Гіацинт насінням: посадка і догляд, чи можна садити

70

Простіше і швидше за все гіацинт розмножується цибулинами, тому до даного способу вдається абсолютна більшість садівників і квітникарів, культивують його у відкритому грунті і в домашніх умовах. Тим, хто збирається спробувати виростити гіацинт з насіння, потрібно відразу врахувати, що це трудомісткий процес, що забирає багато часу, а його результат непередбачуваний.

Чи можна виростити гіацинт з насіння

Виростити гіацинт з насіння, в принципі, можливо. Але на практиці до цього способу в абсолютній більшості випадків вдаються тільки професійні селекціонери, які бажають створити новий сорт або гібрид.

Характеристики «батька» нові екземпляри не успадковують майже ніколи, тому заздалегідь передбачити, яким буде результат спроби виростити гіацинт з насіння нереально. Оцінити його можна буде тільки після першого цвітіння, а його доводиться чекати 5-7 років.

Щоб гарантовано отримати квіти з сортовими ознаками, необхідно вибирати один з вегетативних способів розмноження

Як виглядають насіння гіацинта

Насіння гіацинта досить дрібні, до 2-3 мм в діаметрі. Їх форма близька до кулястої, поверхня ніби «зморшкувата» або «ворсиста». На загальному чорному (рідше темно-сірому) тлі виділяються білі «хвостики».

Щоб уникнути «підробки» насіння гіацинтів потрібно збирати самостійно або купувати у заслуговують довіри продавців

Як зібрати насіння

Щоб виростити гіацинт з насіння, потрібно ще під час цвітіння відзначити найбільш здорові і розвинені екземпляри в «колекції». Після того як бутони в’януть, на їх місці формуються насіннєві коробочки. Потрібно дочекатися, коли вони повністю дозріють, – про це «сигналізує» жовтувато-бурштиновий колір і намітилися тріщини.

Важливо! якщо планується зібрати насіння з гіацинтів у відкритому грунті і виростити нові екземпляри з них, необхідно дочекатися теплого, сухого дня і тільки тоді зрізати коробочки.

У зелених коробочках насіння ще не дозріли, виростити з них гіацинти точно не вийде

Зрізані з квітконосу коробочки досушують в домашніх умовах природним способом. Коли вони тріскаються і розкриваються, посадковий матеріал виймають, просівають, очищаючи від рослинного сміття.

Щоб виростити квітку, їм потрібно забезпечити правильні умови зберігання. Насіння гіацинта пересипають в паперові пакети або конверти, тримають в темному, прохолодному (15-17 °с) місці з хорошою вентиляцією. Особливо небезпечна для них підвищена вологість повітря, перепади температур і потрапляння прямих сонячних променів. Також для зберігання підходять пластикові та скляні ємності, але не можна закривати їх герметично.

Коли садити насіння гіацинта

Так як рослина цвіте і відцвітає рано, насіння у нього визрівають вже в перших числах серпня. Щоб виростити нові екземпляри, їх висівають на самому початку вересня. Якщо бутони» виганялися » до певного терміну, з посадкою можна протягнути до першої декади жовтня.

важливо! бажаючи виростити гіацинт з насіння, термін посіву можна визначити, орієнтуючись на час висадки цибулин. Останні знову переносять на клумби або в горщики приблизно на місяць пізніше.

Вирощування гіацинта з насіння в домашніх умовах

Щоб виростити гіацинт з насіння, великий досвід розмноження садових і кімнатних рослин генеративним способом не потрібно. Потрібно тільки заздалегідь вивчити хід процедури і її важливі нюанси, чітко слідувати алгоритму.

Підготовка насіння гіацинта

Хорошою схожістю посадковий матеріал не відрізняється, вона коливається в межах 50-70%. Це залежить від стану квітів, з яких були зрізані коробочки, умов їх зберігання та інших факторів.

Перед тим як посадити насіння гіацинтів будинку, необхідно відразу відбракувати «некондицію». Їх замочують в сольовому розчині (1-1,5 ст.л. На літр води). Вже через 10-15 хвилин «порожнисті» екземпляри, з яких виростити сіянці точно не вийде, спливають на поверхню.

Легкість не придатних для посадки насіння обумовлена відсутністю в них зародка

Багато сортів і гібриди схильні до грибкових та інших захворювань. Щоб виростити здорові цибулини, перед посадкою проводять дезінфекцію, протруюючи їх в розчині будь-якого фунгіциду протягом 30-40 хвилин. Також можна використовувати домашні засоби з антисептичним ефектом, наприклад, яскраво-рожевий перманганату калію. Але час «витримки» тут збільшується до 1,5-2 годин.

Для поліпшення схожості рекомендується також обробка біостимулятором. Найбільш популярні препарати, які довели свою ефективність, – епін, циркон, гетероауксин.

Біостимулятори дозволяють не тільки отримати більше сіянців, а й виростити з них здорові, міцні цибулини

Щодо того, чи потрібно проростити насіння гіацинтів перед посадкою, єдиної думки немає. Садівники і квітникарі, пропускають даний етап, мотивують це тим, що їм потрібно яровизация, паростки можуть серйозно постраждати від низьких температур, тоді виростити нові гіацинти з них точно не вийде. Віддають перевагу пророщувати насіння вказують на кращу витривалість нових екземплярів, яскравість їх пелюсток, великий розмір суцвіть.

Підготовка ємності і грунту

Сіяти гіацинти насінням можна в будь-який неглибокий, але досить широкий ящик або контейнер. Його приблизно на 2/3 заповнюють покупним магазинним субстратом для цибулинних або саморобної почвосмесью з родючого верхового дерну, торф’яної крихти і крупного річкового піску, взятих приблизно в рівній пропорції.

У ємності обов’язкова наявність отворів для стоку зайвої води. Також на дно шаром товщиною 2-3 см насипають дрібний керамзит, гальку, щебінь, цегляну крихту, інший дренажний матеріал.

Основні вимоги до грунту-поживність, легкість і нейтральний рн

І субстрат, і ємність, в якій планується виростити гіацинт з насіння, перед їх посадкою необхідно продезінфікувати. Контейнер або ящик досить ошпарити окропом, грунт прогрівають в духовці, «виморожують» взимку на вулиці або проливають розчином будь-якого фунгіциду.

Перед посівом грунт в ємності помірно зволожують. Давши воді вбратися, грунт розрівнюють, намічають 1,5-2-сантиметрові борозенки. Бажаючи виростити гіацинт з насіння, не можна висаджувати їх на велику глибину. В іншому випадку появи сіянців можна не чекати-сходи не зможуть «пробитися» назовні. Борозенки засипають дрібним піском, грунт знову злегка збризкують з пульверизатора.

важливо! рекомендована густота посіву для бажаючих виростити гіацинти з насіння — 150-200 штук на 1 м2. Надмірна «скупченість» призведе до того, що велика частина зародків цибулин загине через нестачу вологи і поживних речовин.

Обов’язковий етап вирощування сіянців-яровизація після посадки. Ємність, затягнуту зверху харчовою плівкою, прибирають в холодильник або переносять в темне приміщення з хорошою вентиляцією і постійною температурою 4-5 °с.її залишають там на 30 днів, постійно контролюючи стан грунту і позбавляючись від утворюються крапель конденсату.

Потім контейнер переносять в світле тепле приміщення, знімаючи «укриття». Бажана тривалість світлового дня-8-10 годин, температура-22-25 °с.щоб виростити сіянці, субстрат потрібно постійно підтримувати в помірно вологому стані. При тривалій «посусі» вони неминуче гинуть, в грунті, більше схожою на болото, швидко розвиваються цвіль і гниль. Також потрібно забезпечити регулярний доступ в приміщення свіжого повітря, одночасно захистивши їх від холодних протягів.

Важливо! сіянці з’являються тільки наступної весни, через 5-6, 5 місяців після посіву.

Проростання насіння гіацинтів-дуже повільний і нерівномірний процес

Подальший догляд за сіянцями

Сходи дуже слабкі, розвиваються надзвичайно повільно. Значна їх частина гине протягом наступних 1-2 місяців. У решти до кінця періоду активної вегетації дорослих цибулин з’являються їх» зародки»: дрібні (до 5 мм в діаметрі), грушоподібної форми, майже позбавлені коренів.

Протягом цього часу квітникар або садівник, який бажає виростити нові екземпляри, повинен забезпечити їм:

  1. поливи. Дорослі цибулини не вийде виростити, якщо зрошувати сіянці холодною або жорсткою водою. Субстрат зволожують в середньому раз в 3-4 дня, даючи просохнути тільки його поверхневого шару. В процесі поливу важливо уникати попадання крапель води на надземну частину рослин – це збільшує ризик розвитку грибкових захворювань.
  2. підживлення. Добрива починають вносити через 3-4 тижні після появи сходів з насіння гіацинта. Використовують спеціалізовані магазинні засоби для цибулинних, знижуючи їх концентрацію в розчині в 2-2,5 рази в порівнянні з зазначеною в інструкції. Сіянці підгодовують кожні 15-20 днів.
  3. Розпушування. Воно необхідно, щоб уникнути «спікання» грунту в щільну кірку, що не пропускає повітря. Але розпушування має бути поверхневим і дуже акуратним. «зародки» цибулин, які вийшло виростити, швидше за все, загинуть навіть від незначних механічних пошкоджень. Найкраще проводити розпушування через 3-4 години після поливу.

Натуральна органіка і народні засоби сіянцям категорично протипоказані

Важливо! в кінці першого сезону» зачатки » цибулин не викопують з грунту. На наступний рік, коли вони досягають діаметра 1,5-2 см, з ними надходять, як з дорослими екземплярами.

Висновок

Спроби виростити гіацинт з насіння – своєрідна лотерея. Сортові ознаки нові екземпляри успадковують надзвичайно рідко, зрозуміти, що вийшло, можна тільки першого цвітіння, чекати якого доведеться мінімум п’ять років. Сама процедура розмноження гіацинтів насінням відносно нескладна. Але садівникам і квітникарям, які бажають витратити на «експеримент» час і сили, рекомендується заздалегідь вивчити її нюанси і провести необхідну підготовку. Тільки в цьому випадку можна розраховувати на позитивний результат.