Клематиси: чи варто пересаджувати їх восени і як це правильно робити

57

Садівники цінують клематиси за широкі можливості використання в ландшафтному дизайні. Рослина дуже красиво обвиває будь-яку опору, відрізняється декоративністю і невибагливістю. Іноді з різних причин воно потребує пересадки. Цю процедуру клематис переносить важко, тому важливо зробити все правильно.

Зміст

  • Чому і як часто дорослим клематисам потрібна пересадка
  • Аргументи за осінню пересадку клематисів і проти неї

    • Відео: особистий досвід осінньої пересадки клематисів
  • Оптимальні терміни для різних регіонів

    • Відео: відповідний час для пересадки клематисів восени і вибір місця
  • Підготовчі заходи на новому місці
  • Процедура пересадки куща в інше місце покроково

    • Відео: як правильно пересадити клематис
  • Як можна розсадити старий клематис (поділ куща)

    • Відео: розмноження клематисів діленням
  • Подальший догляд за клематисами на новому місці

Чому і як часто дорослим клематисам потрібна пересадка

Часта пересадка клематису не потрібна. На одному місці рослина може проіснувати до 25-30 років. Це цінно, оскільки процедуру клематис навіть при дотриманні технології переносить погано. Протягом наступних 2-3 років рясного цвітіння від нього можна не чекати. Особливо сильно страждають гібриди, що мають потужний стрижневий корінь, що йде глибоко в грунт.

Чим може бути обумовлена необхідність пересадити клематис:

  • місце, де він росте зараз, з якихось причин йому не підходить.
  • рослина, протягом довгого часу «витягаючи» з грунту поживні речовини, виснажило грунт до такої міри, що не допомагають навіть підгодівлі.
  • ліана надмірно розрослася, їй елементарно не вистачає місця для розвитку. В цьому випадку в процесі пересадки клематис ділять.
  • на клематиси тепер падає тінь від зростаючих поруч дерев і чагарників-у них з часом теж поступово збільшується висота і обсяг крони.
  • на ділянці ведуться будівельні або ландшафтні роботи — з’являються нові будівлі, споруди, паркани, через які місце перестає бути відповідним для клематиса.
  • сусідні рослини, уражаються захворюваннями або шкідниками, якщо ліквідувати джерело зарази швидко не виходить.

Клематиси: чи варто пересаджувати їх восени і як це правильно робити

Пересадку клематиси переносять погано, але без неї ніяк не обійтися; добре, що при грамотному догляді і правильному виборі місця вона потрібна їм досить рідко

Аргументи за осінню пересадку клематисів і проти неї

Клематиси можна пересаджувати і навесні, і восени. Другий варіант більше підходить для теплих субтропіків, де є впевненість, що заморозки не вдарять раптово. Віддають перевагу його садівники висувають наступні аргументи на користь такого рішення:

  • рослина точно не постраждає від палючого літнього сонця (відсутність спеки означає, що клематиси не доведеться часто поливати і захищати від прямих сонячних променів);
  • восени грунт насичена вологою, коріння в ній починають розвиватися швидше;
  • мінімізується ризик зараження грибками і атак шкідників — їх активність до осені падає практично до нуля;
  • восени у садівника елементарно більше часу — можна зробити все правильно, а не наспіх.

Є й недоліки, які потрібно врахувати, приймаючи рішення:

  • необхідно точно вгадати з термінами. Занадто рання пересадка провокує розвиток надземної частини рослини, що напередодні зими абсолютно не потрібно. А якщо провести її занадто пізно, клематис не встигне вкоренитися.
  • це завжди ризик. Є ймовірність, що ослаблений пересадкою клематис не переживе зиму.

Клематиси: чи варто пересаджувати їх восени і як це правильно робити

З різних причин пересадка може знадобитися не тільки старому, але і молодому клематису

Відео: особистий досвід осінньої пересадки клематисів

Оптимальні терміни для різних регіонів

З урахуванням того, наскільки велика площа росії, «осінь» – поняття розтяжне. На те, щоб у клематиса на новому місці почали розвиватися коріння, йде місяць-півтора. Отже, приблизно стільки часу і має пройти з моменту пересадки до перших заморозків.

На півдні росії зима настає практично відповідно до календаря, тому пересаджувати клематиси можна навіть на початку листопада. У середній смузі плануйте процедуру на першу половину жовтня. На уралі і в сибіру бажано провести її до 20 вересня. Погода в цей час стоїть ще порівняно тепла — 10–12ºс. Поспішати з пересадкою не варто. Якщо клематис до холодів встигне рушити в зростання, молоді пагони взимку неминуче вимерзнуть, це сильно послабить рослина.

Свої рекомендації дає і місячний календар. Категорично не підходять для будь-яких посадок і пересадок дні повного місяця і молодика. Найкраще робити це на зростаючому місяці, коли вона знаходиться в знаках тельця, діви і скорпіона.

Відео: відповідний час для пересадки клематисів восени і вибір місця

Підготовчі заходи на новому місці

На обраному місці пересаджений клематис буде жити довго, тому намагайтеся врахувати всі його » побажання»:

  • хороша освітленість протягом дня і легка півтінь в найспекотніші години.
  • захист від протягів. Сильні пориви вітру легко ламають досить тонкі пагони, густо всіяні великими квітами. Перешкода не повинна кидати на клематис тінь.
  • достатній простір. Коренева система клематиса активно розростається і в сторони, і вглиб. Для харчування рослині потрібно площа мінімум 5-6 м2. При висадці декількох екземплярів між ними залишають 2-2, 5 м.врахуйте і те, що рослинам знадобиться опора.
  • пухкий родючий субстрат з нейтральною кислотно-лужною реакцією.
  • грунтові води, що знаходяться мінімум в 1,5 м під землею. Перезволожений грунт для коренів клематиса згубна.

Клематиси: чи варто пересаджувати їх восени і як це правильно робити

Без тепла і світла неможливо рясне цвітіння клематиса, але прямі сонячні промені він не любить

У тому, що стосується «сусідів» і попередників, клематис невибагливий. Він легко уживається з будь-якими декоративними рослинами і відрізняється хорошим імунітетом, тому досить рідко підхоплює від них захворювання. Тому вибір «компаньйонів» по клумбі-це виключно справа вашого смаку.

Клематиси: чи варто пересаджувати їх восени і як це правильно робити

Оформляючи клумбу з клематисами, можна не боятися висадити поруч невідповідних «компаньйонів » — до будь-якого сусідства ця рослина відноситься нормально

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Клематиси: чи варто пересаджувати їх восени і як це правильно робити

В обраному місці за пару тижнів до висадки копають яму глибиною і діаметром приблизно 60 см (для старих рослин — на 10-15 см глибше). На дні обов’язковий 8-10-сантиметровий шар дренажу. На нього засипають поживну суміш з родючого дерну, перегною і піску (3:2:1) з додаванням спеціального добрива для клематисів або комплексного засобу для будь-яких декоративноцветущіх (120-150 г).

Клематиси: чи варто пересаджувати їх восени і як це правильно робити

У посадкову яму для клематиса обов’язково засипають дренаж-він не дасть воді застоюватися біля коріння

Пересаджуваний клематис обрізають, залишаючи від стебел «пеньки» висотою 10-12 см.рослина витягають з грунту, обкопавши по колу діаметром близько 50 см на глибину в пару багнетів лопати. Зберегти коріння цілком не вийде при всьому бажанні, втрати неминучі. Не можна смикати і тягнути рослина за стебла, його піддягають лопатою або вилами і розхитують, як молочний зуб. Якщо незважаючи на всі ваші зусилля клематис залишається в землі, підрубати коріння лопатою.

Клематиси: чи варто пересаджувати їх восени і як це правильно робити

Викопати клематис, не пошкодивши кореневу систему, неможливо-частина коренів неминуче залишиться в землі

До нової посадкової ями його перетягують разом з грудкою грунту на коренях, перевалюючи витягнуте з грунту рослина на лист фанери, шматок міцного поліетилену, мішковини.

Процедура пересадки куща в інше місце покроково

Найважче витягти клематис із землі і транспортувати його до нової посадкової ями. У порівнянні з цим завданням пересадка-це дуже просто:

  • помірно зволожите грунт на дні ями, виливши туди близько 10 л води. Коли вона вбереться, згребіть грунт гіркою.
  • на вершині цієї гірки зробіть поглиблення, в яке поміститься земляний кому на коренях клематиса.
  • обробіть всі зрізи на надземній і підземній частинах рослини, промивши їх 2%-м мідним купоросом або розчином будь-якого іншого фунгіциду.
  • помістіть клематис в посадкову яму. Проконтролюйте положення кореневої шийки. Якщо пересідає рослина у віці до 3 років, її потрібно заглибити на 10-12 см, дорослий клематис — на 15-18 см.
  • засипте яму землею. Полийте рослину. Приблизно через півгодини вода вбереться, і можна буде засипати пристовбурні кола діаметром близько 50 см мульчею.

Клематиси: чи варто пересаджувати їх восени і як це правильно робити

Заглиблення в грунт не тільки кореневої шийки, але 2-3 ростових бруньок забезпечує активне розгалуження клематиса на майбутній рік

Клематисами на новому місці

Істотний плюс осінньої пересадки — після неї клематису потрібен мінімальний догляд. Необхідна доза добрив вже внесена в посадкову яму, обрізка проведена, як і профілактика грибкових захворювань. Мульча в пристовбурному колі не дає рости бур’янам і перешкоджає швидкому випаровуванню вологи з грунту.

Клематиси: чи варто пересаджувати їх восени і як це правильно робити

Мульчування для клематиса-дуже корисний агротехнічний прийом, це стосується рослин на будь-якій стадії розвитку

Оскільки восени, як правило, часто йдуть дощі, клематис може обійтися навіть без поливу. Але якщо довго стоїть тепла суха погода, поливайте його кожні 7-10 днів. На молоді екземпляри йде 15-20 л води, на старі — в 2 рази більше.

Клематиси: чи варто пересаджувати їх восени і як це правильно робити

Чіткого графіка поливу клематисів не існує, пересаджена рослина не може «подати сигнал» у вигляді втрати тонусу листя, тому вирішувати, пора його полити, або ще немає, доводиться, спираючись на власну інтуїцію і прогноз погоди

Клематиси відрізняються морозостійкістю. Багато сортів не страждають при зниженні температури до-40ºс. Але підстрахуватися і укрити їх все ж рекомендується. Решта від стебел» пеньки » за пару днів до перших заморозків засипають мульчею, формуючи горбок висотою близько 25 см.поверх закидають ялиновим гіллям або палої листям, затягують покривним матеріалом і нагрібають сніг (як тільки його випаде достатньо для цього).

Клематиси: чи варто пересаджувати їх восени і як це правильно робити

Зимове укриття обов’язково потрібно пересадженим і молодим клематисам, у всіх інших випадках питання вирішується індивідуально

Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

Пересадка для клематиса-великий стрес, від якого він буде відходити наступні 2-3 роки. Полегшить процес адаптації правильний вибір місця, підготовка посадкової ями, дотримання технології процесу і грамотний догляд за рослиною.