Сорт бетта-ранні польські помідори

73

Томати бажані практично в кожному будинку. Садівникам-любителям зазвичай хочеться покуштувати свіжі плоди якомога раніше. Одним з дуже ранніх, хоча і дрібноплідних томатів є бетта — давно відомий сорт польської селекції.

Зміст

  • Історія вирощування сорту

    • Відео: вирощування томата бетта
  • Інфографіка: короткий опис сорту бетта згідно з даними держреєстру
  • Зовнішній вигляд кущів і плодів томата бетта
  • Переваги та недоліки
  • Правила обробітку сорту бетта

    • Посів томата бетта у відкритий грунт

      • Відео: посів насіння томата у відкритий грунт
    • Підготовка розсади томатів
    • Пересадка розсади на постійне місце
    • Догляд за посадками

      • Відео: вирощування томатів бетта в теплиці поруч з іншими сортами
  • Хвороби, шкідники і боротьба з ними
  • Збирання врожаю
  • Відгуки городників

Історія вирощування сорту

Сорт бетта відомий в росії вже більше 20 років. Отриманий польськими селекціонерами томат був зареєстрований в держреєстрі селекційних досягнень рф агрофірмою «гавриш» в 1997 році. Сорт рекомендований для вирощування по всій території російської федерації на садово-городніх ділянках і в дрібних фермерських господарствах. Підходить для обробітку в незахищеному грунті, теплицях і парниках, а також в домашніх умовах (на балконах).

Обробіток помідорів бетта в теплиці не надто рентабельно через низькорослості кущів.

Відео: вирощування томата бетта

Інфографіка: короткий опис сорту бетта згідно з даними держреєстру

Сорт бетта-ранні польські помідори

Короткий опис сорту томата бетта згідно з даними держреєстру

Зовнішній вигляд кущів і плодів томата бетта

Бетта вважається ультраранньостиглим сортом — помідори починають дозрівати на 78-83-й добу після проростання насіння. Через властивості детермінантності (обмеження росту) кущики виростають невисокими — до 0,5 м (у відкритому грунті зазвичай ще нижче — 0,35–0,4 м), ширина крони становить 25-30 см.це рослини штамбові, з невеликою кількістю бічних гілочок і середньої облиственностью. Листя темно-зеленого забарвлення позбавлені прилистків, будова їх звичайне, розміри середні. Поверхня листової пластини слабогофрірованная.

Сорт бетта-ранні польські помідори

На невеликих кущах формуються плодові кисті з 4-6 помідорів

Прості, компактні суцвіття складаються з 4-6 квіток. Перша квіткова кисть з’являється над 6-7-м листом, а потім через 1-2 листочка. Іноді кисті ростуть поспіль, не розділені листям. Плоди утворюються невеликого розміру, середньою масою 54-71 г (максимально до 100 г). Форма помідорів плоскоокругла, на поверхні є слабка ребристість. Шкірочка тонка, але щільна, яскраво-червоного кольору.

Сорт бетта-ранні польські помідори

Помідори невеликі, з 4-5 насіннєвими камерами

М’якоть дуже соковита, що містить 4-5 насіннєвих камер із середнім числом насіння. Смак м’якоті приємний, кислувато-солодкий.

Переваги і недоліки

Як і будь-який сорт, бетта має і переваги, і недоліки. До переваг відносяться:

  • ранні терміни дозрівання;
  • відносно висока врожайність (1,8-2 кг з 1 куща, до 12 кг з 1 кв. М);
  • невимогливість до догляду (не потрібно підв’язування і пасинкування);
  • стійкість шкірки до розтріскування при перезволоженні;
  • вкрай рідкісне ураження фітофторозом;
  • стабільність утворення і дозрівання зав’язей незалежно від погодних умов.

На жаль, томат легко уражається таким захворюванням, як вірус тютюнової мозаїки, фузаріоз і кладоспоріоз.

Правила обробітку сорту бетта

Томат бетта можна розмножувати звичним розсадним методом і прямим посівом. У будь-якому випадку насіння слід попередньо обробити:

  • перевірити на повноцінність (при замочуванні у воді повноцінні насіння осядуть на дно ємності);
  • протравити в 1-2%-ному розчині марганцівки або перекису водню (1 столова ложка 3%-й перекису додається в 0,5 л води);
  • замочити в стимуляторі росту (епін по інструкції, сік алое в пропорції 1:1).
    Сорт бетта-ранні польські помідори

    Епін — не тільки стресогенний препарат, він ще покращує проростання насіння

Посів томата бетта у відкритий грунт

Такий метод обробітку підходить тільки для теплих регіонів (наприклад, криму або краснодарського краю). З огляду на, що для проростання насіння потрібна температура грунту не менше 18 ос (при зниженні температури розвиток насіння завмирає), посів можна здійснювати тільки на початку травня. Можна сіяти трохи раніше, але тоді для забезпечення необхідного тепла потрібно накрити посіви плівкою.

Відео: посів насіння томата у відкритий грунт

Підготовка розсади томатів

В регіонах з помірним кліматом (наприклад, в середній смузі росії) томат бетта слід розмножувати за допомогою розсади. Оброблене насіння висівають в першій декаді квітня. Грунт для вирощування розсади повинен бути пухким і поживним. Можна використовувати покупну грунтову суміш або приготувати її самостійно з рівних частин садової землі, торфу і піску.

Порядок посіву:

  1. продезінфікувати грунт (можна просто пролити окропом, але краще використовувати гарячий темно-рожевий розчин марганцівки).
  2. укласти грунт в ящики (або інші ємності) і ущільнити його руками.
  3. прокреслити у вологому грунті борозенки (1-1, 5 см глибиною) за допомогою палички.
  4. укласти насіння в борозенки і прикрити шаром грунту 1 см.якщо грунт недостатньо вологий, сприснуть його поверхню теплою водою з пульверизатора.
  5. затягнути ящики поліетиленом і прибрати в затемнене приміщення з температурою повітря 22-26 ос.

Сорт бетта-ранні польські помідори

Насіння томата заглиблюють у вологий грунт на 1-1, 5 см

Дочекавшись масової появи росточков, плівку знімають, ящики з розсадою переносять на добре освітлений підвіконня і стежать, щоб температура в приміщенні протягом 7-8 днів трималася на рівні 15-16 ос. Надалі її знову підвищують приблизно до 25 ос.

Поливати молоді рослинки потрібно дуже обережно, щоб не розмити грунт навколо корінців. Полив (теплою водою!) виробляють помірно, у міру висихання верхнього грунтового шару.

При вирощуванні розсади томатів потрібно забезпечити не менше 16-18 годин світлового дня, інакше рослини витягнуться і стануть слабкими.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Сорт бетта-ранні польські помідори

Паростки для нормального розвитку повинні мати достатній життєвий простір, тому після появи пари справжніх листочків молоді томати потрібно пікірувати по окремих стаканчиках.

Сорт бетта-ранні польські помідори

Після появи двох справжніх листочків розсаду томатів пікірують

Захворювання (появі жовтуватих плям на листках) необхідно:

  • ретельно провітрити теплицю і знизити вологість повітря;
  • зрізати всі уражені листя, а також обірвати листя з нижньої частини куща і зайві пасинки;
  • негайно виполоти бур’яни;
  • прибрати з теплиці і спалити всі рослинні залишки.

Для обробки рослин можна використовувати такі препарати, як фітолавін-300 (1 столова ложка на 10 л води), фітоспорін (5 мл на відро води), псевдобактерин (50-150 мл на відро води). Обробки цими препаратами зазвичай проводять двічі з інтервалом 15-20 днів.

Сорт бетта-ранні польські помідори

Кладоспоріоз томата проявляється у вигляді плям на листках, спочатку жовтих, потім набувають бурий відтінок

Тютюнова мозаїка найчастіше вражає томати, вирощені розсадним способом. Появі хвороби сприяють загущена посадка і погана вентиляція в теплиці. Для профілактики захворювання необхідний правильний сівозміну, а для теплиці — щорічна заміна верхнього шару грунту (10-15 см). Для лікування хворих рослин проводять обприскування 10%-й молочною сироваткою з мікродобривами.

Сорт бетта-ранні польські помідори

Вірус тютюнової мозаїки вражає як листя, так і плоди томатів

Шкідники не надто часто нападають на томат бетта. Все ж для профілактики слід садити поруч з грядками пряні пахучі трави і квіти (базилік, гірчицю, чорнобривці). Від слимаків посадки допоможе захистити мелений червоний перець і зола, якими слід посипати грунт навколо рослин.

До початку наливання плодів можна використовувати профілактичні інсектицидні обробки. Якщо з’явився колорадський жук, його слід збирати вручну.

Збір врожаю

Урожай томатів бетта збирають з червня по серпень. Плоди прекрасно дозрівають в ящиках, тому їх навіть рекомендується знімати зеленуватими (найбільші — в стадії молочної стиглості). Такий збір стимулює зростання і дозрівання залишаються на кущі плодів.

Помідори мають відмінний смак, тому їх можна використовувати в свіжому вигляді. Малі розміри плодів дозволяють успішно застосовувати їх для цільноплідної консервації. Можна готувати соки, пюре та інші домашні консерви.

Відгуки городників

мені бетту сусідка давала. Хороший як ранній. У неї зі свого насіння, в минулому році були дрібнуваті. Але дійсно дружно дозріває, і вирощується без проблем. Шкурка тоненька, лопаються. Смак був солоденький. Може, місце йому дісталося хороше, сонячне. P. S. Сидів в ог. nata983 http://www.tomat-pomidor.com/newforum/index.php?topic=4518.0 садила минулого літа бетту, дозрівали найпершими, разом з боні-мм, вони, до речі, дуже схожі і за виглядом, і за формою, і за смаком. В цьому році знову і ті і ті посіяла, мені вони дуже сподобалися, для ранніх і маленьких — гідний сорт. ксю з королева http://www.tomat-pomidor.com/newforum/index.php?topic=4518.0

Томат бетта мені подобається, але у нього є недоліки — смак не солодкий, але хороший, слабка стійкість до хвороб, врожайність не більше 5-7 великих плодів, інші дрібниці. Плюси-низькі томати, можна густо садити — до 15 штук на кв. М, дуже скоростиглі. Сорт для початківців, прямий посів в грунт в травні, не уражаються фітофторою, не пасинкуються. Ми садимо не більше 5 кущів, щоб їсти плоди в кінці червня. А решта гібриди-з липня по грудень.

чарлі 83 http://forum.prihoz.ru/viewtopic.php?t=1669&start=45

Бетта при пророщуванні не тяглися, зараз на них з’являються перші нормальні листки, і вони нижче, ніж томати бліц, посіяні пізніше. Світло і температура однакові. Томат бетта формує кущ самостійно-такі маленькі крепенькие деревця виходять.

alb http://forum.ponics.ru/index.php?topic=1305.0
Вам сподобалася стаття? допоможіть проекту!
Наша команда намагається зробити ваше перебування на сайті зручним і корисним. Ми будемо вдячні, якщо ви підтримаєте наш проект, це допоможе нам зробити його ще краще!

Завдяки невибагливості до умов вирощування томати бетта з легкістю можуть обробляти навіть недосвідчені городники. Невеликі кущики, звичайно, не принесуть казково великого врожаю, зате дозволять в дуже ранні терміни поласувати невеликими соковитими помідорами.