Універсальне оснащення для вирізання і обробки кіл на столярних верстатах своїми руками

54

Привіт, шановні читачі і самоделкіни!

У столярній справі однією з вимогливих до точності завдань є вирізання кіл, дуг, а також обробка отриманих поверхонь.

У даній статті автор youtube каналу «jsk-koubou» розповість вам, як він зробив універсальну оснастку, яка підійде відразу для трьох найпоширеніших столярних інструментів — стрічкової пилки, фрезерного і орбітального шліфувального верстатів.

Одним із прикладів, що демонструють можливості оснащення — виготовлення ось таких дерев’яних страв. Зауважте, токарний верстат тут не брав участь, та й з великими діаметрами він просто не впорається.

Цю оснастку досить просто виготовити в умовах невеликої столярної майстерні, а матеріали для неї легко знайти.

Матеріали, необхідні для саморобки.— т-подібна напрямна— слайдер для т-треку— універсальний притиск для т-треку— мініатюрні підшипники— т гайка нікельована— гвинти з смушкове головкою, сталева шпилька m6, гайки, шайби— гнучка перехідна муфта— алюмінієва смуга 15×4мм, латунний пруток, двокомпонентний епоксидний клей— листова фанера, саморізи по дереву— наждачний папір, лляна олія— анаеробний клей (фіксатор різьби).

Інструменти, використані автором.— японська пила— ручна дискова пилка— фрезер, вставна пластина з кільцями для фрезерного столу— кінцеві фрези hrc50— шуруповерт— свердлильний верстат— самоцентрувальні свердла— автоматичний керн, мітчики— свердла по металу— стрічкова пила, полотно— цифровий штангенциркуль— цифровий вимірювач висоти і глибини— розмічальний рейсмус 2в1, олівець.

Процес виготовлення.насамперед майстер вирізав з алюмінієвої смуги 15х4мм дві заготовки довжиною 140 мм.на деталі розмічається центр за допомогою штангенциркуля.

Накернив місце свердління, автор проробляє 10-мм отвір, починаючи з тонкого свердла, оскільки його бажано зробити досить точно.

З двох сторін від центрального проробляються дві пари отворів для кріпильних саморізів.

В отриманий отвір вклеиваетсямініатюрний підшипник 10х6 мм на анаеробний клей.таких деталі потрібно дві штуки.

Тепер потрібно виготовити дві напрямні з 18-мм фанери.для цього автор вирізав дві смуги шириною 60 мм і довжиною 250 мм. Від довжини напрямних буде залежати максимально можливий радіус оброблюваних заготовок, так що його можна підібрати індивідуально.

При помощиразметочного рейсмуса він зазначає центри з двох смуг країв на відстані 30 мм, і свердлить в цих місцях отвори діаметром 6 мм. Це будуть краю прорізів, і місця для входу фрези.

Встановивши на фрезер 6-ммконцевую фрезу, і зафіксувавши стопори на паралельному упорі, майстер фрезерує наскрізний проріз.

Встановивши фрезу більшого діаметру, автор виставляє її виліт в 5 мм за допомогою саморобного інструменту. Про виготовлення цього висотоміра було детально розказано в недавнейстатье.також можна використовувати цифровий вимірювач висоти і глибини.

Тепер фрезерується канавка для збільшених шайб m6.до речі, на фрезерному столі у автора встановлена вставна пластина зі змінними кільцями, що мінімізує потрапляння стружки на апарат.

Далі, з тієї ж 18-мм фанери вирізається заготівля розмірами 18×18×20 мм. Це буде рухливий блок-упор.у ньому висвердлюється наскрізний 6-мм отвір, і посадочне поглиблення для заставної гайки.гайка вклеюється на своє місце за допомогою двокомпонентного епоксидного клею.

В якості ходового гвинта послужить сталева шпилька m6. Її довжина повинна бути на 40-50 мм більше довжини напрямних.

Нагвинтивши рухливий блок на шпильку, на ній з двох сторін блокується гайками бічна пластина.

Подальша збірка здійснюється на рівній поверхні, наприклад, склі.між напрямними вставляються два бруска шириною 20 мм — вони послужать тимчасовими дистанційними вставками.

Бічні пластини приклеюються до торців напрямних на епоксидку, і впираються в скло.

Після полімеризації клею майстер проробляє пілотні отвори за допомогою свердла. Потім пластини додатково фіксуються до напрямних саморізами.головна частина оснащення готова.

У шматочку нагеля майстер висвердлює наскрізний осьовий отвір діаметром 6 мм, і вклеює в нього короткий болт з головкою під інбусовий ключ.

Ця муфта приклеюється на хвостовик ходового гвинта.

Тепер можна швидко змінювати положення блоку за допомогою шуруповерта.замість саморобної дерев’яної краще використовувати алюмінієву гнучку перехідну муфту-вона згладить вібрації при перекосах осей.

Буде потрібно ще один брусочок такого ж розміру, як і рухливий блок. Він буде ходити уздовж шпильки, а вже на ньому — обертатися заготовка.у блоці потрібно просвердлити наскрізний 6-мм отвір для шпильки, і, перпендикулярно йому, 2-мм глухий отвір для штифта.

Штифтом послужить шматочок латунного прутка, який вклеюється в блок.

Іспользуяяпонскую пилу, майстер робить прорізи до отвору — так блок можна буде надіти на шпильку.

Ось така конструкція оснащення вийшла.

У прорізи вставляються гвинти з шайбами, і на них надіваютсяуніверсальние притиски.

Тепер оснащення можна легко зафіксувати на столі стрічкової пилки.

Поклавши дерев’яну панель на пінопласт, майстер відрізає квадратну заготовку розмірами 200х200 мм, і розмічає на ній центр.

Висвердливши глухе 2-мм отвір, в нього вставляється штифт.

Блок, встановлений в центрі заготовки буде упиратися в повзунок.

Обертаючи гвинт, майстер присуває деталь кполотну стрічкової пилки, і вирізає диск обертаючи деталь.

Для фіксації оснащення на орбітальному верстаті вт-подібну направляючу вставляються т-гайки, і в них вкручуються гвинти.тепер можна отримати практично ідеальну окружність шляхом шліфування.

Нарешті, справа дійшла до фрезерного верстата. Як видно, оснащення можна закріпити під кутом.

Майстер піднімає фрезу вище поверхні оснащення, а положення блоку регулює так, щоб при фрезеруванні сформувалися борти тарілки.

Після першого проходу автор зменшує радіус, і повторює операцію кілька разів, формуючи кільцеве поглиблення в диску.

Залишається видалити пеньок в центрі тарілки.поруч з оснащенням майстер розташував лист такої ж фанери, і зрізав пеньок.

Трохи ручного шліфування наждачним папером.

І фінішна просочення поверхонь масло-воском на основі лляної олії.

Дякую авторці за майстер-клас з виготовлення універсального оснащення для столярних верстатів.про ще один авторський варіант оснащення для орбітального шліфувального верстата було розказано в недавній статті.

Всім гарного настрою, міцного здоров’я, і цікавих ідей!підписуйтесь на телеграм-канал сайту, щоб не пропустити нові статті.

Авторське відео можна переглянути тут. Він продає креслення своїх саморобок, але я думаю що вам буде достатньо розмірів і інструкцій, наведених мною в статті.

джерело (source)

Детальніше тут.