Вугільний фільтр для води: від чого очищає, чим він краще звичайного, як вибрати і промити при обслуговуванні, чи можна зробити своїми руками

69

Опис і від чого очищає

Вугільний фільтр – це високопористий вуглецевий матеріал. Велика кількість мікроячеек обумовлює наявність великої активної поверхні, кожна ділянка якої здатний фіксувати сторонні частинки. Основу вугільних фільтрів становить вуглецевий концентрат різного походження.

На практиці використовують вугілля з наступних видів сировини:

  • деревини,
  • торфу;
  • шкаралупи кокосів і фруктів,
  • кісточок плодів;
  • кам’яного вугілля.

Сорбенти отримують карбонізацією, подальшою активацією.

Найчастіше вуглецеві концентрати активують водяною парою.

Залежно від температури, режиму подачі гарячої вологи, інших агентів, що збільшують здатність до поглинання, матеріал набуває різну пористість.

Після завершення активації вугільний продукт подрібнюють.

Довідка. У деяких фільтрах сорбційної дії в якості поглиначів містяться силікати алюмінію, цеоліти, їх похідні. Такі пористі матеріали ефективно очищають воду, але вони не відносяться до вугілля.

Для очищення води застосовуються вугільні фільтри з наповнювачами в наступних формах:

  • порошку;
  • гранул;
  • волокон.

Найчастіше використовуються гранульовані сорбенти. Вони володіють значною ємністю, мають високу пористість, забезпечують фільтрування з великою швидкістю.

Переваги установки передфільтри

Установка магістрального фільтра вирішує відразу кілька проблем з водопровідною водою:

  • продовжує термін служби сантехніки;
  • видаляє іржавий наліт;
  • знижує ризик поломки пральної і посудомийної машин, бойлерів та водогреев;
  • робить приємніше умивання і прийом душа, покращує стан шкіри і волосся: очищена вода менше викликає роздратування навіть у маленьких дітей і алергіків;
  • знижує навантаження на фільтр для питної води.

Що таке магістральні фільтри (або передфільтри)

Передфільтр, або фільтр попереднього очищення, встановлюється в магістраль на вході в домашню систему водопостачання. Звідси друга назва передфільтрів-магістральні фільтри. Найчастіше вони очищають воду з міського водопроводу або є частиною системи водопідготовки в котеджі.

Принцип роботи і чим він краще звичайного

Робота вугільних фільтрів заснована на притягуванні домішок до поверхні сорбенту силами слабкої взаємодії (адсорбції), реагуванні деяких забруднювачів з вуглецевими наповнювачами (хемосорбції).

Якісне активоване вугілля проявляє такі властивості:

  • активно зв’язує чужорідні речовини, не реагує на молекули води;
  • легко змочується водою, не руйнуючись при цьому;
  • не ініціює реакції окислення, осмолення домішок;
  • має пори з розмірами від 0,8 до 5 нм, що дозволяє проникати органічним забруднювачам (нафтопродуктам, пестицидам, павам);
  • має велику ємність при короткочасному взаємодії з водою.

засипні наповнювачі фільтрів підлягають регенерації промиванням.

Після нечисленних відновлень (до 4 разів) активність вугілля не зменшується.

Тривале використання сорбенту не рекомендується.

Для повного відновлення потрібно проводити активацію. Зробити це вдома практично неможливо.

Важливо. Деякі наповнювачі можна тільки утилізувати разом з накопиченими на них домішками з води.

Вугільні фільтри використовуються для досягнення наступних цілей:

  • знебарвлення забрудненої води;
  • видалення неприємного запаху і присмаку;
  • вилучення органічних сполук;
  • виділення з водного середовища біологічних домішок;
  • закріплення на пористій поверхні продуктів дезинфікування (хлорування) водопроводів.

Матеріали з вугілля успішно справляються з усіма звичайними забруднювачами. Їх характеристик може виявитися недостатньо для очищення води з підвищеним рівнем домішок, що містять великі концентрації солей жорсткості. У таких ситуаціях крім вугільних фільтрів потрібно встановлювати додаткові очисні модулі.

Вугільні фільтри, більш ефективні, ніж будь-які звичайні механічні очищувачі, але в меншій мірі видаляють забруднення, ніж системи зі зворотним осмосом і ультрафільтрацією.

Як вибрати?

Існує кілька основних видів фільтрів з вугіллям. У кожного пристрою є певні можливості, переваги. Вугільні фільтри відрізняються цінами, що теж важливо для споживачів.

Глечики

Найпростіша модель виглядає як ємність з великим або меншим об’ємом. У кришку вмонтований патрон з вугільним наповнювачем. Ресурс глечиків дозволяє задовольнити помірні потреби одного-двох осіб.

Увага. Очищена вода в глечику постійно контактує з сорбентом, тому потрібно уважно стежити за станом фільтра.

Заповнений вугілля стає джерелом забруднень. Можливостей картриджа вистачає максимум на 2 місяці, після чого його потрібно замінювати. Ціна на фільтри-глечики невелика, наближається до 600 рублям.

Насадки на кран

Багатьом споживачам подобаються насадки на кран. Вони не займають місце під мийкою або на стільниці, легко встановлюються і демонтуються. Насадку можна брати з собою в поїздки. Вона очищає воду від невеликих забруднень, істотно скорочує швидкість потоку.

Поглинаючої ємності насадки зазвичай вистачає на 3 місяці, після закінчення яких наповнювач фільтра потрібно міняти. Ціна насадки в 2 рази менше, ніж глечика – близько 250-300 руб.

Проточні пристрої з картриджами

Велику ефективність очищення забезпечують проточні моделі під мийкою з вугільними сорбентами. Фільтруючий картридж може стаціонарно встановлюватися в колбі окремо, як єдиний модуль очищення або в комплексі з іншими блоками. Проточні вугільні фільтри для води коштують набагато більше, ніж глечики і насадки, ціна наближається до 5000 рублів.

Балони з сорбентами

Для очищення води з індивідуальних джерел на заміських ділянках потрібні великі обсяги поглиначів. З цією метою використовують стаціонарні балонні моделі з засипним вугіллям. Зазвичай вони встановлюється на магістральні вхідні труби.

Агрегат має великі розміри, необхідний для забезпечення чистою водою жителів котеджів, які не мають централізованого водопостачання. Додаткова зручність балонів полягає в тому, що сорбент для наповнення можна вибирати самим в залежності від якості води в даній місцевості.

Ціна балона об’ємом близько 30 л (без засипки) наближається до 3 тисяч рублів.

Елементи зворотного осмосу

Застосування пристроїв для очищення води через мембрани згідно з принципом зворотного осмосу – одна з найбільш ефективних і дорогих можливостей повного видалення забруднень.

На мембрану повинен потрапляти попередньо очищений потік. Для цього в комплексі послідовно встановлюють звичайний механічний фільтр, потім модуль з вугіллям і тільки після цього блок для зворотного осмосу.

Важливо. Отримана вода не містить взагалі ніяких частинок, що не завжди добре.

Часто нестачі мікроелементів в комплекс вводять мінералізатор, що додає в рідину необхідні солі. Ціна агрегату наближається до 10 тисяч рублів.

Всі види вугільних фільтрів випускають провідні виробники пристроїв для очищення води:

  • гейзер;
  • aquafilter;
  • аквафор;
  • бар’єр;
  • fibos;
  • honeywell;
  • omoikiri.

До вибору сорбенту потрібно підходити обережно тому, що від цього залежить якість отриманої води.

Переваги проточних фільтрів

До головних переваг магістральних фільтрів можна віднести:

  • висока якість очищення води. У росії ніяке очисна споруда не здатна забезпечувати належний рівень очищення води, довівши її якість до питної. Проточні фільтри для води здатні ефективно затримувати до 90% сторонніх домішок-крейда, хлор, бактерії, різні хімічні сполуки і важкі метали.
  • поліпшення смакових якостей води. Сірководень, іржавий метал, хлор, мул – вода з крана може мати самий різний запах і смак. Безумовно, смак води впливає на смак приготовленої на ній їжі і напоїв. Проходячи через проточну систему фільтрації, вода очищається від всіх впливають на її смак і запах домішок.
  • пом’якшення води. Солі кальцію і магнію, що містяться у водопровідній воді, негативно впливають наЗдоров’я шкіри і волосся. До того ж, саме жорстка вода дуже часто стає причиною поломки техніки (водонагрівачі, пральні та посудомийні машини). Фільтрація води дозволяє знизити до мінімуму вміст солей жорсткості і позбавить вас необхідності часто проводити чистку сантехніки.

Магістральні фільтри

Забезпечують грубу механічну очистку води від піску, іржі та мулу. Передфільтри з вугільним картриджем видаляють з води ще й хлор, феноли, бензоли, важкі метали і пестициди.

Після попереднього очищення вода стає більш прозорою і позбавляється від сторонніх запахів, проте залишається непридатною для пиття.

Особливості обслуговування і як промити систему

Сучасні пристрої для очищення невибагливі при експлуатації, не вимагають великих зусиль для обслуговування.

У фільтрів з картриджами заміна патрона виконується легко. Для цього потрібно ключем з комплекту відкрутити кришку, вийняти старий картридж, поставити на колишнє місце новий. Після закінчення процедури кришку міцно прикручують на місце, виключаючи появу протікання в перспективі.

Увага. Категорично не слід допускати користування фільтром після закінчення терміну зазначеного в супровідних документах.

Час ефективного очищення залежить від інтенсивності навантаження на сорбент. Зазвичай при середній витраті сім’ї з 3 чоловік заміна вугільного фільтра потрібна через місяць.

показники вичерпання можливостей наступні:

  • поява присмаку у води;
  • зменшення швидкості потоку (для всіх фільтрів, крім глечика);
  • випадання осаду після кип’ятіння.

Дуже зручні нові системи з автоматичною індикацією стану фільтра.

У таких випадках забути про зміну фільтра неможливо. За зручність доводиться багато платити. Такі агрегати коштують понад 15 тис.

Деякі винахідливі споживачі застосовують оригінальний метод перевірки стану сорбенту. Вони роблять ледь забарвлений розчин марганцівки або будь-якого харчового барвника. Пропускають його через фільтр. Якщо виходить потік пофарбований, значить-фільтр треба міняти. Ідея оригінальна і цілком обгрунтована.

Промивка наповнювача сорбційного фільтра, зробленого у вигляді балона, економічно виправдана. Для регенерації здібностей вугілля потрібно вийняти, багаторазово промити в чистій воді, потім можна повторити процедуру в 3 %-ному розчині харчової соди.

Для відновлення функцій сорбенту його потрібно струшувати, перемішувати, вимивати. Повноцінну регенерацію вугільних картриджів в домашніх умовах зробити неможливо.