Що робити, якщо яблуні замерзли взимку

49

Найчастіше початківці садівники стикаються з проблемою, що яблуня замерзла взимку. Причому це може статися незалежно від віку, висоти дерева і його форми крони. Тому необхідно знати, як правильно вчинити при підмерзанні, щоб врятувати яблуню, прискорити її відновлення і підвищити продуктивність до максимального рівня. А також рекомендується ознайомитися, що робити для збереження саду від негативного впливу низьких температур в подальшому.

Помилки в догляді є основною причиною зниження стійкості дерева

Чому вимерзають яблуні взимку

На форумах часто можна прочитати скарги садівників, що яблуня підмерзла взимку. Причому це може відбуватися навіть з тими деревами, які в попередні роки успішно переносили холодні періоди і стабільно плодоносили. Виявляється, причиною підмерзання є не екстремальний холод, а різкі температурні перепади і відсутність достатнього снігового покриву, які в останні роки все частіше спостерігаються у всіх регіонах країни.

Інші фактори, що знижують стійкість яблуні:

  • виснаження дерева на тлі підвищеної врожайності в попередньому сезоні;
  • надмірна обрізка або її тривала відсутність;
  • низька зимостійкість сорту;
  • внесення в посадкову яму свіжого гною;
  • надмірне застосування азотних добрив;
  • ураження дерева шкідниками і захворюваннями;
  • близьке розташування грунтових вод.

Спровокувати підмерзання яблуні може і надлишковий полив восени

Ознаки підмерзання яблунь

У деяких випадках можна за зовнішнім виглядом дерева визначити, наскільки воно постраждало взимку. Адже відтінок підмерзлих гілок набагато темніше, ніж здорових. Кора в цьому випадку поступово відмирає і стає буро-коричневого кольору.

Також при сильному підмерзанні на стовбурі яблуні з’являються поздовжні тріщини – морозобоїни. Вони утворюються в результаті частих різких температурних перепадів взимку, коли відлиги змінюються високими морозами. Це призводить до порушення цілісності кори.

Однак іноді встановити відразу ступінь підмерзання гілок складно. І, щоб безпомилково визначити, на якому рівні проводити видалення пошкоджених ділянок, можна використовувати два способи. У першому випадку необхідно зрізати кілька підозрілих гілок і вивчити відтінок камбію всередині. У здорових пагонів він білувато-зелений, злегка жовтуватого відтінку і при сильному підмерзанні – світло – коричневий.

Для визначення життєздатності гілок другим способом необхідно верхівкові пагони, зрізані з них, поставити в воду. Через деякий час на них почнуть набухати нирки. Даний ознака вказує на те, що гілки здорові або постраждали незначно. Відсутність ознак вегетації свідчить про підмерзання пагонів.

Щоб врятувати яблуню, яка підмерзла взимку, необхідно правильно видалити пошкоджені ділянки. Однак проводити обрізку рекомендується з урахуванням ступеня пошкодження плодового дерева.

Що робити, якщо підмерзли молоді яблуні

Якщо підмерз саджанець яблуні незначно, то необхідно вкоротити пошкоджені верхівки пагонів до здорової тканини. Причому в цьому випадку видалення можна проводити і не ранньою весною. Найкраще процедуру робити на початку вегетації молодої яблуні, тобто коли гілки і листя почнуть розвиватися. Це дасть можливість безпомилково визначити ступінь підмерзання пагонів, на якому рівні їх обрізати.

При сильному пошкодженні молодого саджанця взимку до самого підщепи необхідно повністю зрізати крону і частина пошкодженого штамба. А згодом дичку можна перепрівіть вподобаним сортом культури.

Якщо молода яблуня сильно постраждала від морозу, але при цьому рівень здорової тканини знаходиться вище місця щеплення, то тоді крону потрібно повністю видалити. А з решти бруньок на стовбурі вцілілої культурної частини після підмерзання згодом виростуть нові молоді пагони. З них в подальшому і потрібно сформувати нову крону яблуні.

Для цього необхідно виділити найміцніший втечу, а розвиток інших стримувати шляхом укорочення протягом усього сезону. На наступний рік після підмерзання зайві гілки потрібно повністю видалити. При дотриманні всіх умов молодий саджанець сформує крону набагато швидше, ніж при висадці нової молодої яблуні.

Важливо! для відновлення дерева після підмерзання необхідно своєчасно видаляти всю прикореневу поросль, щоб перенаправити його сили на нарощування залишилися гілок.

Обрізка повинна проводитися з метою допомогти яблуні після підмерзання, а не нашкодити їй

Що робити, якщо замерзла доросла яблуня

При незначному пошкодженні дорослого дерева взимку необхідно провести видалення постраждалих верхівок пагонів до здорової тканини. Оптимальним періодом для обрізки після підмерзання є рання весна, коли температура повітря впевнено тримається вище позначки +5 °с, але при цьому сокорух в тканинах рослини ще не почалося. Однак процедура не повинна бути інтенсивною. Краще видалити більше пагонів в майбутньому сезоні, коли дерево зміцніє після підмерзання.

Сильно постраждалу взимку дорослу яблуню потрібно обрізати на етапі розпускання вегетативних бруньок. Це дасть можливість визначити ступінь підмерзання, а також, які ділянки і пагони підлягають видаленню. Великі пошкоджені гілки потрібно зрізати» на кільце » і дати можливість ран підсохнути протягом декількох днів, а потім замазати їх садовим варом.

Іноді трапляється так, що доросла яблуня замерзла зверху і залишилися тільки нижні гілки. В цьому випадку потрібно спиляти основний провідник навскіс трохи нижче зони пошкодження. Причому зріз повинен проходить врівень з підставою верхньої живої нирки, не залишаючи пенька. Це в подальшому призводить до посиленого росту вовчків всередині дерева після підмерзання. З них потрібно виділити найміцніший, прищипнуть його, а решта поступово видалити протягом 2-3 років. З нового втечі можна сформувати нову крону яблуні.

Важливо! обрізку потрібно проводити дезінфікованим інструментом, щоб не занести інфекцію в рани.

Зачищати крону дерева від пошкоджених ділянок після підмерзання рекомендується вранці в суху погоду

Що робити, якщо у колоновидної яблуні замерзла верхівка

Для колоновидних яблунь дуже важлива точка росту основного провідника, що дозволяє правильно сформувати крону. Її пошкодження взимку підсилює гіллястість дерева. В цьому випадку тільки регулярна обрізка зможе забезпечити повноцінний розвиток дерева.

Тому, якщо верхівка колоновидної яблуні замерзла взимку і пішли рости кілька пагонів одночасно, то необхідно виділити найміцніший з них, а інші видалити. Саме він і стане продовженням зростання дерева після підмерзання.

Догляд за замерзлою яблунею

Починати лікування ослабленою яблуні потрібно відразу, як тільки закінчаться морози. В першу чергу рекомендується провести обробку ран, які утворилися на стовбурі при різких температурних перепадах. Їх потрібно попередньо зачистити від пошкоджених частин кори до здорової тканини, а потім обробити 3% розчином мідного купоросу. Через кілька днів після цього рани необхідно замазати садовим варом і обмотати мішковиною.

Навесні і на початку літа яблуню після підмерзання необхідно підгодувати азотними добривами і органікою. Для цього можна використовувати сечовину з розрахунку 30-50 г на 10 л води або курячий послід 1:15. Через два тижні після цього рекомендується обприскати крону будь-яким стимулятором росту. А в другій половині літа рекомендується провести підгодівлю суперфосфатом 40-80 г і сірчистим калієм 25-60 г, в залежності від віку дерева.

При відсутності дощів яблуню необхідно регулярно поливати. А після кожного зволоження рихлити грунт в прикореневому колі і видаляти наростаючі бур’яни. Щоб прискорити відновлення дерева після підмерзання, необхідно також регулярно проводити обробку від захворювань і шкідників.

Важливо! у разі всихання пошкоджених гілок в середині літа рекомендується зрізати їх частково, а повністю видалити тільки наступної весни.

Квіти в період відновлення дерева рекомендується видаляти

Як зберегти яблуню від вимерзання

Щоб яблуня не замерзла взимку, її потрібно підготувати до майбутнього холодного періоду року. Оскільки грамотний догляд допомагає звести ймовірність пошкодження дерева до мінімуму.

Заходи профілактики підмерзання:

  • правильна формування крони;
  • регулярна санітарна обрізка;
  • своєчасна закладення пошкоджень на корі;
  • застосування добрив з урахуванням етапу розвитку яблуні;
  • періодичне вапнування грунту в прикореневомуКолі;
  • проведення вологозарядного поливу при відсутності дощів восени;
  • нормування навантаження при надмірній зав’язі;
  • вибір районованих сортів.

Висновок

Якщо яблуня замерзла взимку, то це ще не означає, що дерево приречене. Однак зволікати не можна. Як тільки встановиться сприятлива погода, потрібно приступати до лікування. Тільки в цьому випадку у яблуні є шанси швидко оговтатися після підмерзання і відновити життєвий потенціал. А це означає, що незабаром вона зможе дати хороший урожай.