Коли і як правильно обрізати агрус після збору врожаю

65

Сибірський виноград, як іноді любовно називають агрус його справжні любителі, має підвищену схильність до побегообразованию, тому потребує регулярних обрізках. Особливо важливо правильно обрізати чагарник після збору ягід.

Зміст

  • Коли і для чого проводиться літньо-осіння обрізка агрусу після збору врожаю
  • Як правильно обрізати агрус влітку після плодоношення по роках

    • Відео: обрізка агрусу для початківців
    • Правила догляду за кущами, звільненими від непотрібних пагонів
  • Відгуки та корисні поради досвідчених садівників

Коли і для чого проводиться літньо-осіння обрізка агрусу після збору врожаю

Агрусові кущі потребують регулярної обрізки протягом усього вегетаційного періоду. Після збору врожаю прийнято обрізати чагарник в два етапи. Перша процедура проводиться практично відразу після того, як будуть зібрані останні ягоди, зазвичай цей час припадає на кінець липня або початок серпня.

Вторинну постурожайну обрізку робити краще пізньої осені, коли з агрусу опаде вся листя, але до настання справжнього похолодання залишиться близько 4-6 тижнів. Конкретний термін безпосередньо залежить від особливостей місцевих кліматичних умов. У південних регіонах, де осінь тепла, довга і м’яка, агрусові посадки обрізають в кінці жовтня або навіть початку листопада. У середній смузі цим займаються на 2-3 тижні раніше (перша половина жовтня). Суворий клімат північних областей (сибір, урал) зобов’язує завершити обрізні заходи не пізніше початку жовтня.

Дуже важливо правильно вгадати терміни для обрізки агрусу. Якщо вона буде зроблена несвоєчасно, то чагарник ослабне і буде погано плодоносити на майбутній рік.

Коли і як правильно обрізати агрус після збору врожаю

Закінчив плодоношення кущ агрусу потребує обрізку

Агрусові кущі дуже швидко і хаотично розростаються, перетворюючись в непролазні колючі зарості. Обрізка переслідує наступні цілі:

  • заборона безконтрольного зростання і підтримання її на потрібному рівні;
  • забезпечення надходження до всіх гілок (і всередину куща теж) достатньої кількості сонячного світла;
  • поліпшення провітрювання;
  • підвищення врожайності;
  • зниження ризику зараження різними захворюваннями, а також поразки комахами-шкідниками;
  • збільшення репродуктивного періоду;
  • поліпшення якісних характеристик ягід;
  • спрощення догляду за чагарником (за правильно сформованим кущем легше доглядати і з нього простіше збирати урожай).

Як правильно обрізати агрус влітку після плодоношення по роках

Перш ніж підходити до агрусу, необхідно обзавестися парою хороших, щільних рукавичок (краще шкіряних або замшевих зварювальних) для захисту рук від численних гострих колючок. Для роботи знадобиться відповідний спеціальний інструмент:

  • сучкоріз;
  • секатор;
  • садова пилка.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Коли і як правильно обрізати агрус після збору врожаю

Перша літня обрізка вважається санітарної, під час неї видаляють тільки зламані, засохлі, пошкоджені або хворі гілочки. Основна процедура виконується вже восени і виглядає наступним чином:

  1. обрізка починається в перший рік життя рослини, коли воно ще є саджанцем. У маленького кущика вибирають кілька найсильніших гілок (3-4), які правильно орієнтовані, і підрізають їх трохи вище четвертої або п’ятої нирки. Все інше видаляють.
    Коли і як правильно обрізати агрус після збору врожаю

    Обрізку починають з самого першого року життя рослини

  2. однорічний кущик теж піддають обрізку. Вилізли нульові гілочки проріджують, вибравши з них не більше 3 штук. Всі свіжі пагони вкорочують до четвертої нирки. Вирізують засохлі, поламані, викривлені, пересічні і труться один об одного пагони, а також спрямовані всередину і надто сильно нахилилися до землі.
  3. через рік у дворічного рослини з усіх йдуть від поверхні грунту нульових гілок залишають не більше 5-6 найпотужніших і вдало розташованих. Для стимуляції розгалуження все свіжі пагони вкорочують приблизно на третину довжини. Також проводять санітарну обрізку.
  4. на третій рік кущ агрусу починає плодоносити. Знову вирізують все непотрібне в санітарних цілях (зламані, що лежать на землі та ін.), залишаючи 3-4 найсильніших прикореневих відростка і підрізаючи пагони поточного сезону на третину.
  5. на четвертий рік життя кущ агрусу вважається сформованим, врожайність максимальна. Знову проводять санітарну обрізку і вибирають 3-4 сильних нульових відростка, не забувши прищипнути всі пагони для стимуляції плодоношення.
  6. рослини, що досягли п’ятирічного віку, вже потребують деякого омолодження. Для цього вирізують найстаріші пагони (від 5 років), плодоношення яких вже слабке (їх можна відрізнити по темній, майже чорній корі). У всьому іншому надходять за стандартною схемою.
    Коли і як правильно обрізати агрус після збору врожаю

    Дорослі кущі агрусу після 5 років омолоджують, щороку видаляючи старі гілки і залишаючи їм на заміну заміщають пагони

При правильному виконанні технології обрізки кущ гармонійно розвивається і добре плодоносить, зазвичай до 15 років окремого омолодження не потрібно. Омолодити старий або запущений агрусовий кущ можна за кілька етапів:

  1. під корінь вирізують третину куща, не розбираючи віку наявних гілок. Ця процедура спровокує посилений ріст пагонів від кореня.
  2. через рік видаляють ще третину пагонів. При цьому відросли нульові відростки вкорочують на чверть.
  3. у наступному сезоні прибирають залишилася стару частину куща і підрізають свіжі пагони (на¼).

Чагарник, що переступив 30-річний рубіж, омолоджувати безглуздо, його просто викорчовують.

Коли і як правильно обрізати агрус після збору врожаю

При радикальній омолоджуючій обрізці зрізають всі гілки

Існує інший, більш кардинальний спосіб омолодження агрусу. Він полягає в одночасному вирізанні всіх гілок повністю. З з’явилася кореневої порослі вибирають 3-5, що залишилися вирізують. Однак ослаблений або хворий кущ такої екзекуції може і не витримати, тому іноді не видаляють 3-4 найрозвиненіші і потужні гілки (їх прибирають пізніше, коли кущ сформується заново).

У сибіру час осінньої обрізки агрусу найчастіше припадає на останній вересневий тиждень. Намагаюся вибрати для проведення цих робіт сухий і теплий день. Спочатку завжди прибираю лежать горизонтальні гілки, потім виглядаю і вирізаю старі з почорнілої корою. Тільки потім розбираюся з більш-менш вертикально зростаючими кореневими пагонами цього сезону, вибравши найкращі і безжально позбувшись від решти. В найостаннішу чергу на 8-10 см підрізаю все верхівки.

Відео: обрізка агрусу для початківців

Правила догляду за кущами, звільненими від непотрібних пагонів

У перелік заходів, які необхідні після обрізки, входять:

  • прибирання. Під кущами агрусу потрібно зібрати всі опале листя, ягоди, гілочки, стару мульчу та інший рослинний сміття.
  • розпушування. Грунт акуратно розпушують на глибину близько 2-3 см.
  • полив. Якщо стоїть посушлива погода, то чагарник зволожують хоча б раз на тиждень, витрачаючи на кожен кущ по 3-4 л води.
  • підживлення. Після плодоношення використовують добрива з підвищеним вмістом фосфору і калію (на 1 кущ):
    • мінеральні-монофосфат калію (40-45 г) або сульфат калію (12-20 г) і суперфосфат (30-35 г);
    • органічні-зола деревна (100-120 г) і садовий компост або перегній (8-9 кг).
  • профілактична обробка. В якості профілактики від шкідливих комах і різних захворювань посадки обприскують бордоською рідиною (1%). Якщо є ознаки ураження, то застосовують:
    • інсектициди (карбофос, актеллік та ін.) — від шкідників;
    • фунгіциди (топаз, фітоспорін та ін.) — від хвороб.
  • мульчування. Кущі утеплюють на зиму нової мульчею шаром 10-15 см з соломи, скошеної трави, сухого листя та ін.
    Коли і як правильно обрізати агрус після збору врожаю

    Після прибирання необхідно укласти свіжу мульчу, яка буде утеплювачем взимку

    Всередину, зріз робите так, щоб він йшов вниз від нирки, над ниркою має залишитися 0,5 -0,7 см, секатор повинен бути гострим. Якщо перший раз важко зробити такий зріз, то оставте над ниркою 1 см, але не більше (по книзі к.брікелла «обрізка рослин» користуюся вже з 1989 року).

    Мандрагора

    Https://www.forumhouse.ru/threads/14888/page-5

    Рекомендую всім садівникам обрізати агрус восени. Тоді і навесні без клопоту обійдетеся: потрібно буде лише обрізати підмерзлі гілочки, обрізати пошкоджені місця і прикореневі пагони. Виробляти осінню обрізку агрусу потрібно після листопаду, коли урожай вже зібраний. Головне правило при обрізанні гілок — врахувати оптимальне місце зрізу поруч з плодовою ниркою. Це приблизно 5 мм над ниркою під кутом 45 градусів. Якщо зріз зробити ближче до нирки, вона висохне, а якщо занадто високо над ниркою, постраждає частина гілки. Друге, що потрібно враховувати: положення нирки. Воно повинно бути таке, щоб втечу, який буде рости з цієї нирки, був спрямований не всередину куща, а назовні. Це запорука гарної освітленості і провітрювання куща.

    Dachaudacha

    Https://www.agroxxi.ru/forum/viewtopic.php?t=2871

    Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
    Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

    Регулярне і грамотне виконання обрізки агрусових кущів після збору врожаю дозволить якісно підготувати рослину до майбутньої зимівлі, а також забезпечити рясне плодоношення протягом декількох років.