Як правильно точити свердла по металу на наждаку. Трохи теорії

64

Як правильно точити свердла по металу на наждаку. Трохи теорії 2>

Для початку потрібно розібратися з конструкцією інструменту і зрозуміти, яких його характеристики потрібно буде відновити, які зберегти не зіпсувавши. В процесі знадобиться інструмент для перевірки кутів і довжин ріжучих крайок.

Конструкція свердла

Свердло по металу складається з: хвостовика і робочої частини. Ці дві частини виготовляються з різних металів, які з’єднується в одну заготовку за допомогою зварювання. Хвостовик виконаний зі сталі, що не зазнала загартування.

Робоча частина виконується з швидкорізальної загартованої інструментальної сталі. Її можна умовно розділити на кілька частин: калібруючу і ріжучу. На робочій частині знаходяться наступні елементи конструкції:

  • дві ріжучі кромки;
  • дві задні поверхні( потилицю), що йдуть назад під нахилом від ріжучих крайок;
  • дві передні поверхні, що знаходяться під ріжучою кромкою і переходять в канавку для відведення стружки;
  • перемичка на вершині між ріжучими крайками і задніми поверхнями;
  • дві канавки для відведення стружки;
  • дві спинки , що утворюють зовнішню поверхню свердла;
  • дві стрічки , що знаходяться на спинках.

Основні частини спірального свердла по металу

Ріжуча кромка утворюється на перетині поверхонь передньої частини (канавки) і задньої частини (потилиці). Для відновлення гостроти ріжучої кромки на точилі або іншим інструментом обробляється саме задня поверхня.

В процесі роботи тупляться саме ріжучі кромки. При заточуванні потрібно відновити їх гостроту, геометрію, а так само кут при вершині між задньою і передньою частиною.

Параметри, які потрібно відновити

При правильній заточуванні свердла по металу потрібно відновити наступні його параметри:

  • кут при вершині . Його утворюють ріжучі кромки на перетині з перемичкою. Значення кута повинен бути, в межах 116° — 118°. Але це значення не суворе, для роботи з матеріалами різної твердості і в’язкості воно може бути в межах від 60° до 150°. Є й окремі випадки, при яких він досягає 180°.
  • кут між ріжучою кромкою і віссю . Він становить половину значення кута при вершині, тобто, приблизно, 58° — 59°, якщо значенні кута при вершині 116° — 118°. Він повинен бути однаковим для кожної з двох ріжучих крайок. Це дуже важливо, тому що при його несиметричності працювати буде тільки одна кромка, свердло буде швидко зношуватися нерівномірно, сильніше грітися, гірше врізатися в матеріал.
  • форма і довжина ріжучих крайок . Довжини ріжучих крайок повинні бути рівні з двох сторін. Довжина кромки вимірюється від центру перемички до краю (бічної вершини). Якщо довжини ріжучих крайок будуть різними, то з’явиться биття при свердлінні, а діаметр отвору буде більше номіналу, зазначеного на свердлі. У рідкісних випадках ріжучі кромки навмисно роблять різної довжини, щоб отримати отвір трохи більше номінального діаметра.
  • задній кут різання . Один з найважливіших параметрів при відновленні, якщо його не дотримати, то продуктивність свердління може зменшитися кілька разів, аж до повної втрати працездатності. Залежно від оброблюваного матеріалу він може змінюватися в межах від 7° до 17°.

Пристосування для заточування свердел з гайки. Промислове заточне обладнання для металообробного цеху

При інтенсивній експлуатації свердлильних верстатів, потрібен окремий пост для відновлення працездатності інструменту. Професійні стенди для заточування свердел будь-якого діаметру, економлять час і сили, але вартість такого обладнання занадто висока для домашнього застосування.

Отримана інформація допоможе вам підібрати пристосування для заточування, без зайвих фінансових витрат. Крім того, існують змінні насадки на ручний електроінструмент (наприклад, дриль). Але це вже тема іншої статті.

При свердлінні отворів в деталях, виготовлених з металу, використовуваний інструмент піддається активному зносу, що призводить до інтенсивного нагрівання свердел і, як наслідок, до їх виходу з ладу. Щоб уникнути цього, необхідно регулярно відновлювати їх геометричні параметри, а зробити це максимально точно і якісно допомагає спеціальне пристосування для заточування свердел. Це нехитрий пристрій, який можна виготовити своїми руками, дозволяє швидко і якісно заточувати затупилися свердла і не витрачати гроші на придбання нових.

Заточка свердла на саморобному пристосуванні

Особливо актуальним пристосування, призначене для заточування свердел, є в тих випадках, коли цими інструментами доводиться часто працювати по металу, в результаті чого вони швидко зношуються і вимагають регулярного відновлення. При обробці деревини використовується для цих цілей свердло практично не зношується, відповідно, вимагає мінімальної уваги до параметрів своєї заточування. Для свердел, ріжуча частина яких оснащена твердосплавними пластинами, таке пристосування теж не особливо значимо, так як вони практично не піддаються переточування і використовуються майстрами до повного зносу або поломки.

Багато досвідчених фахівців взагалі не застосовують пристосування для заточування, повністю покладаючись на свій досвід і окомір. Однак, як показує практика, в таких випадках краще все ж використовувати пристрої, що дозволяють механізувати даний процес. Це забезпечить максимальну точність і необхідну якість результату.

Для виготовлення високоточного пристосування потрібні металообробні верстати

На сучасному ринку пропонується безліч пристосувань для заточування свердел, що дозволяють швидко, якісно і точно відновити геометрію ріжучого інструменту навіть в тому випадку, якщо ви не маєте досвіду виконання подібних процедур. Тим часом можна не витрачати гроші на придбання таких пристосувань, а виготовити найпростіший верстат для заточування свердел своїми руками.

Проста і ефективна заточка свердел. . Заточка свердла на точильному верстаті.

На звичайному точильному верстаті ви можете без праці заточити свердло по металу, по дереву або по бетону. Важливий момент-верстат повинен бути обов’язково обладнаний платформою, яка розташовується перед робочою поверхнею точильного диска. Відстань між платформою і торцем кола має бути не більше одного міліметра. У магазинах продаються точильні верстати, у яких може цієї платформи і не бути. Якщо ваш точильний верстат не обладнаний платформою, але бажання наточити свердло все ще залишилося — перегорніть нижче, де ми розповімо про те, як заточити свердло своїми руками за допомогою болгарки або наждачки.

Якщо насадка сильно затупилася, тобто. Ріжучі кромки з задніми поверхнями стали несиметричними, щоб правильно заточити інструмент, бажано зробити просте пристосування, виконавши наступні дії:

  • накресліть пряму лінію на підручнику під кутом в 60 градусів по відношенню до робочої поверхні точильного кола. Лінія повинна бути намальована навпроти робочої поверхні;
  • закріпіть на платформі обрізок металевого куточка, який потрібно вирівняти по наміченої лінії, як показано на фотографії. Тобто куточок повинен бути розташований під 60 градусів до робочої поверхні. Щоб зафіксувати цей куточок ви можете скористатися звичайною струбциною. Якщо заточка свердел для вас часте заняття, то можна просвердлити отвір в платформі і зафіксувати куточок за допомогою болтів з гайками;

За допомогою цього простого пристосування у вигляді куточка ви можете докласти своїми руками свердло і таким чином забезпечити постійний ухил в 60 градусів для заточування. Перш, ніж почати роботу, вам потрібно встановити на верстат великоабразивний диск. Не забувайте про техніку безпеки і обов’язково надіньте захисні рукавички і окуляри. Потім включіть верстат і правильно візьміть в руки свердло. Для цього покладіть два пальці правої руки на підручник, і на них покладіть заточується інструмент. В результаті пальці будуть служити опорою. Лівою рукою візьміться за хвостовик заточуваного інструменту. Саме свердло поверніть так, щоб ріжуча кромка, яку ви будете заточувати, розташовувалася строго горизонтально.

Тепер вам потрібно докласти свердло бічною площиною до спинки куточка і підвести його до робочої поверхні точильного кола. Права рука залишається нерухомою, а ліва, яка тримає свердло, повинна злегка переміщатися у вертикальній площині, здійснюючи похитування. Таким чином проходить заточка від ріжучої кромки до кінця задньої поверхні.

За таким принципом зробите кілька простих погойдують рухів лівою рукою знизу вгору. Сильного упору створювати немає необхідності, так як у вас просто вирве свердло з рук. Коли ви заточитеОдну поверхню, то поверніть свердло на 180 градусів і точно так же обробіть другу поверхню. Коли ви закінчите заточку свердла, то переконайтеся в тому, що кут при вершині дорівнює 120 градусам, що оптимально для свердла по металу. Так само переконайтеся в тому, що кромки і задні спинки свердла вийшли симетричними.

Треба сказати, що в результаті переміщення хвостовика у вертикальній площині, задня поверхня виходить округленою. Тому така заточка називається конічної. Вона застосовується для свердел діаметром більше трьох міліметрів. Правильно заточити більш тонке свердло по металу ще простіше — його ріжуча частина притискається до площини точила і заточується без будь-яких погойдувань. В результаті задня поверхня набуває одну рівну площину. Тому така заточка називається одноплощинної. Хват свердла при такій обробці показаний на фото нижче.

Після того як заточка буде завершена і інструмент придбає правильну форму, потрібно виконати доведення. Справа в тому, що поверхня після заточування великим абразивом далека від ідеалу. Тому потрібно встановити на верстат диск з дрібним абразивом і видалити всі шорсткості. В результаті поверхня повинна вийти ідеально гладкою.

Щоб переконатися, що робота виконана вірно, спробуйте просвердлити отвір, можна навіть не глибоке, і переконайтеся, що кромка вийшла гладкою і рівною. Це головний показник заточеного інструменту.

Абсолютно також точаться і свердла по дереву. Єдине, їх кут при вершині робиться більш гострим-140 градусів. Відповідно, інструмент підноситься до точила під кутом 70 градусів.

Заточування свердел за допомогою гайки. Процес виготовлення

Особливістю шестигранної гайки є те, що дві будь-які суміжні її грані сходяться під кутом 120 градусів. Приблизно такого ж розміру кут при вершині у спірального свердла для роботи по твердих металах. Це випадковий збіг можна використовувати для виготовлення пристосування для заточування спірального свердла.

Для цього за допомогою штангенциркуля і маркера на гайці намічаємо лінії різу, щоб вийшла трикутна проріз, симетрична щодо діагоналі, що з’єднує два протилежних кута гайки. У неї буде поздовжньо укладатися свердло перед процесом заточування.

Для вирізу наміченого трикутного паза в гайці, вона затискається в лещата і болгаркою здійснюються прорізи по заздалегідь проведеним лініях. Щоб видалити відпиляні шматочки гайки можна скористатися плоскогубцями.

Далі береться корончатая гайка і своїм підставою приварюється до першої гайки з боку вирізаного паза. Причому необхідно дотримати їх абсолютну співвісність, оскільки, коли будуть заточуватися свердла маленького діаметру, болт, пройшовши наскрізь корончатую гайку, почне вкручуватися в нижню гайку для того, щоб міцно затиснути свердло в її пазу.

Тепер в корончатую гайку вкручуємо відповідний болт, який буде надійно притискати свердло, укладене в паз для заточування на наждаку заточувального верстата.

Залишається лише заточити свердло на наждачному колі, використовуючи межі нижньої гайки в якості шаблону.

Для цього просто сточуємо виступаючу частину свердла врівень з гранями гайки, з чим без праці впорається навіть учень профтехучилища першого року навчання.

Після закінчення заточування, болт послаблюється, свердло виймається з саморобного пристосування і може бути використано за призначенням.

Як заточити свердло по металу болгаркою. Як заточити свердло по металу різними інструментами: болгаркою, точилом, дрилем

Сучасні свердла володіють достатнім резервом міцності, щоб робити рівні отвори в самих різних матеріалах. Однак в ході експлуатації ріжуча кромка цього складного за будовою інструменту може досить швидко затупитися, що різко знижує ефективність його використання. Тому свердло, призначене для роботи по металу, необхідно своєчасно точити.

Які ознаки вказують на те, що свердло пора точити

Приступати до заточування ріжучої кромки цього інструменту без гострої необхідності не рекомендується. Адже під час цієї непростої процедури можна одним невірним рухом зіпсувати виріб, а виправити такий дефект під силу тільки професіоналу. Тому починати точити ріжучий частина будь-якого інструменту слід тільки після того, як він дійсно став тупим.

Досвідчені майстри розуміють, що прийшла пора заточувати ріжучу поверхню свердла, за такими ознаками:

  • під час свердління замість спіралевидної стружки летить дрібна крихта ;
  • оброблювана деталь і свердло швидко перегріваються;
  • процес супроводжується сильним шумом.

Кожна з цих проблем повинна стати приводом для перевірки гостроти інструменту з подальшою його заточуванням.

Співробітники спеціалізованих центрів, що працюють на дорогому обладнанні, впораються з проблемою за пару хвилин. Однак і в умовах домашньої майстерні можна вирішити це завдання при наявності достатніх навичок і інструментів у вигляді «болгарки», точила або спецнасадки для електродрилі.

Як заточити «болгаркою»

Такий електроінструмент вже давно перестав бути дивиною і присутній в арсеналі практично кожного майстра, який час від часу має справу з обробкою металевих поверхонь.

Однак для відновлення затупившегося свердла однієї «болгарки» явно недостатньо. Додатково будуть потрібні слюсарні лещата, в яких буде кріпитися заточується інструмент, і шаблон, виготовлений з пластмаси або з’єднаних між собою гайок для перевірки кута заточування.

Інструменти приготовлені. Пора переходити до самого процесу:

  • затискаємо свердло між «губок» лещат;
  • включаємо » болгарку»;
  • обережно сточуємо зношену частину;
  • заточуємо ріжучу поверхню під кутом в 115 — 140 градусів (чим більше кут, тим «м’якше» оброблюваний метал).

Увага! кожне зіткнення ріжучої частини інструменту з поверхнею кола повинно тривати не більше 2 секунд, щоб уникнути перегріву робочої кромки.

Як заточити точилом

Цей «домашній» метод має свої особливості. Ручний режим заточування доступний тільки досвідченим слюсарям, які володіють великим досвідом, що дозволяє «на око» відновлювати будь-які затупилися інструменти.

Всім іншим домашнім майстрам доведеться придбати або зайняти «у сусіда» спеціальний тримач. Цей пристрій необхідно встановити в поруч з наждаком (близько 1 мм.). При цьому необхідно переконатися в стійкості болтового з’єднання, щоб в ході виконання робіт виключити зміщення фіксатора.

Тільки після цього можна переходити безпосередньо до заточування інструменту:

  • фіксуємо свердло в тримачі (кут заточування виставляється заздалегідь);
  • включаємо точило;
  • видаляємо пошкодження з ріжучої поверхні;
  • точимо ріжучу поверхню шляхом короткочасних — не більше 2 секунд-зіткнень з наждаком.

Увага! цей варіант вимагає особливої обережності, так як робоча частина свердла може дуже швидко перегрітися і прийти в непридатність через різке зниження міцності металу.

Як заточити за допомогою насадки на дриль

Кожен домашній майстер може піти в магазин побутового електроінструменту, щоб купити там насадку на дриль, за допомогою якої можна без особливих зусиль точити будь-які свердла, якщо їх діаметр укладається в проміжок від 4 до 10 мм.

Діяти в цьому випадку треба наступним порядком:

  • закріплюємо насадку;
  • включаємо електродриль;
  • вставляємо свердло в отвір на пристрої і заточуємо ріжучу частину з одного боку;
  • потім дістаємо заточується інструмент з отвору, розгортаємо його на 180 градусів і точимо ріжучу частину на другій стороні.

Увага! при дрилі з насадкою можна тільки підточити свердла, а ось проти серйозних пошкоджень або «перекалу» ріжучої частини цей пристрій безсило. Більш того, виправити такі дефекти, особливо в разі серйозного перегріву свердла, навряд чи зможуть і співробітники спеціалізованих центрів.

В домашніх умовах відновити працездатність затупившегося свердла по металу найлегше за допомогою дрилі зі спеціальною насадкою. Адже цей пристрій, на відміну від «болгарки» і точила, допоможе початківцям майстрам уникнути помилок, через які доведеться викидати зіпсований інструмент.

Заточка свердла по металу своїми руками пристосування. Пристосування для заточування свердел по металу… З дерева.

.

Заточка свердла, це дуже точна робота, яка вимагає хорошого навички, яким повною мірою володіють слюсарі інструментальники і токарі. Набити руку, щоб» на око » витримуватиПравильні кути заточування, можна тільки заточуючи їх регулярно і у великих кількостях.

Щоб можна було обійтися без багаторічного досвіду, придумано багато різних пристосувань, як саморобних, так і промислового виготовлення. Є пристосування, що підключаються до електродрилі, а все саморобки передбачають використання наждака.

Справедливості заради, потрібно сказати, що наждаки від середньої і вище цінової категорії можуть комплектуватися упором, зі спеціальним жолобком і регулюванням кута нахилу.

Я переставлю упор з протилежного боку, щоб змодулювати ситуацію наявності наждака без функції заточування свердел.

Потрібно підібрати або вистругати рейку товщиною, приблизно 20мм., і шириною по ширині упору. Відрізати шматок близько 100мм.

Відзначити за допомогою транспортира кут 60°.

Прокреслити по позначці лінію і продовжити її, за допомогою косинця на торцях. На стороні, яка буде звернена до каменю відзначити від верху 4-5мм.

На протилежному торці на 10мм. Більше-14-15мм.

Ножівкою з дрібним зубом випиляти, по розмітці, жолоб так, щоб глибина відповідала відміткам на торцях. Так як жолоб похилий, то щоб кут вкладеного в нього свердла, не змінювався — жолоб потрібно зробити з невеликим розширенням з глибокої сторни. Трохи підрівняти його напилком.

Для перевірки того, що свердло в ньому лежить правильно і не гойдається, потрібно вкласти його в жолоб, злегка придавити і провернути.

Отримані позначки вкажуть, де є недоліки або на те, що їх немає.

Пристосування готове. Для наочності, я заточу свердло ø 11мм. Зі сколом.

Закріпити брусок на упорі таким чином, щоб його сторона з дрібною стороною жолоба була строго паралельна робочої частини каменю. Ріжуча кромка свердла повинна бути розташована горизонтально.

Притискаючи робочу частину свердла до жолоба однією рукою, а другий тримаючи за хвостовик, заточити спочатку одну, потім, провернувши свердло на 180° — іншу кромку. Стежити за тим, щоб ріжучі кромки сходилися точно по центру свердла. При заточуванні свердел діаметром більше 6мм. — точити кожну кромку з легким провертанням вправо (по ходу свердління), для утворення правильної «затиловки».

Зрозуміло, що таке пристосування можна зробити не тільки з дерева, але дерево справляється з цим завданням не гірше іншого матеріалу.