Пересадка півоній: коли, навіщо і як це роблять правильно

71

Півонії живуть на одному місці дуже довго: при сприятливих умовах і правильному догляді до двадцяти років. Однак з часом кущ старіє, грунт виснажується, квітка доводиться пересаджувати, розділивши кущ на дрібні частини і відібравши з них наймолодші і здорові.

Зміст

  • З яких причин виконується пересадка півоній
  • Коли краще пересаджувати півонії
  • Процес пересадки півоній

    • Відео: пересадка півонії
  • Відгуки про пересадку півоній

З яких причин виконується пересадка півоній

Якщо півонія щорічно рясно цвіте великими квітками, добре росте і знаходиться на потрібному місці, його намагаються не чіпати: він не любить частих пересадок. По крайней мере, частіше, ніж один раз в п’ять років, півонія переміщати не варто, і вісім-десять років на одному місці — цілком нормальний термін.

Пересадка півоній потрібно в тих випадках, коли квітки почали зменшуватися в розмірах, їх кількість знижується, декоративність куща падає, та й сам кущ сповільнюється в зростанні. Крім того, буває, що кущ посаджений не на місці або господар вирішив перепланувати ділянку. І вже зовсім рідкісна причина пересадки-якщо кущ посаджений невірно: при неправильній глибині посадки півонія може взагалі не цвісти.

Терміни, протягом яких кущі півоній зберігають свою декоративність, залежать як від сорту півонії, так і, більшою мірою, від якості догляду за кущами. Як правило, деяке погіршення зовнішнього вигляду квітучого куща починає проявлятися років через сім після посадки. До цього часу кущі досить сильно розростаються, проріджування пагонів перестає допомагати підтримувати декоративність: адже зайве загущення призводить до нестачі освітленості куща сонячними променями. Розрісся кущ вимагає посиленого харчування. Буває, що надмірно старіє область прикореневої шийки, де починають селитися шкідники і проростати багаторічні бур’яни, видалити які вручну не вдається.

Пересадка півоній: коли, навіщо і як це роблять правильно

І дорослі кущі можуть бути дуже красиві, але приходить час, коли краса починає зникати

У мене є півонії, які ростуть вже 17 років і виглядають прекрасно, а деякі кущі доводилося пересаджувати за цей час вже двічі. Таким чином, чітко визначити терміни життя півонії без пересадки не можна, в кожному випадку треба підходити індивідуально, виходячи зі стану рослини.

Лише молоді кущі (3-4 років), посаджені спочатку неправильно або не на місці, просто «пересаджують». Пересадка більш дорослих рослин пов’язана з діленням куща, тобто, по суті, з розмноженням півонії.

Коли краще пересаджувати півонії

У переважній більшості випадків пересадку, пов’язану з діленням куща, намагаються проводити в самому кінці серпня або початку осені, після відходу сильної спеки і до настання частих дощів. До цього часу у півоній надземна частина перестає рости, переходить в пору відносного спокою. Коріння ж, навпаки, ростуть інтенсивно, і при приміщенні на нове місце це зростання триває.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Пересадка півоній: коли, навіщо і як це роблять правильно

Так, в середній смузі оптимальні терміни пересадки півонії-з кінця серпня до середини вересня. На півдні цей проміжок зсувається на пару тижнів пізніше (в серпні ще стоїть сильна спека), часто можна захопити і першу половину жовтня. У холодних регіонах, таких як урал, сибір або північ європейської частини країни, пересадкою півоній слід займатися в другій половині серпня, закінчивши її не пізніше 5-10 вересня. Для процедури слід вибрати відносно теплий, але похмурий день, щоб дрібні корінці викопаних півоній не засохли в процесі пересадки.

Набагато складніше весняна пересадка. Вона повинна проводитися в самі ранні терміни, не пізніше початку травня. Якщо все піде нормально, то пересаджені навесні півонії приживуться, тільки почнуть цвісти на рік пізніше. Але пересадженим навесні кущах потрібно велика турбота: адже можливий недолік вологи в разі спекотного травня або, навпаки, різка зміна температури повітря. Втім, весняна пересадка зовсім молодих кущів, не пов’язана з їх поділом, цілком можлива: адже в такому випадку можна постаратися викопати кущ з великою грудкою землі, рослина майже не відчує операції.

Пересадка півоній: коли, навіщо і як це роблять правильно

Молоді кущі пересаджують тільки в разі гострої необхідності, зате з грудкою землі це можна зробити майже в будь-який час

В крайньому випадку пересадка молодого півонії з грудкою землі можлива і влітку (при температурі не вище 20 ос), але вона повинна бути проведена дуже акуратно, з умовою практично повного збереження корінців (основну масу стебел при цьому зрізають). Літня пересадка найбільш ризикована.

Процес пересадки півоній

Процес пересадки дорослого куща півонії фізично досить складний, під силу тільки здоровій людині. Звичайно, заздалегідь готують необхідну кількість посадкових ям. Бажано зробити це за 2 тижні до пересадки. Розміри ям-близько 60 см у всіх напрямках. Дренаж (шар 10-15 см гальки або щебінки) обов’язковий. Як грунтової суміші беруть рівні кількості дернової землі, піску, торфу і перегною, додають близько 100 г суперфосфату і літрову банку деревної золи.

Вся процедура пересадки складається з декількох кроків, кожен з яких повинен проводитися акуратно.

  1. коріння у півоній проникають на глибину майже в метр, тому викопати дорослий кущ зовсім без пошкоджень нереально. Але треба намагатися це зробити, для чого кущ обкопують з усіх боків, відступаючи на 15-20 см за межі проекції «крони». Після цього кущ виймають, використовуючи міцні викопні вила або лопату, краще робити це удвох. У важких випадках на допомогу може прийти і металевий лом, яким розхитують кущ.
    Пересадка півоній: коли, навіщо і як це роблять правильно

    Викопати старий кущ-найскладніше в пересадці

  2. з витягнутого з землі куща обережно обтрушують залишки грунту. Якщо її багато і тримається вона міцно, на допомогу може прийти промивання водою зі шланга. Пошкоджені при викопуванні великі корені опудривают деревною золою. Потім все стебла вкорочують, залишаючи не більше 10 см (цю процедуру можна провести і перед викопуванням, кому як зручніше).
    Пересадка півоній: коли, навіщо і як це роблять правильно

    Якщо кущ належить ділити, весь грунт з коренів потрібно видалити

  3. щоб при діленні куща коріння не ламалися, дають їм злегка підв’янути. Ділити кущ починають через пару годин. У дорослого куща на кореневій системі є природні звуження, саме в цих місцях спочатку і здійснюють поділ. При цьому може навіть не знадобитися ніж або секатор. Ідеальна деленка повинна містити 3-5 добре розвинених нирок заміщення («вічок»). Якщо їх значно більше, ножем поділяють деленки на більш дрібні частини. Місця розрізів опудривают золою.
    Пересадка півоній: коли, навіщо і як це роблять правильно

    Ніж для поділу повинен бути гострим і чистим

  4. деленки висаджують в підготовлені ями звичайним способом. Головне, на що слід звертати увагу, – розташування вічок. Щоб півонія добре ріс і цвів, вони повинні знаходитися на глибині від 2 до 5 см.щоб після посадки кущики не опускалися набагато нижче, садять їх в заздалегідь политу грунт.
    Пересадка півоній: коли, навіщо і як це роблять правильно

    Висоту посадки можна контролювати за допомогою будь-якої палиці, покладеної на землю

  5. після посадки півонії дуже добре поливають і злегка мульчують лунки перегноєм або торф’яної крихтою. У холодних регіонах — не «злегка», а шаром до 10 см.але ранньою весною основну частину мульчі необхідно прибрати, щоб очі не виявилися занадто глибоко.

У перший рік після пересадки тримають грунт в помірно вологому і пухкому стані, видаляють бур’яни. Підживлення не потрібно, але можна в травні обприскати рослини слабким розчином будь-якого комплексного добрива. З другого року півонії не тільки поливають, а й підгодовують.

Відео: пересадка півонії

Відгуки про пересадку півоній

Пересаджувала багато разів саме навесні, при появі паростків. Проблем, ттт, не було жодного разу, тим більше якщо з грудкою землі. Місця зрізів кореневищ можна припудрити активованим вугіллям.

Вероніка

Http://dacha.wcb.ru/index.php?showtopic=52204

В яму, як і вчила бабуся, клали перегній, щіпку суперфосфату і пару консервних банок або залізних кришок. Любить він цю іржаву погань. Якщо деленка большенька, то хворів, звичайно, але цвів в цей же рік. Ділимо завжди навесні.

Кропива

Http://dacha.wcb.ru/index.php?showtopic=52204

Півонії прекрасно переносять пересадку в будь-який час. Пересаджувала і восени і навесні. У спеку тільки злегка подвянут, а якщо холодно і волого, як зараз, то не помітять. Якщо кущі великі, і з грудкою землі, то бутони залишаємо — будуть цвісти повноцінно. Якщо кущ доводиться поділити, то бутони прибираємо. У мене був випадок, коли я зі старого занедбаної ділянки викопувала маленькі залишки корінців півоній в липні. Всі прижилися без стимуляторів (їх 20 років тому просто не було). Всі живі і здорові досі.

Вікуся

Http://www.web-sad.ru/archdis.php?code=405585

Коли пересаджуєте, то кущ треба розділити на деленки з 5-6 паростками. Навіть якщо ці деленки будете садити в одну посадкову яму.

Сова

Http://frauflora.ru/viewtopic.php?t=5758

Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

Півонії-рослини, які не потребують ретельного догляду. Але добре ростуть і цвітуть вони тільки за умови правильної посадки. Пересадка старих кущів з метою омолодження повинна проводитися вчасно і дуже акуратно.