Хурма: корисні властивості і протипоказання до вживання для жінок і чоловіків

81

Хурма – сезонний фрукт, який цінується не тільки за яскравий смак, але і за багатий хімічний склад. При відсутності протипоказань дієтологи однозначно рекомендують включати її в раціон, захищаючи себе від осіннього та зимового дефіциту вітамінів. Хурма корисна для організму жінок, чоловіків і дітей, але тільки якщо не зловживати їй і не забувати про особливості сполучуваності продуктів.

Безсумнівна користь хурми для організму обумовлена багатством складу вітамінів і мікроелементів. Причому в ній у високій концентрації присутні дуже рідкісні речовини-рубідій, кобальт, літій, ванадій, молібден, хром, селен.

Хурма-плід з явно вираженою «сезонністю»

З більш поширених речовин, що приносять користь організму, плід містить:

  1. вітамін с. Зміцнює імунітет і захисні функції організму. Приносить величезну користь в боротьбі з вільними радикалами, стимулює метаболізм.
  2. вітамін а. Безсумнівна користь хурми для підтримки гостроти зору, захисту очей від перевтоми.
  3. вітамін е. Потужний природний антиоксидант, що нейтралізує негативний вплив вільних радикалів.
  4. вітамін р. Без нього не буде нормально функціонувати печінка, стінки кровоносних судин стануть крихкими.
  5. вітаміни групи в. Беруть участь практично у всіх обмінних процесах. Також доведена їх користь в боротьбі з надмірно раннім старінням організму.
  6. бета-каротин. Його наявність очевидно по яскравому жовтому або помаранчевому кольору шкірки і м’якоті. Це потужний природний антиоксидант, його основна користь-активізація процесу регенерації тканин на клітинному рівні.
  7. магній. Благотворно впливає на серцево-судинну і нервову систему, бере участь у формуванні кісткової тканини.
  8. калій. Ефективно «підтримує» серце, судини, нервові клітини. Без нього неможливе нормальне формування м’язів, постачання органів і тканин киснем, іншими речовинами. Також користь калію полягає в перешкоджанні формуванню відкладень солей натрію, що важливо для роботи видільної системи.
  9. кальцій. Основний «будівельний матеріал» для кісток і зубів, бере участь в процесі скорочення серцевого м’яза, згортання крові.
  10. йод. При його дефіциті неможливе нормальне функціонування щитовидної залози, що викликає почуття хронічної втоми. Включення хурми в раціон принесе користь всій ендокринній системі.
  11. марганець. Бере участь в процесі вироблення більшості ферментів.
  12. клітковина і пектин. Їх основна користь — в нормалізації роботи травної системи. Хурма допомагає позбутися від запорів, метеоризму, здуття живота, швидко вивести з організму токсини.
  13. фруктоза. Натуральний «цукор», що стимулює діяльність головного мозку. Безсумнівна користь плодів для запобігання його вікової дегенерації, поліпшення пам’яті, здатності довго концентрувати увагу, розумової «витривалості».
  14. фітонутрієнти. Користь цих містяться в м’якоті речовин для організму дуже «багатогранна»: вони контролюють процеси окислення, ефективно борються із запаленнями, перешкоджають розвитку пухлин і деструкції клітин.
  15. фітостерини. Природні аналоги синтетичних гормонів, що нормалізують роботу репродуктивної системи без властивих «хімії» побічних ефектів.
  16. фенольні сполуки. Нейтралізують вільні радикали, нормалізують кров’яний тиск, допомагають «виводити» з крові «поганий» холестерин. Також їх користь полягає в профілактиці розвитку онкологічних захворювань і патологій ендокринної системи.
  17. таніни (дубильні речовини). Це потужний природний «антисептик», що знищує патогенну мікрофлору. Крім того, вони принесуть користь людям, схильним до алергії, знижуючи інтенсивність прояву симптомів.

Хурма благотворно впливає на загальну опірність організму, його здатність до адаптації.

Важливо! калорійність плодів-70-130 ккал на 100 г.на 20-35% фрукт складається з вуглеводів, але при цьому вважається дієтичним.

Користь хурми для організму людини

Хурма – це не тільки незвична сезонна екзотика і смачний десерт. При відсутності алергії та інших протипоказань її рекомендують включати в раціон всім. Фрукт принесе користь і чоловікам, і жінкам, і дітям.

Користь хурми для організму жінки

Перелік корисних властивостей хурми для організму жінки включає наступне:

  • фрукт благотворно впливає на нервову систему, допомагає відновити душевну рівновагу. Також незаперечна його користь в зниженні інтенсивності симптомів прояву клімаксу.
  • хурма — не тільки потужний природний антиоксидант і джерело вітамінів, вона допомагає виводити з організму шлаки і токсини.
  • плоди допомагають запобігти анемію і підвищити рівень гемоглобіну в крові, позбутися набряків.

Жінкам хурма допомагає надовго зберегти красу і молодість

Важливо! незважаючи на великий вміст фруктози, хурма буде корисна бажаючим схуднути. Плід швидко викликає відчуття насичення, 1,5-2 штуки цілком можуть замінити повноцінний прийом їжі.

Користь хурми для організму чоловіка

Чоловічому організму фрукт теж принесе істотну користь:

  1. підтримка здоров’я репродуктивної системи. Кальцій, магній і селен – це дуже велика користь для передміхурової залози.
  2. благотворний вплив на нервову систему. Науково доведено, що чоловіки переносять хронічний стрес гірше, ніж жінки.
  3. зміцнення серця і судин. Інфаркти, інсульти, інші серцево-судинні захворювання частіше відзначаються у чоловіків.

При регулярних інтенсивних фізичних навантаженнях чоловікам настійно рекомендується включати в раціон хурму

Важливо! дуже вагому користь принесе хурма чоловікам, професійно займаються спортом, практикуючим кардіо — і силові тренування. Така активність неминуче збільшує навантаження на серце.

Чим корисна хурма для дітей

Дітям фрукт включають в раціон, так як він благотворно впливає практично на всі органи і системи. Не можна забувати і про те, що його сезон припадає на осінь і зиму, коли особливо важливо зміцнювати імунітет.

Фрукт, рідко викликає алергію, стає для дитини цінним джерелом вітамінів, макро — і мікроелементів, в тому числі, дуже рідкісних

Користь хурми для жінок після 50 років

Хурма дуже багата природними антиоксидантами. Їх основна користь для жінок після 50-нейтралізація впливу вільних радикалів, що дозволяє уповільнити старіння. Крім того, включення фрукта в раціон дозволяє відносно «безболісно» пережити гормональну «перебудову», пов’язану з клімаксом і наступаючої менопаузою.

Чи можна вживати хурму при вагітності

Користь хурми для організму вагітної жінки незаперечна, але можливий і шкоду здоров’ю в певних випадках. Вона забезпечує плід необхідними для його нормального розвитку речовинами і підвищує опірність організму матері простудним, вірусним та іншим захворюванням, потенційно небезпечним для дитини. Також фрукт є дієвою профілактикою розвитку анемії, варикозу і набряків, допомагає «згладити» деякі прояви токсикозу, благотворно впливаючи на нервову систему.

Але в той же час через високу концентрацію фруктози є ризик набрати ще більше зайвих кілограмів. А схильність до запорів, особливо явно виявляється в третьому семестрі, може посилитися.

Для максимальної користі вагітним рекомендується їсти хурму без шкірки

Вживання хурми при грудному вигодовуванні

Фрукт в раціон можна включати через 3-4 місяці після пологів. Якщо він не викликав алергії у дитини, то буде дуже корисний матері внаслідок високої поживності і багатства хімічного складу. Хурма допомагає організму швидше «прийти в форму» — нормалізувати психоемоційний стан і гормональний фон, відновити фізичні сили.

Як правильно їсти хурму

Багату клітковиною і пектином хурму, на думку дієтологів, правильно буде їсти приблизно на півгодини раніше або на годину пізніше основного прийому їжі. Якщо їжа була «важкою», інтервали збільшуються до 2-2, 5 годин.

Терпкі недозрілі плоди не принесуть організму практично ніякої користі. Навпаки, таніни у високій концентрації можуть забезпечити проблеми з травленням.

Найчастіше фрукт включають в раціон в свіжому вигляді. Навіть нетривала термообробка неминуче руйнує вітаміни, макро — і мікроелементи, знижуючи концентрацію необхідних організму речовин. Однак його можна використовувати для:

  • домашніх заготовок (варення, джему, мармеладу);
  • виробництва саморобних вин, сидрів;
  • начинкиДля випічки;
  • приготування основної страви;
  • сушки.

Важливо! не варто їсти плоди на ніч (після 18:00). Інакше їх користь для організму в значній мірі «нейтралізується» збільшеним навантаженням на травну систему.

У їжу придатна виключно стигла хурма

Скільки хурми можна їсти в день

Приблизна «добова доза» для дорослої людини, коли вона ще приносить організму користь – 3-4 фрукта щодня. Для дитини від трьох років норма знижується вдвічі. Жінки, які годують грудних немовлят, включають в раціон хурму в мінімальних обсягах (1/3-1/2 фрукта в день).

Застосування хурми в косметології

В домашній косметології м’якоть фрукта – затребуваний інгредієнт масок для обличчя. Вони забезпечують:

  • глибоке зволоження і живлення клітин, в тому числі в глибоких шарах дерми;
  • стимуляцію процесу синтезу колагену і еластину;
  • розгладження дрібних зморшок;
  • відновлення здорового рівного кольору обличчя;
  • усунення запалень, почервоніння, сального блиску, інших типових для жирної шкіри проблем;
  • зникнення подразнень і лущення, типових для сухої і чутливої шкіри.

Залежно від бажаного ефекту, подрібнену в однорідне пюре м’якоть змішують з:

  • збитим яйцем, для дуже сухої або жирної шкіри – тільки з жовтком або білком;
  • будь-якими домашніми молочними продуктами-вершки, сметана, кефір, сир;
  • картопляним або кукурудзяним крохмалем, вівсяним борошном, аптечної порошковою глиною;
  • натуральними маслами, використовуваними в косметології-оливковою – мигдальним, виноградних або персикових кісточок;
  • соком алое, огірка або рисовим борошном.

Хурма принесе користь не тільки при вживанні в їжу, але і при «зовнішньому» застосуванні

Важливо! що міститься в хурмі лікопін приносить шкірі користь і після того, як маска змивається з обличчя. Він створює на її поверхні «бар’єр», що захищає від інтенсивного впливу ультрафіолетових променів і перешкоджає надмірно швидкій втраті вологи.

Лікувальні властивості листя хурми

В азіатській народній медицині давно відомо, що користь здоров’ю приносять не тільки плоди, але і кора, насіння, листя хурми. Їх готують відвари, чаї або настої і використовують для:

  • купірування запальних процесів, викликаних інфекціями в порожнині рота;
  • боротьби з діареєю, іншими розладами шлунка і кишечника;
  • стимуляції роботи нирок;
  • зупинки кровотеч;
  • швидкого відновлення загального тонусу організму;
  • профілактики анемії та авітамінозу, боротьби з ними;
  • нормалізації артеріального тиску і складу крові;
  • знищення патогенної мікрофлори в кишечнику;
  • відновлення здорового сну і душевної рівноваги.

У народній медицині затребувані і свіжі, і сушені листя

Важливо! самостійно лікуватися засобами на основі листя хурми настійно не рекомендується. Вони містять курареподібні речовини, при перевищенні дозування працюють як нейтротоксини і приносять організму не користь, а серйозної шкоди.

Шкода хурми для організму людини

Якщо не враховувати протипоказання, хурма може принести для організму не тільки користь, але і шкоду. Так як плоди багаті танінами і клітковиною, у людей, надмірно захоплюються ними або поєднують з морепродуктами, рослинні волокна «збиваються» в неперетравлені «грудки» (так звані «безоаровие камені»), які поступово збільшуються в розмірах і можуть привести до непрохідності шлунка або кишечника. Особливо великий ризик для жінок старше 40 років – коли знижується вироблення естрогену та інших статевих гормонів, страждає і синтез травних ферментів.

Хурма багата йодом, і в цьому її безсумнівна користь. Однак при зловживанні фруктами в поєднанні з самолікуванням містять той же мікроелемент препаратами виникає його передозування в організмі, що призводить до хронічного запалення і гіперфункції щитовидної залози.

Можливо і «перенасичення» організму вітаміном а. Тоді він забезпечує не користь для зору, а нудоту, блювоту, в особливо важких випадках – судоми, зміна кольору шкірних покривів і слизових оболонок очей.

Незважаючи на гадану «нешкідливість», зловживати хурмою не можна

Важливо! якщо з’їсти фрукт натщесерце, особливо запиваючи молоком або холодною водою – напад діареї практично забезпечений.

Кому не можна їсти хурму і чому

Алергія на хурму – дуже рідкісне, але не неймовірне явище. Людям з індивідуальною непереносимістю ніякої користі фрукт не принесе. Є й інші захворювання, при яких не можна їсти хурму:

  1. гастрит, виразка, інші хронічні хвороби шлунка і кишечника. Вміщені в хурмі таніни в поєднанні з фруктовими кислотами дратують слизові. Замість користі для здоров’я вона може забезпечити гострий напад хвороби.
  2. вік до трьох років. Травна система маленьких дітей не виробляє шлунковий сік в обсязі, необхідному для» переробки » міститься в хурмі клітковини.
  3. хронічні хвороби нирок в стадії загострення. Хурма працює як сечогінний, навантаження на них зростає.
  4. схильність до запорів, знижена перистальтика кишечника. Тут небезпечні в основному незрілі фрукти, негативно впливають на роботу травної системи.
  5. хронічна гіпотонія. Хурма ще знижує артеріальний тиск.

Якщо маленька дитина з’їсть хурму, вельми вірогідні здуття, болі,різі в животі, інший дискомфорт

Важливо! користь фрукта при діабеті як джерела вітамінів і мінералів незаперечна, але не можна їсти багато хурми. Потрібно обмежуватися половиною фрукта в день.

Висновок

Хурма корисна для організму жінок, чоловіків і дітей – це просто джерело вітамінів, макро-, мікроелементів та інших необхідних речовин. Багатий хімічний склад вдало «доповнюється» солодким ніжним смаком, тому сезонний фрукт охоче включають в раціон. Але, незважаючи на всю незаперечну користь, від його вживання доведеться відмовитися при наявності протипоказань та індивідуальної непереносимості.