близько 10 см.вони складаються з п’яти округлих золотисто-жовтих пелюсток, які змикаються між собою і мають чашоподібну форму. Напередодні сутінків бутони розкриваються за лічені секунди.

Тривалість життя кожної квітки тільки один день. У дощову і похмуру погоду бутони залишаються відкритими на весь день, а в сонячну – до полудня. Енотера міссурійська зацвітає в липні і продовжує протягом двох місяців при наявності сприятливих умов. Бутони у цього виду поодинокі, вони з’являються з пазух листя на верхівках пагонах. При розкритті квіти практично повністю приховують зелене листя. Після запилення на рослині з’являються плоди-коробочки, всередині яких знаходяться дрібні пилоподібні насіння. Вони зберігають схожість до трьох років.

Квіти енотери міссурійської виділяють приємний цитрусовий аромат

Посадка насіння енотери у відкритий грунт

Для посадки енотери міссурійської рекомендується використовувати насіння. Щоб вони успішно зійшли і змогли повноцінно розвиватися, необхідно правильно провести процедуру з урахуванням вимог культури.

Для енотери міссурійської необхідно вибирати сонячне відкрите місце, захищене від холодних поривів вітру. Оптимальним варіантом може бути південна або південно-західна сторона ділянки. При виборі місця потрібно враховувати, що багаторічник не переносить перезволоження грунту, тому під час відлиг і дощів на ньому не повинна застоюватися вода.

Енотера міссурійська невимоглива до складу грунту. Головне, щоб грунт був пухким і володів хорошою волого — і повітропроникністю. Рослина віддає перевагу нейтральному рівню кислотності.

Як мінімум за два тижні до посадки ділянку потрібно перекопати, видалити коріння багаторічних бур’янів. При цьому в грунт рекомендується додати по 5 кг перегною на кожен кв. М.

Важливо! рівень грунтових вод на ділянці, призначеній для енотери міссурійської, повинен бути не менше 1 м.

Посів насіння

Посадку насіння енотери міссурійської рекомендується проводити навесні, коли грунт досить прогріється і пройде загроза поворотних заморозків. Для цього потрібно підготувати борозни глибиною 1 см, дотримуючись дистанції між рядами в 10-15 см.

Перед посівом насіння необхідно змішати з піском, що сприяє рівномірному розподілу. Після посадки прикрити піском і розрівняти поверхню, а потім полити ділянку методом дощування.

Вирощування розсади енотери міссурійської з насіння

Щоб отримати до початку сезону зміцнілі саджанці багатолітника, рекомендується виростити попередньо розсаду в домашніх умовах. Для цього буде потрібно підготувати широкі ємності висотою близько 10-12 см.їх потрібно наповнити живильним почвосмесью, що складається з дерну, піску і торфу в рівному обсязі. За два дні до посадки субстрат необхідно полити розчином марганцівки і злегка підсушити до появи характерної сипучості.

Висаджувати насіння рекомендується на глибину 0,5 см в зволожений субстрат. Після цього контейнер накрити склом або плівкою і перенести в темне місце з температурою +20-22 °с.при дотриманні всіх умов сходи з’являються через 2-3 тижні. Після цього ємність потрібно переставити на світлий підвіконня.

Догляд за розсадою енотерою міссурійської передбачає виконання стандартних заходів. Поливати сходи потрібно дозовано в міру підсихання верхнього шару грунту. Також розсаду рекомендується щодня провітрювати. А коли саджанці зміцніють, їх потрібно адаптувати до зовнішніх умов і зняти повністю укриття.

У стадії 2-3 справжніх листків саджанці енотери міссурійської рекомендується пікірувати в окремі стаканчики. А через десять днів після цього підгодувати комплексним мінеральним добривом, призначеним для розсади. Оптимальний режим утримання в цей період + 18-20 °с.

Розсада багатолітника зацвітає в рік посадки

Висадка розсади у відкритий грунт

Висаджувати саджанці енотери міссурійської у відкритий грунт можна в кінці травня, на початку червня. Оскільки до цього часу вже встановлюється стабільна тепла погода.

Для посадки потрібно підготувати лунки глибиною 10 см на відстані 25-30 см один від одного. Це дасть можливість рослинам повноцінно розвиватися і не конкурувати за вологу і харчування. При посадці саджанці заглиблювати не можна. Після закінчення процедури рослини рясно полити і накрити ділянку агроволокном на 2-3 дні, що прискорить адаптацію саджанців.

Багаторічник не вимагає складного догляду і з його вирощуванням здатний впоратися навіть початківець квітникар. Однак для досягнення максимальної декоративності енотери міссурійської рекомендується дотримуватися нескладних правил агротехніки.

Полив

Культура здатна витримувати короткочасну посуху. Але при тривалій відсутності дощу вона потребує регулярного поливу, оскільки швидко в’яне. Воду можна лити під корінь або зверху з лійки. В особливо спекотні періоди рекомендується укладати мульчу біля основи рослини, щоб виключити надмірне випаровування. Для цього можна застосовувати торф або перегній.

Добрива

Енотеру міссурійську рекомендується підгодовувати двічі за сезон. Перший раз вносити добрива потрібно на початку вегетації, коли рослина нарощує пагони і листя. У цей період актуально застосування нітроамофоски з розрахунку 30 г на відро води. Друга підгодівля для багатолітника рекомендована після цвітіння. В цей час потрібно використовувати 40 г суперфосфату і 25 г сірчистого калію на 10 л води. Дані добрива сприяють дозріванню молодих пагонів і підвищують зимостійкість енотери міссурійської.

Розпушування грунту

Культура погано реагує на застій вологи в грунті. Тому протягом усього періоду вегетації необхідно регулярно рихлити грунт біля її основи. Це забезпечить доступ повітря до коріння рослини.

На початковому етапі розвитку рослини потрібно регулярно видаляти наростаючі бур’яни навколо

Підготовка до зими

Перед зимою рекомендується зрізати відцвілі і застарілі пагони багатолітника повністю. Після цього необхідно укласти біля основи рослини шар мульчі товщиною 5-7 см.а верхню частину енотери міссурійської потрібно накрити агроволокном і зверху ялиновим гіллям.

Увага! особливо утеплення важливо для молодих саджанців, оскільки морозостійкість культури виробляється з віком.

Хвороби і шкідники

Енотера міссурійська володіє високим природним імунітетом, що значно полегшує догляд за нею. Однак при застої вологи в грунті рослина уражається кореневою гниллю. В цьому випадку у нього листя і пагони різко втрачають тургор, але зберігають відтінок. Для виправлення ситуації рекомендується викопати багаторічник, видалити уражені кореневі відростки і пересадити його на нове місце. Після цього рослину потрібно полити превікуром.

З шкідників шкоди енотері міссурійської може завдати личинка бражника прозерпіна. Гусениця об’їдає листя рослини, тим самим послаблює його. Тому при перших ознаках ураження рекомендується обприскати культуру будь-яким інсектицидом.

Розмноження

Багаторічник необхідно періодично омолоджувати, що дає можливість її розмножити. В цьому випадку необхідно навесні викопати енотеру міссурійську і розділити її секатором на кілька частин. Кожна з них повинна мати добре розвинені коріння і пагони. Після цього місця зрізу потрібно присипати деревним вугіллям і відразу висадити деленки на постійне місце.

Також для розмноження можна використовувати насіння, що утворюються в кінці сезону. Для цього плоди-коробочки необхідно зрізати заздалегідь і підсушити на сонячному підвіконні, а потім використовувати для посадки.

Застосування в ландшафтному дизайні

Невибагливість і висока декоративність рослини змогли оцінити не тільки професійні квітникарі, але і любителі. Адже ця рослина можна назвати універсальним, оскільки енотера багаторічна здатна бути солітером на тлі зеленого газону і добре поєднуватися з іншими садовими культурами.

У ландшафтному дизайні вона підходить для:

  • бордюрів;
  • рокаріїв;
  • рабаток;
  • альпінаріїв;
  • палісадників;
  • різних клумб.

Багаторічник здатний пригнічувати розвиток сусідніх культур при близькій посадці

Висновок

Енотера міссурійська – унікальна рослина, яка відкриває свої бутони напередодні сутінків. Вона притягує око і створює яскраві акценти в саду, на клумбі, присадибній ділянці. До того ж багаторічник невибагливий, догляд за ним не викликає особливих труднощів. Але при вирощуванні енотери міссурійської потрібно враховувати, що вона може надмірно розростатися. Тому даний процес необхідно контролювати.