Утеплення даху пінополіуретаном

99

Одним з популярних сучасних теплоізоляційних матеріалів є пінополіуретан. Це підвид газонаповнених пластмас, який завдяки своїй структурі має високі теплоізоляційні характеристики. Для виготовлення ппу використовується рослинна сировина і нафтопродукти. Матеріал, який наноситься на поверхню, що утеплюється, виходить в результаті хімічної реакції, що відбувається при змішуванні ізоціанату і поліолу. При цьому утворюється структура, що складається з безлічі осередків, які наповнені вуглекислим газом або фреоном.

Зміст

  • Особливості пристрою, плюси і мінуси пінополіуретану

    • Структура і види матеріалу
    • Технічна характеристика
    • Переваги та недоліки
    • Відео: що таке пінополіуретан
  • Підготовчі роботи перед нанесенням пінополіуретану
  • Технологія монтажу пінополіуретану

    • Нанесення пінополіуретану на скатному даху

      • Відео: утеплення скатної покрівлі пінополіуретаном
    • Нанесення пінополіуретану на плоскому даху

Особливості пристрою, плюси і мінуси пінополіуретану

Про пінополіуретані у нас заговорили порівняно недавно, але він дуже швидко набув популярності. Це пояснюється тим, що матеріал має хороші теплоізоляційні властивості, його зручно і легко наносити, правда, для цього треба мати спеціальне обладнання.

Структура і види матеріалу

Ппу має комірчасту структуру, близько 90% якої становить газоподібну речовину. Осередки мають тонкими стінками, які ізольовані один від одного. Змінюючи склад компонентів, використовуваних для приготування ппу, можна отримати матеріал для утеплення трубопроводів, вікон, дверей, підлог, стін будівель з різних матеріалів і т.д. Міцність пінополіуретану і його теплопровідність будуть залежати від розміру, кількості осередків і товщини їх стінок.

Утеплення даху пінополіуретаном

Пінополіуретан може використовуватися для утеплення стін, даху, підлоги, труб та інших конструкцій

У нашій країні застосовувати пінополіуретан в будівництві почали порівняно недавно, але він дуже швидко зайняв гідне місце серед теплоізоляційних матеріалів. Це пояснюється не тільки його високими теплоізоляційними показниками, але і тим, що приготувати необхідний склад можна безпосередньо на будівельному майданчику. Досить мати спеціальне обладнання, яке змішує два компоненти, в результаті чого виходить швидко твердне піна, що заповнює собою всі нерівності поверхні.

У будівництві застосовується кілька видів пінополіуретану, які використовуються для утеплення різних елементів як всередині, так і зовні будинку.

Залежно від щільності пінополіуретан ділиться на кілька видів.

  1. жорсткий. Щільність такого матеріалу може становити від 30 до 86 кг/м3, він має закриті осередки. Застосовується для утеплення фундаменту і покрівлі будівлі, має низьку теплопровідність і досить високу міцність. Ппу, щільність якого більше 70 кг / м3, не пропускає вологу, тому може використовуватися як гідроізоляційний матеріал.
    Утеплення даху пінополіуретаном

    Жорсткий пінополіуретан використовується для утеплення фундаментів і дахів

  2. напівжорсткий. Щільність — від 20 до 30 кг/м3, у нього відкриті осередки. Застосовується для утеплення стін і покрівлі всередині будинку. Хоча вартість цього утеплювача досить низька, так як він вбирає вологу, з ним треба використовувати паро — і гідроізоляційні матеріали, а це додаткові витрати. Теплопровідність його вище, ніж у попереднього варіанту, за своїми якостями він нагадує щільний поролон.
    Утеплення даху пінополіуретаном

    Напівжорсткий ппу використовується для утеплення стін і покрівлі всередині будинку

  3. рідкий. Має щільність менше 20 кг / м3 і використовується для утеплення різних ніш і пустот. Застосовується також для теплоізоляції конструкцій складної форми, оскільки володіє малою вагою і практично їх не ускладнює.
  4. листовий. Може мати різну щільність і товщину. На підготовлену і вирівняну поверхню листи кріплять за допомогою клею. Для виготовлення листів використовуються спеціальні форми, куди заливають ппу і де він твердне.
    Утеплення даху пінополіуретаном

    Залежно від щільності пінополіуретан використовується для утеплення різних частин будівлі

  5. м’який. У народі він більше відомий як поролон. Такий утеплювач використовується для обробки стін всередині будівлі, він еластичний, але легко пошкоджується при механічних впливах.

Технічні характеристики

В залежності від виду ппу будуть відрізнятися і його технічні характеристики. Найчастіше в будівництві використовується матеріал щільністю 40-60 кг/м3, на його прикладі і розглянемо властивості цього утеплювача.

  1. теплопровідність. Вона безпосередньо залежить від розміру осередків — чим їх кількість і розмір будуть більше, тим гірше теплоізоляційні характеристики матеріалу. Теплопровідність ппу значно нижче, ніж у таких утеплювачів, як керамзит, мінеральна вата або піноскло, в середньому вона коливається в межах 0,019–0,035 вт/м · к.
  2. шумопоглинання. На рівень звукоізоляції покриття впливають товщина пінополіуретану, його еластичність і здатність пропускати повітря. Найкращі показники має ппу середньої щільності і еластичності.
  3. стійкість до впливу хімічно активних речовин. Ппу стійкий до кислот, масел, спирту і їдким парам. Якщо порівнювати його з таким популярним матеріалом, як пінополістирол, то у ппу хімічна стійкість набагато вище, він надійно захищає металеві поверхні від корозії.
  4. водопоглинання. Серед всіх теплоізоляційних матеріалів пінополіуретан має найнижчий коефіцієнт водопоглинання. За добу він набирає не більше 1-3% вологи, і чим він щільніше, тим менше буде коефіцієнт водопоглинання.
  5. вогнестійкість. На цей показник також впливає щільність матеріалу. За ступенем горючості розрізняють самозагасаючі, важкогорючі і важкозаймисті матеріали. Для підвищення вогнестійкості до складу ппу додають сполуки галогенів і фосфору. Часто на звичайний пінополіуретан наноситься шар вогнестійкого покриття.
    Утеплення даху пінополіуретаном

    Пінополіуретан не є негорючим матеріалом, але після припинення подачі прямого вогню він загасає самостійно

  6. термін експлуатації. У характеристиках матеріалу вказується, що його термін служби не менше 30 років, але на практиці він справно працює значно більше. Коли за кордоном демонтують будинки, утеплені пінополіуретаном і побудовані 40-50 років тому, видно, що в утеплювачі залишилися ізольованими 9 з 10 осередків, тобто він зберіг свої якості на 90%.
  7. екологічна безпека. Після нанесення ппу дуже швидко полімеризується, для цього достатньо всього 15-20 секунд. Після застигання матеріал повністю безпечний для людини. Але слід мати на увазі, що при нагріванні до 500 і більше градусів він починає виділяти шкідливі гази.

Переваги та недоліки

Пінополіуретан володіє наступними перевагами:

  • завдяки хорошій адгезії однаково міцно тримається на бетонній, цегляній, дерев’яній або будь-який інший поверхні;
  • матеріал наноситься в рідкому стані, тому форма утеплюваної поверхні не важлива, так як всі порожнини і порожнечі добре заповнюються;
  • для нанесення ппу не потрібно спеціально готувати підставу або використовувати додаткове кріплення;
  • матеріал формується безпосередньо на будівельному майданчику, а початковий обсяг компонентів невеликий, тому витрати на його транспортування будуть мінімальними;
    Утеплення даху пінополіуретаном

    Пінополіуретан приводиться в робочий стан безпосередньо на будівельному майданчику

  • матеріал дуже швидко наноситься і практично не обважнює конструкцію, що особливо важливо при утепленні дахів;
  • на додаток до теплоізоляції стін і покрівлі підвищується звукоізоляція і міцність;
  • свої технічні характеристики ппу зберігає при температурі від -150 до + 150 °с;
  • утеплювач не гниє, не пошкоджується гризунами і комахами;
  • при нанесенні пінополіуретану виходить монолітне покриття, в якому немає стиків і швів, тому містки холоду не утворюються.

Незважаючи на велику кількість переваг, є у пінополіуретану і ряд недоліків, які треба враховувати при виборі:

  • ппу схильний до негативного впливу ультрафіолету, тому якщо він буде експлуатуватися відкрито, то його треба захищати штукатуркою, фарбою або іншим фінішним матеріалом;
    Утеплення даху пінополіуретаном

    Ппу не можна залишати під відкритим впливом сонячних променів, його треба захистити фінішним матеріалом

    Ппу може використовуватися як професійне обладнання, так і одноразові установки

  • перевірити наявність всіх необхідних матеріалів і засобів;
  • підготувати поверхню, на яку буде наноситися теплоізоляційний матеріал;
  • виконати контрольне напилення і протестувати отриманий шар.

Пінополіуретан можна наносити на різні типи поверхонь, але найчастіше це роблять на бетон, цеглу, дерево або метал. Незалежно від типу поверхні, на яку буде наноситися теплоізоляційний шар, вимоги до її стану однакові.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Утеплення даху пінополіуретаном

Порядок проведення підготовчих робіт буде таким.

  1. поверхня очищають від сміття і бруду, а також прибирають стару фарбу, що відвалюється штукатурку і цвіль. Для видалення старої фарби, масляних плям і іржі використовуються спеціальні хімічні засоби, такі як тринатрійфосфат, хромат цинку, детергенти. Для того щоб пінополіуретан добре і надійно з’єднався з поверхнею, на яку напилюється, вона повинна бути сухою.
    Утеплення даху пінополіуретаном

    Перед нанесенням пінополіуретану з поверхні видаляють попередній утеплювач, бруд і сміття

  2. місця, на які не треба наносити пінополіуретан, захищають розділовим матеріалом, для цього може використовуватися плівка, папір або мастило, наприклад, циатим-221.
    Утеплення даху пінополіуретаном

    Щоб під час нанесення ппу він не потрапив на вікна та інші елементи, їх треба закрити

  3. для вирівнювання поверхні і поліпшення адгезії перед нанесенням пінополіуретану її обробляють праймером. Для цього часто використовують ті ж компоненти, що і для напилення ппу, тільки з меншою кількістю каталізаторів.
  4. закладають всі отвори і діри, розмір яких перевищує 6 мм, інакше через них піна буде виходити за межі утеплюваної поверхні. Для ліквідації великих отворів можуть використовуватися скотч, герметик або інші матеріали.
    Утеплення даху пінополіуретаном

    Якщо розмір щілин або отворів перевищує 6 мм, то їх треба закрити, щоб піна не затікала за межі утеплюваної поверхні

  5. виконують пробне напилення. Бажано робити його на такий же або аналогічної підкладці. Через 10 хвилин після нанесення матеріал розрізають, вивчають його структуру — якщо щось не так, перевіряють правильність дозування, термін придатності компонентів, тиск. Після виконаних коригувань проводиться повторне пробне напилення.

Рекомендується, щоб температури поверхні, на яку наноситься теплоізоляційний шар, і використовуваних компонентів відрізнялися не більше, ніж на 10 градусів.

Технологія монтажу пінополіуретану

Для влаштування теплоізоляції покрівельної конструкції пінополіуретан може наноситися двома способами.

  1. напиленням. При виконанні робіт за такою технологією без спеціального обладнання не обійтися. Рідкий пінополіуретан заливають в приймальну ємність і розпилюють його по поверхні. Застосовуються установки двох видів: високого і низького тиску. У першому випадку матеріал подається під тиском, у другому — за допомогою стисненого повітря. При такій технології нанесення щільність шару пінополіуретану становить від 30 до 60 кг/м3. При необхідності може наноситися другий шар, але його щільність вже становитиме 120-150 кг/м3.
    Утеплення даху пінополіуретаном

    Напилення пінополіуретану виконується за допомогою установки високого або низького тиску

  2. заливкою. Цей метод може використовуватися на підставі будь-якої форми. Часто він застосовується в тому випадку, коли конструкція має багато виступів, колон та інших складних елементів, наприклад, при реставрації складних дахів. Зручно те, що можна легко регулювати товщину шару теплоізоляційного матеріалу.
    Утеплення даху пінополіуретаном

    У приготований простір за допомогою спеціального обладнання заливається пінополіуретан

Незалежно від способу нанесення пінополіуретану після застигання матеріал набуває високі тепло — і звукоізоляційні характеристики і буде служити протягом усього періоду експлуатації. Приватні забудовники зазвичай наносять ппу методом напилення. Це порівняно нескладний процес, впоратися з ним можна самостійно. Не кожна людина зможе дістати професійне обладнання, але в продажу є одноразові набори, з пристроєм яких швидко розбереться навіть новачок.

Комплект для напилення пінополіуретану складається з таких компонентів:

  • балони з ізоціанатом і поліефірним компонентом, які знаходяться під тиском;
  • з’єднувальні шланги;
  • розпилюючий пістолет;
  • змінні насадки;
  • мастило.

Утеплення даху пінополіуретаном

Перед використанням обладнання треба перевірити його працездатність і цілісність всіх аксесуарів

При виконанні теплоізоляції даху або іншої поверхні пінополіуретаном треба дотримуватися правил безпеки, щоб не завдати шкоди своєму здоров’ю або іншим мешканцям будинку:

  • працювати треба в захисних окулярах і робочому одязі;
  • під час роботи рекомендується використовувати респіратор;
  • для захисту рук краще надіти рукавички.

Утеплення даху пінополіуретаном

При нанесенні ппу треба використовувати засоби захисту рук, очей і спецодяг

Нанесення пінополіуретану на скатної даху

Технологія нанесення пінополіуретан на скатну дах буде складатися з наступних етапів.

  1. підготовка поверхні. За допомогою віника і щітки видаляються залишки старого утеплювача, бруд і сміття.
  2. створення суцільної обрешітки. Якщо є можливість, знімають покрівельний матеріал і з дощок товщиною 25-30 мм або з листів осп роблять суцільну обрешітку.
    Утеплення даху пінополіуретаном

    Для нанесення пінополіуретану, якщо є така можливість, краще зробити суцільну обрешітку

  3. захищають місця, на які пінополіуретан не наноситься. Для обробки вікон, дверей та інших місць, де не повинно бути ппу, використовують плівку або папір.
  4. під’єднують пристрій і за допомогою пістолета наносять ппу рівномірним шаром знизу вгору. Залежно від регіону його товщина може становити від 50 до 200 мм.
    Утеплення даху пінополіуретаном

    Залежно від регіону товщина шару ппу може становити від 50 до 200 мм

  5. після того як матеріал застигне, виконується обрізка виступає за крокви утеплювача. Це можна зробити за допомогою ножа або ручної пили.
  6. монтаж внутрішньої обробки. Так як паро — і гідроізоляції пінополіуретану не потрібно, фінішний матеріал фіксують до крокв поверх утеплювача.

Якщо виконується утеплення холодного даху, пінополіуретан наноситься не на покрівельну систему, а на перекриття.

Відео: утеплення скатної покрівлі пінополіуретаном

Нанесення пінополіуретану на плоскому даху

Якщо немає можливості утеплити плоский дах зовні, у виняткових випадках це можна зробити зсередини. Таке рішення призводить до зменшення висоти кімнати.

Роботи виконуються в наступній послідовності.

  1. створення обрешітки. На стелі зсередини приміщення роблять обрешітку. Для її створення використовують бруски, перетин яких залежить від товщини шару теплоізоляції. Зазвичай беруть брус 5х10 або 5х15 см.
  2. укладається проводка і елементи вентиляції.
  3. за допомогою спеціального пістолета наноситься пінополіуретан.
    Утеплення даху пінополіуретаном

    Утеплювати пінополіуретаном зсередини приміщення не рекомендується, роблять це тільки в крайніх випадках

  4. видаляють надлишки утеплювача.
  5. монтується фінішне покриття.

Електрична проводка, що знаходиться в шарі утеплювача, буде перегріватися, тому треба брати мідні дроти з подвійним запасом навантаження.

Так як цей теплоізоляційний матеріал відрізняється гідрофобністю і має поліпшені характеристики, він часто використовується для утеплення плоскої покрівлі зовні. Порядок виконання теплоізоляції плоскої покрівлі в цьому випадку буде наступним.

  1. готують поверхню. Видаляють старий утеплювач, бруд і сміття. Для кращої адгезії можна покрити поверхню ґрунтовкою, хоча це і не є обов’язковою вимогою.
  2. до даху кріплять дерев’яні або металеві крокви перетином 5х15 см з кроком 40-60 см.на кінці і на початку кроквяних дощок, а також знизу з такого ж матеріалу роблять обв’язку, яка обмежить нанесення пінополіуретану знизу і зверху.
    Утеплення даху пінополіуретаном

    Крокви плоского даху підшиваються дошками, щоб забезпечити поверхню для нанесення ппу

  3. за допомогою спеціального пістолета рівномірно наносять ппу. Спочатку заповнюють простір між першими кроквами, а потім рухаються уздовж карниза.
    Утеплення даху пінополіуретаном

    Спочатку заповнюється простір між першими кроквами, а потім поступово наносять пінополіуретан на всю поверхню даху

  4. після застигання ппу видаляються всі його надлишки.
  5. укладають вітрозахист або гідроізоляційну мембрану, які захищають шар утеплювача від вивітрювання. Фіксуються вони за допомогою скоб, а місця з’єднання смуг проклеюють скотчем.
  6. на крокви монтують контробрешітку з брусків товщиною 20-30 мм.
  7. набивають обрешітку.
  8. укладають покрівельний матеріал.

Незалежно від типу покрівлі застосування пінополіуретану дозволяє звести до мінімуму втрати тепла в її конструкції.

Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!
Доступну вартість. З їх допомогою нанести склад зможе навіть новачок. Завдяки тому, що пінополіуретан може монтуватися практично на будь — яку поверхню, не треба використовувати паро-і гідроізоляційні матеріали, так що процес утеплення займає мінімум часу, а результат виходить краще, ніж при використанні багатьох інших матеріалів.